6 sposobów na przyspieszenie Twojego Maca

6 sposobów na przyspieszenie Twojego Maca

Jeśli z upływem lat Twój Mac spowolnił, prawdopodobnie nadszedł czas na poświęcenie mu trochę uwagi. Aby zwiększyć szybkość działania iMaca lub MacBooka, wcale nie musisz rozbijać banku. Zamiast tego skorzystaj z naszego poradnika z rozwiązaniami, które możesz zastosować, aby przyspieszyć swój komputer bez potrzeby jego wymiany.

Zamknij pamięciożerne programy
Mac Activity Monitor

Jedną z najprostszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć wydajność iMaca lub MacBooka, jest zamknięcie wszystkich aplikacji lub programów, których nie używasz. Twój Mac może zużywać zasoby pamięci i procesora na obsługę nieużywanych programów. Powinno to zwolnić miejsce i odciążyć system od niepożądanych programów, które powodują obniżenie wydajności.

Dostępna jest również funkcja o nazwie Monitor aktywności, która pokazuje wszystkie procesy zachodzące w Twoim Macu. Aby otworzyć Monitor aktywności, wybierz kolejno opcje Preferencje systemowe > Narzędzia lub wyszukaj i otwórz funkcję, naciskając klawisze Command + spacja. Niektóre aplikacje i programy zużywają więcej mocy obliczeniowej i zasobów niż inne. Monitor aktywności wyświetla zestawienie uruchomionych programów w podziale na zużywane przez nie zasoby procesora, pamięci, energii, dysku i sieci.

Wybierz kartę CPU, aby zobaczyć, ile mocy obliczeniowej procesora zużywają poszczególne aplikacje lub programy. Zamknij te z nich, których nie używasz, zwłaszcza jeśli zużywają dużo zasobów procesora. Monitor aktywności jest przydatnym narzędziem, umożliwiającym sprawdzanie poziomu zużycia zasobów przez aplikacje i programy.

Zrób porządek w aplikacjach startowych

Przyczyną spowolnienia działania komputera mogą być aplikacje i programy, które uruchamiają się za każdym razem, gdy uruchamiasz system. Otwórz Preferencje systemowe i kliknij opcję „Użytkownicy i grupy”. Następnie wybierz kartę „Elementy logowania”, aby zobaczyć, które aplikacje i programy uruchamiają się po włączeniu iMaca lub MacBooka. Jeśli nie chcesz, aby dany program uruchamiał się automatycznie po włączeniu komputera, zaznacz go i kliknij znak minusa na dole, aby usunąć program z listy.

Synchronizacja iCloud

Także synchronizacja plików i zdjęć w ramach usługi iCloud na wielu komputerach i urządzeniach przenośnych może spowolnić działanie Twojego Maca. Kiedy korzystasz z usługi iCloud, staraj się unikać zapisywania na komputerze dużych plików i dokumentów w celu ich przechowywania. Przechowywanie tylko niezbędnych dokumentów i plików pomoże przyspieszyć działanie komputera i sprawi, że będziesz krócej czekać na synchronizację wszystkich plików.

Dotyczy to również synchronizacji zdjęć w usłudze iCloud. Jeśli Twój Mac jest zbyt obciążony synchronizacją zdjęć między wszystkimi urządzeniami, zawsze możesz wyłączyć usługę iCloud, aby uchronić komputer przed zbyt ciężką pracą i spowolnieniem jego działania.

Zwolnij miejsce na dysku

Nic dziwnego, że Twój Mac działa wolno, jeśli brakuje mu miejsca na dysku lub jest on niemal całkowicie zapełniony. Pliki, które zajmują najwięcej miejsca, to zdjęcia, filmy i muzyka.

Wiele osób uważa, że zakup miejsca na dane w usłudze iCloud będzie wystarczającym rozwiązaniem, ale niestety tak nie jest. Jeśli usuniesz pliki z Maca po utworzeniu ich kopii zapasowej w usłudze iCloud, usuniesz je jednocześnie ze wszystkich swoich urządzeń. Jeśli już korzystasz z usługi iCloud i jest ona synchronizowana na wszystkich Twoich urządzeniach, prawdopodobnie na Twoim Macu znajduje się wiele plików i dokumentów, które zajmują cenne miejsce. Na przykład zdjęcia zrobione iPhone’em i zsynchronizowane w usłudze iCloud będą trafiać na Twojego Maca, zajmując coraz więcej miejsca.

Lepszym rozwiązaniem może być wyłączenie w komputerze synchronizacji zdjęć w usłudze iCloud. Dostępne są także inne usługi, które można wykorzystać do tworzenia kopii zapasowych wszystkich plików i dokumentów w chmurze, tak aby można je było usunąć z komputera. Usługi takie jak DropBox czy Dysk Google również oferują możliwość tworzenia łatwo dostępnych kopii zapasowych plików (np. zdjęć) w chmurze bez konieczności przechowywania ich na komputerze.

Dużo miejsca w Twoim Macu mogą też zajmować pobrane pliki muzyczne. Miejsce to możesz zaoszczędzić, przenosząc muzykę na zewnętrzny dysk twardy. Inną możliwością jest korzystanie z usługi przesyłania strumieniowego, takiej jak Apple Music, która ma funkcję umożliwiającą przeniesienie wszystkich plików muzycznych do chmury, co pozwoli Ci usunąć je ze swojego Maca i korzystać z nich na dowolnym urządzeniu. Korzyścią z przesyłania strumieniowego w ramach usługi Apple Music jest również możliwość słuchania dowolnego utworu lub wykonawcy bez konieczności pobierania plików na komputer (o ile masz dostęp do mobilnego internetu lub sieci Wi-Fi).

Usuń stare, nieużywane pliki i opróżnij kosz
MacOS Big Sir Recommendations

Szybkim i prostym sposobem na zwolnienie miejsca na dysku w celu zwiększenia szybkości Maca jest usunięcie starych i nieużywanych plików oraz opróżnienie folderu Kosz. Dobrym pomysłem jest sprawdzanie od czasu do czasu komputera w poszukiwaniu starych i nieużywanych plików i dokumentów. Przechowywanie ich lokalnie, gdy nie są używane, zajmuje tylko przestrzeń dyskową i spowalnia działanie Twojego Maca.

Nie zapomnij również usunąć elementów z folderu Pobrane. Otwórz program „Finder” i przejdź do folderu Pobrane, aby usunąć elementy do kosza. Folder Pobrane jest często pomijany, a zawiera on wiele dokumentów i plików, o których być może zdarzyło ci się zapomnieć.

Utwórz kopię zapasową starych plików i dokumentów na zewnętrznym dysku twardym i usuń je ze swojego Maca. A jeśli ich już nie potrzebujesz, możesz zawsze usunąć je z komputera. Pamiętaj, aby opróżnić kosz po ich usunięciu. Usunięte pliki i dokumenty będą nadal zajmować miejsce w koszu, jeśli go nie opróżnisz.

Możesz także ustawić preferencje systemowe, aby kosz był regularnie opróżniany automatycznie, co pozwoli ci uniknąć zachodu związanego z samodzielnym wykonywaniem tej czynności. Kliknij logo Apple na pasku menu, wybierz opcję „Ten Mac”, a następnie kliknij kolejno opcje „Pamięć masowa” i „Zarządzaj”. Ustaw automatyczne usuwanie plików z kosza co 30 dni.

Ogranicz lub wyłącz funkcje graficzne
MacOS Big Sir Dock & Menu Var

Komputery Apple zwykle obsługują system MacOS bez żadnych problemów, jednak czasem są zbyt obciążone, aby zapewnić odpowiednią wydajność. Ograniczenie lub wyłączenie funkcji graficznych może pomóc w przyspieszeniu Twojego Maca.

Niektórzy decydują się na wyłączenia Docka, aby zapobiec spowolnieniu komputera. W tym celu kliknij kolejno Preferencje systemowe, Dock i usuń zaznaczenie następujących pól:

  • Powiększenie
  • Animuj otwieranie aplikacji
  • Automatycznie ukrywaj i pokazuj Docka

Możesz także kliknąć opcję „Minimalizuj, używając” i zmienić efekt dżina na efekt skali.

Ostateczność

Jeśli wszystko inne zawiedzie, ostatnią rzeczą, której możesz spróbować, jest zresetowanie całego komputera i przeprowadzenie ponownej instalacji systemu operacyjnego. Należy to traktować jako ostateczność, ponieważ wymaga to całkowitego usunięcia zawartości dysku rozruchowego. Efektem jest wyczyszczenie wszystkich plików w bibliotece systemowej i bibliotece użytkownika, które gromadziły się tam przez lata.

Sugerujemy utworzenie kopii zapasowej wszystkich niezbędnych plików, dokumentów, zdjęć, muzyki i wszystkiego, czego możesz potrzebować po reinstalacji systemu operacyjnego. W najgorszym razie, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, być może trzeba będzie pomyśleć o wymianie komputera.

#KingstonIsWithYou

Powiązane artykuły