articles how to backup hero

Jak utworzyć kopię zapasową komputera z systemem Windows lub Mac

Jednym z typowych problemów, jakie mogą napotkać użytkownicy komputerów, jest utrata danych w wyniku nieprzewidzianych okoliczności i brak kopii zapasowej, z której można by je odtworzyć. Awaria dysku lub atak złośliwego oprogramowania nie wyrządzą jednak poważnych szkód, jeśli wcześniej zabezpieczysz się i utworzysz kopię zapasową komputera.

Co umieścić w kopii zapasowej? Możesz zacząć od osobistych plików, takich jak filmy ze swojej kamery, zdjęcia, muzyka i ważne dokumenty, które trudno byłoby odtworzyć. Kopie zapasowe plików osobistych należy tworzyć regularnie i często. Możesz także utworzyć kopię zapasową systemu operacyjnego, programów i wszelkich ustawień, które uważasz za niezbędne. Częste tworzenie kopii zapasowej komputera i traktowanie tego zadania jako priorytetowego pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze w razie poważnej awarii systemu.

Kopie zapasowe systemu można tworzyć na kilka sposobów i przechowywać je lokalnie albo zdalnie, w Internecie. Najlepiej, aby wszystkie ważne pliki istniały w trzech kopiach: w oryginale, w kopii zapasowej oraz w drugiej, dodatkowej kopii zapasowej. Połączenie kopii zapasowych przechowywanych lokalnie i w sieci ochroni przed utratą danych w 99 procentach przypadków.

Zrzut ekranu Historia plików w systemie Windows 10

Lokalna kopia zapasowa to taka, którą przechowujesz lokalnie u siebie – na przykład na zewnętrznym dysku twardym. Taka kopia zapasowa jest szybsza, łatwiejsza i o wiele bardziej bezpieczna. W systemie Windows jest dostępna prosta funkcja tworzenia kopii zapasowych danych: Kopia zapasowa systemu Windows. W systemie Windows 7 ta funkcja nosi nazwę Przywracanie, a w systemie Windows 10 – Historia plików.

Konfiguracja tworzenia kopii zapasowych historii plików w systemie Windows 10:

  1. Podłącz do komputera zewnętrzny dysk SSD lub dysk twardy, którego chcesz używać jako nośnika kopii zapasowych.
  2. Upewnij się, że zewnętrzny dysk twardy lub dysk SSD ma taką samą lub większą pojemność niż dysk wewnętrzny, którego kopie zapasowe chcesz tworzyć, klikając go prawym przyciskiem myszy w okienku nawigacji po lewej stronie i wybierając opcję Właściwości. Zanotuj informację o ilości wolnego miejsca. Następnie zrób to samo dla dysku C: i zanotuj informację o ilości używanego miejsca. Upewnij się, że na dysku kopii zapasowych jest więcej wolnego miejsca niż zajętego miejsca na dysku C:.
  3. Kliknij przycisk Start systemu Windows w lewym dolnym rogu ekranu i wybierz Ustawienia (ikona koła zębatego), a następnie Aktualizacja i zabezpieczenia (ikona z dwiema zakrzywionymi strzałkami), po czym opcję Kopia zapasowa w lewej kolumnie. Ewentualnie możesz po prostu wpisać „Kopia zapasowa” w polu wyszukiwania w lewym dolnym rogu i wybrać opcję Ustawienia kopii zapasowych.
  4. Kliknij przycisk + obok opcji „Dodaj dysk”, a następnie podłączony dysk, który pojawi się na liście „Wybierz dysk”. Teraz funkcja historii plików jest włączona.
  5. Następnie ustaw częstotliwość wykonywania kopii zapasowych. Kliknij przycisk „Więcej opcji” i wybierz częstotliwość (Co godzinę, Co 3 godziny, Codziennie itp.).
  6. Następnie wybierz czas przechowywania kopii zapasowych w ramach opcji „Zachowaj moje kopie zapasowe”. Jeśli nie chcesz, aby było to ustawienie domyślne (Zawsze), wybierz np. 1 miesiąc, 6 miesięcy, 1 rok itp.).
  7. Możesz kliknąć przycisk „Utwórz kopię zapasową teraz”, aby rozpocząć tworzenie pierwszej kopii zapasowej. Po zakończeniu wyświetli się data, godzina i rozmiar kopii zapasowej.
Zrzut ekranu aplikacji Time Machine w systemie MacOS

Konfiguracja tworzenia kopii zapasowych Time Machine w systemie MacOS:

  1. Podłącz dysk twardy lub dysk SSD sformatowany w systemie MacOS, którego chcesz używać do zapisywania kopii zapasowych, do komputera Mac. Jeśli podłączasz ten dysk po raz pierwszy, MacOS wyświetli okno dialogowe z pytaniem, czy chcesz użyć dysku dla funkcji Time Machine. W takim przypadku kliknij opcję „Użyj jako dysku kopii zapasowej”. Jeśli nie używasz tego dysku po raz pierwszy, przejdź do menu Apple i kliknij Preferencje systemowe..., a następnie opcję Time Machine.
  2. Kliknij opcję Wybierz dysk kopii zapasowej i wybierz z listy podłączony dysk. Zależnie od wersji systemu MacOS przełącznik Time Machine po lewej stronie powinien być teraz ustawiony na „WŁ.” lub może mieć zaznaczoną opcję „Automatyczne tworzenie kopii zapasowych”.
  3. W menu Time Machine u góry ekranu możesz wybrać opcję „Utwórz kopię zapasową teraz” lub po prostu zaczekaj na utworzenie kopii zapasowej w zaplanowanym czasie, określonym w polu Następna kopia zapasowa. Zwróć także uwagę na szczegóły dysku kopii zapasowej, takie jak dostępne miejsce, data najstarszej kopii zapasowej i data ostatniej kopii zapasowej, które są w tym miejscu wyświetlane po podłączeniu dysku kopii zapasowej. Po naciśnięciu przycisku Opcje możesz wybrać takie ustawienia, jak częstotliwość tworzenia kopii zapasowych, foldery do wykluczenia itp.

Zdalna kopia zapasowa to pliki, które fizycznie znajdują się poza Twoim obecnym systemem. Może to być na przykład zewnętrzny dysk twardy, który przechowujesz w mieszkaniu znajomego, jednak najczęściej zdalna kopia zapasowa jest przechowywana w Internecie. Dostępne są wygodne i tanie usługi, takie jak Dropbox, Google Drive, iCloud i OneDrive, które umożliwiają automatyczne synchronizowanie najważniejszych plików. W zależności od ilości danych, których kopie zapasowe zamierzasz tworzyć, może być konieczne wykupienie płatnej subskrypcji takiej usługi. W aplikacji wybranej platformy możesz ustawić opcje tworzenia kopii zapasowych. Kopie zapasowe będą tworzone zgodnie z ustawieniami tych opcji zawsze, kiedy Twój komputer jest połączony z Internetem.

Najpełniejszą kopią zapasową całego systemu jest tak zwany obraz dysku. Utworzenie takiego obrazu wymaga specjalnego oprogramowania. Można to zrobić korzystając z bezpłatnych programów takich jak Macrium Reflect i EaseUS (dla dysków twardych o pojemności nie większej niż 1TB) albo komercyjnego oprogramowania, takiego jak Acronis True Image. Aby wybrać program do tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych, poczytaj recenzje w sieci i obejrzyj filmy instruktażowe, by się upewnić, że wybrane rozwiązanie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Użytkownicy komputerów Mac mogą tworzyć obrazy dysku za pomocą aplikacji Narzędzie dyskowe.

Najważniejsze, że tworzenie kopii zapasowej komputera jest łatwym i prostym procesem, a dzięki niemu zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy w razie jakiejkolwiek awarii komputera. Częste tworzenie kopii zapasowych plików zapobiega problemom i pozwala odzyskać dane w razie awarii dysku lub kradzieży komputera, dlatego powinno być priorytetowym zadaniem. Warto wyrobić sobie taki nawyk, szczególnie jeśli pracujesz z dużą ilością wrażliwych danych osobistych lub biznesowych.

#KingstonIsWithYou

Powiązane filmy

Powiązane artykuły