Osoba trzymająca telefon z systemem Android

Wybór pamięci do urządzenia z systemem Android

Maskotka Android

Android to wiodący system operacyjny do urządzeń mobilnych, z milionami aplikacji dostępnymi w sklepie Google Play. Jedną z zalet posiadania urządzenia z systemem Android (telefonu, tabletu, drona, rejestratora samochodowego, przenośnej konsoli do gier itp.) jest możliwość dodania pamięci masowej. Jest to tak łatwe, że mogą to zrobić nawet najbardziej antytechniczni użytkownicy: wystarczy umieścić kartę microSD lub pamięć flash USB w odpowiednim gnieździe urządzenia i gotowe – mamy do dyspozycji więcej miejsca, niż moglibyśmy przypuszczać. Użytkownicy potrzebują dodatkowej przestrzeni na aplikacje, materiały wideo, zdjęcia, filmy i dokumenty, aby móc łatwo przechowywać i przenosić pliki między urządzeniami bez konieczności połączenia z Internetem.

Jeśli wcześniej zdarzyło Ci się korzystać z kart pamięci SD lub microSD, wiesz, że wybór jest szeroki i obejmuje różne pojemności, klasyfikacje i zastosowania. Jak więc zdecydować, którą z nich kupić? Zanim przejdziemy do konkretów, zacznijmy od kilku ogólnych informacji.

Gracz grający w grę na urządzeniu z systemem Android

Poszukaj na karcie oznaczenia klasy A1 lub A2. Wskazuje ono, że karta jest przeznaczona do używania i przechowywania aplikacji. Są to oznaczenia wykorzystywane w stosunkowo nowej specyfikacji klasy wydajności obsługi aplikacji. Organizacja SD Association wprowadziła je specjalnie z myślą o kartach SD i microSD wykorzystywanych na potrzeby wymagających aplikacji, np. w urządzeniach z systemem Android. Karty te zapewniają odpowiednią szybkość w urządzeniach mobilnych na potrzeby przechowywania multimediów i uruchamiania aplikacji.

Być może zastanawiasz się, jaka jest różnica między przechowywaniem filmów, plików audio i zdjęć a uruchamianiem aplikacji. Przechowywanie odbywa się przy stałych szybkościach zapisu sekwencyjnego. Dane są odbierane ze stałą szybkością i zapisywane w prosty, uporządkowany sposób. Podczas uruchamiania aplikacji bity danych są zapisywane losowo i umieszczane tam, gdzie jest dostępne miejsce. Dlatego nazywa się to odczytem/zapisem losowym.

Zarówno karty pamięci klasy A1, jak i A2 są odpowiednie dla użytkowników urządzeń z systemem Android, ponieważ oferują szybkości losowe odpowiednie do korzystania z aplikacji, a jednocześnie stałą szybkość zapisu sekwencyjnego, wynoszącą co najmniej 10MB/s.

Pierwszą rzeczą przy wyborze karty pamięci microSD do urządzenia z systemem Android, jest upewnienie się, że ma ona oznaczenie klasy A1 lub A2. W przeciwnym razie będzie ona nieodpowiednia.

Karty pamięci microSD

Jeśli chodzi o pojemność, karty pamięci microSD mogą pomieścić do 512GB danych. Jednak w tym przypadku „większa” niekoniecznie oznacza „lepsza”. Zgubienie lub uszkodzenie takiej karty oznacza utratę ponad pół terabajta plików, dokumentów i innych ważnych danych! To dosyć wysoka cena za wygodę przechowywania wszystkiego na jednym nośniku.

Rodzina kart microSD obejmuje ich dwa typy, różniące się zakresami pojemności: karty Secure Digital High Capacity (SDHC) oraz Secure Digital Extended Capacity (SDXC). Karty SDHC mają pojemność od 2GB do 32GB, natomiast SDXC – od 32GB do 512GB. Karta o pojemności 32GB może pomieścić ponad 5300 zdjęć w rozdzielczości 18MP lub prawie 3 godziny materiałów wideo w rozdzielczości 720p, zapisanych z szybkością 30kl./s.

Karty pamięci microSD (i standardowe SD) oferują szereg prędkości, przy czym większość kart nosi oznaczenia kilku klasyfikacji. Oczywiście wybór zależy od tego, do czego chcesz wykorzystać dodatkową pamięć. Karty z oznaczeniem U1 lub U3 sprawdzają się bardzo dobrze w ogólnych, codziennych zastosowaniach, a także na potrzeby przechowywania danych aplikacji. Jeśli jednak lubisz nagrywać filmy w rozdzielczości 4K, bardziej odpowiednia będzie pamięć klasy U3/V30, V60 lub nawet V90.

Podczas gdy większość użytkowników wybiera karty pamięci microSD, inną opcją jest dobrze znana pamięć flash USB. Większość urządzeń z systemem Android jest wyposażona w port microUSB lub USB-C®. Kupując urządzenie pamięci flash, upewnij się, że jest ono wyposażone we właściwe złącze. Jeśli chcesz podłączać pamięć flash tylko do smartfona, wystarczy jedno złącze. Dostępne są jednak urządzenia pamięci flash, które są wyposażone na drugim końcu w złącze USB-A, aby można było łatwo podłączyć je do laptopa lub komputera.

Pamięci flash USB-C: Kingston DT Max oraz DT Duo

Karty pamięci microSD mają niewielkie wymiary i są łatwe w użyciu. Wystarczy umieścić kartę w urządzeniu i gotowe. Pamięci flash USB to urządzenia zewnętrzne, które są całkowicie oddzielone od urządzenia, jeśli więc dojdzie do jego uszkodzenia lub zgubienia, zapisane dane pozostaną bezpiecznie.

Możliwość korzystania z zewnętrznej pamięci masowej jest jedną z największych zalet posiadania urządzenia z systemem Android (mówi o tym niemal każdy jego użytkownik!). Jednak bez względu na to, jakie urządzenie pamięci masowej zdecydujesz się kupić, najpierw sprawdź i upewnij się, że Twoje urządzenie z systemem Android będzie je obsługiwać.

#KingstonIsWithYou

Powiązane filmy

Powiązane artykuły