Dysk Kingston SSD DC1000B NVMe zainstalowany na płycie głównej

Dlaczego warto wdrożyć standard NVMe w systemach korporacyjnych

#KingstonCognate przedstawia Simona Bestemana

Zdjęcie Simona Bestemana – konsultanta ds. usług internetowych i centrów danych

Mający francusko-holenderskie pochodzenie Simon Besteman jest weteranem w branży ICT i centrów danych. Jego atutem jest ponad 20-letnie doświadczenie w pracy dla dostawców usług internetowych (ISP) i operatorów centrów danych. Był także konsultantem ds. zarządzania w różnych organizacjach. Simon zajmował różne stanowiska kierownicze wyższego szczebla w międzynarodowych firmach, odpowiadając w nich za obszary usług, sprzedaży i marketingu, zarządzania operacyjnego i rozwoju strategicznego.

Obecnie Simon jest dyrektorem zarządzającym Dutch Cloud Community – holenderskiego zrzeszenia dostawców hostingu. Jako czołowy przedstawiciel branży często wypowiada się na swoim blogu w sprawach przemysłu i polityki, występuje jako mówca na kongresach i konferencjach, a także uczestniczy w posiedzeniach okrągłego stołu rządu holenderskiego dotyczących zagadnień telekomunikacji, działalności centrów danych i regulacji w obszarze Internetu. Zasiada także w zarządach różnych organizacji branżowych, skupiając się na kwestiach edukacji, zatrudnienia i zarządzania.

Przyjęcie standardu SATA

Od początku tego wieku standardowym interfejsem dla pamięci masowej jest SATA (Serial AT Attachment) — interfejs magistrali komputerowej między adapterami magistrali hosta a urządzeniami pamięci masowej, takimi jak dyski twarde (HDD), napędy optyczne i dyski półprzewodnikowe (SSD). Interfejs SATA został pierwotnie zaprojektowany na potrzeby dysków twardych — tradycyjnych nośników do przechowywania danych w tamtym czasie. Stopniowo na pierwszy plan wysunęły się dyski SSD i zaczęły zastępować dyski twarde. Dysk SSD nie zawiera obracających się elementów i jest do dziesięciu razy szybszy oraz bardziej wytrzymały, ponieważ nie zawiera ruchomych części. Interfejs SATA ma swoje ograniczenia, a jednym z nich — w zestawieniu z technologią SSD — jest szybkość.

NVMe logo

Rozwój standardu NVMe

Około 2010 r. opracowano nowy standard: NVMe (Non-Volatile Memory Express). Jak wyjaśnia Adrien Viaud, Senior Technology Engineer w firmie Kingston, „nowy standard opracowano z myślą o wykorzystaniu pełnego potencjału technologii flash”.

NVMe jako interfejs ma znaczną przewagę nad interfejsami SATA i SAS. „Dysk SSD z interfejsem SATA zapewnia dla operacji sekwencyjnych (odczyt i zapis) szybkość rzędu 500 MB/s. Współczesne dyski SSD NVMe Gen 3 podłączone do magistrali PCI (Peripheral Component Interconnect) oferują wydajność na poziomie ok. 3000 MB/s, czyli sześciokrotnie większą” — wyjaśnia Viaud.

„Systemy klienckie (laptopy) już od jakiegoś czasu przechodzą na standard NVMe” — mówi Tony Hollingsbee, SSD Business Manager w firmie Kingston dla regionu EMEA. „Po stronie przedsiębiorstw wdrażanie tej technologii przebiega wolniej, ponieważ klienci muszą dokonać wyboru: pełne przejście lub kontynuacja z interfejsem SATA. Niektóre organizacje są zadowolone z posiadanej infrastruktury SATA”.

„Obecnie elementem spowalniającym przejście na nową technologię jest konieczność zainwestowania w odpowiednią infrastrukturę, co ma znaczenie dla kalkulacji kosztów” — wyjaśnia Hollingsbee.

Jaki jest właściwy wybór w przypadku mojego zastosowania?

Mężczyzna ręką wskazuje na jeden z kwadratów na ilustracji z zielonym symbolem zaznaczenia

Standard NVMe wykorzystuje magistralę PCI, która jest najszybszym interfejsem w systemie po DRAM. Mimo że ceny rynkowe spadły do takiego poziomu, że doszło do zrównania technologii SATA i NVMe, aby w pełni to wykorzystać, serwery mogą wymagać modernizacji zarówno w zakresie sprzętu, jak i oprogramowania. Jeśli masz za sobą niedawną inwestycję w nowy sprzęt, może okazać się, że przejście na serwery kompatybilne ze standardem NVMe będzie wiązać się ze znacznym wydatkiem. Korzyści są jednak znaczne.

„Interfejs NVMe jest przeznaczony dla systemów, w których dane muszą być natychmiast dostępne, oraz dla organizacji, w których liczy się każda mikrosekunda. Chodzi o szybkość, a jeśli działasz w branży finansowej lub usług w chmurze, gdzie liczy się czas, korzyści z zastosowania technologii NVMe będą znaczne. Weźmy np. sztuczną inteligencję (AI) czy przetwarzanie typu Big Data” — wyjaśnia Ferdi van der Zwaag, Business Development Manager.

Czy Twoje zastosowanie skorzysta na zastosowaniu technologii NVMe? Zdecydowanie. Uzyskasz nawet dziesięciokrotne przyspieszenie w porównaniu interfejsem SATA. Chodzi o wydajność, ale czy wzrośnie ona dzięki temu przyspieszeniu? „To powinno być pierwsze pytanie, jakie należy zadać: czy moje zastosowanie może skorzystać na szybkości interfejsu NVMe?”

Przyszłość technologii NVMe

Nowsze aplikacje zaczynają wykorzystywać pełen potencjał technologii NVMe. Jednak w grę wchodzi znacznie większa liczba czynników. Jest to związane z modernizacją sprzętową systemu. „Tej oceny muszą dokonać organizacje” — dodaje Hollingsbee.

„Dyski NVMe pozwalają uzyskać pojemność odpowiadającą dosłownie dziesiątkom dysków SATA lub SAS. Oznacza to, że początkowy koszt zostanie również złagodzony przez fakt, że będzie potrzebne znacznie mniej sprzętu, a tym samym mniej miejsca w szafie serwerowej w centrum danych, aby uzyskać porównywalną, a w rzeczywistości znacznie lepszą wydajność”.

Nadal jest miejsce dla technologii SATA, ale to w tym kierunku będziemy wszyscy podążać w przyszłości. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak początkowa inwestycja, ale nie wolno zapominać o całkowitym koszcie eksploatacji, a także oszczędności związanych z takim aspektami, jak łatwiejsze chłodzenie wynikające z oszczędności miejsca.

Zdaniem Viauda „Musimy patrzeć w przyszłość. Każdemu zależy na większej szybkości i pojemności. Dostępny jest standard PCIe Gen 4, a specyfikacje PCIe Gen 5 zostały już opublikowane. Każda kolejna generacja podwaja wydajność poprzedniej pod względem szybkości przesyłania danych na sekundę. Wraz z rozwojem technologii po stronie pamięci NAND układy flash wbudowane w dyski SSD będą podlegały równoległemu rozwojowi, jeśli chodzi o wzrost pojemności. Będą to dwa główne elementy przyszłości: większa szybkość i pojemność. Szybsza i bardziej pojemna pamięć”.

Odpowiedni czas na technologię NVMe

Jak stwierdzić, że nadszedł właściwy moment, aby przejść na standard NVMe? To złożona kwestia, na którą wpływa wiele różnych czynników. Firma Kingston Technology może pomóc w ocenie sytuacji i podjęciu właściwej decyzji dla danego środowiska. Usługa „Zapytaj eksperta” (łącze poniżej) to najłatwiejszy sposób na uzyskanie indywidualnej porady dostosowanej do potrzeb firmy.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu* z udziałem Simona Bestemana, Adriena Viauda, Tony'ego Hollingsbee'ego i Ferdi'ego van der Zwaaga.

intuitive audio  Posłuchaj teraz

#KingstonIsWithYou

Zapytaj eksperta w dziedzinie dysków SSD

Zapytaj eksperta Serwerowe dyski SSD

Firma Kingston służy niezależną opinią i doradztwem w celu określenia, jakie korzyści przyniosą korporacyjne dyski SSD w środowisku pamięci masowej Twojej organizacji, oraz który z nich będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku obciążeń wymagających zrównoważonej, wysokiej wydajności IOPS przy losowym odczycie i zapisie danych.

Zapytaj eksperta

Przeczytaj więcej o dyskach SSD klasy korporacyjnej