Wprowadzenie do technologii SSD: NVMe, SATA, M.2

Pobierz infografikę

NVMe (Non-Volatile Memory Express) jest interfejsem komunikacyjnym i sterownikiem, który definiuje zestaw poleceń i zestaw funkcji dla dysków SSD opartych na interfejsie PCI. Zastosowany w szerokiej gamie systemów korporacyjnych i klienckich zwiększa ich wydajność i interoperacyjność.

Technologia NVMe powstała specjalnie z myślą o dyskach SSD. Umożliwia ona komunikację pomiędzy interfejsem urządzenia przechowującego dane (dysku SSD) i procesorem systemu z wykorzystaniem gniazd PCIe, niezależnie od formatu tego urządzenia. Zadania wejścia/wyjścia wykonywane przy wykorzystaniu sterowników NVMe rozpoczynają się szybciej, umożliwiają przenoszenie większej ilości danych i kończą się szybciej niż w przypadku starszych modeli pamięci masowej wykorzystujących starsze sterowniki, takie jak AHCI (Advanced Host Controller Interface) używane w dyskach SSD SATA. Ponieważ format NVMe został zaprojektowany specjalnie dla dysków SSD, staje się on nowym standardem branżowym zarówno w przypadku serwerów w centrach danych, jak i urządzeń klienckich, takich jak laptopy, komputery stacjonarne, a nawet konsole do gier nowej generacji.

Technologia NVMe jest dostępna w wielu wariantach, takich jak gniazdo karty PCIe, M.2 i U.2. Niektóre dyski SSD, które korzystają z gniazd SATA, PCIe i M.2, to dyski typu AHCI a nie NVMe. Natomiast U.2 jest formatem, który korzysta wyłącznie z protokołu NVMe.

Poniższa infografika pomoże zrozumieć formaty SSD, protokoły w nich zastosowane i różnice w wydajności.

Infografika opisuje następujące technologie SSD: NVMe, SATA, PCIe, AHCI, M.2 i U.2

Ask an Expert

Program Ask an Expert oferuje Ci niezależne opinie na temat tego, czy konfiguracja, której aktualnie używasz lub planujesz wdrożyć, jest odpowiednia dla Twojej organizacji.

Doradzamy, jakie korzyści przyniosą korporacyjne dyski SSD w środowisku pamięci masowej Twojej organizacji, i który z nich jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku obciążeń wymagających wysokiej wydajności IOPS (operacje wejścia/wyjścia na sekundę) przy losowym odczycie i zapisie.

Zapytaj eksperta o SSD

Kingston NVMe SSDs

Informacje o technologii NVMe