Jak utworzyć kopię zapasową komputera z systemem Windows lub Mac

Jednym z typowych problemów, jakie mogą napotkać użytkownicy komputerów, jest utrata danych w wyniku nieprzewidzianych okoliczności i brak kopii zapasowej, z której można by je odtworzyć. Awaria dysku lub atak złośliwego oprogramowania nie wyrządzą jednak poważnych szkód, jeśli wcześniej zabezpieczysz się i utworzysz kopię zapasową komputera.

Co umieścić w kopii zapasowej? Możesz zacząć od osobistych plików, takich jak filmy ze swojej kamery, zdjęcia, muzyka i ważne dokumenty, które trudno byłoby odtworzyć. Kopie zapasowe plików osobistych należy tworzyć regularnie i często. Możesz także utworzyć kopię zapasową systemu operacyjnego, programów i wszelkich ustawień, które uważasz za niezbędne. Częste tworzenie kopii zapasowej komputera i traktowanie tego zadania jako priorytetowego pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze w razie poważnej awarii systemu.

Kopie zapasowe systemu można tworzyć na kilka sposobów i przechowywać je lokalnie albo zdalnie, w Internecie. Najlepiej, aby wszystkie ważne pliki istniały w trzech kopiach: w oryginale, w kopii zapasowej oraz w drugiej, dodatkowej kopii zapasowej. Połączenie kopii zapasowych przechowywanych lokalnie i w sieci ochroni przed utratą danych w 99 procentach przypadków.

Zrzut ekranu Historia plików w systemie Windows 10

Lokalna kopia zapasowa to taka, którą przechowujesz lokalnie u siebie – na przykład na zewnętrznym dysku twardym. Taka kopia zapasowa jest szybsza, łatwiejsza i o wiele bardziej bezpieczna. W systemie Windows jest dostępna prosta funkcja tworzenia kopii zapasowych danych: Kopia zapasowa systemu Windows. W systemie Windows 7 ta funkcja nosi nazwę Przywracanie, a w systemie Windows 10 – Historia plików. Najpierw upewnij się, że Twój dysk zewnętrzny ma taką samą pojemność jak dysk, którego kopię zapasową chcesz utworzyć, lub jest od niego większy. Następnie wpisz w polu wyszukiwania „kopia zapasowa” i wybierz opcję Ustawienia kopii zapasowej. Na górze ekranu zobaczysz pozycję Utwórz kopię zapasową za pomocą Historii plików. Kliknij przycisk „plus”, aby wskazać, na którym dysku kopia zapasowa ma zostać utworzona. Teraz możesz określić, jak często kopia zapasowa ma być tworzona.

Zrzut ekranu aplikacji Time Machine w systemie MacOS

Jeśli używasz komputera Mac, możesz otworzyć kolejno okna Preferencje systemowe i Time Machine, a następnie wybrać dysk, na którym kopia zapasowa ma być tworzona. Następnie możesz włączyć opcję aktualizowania kopii zapasowej co godzinę na wybranym dysku twardym. Ten proces jest bardzo prosty, ale kopie zapasowe są przechowywane tylko do czasu, aż na docelowym dysku zabraknie miejsca. Od tego momentu najstarsze kopie zapasowe będą usuwane, by zwolnić miejsce na nowe. To może sprawić problem, kiedy zajdzie potrzeba skorzystania ze starszych kopii danych.

Zdalna kopia zapasowa to pliki, które fizycznie znajdują się poza Twoim obecnym systemem. Może to być na przykład zewnętrzny dysk twardy, który przechowujesz w mieszkaniu znajomego, jednak najczęściej zdalna kopia zapasowa jest przechowywana w Internecie. Dostępne są wygodne i tanie usługi, takie jak Dropbox, Google Drive, iCloud i OneDrive, które umożliwiają automatyczne synchronizowanie najważniejszych plików. W zależności od ilości danych, których kopie zapasowe zamierzasz tworzyć, może być konieczne wykupienie płatnej subskrypcji takiej usługi. W aplikacji wybranej platformy możesz ustawić opcje tworzenia kopii zapasowych. Kopie zapasowe będą tworzone zgodnie z ustawieniami tych opcji zawsze, kiedy Twój komputer jest połączony z Internetem.

Najpełniejszą kopią zapasową całego systemu jest tak zwany obraz dysku. Utworzenie takiego obrazu wymaga specjalnego oprogramowania. Można to zrobić korzystając z bezpłatnych programów takich jak Macrium Reflect i EaseUS (dla dysków twardych o pojemności nie większej niż 1TB) albo komercyjnego oprogramowania, takiego jak Acronis True Image. Aby wybrać program do tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych, poczytaj recenzje w sieci i obejrzyj filmy instruktażowe, by się upewnić, że wybrane rozwiązanie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Użytkownicy komputerów Mac mogą tworzyć obrazy dysku za pomocą aplikacji Narzędzie dyskowe.

Najważniejsze, że tworzenie kopii zapasowej komputera jest łatwym i prostym procesem, a dzięki niemu zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy w razie jakiejkolwiek awarii komputera. Częste tworzenie kopii zapasowych plików zapobiega problemom i pozwala odzyskać dane w razie awarii dysku lub kradzieży komputera, dlatego powinno być priorytetowym zadaniem. Warto wyrobić sobie taki nawyk, szczególnie jeśli pracujesz z dużą ilością wrażliwych danych osobistych lub biznesowych.

#KingstonIsWithYou

Solid State Drives

Powiązane artykuły