Pamięć NVMe – co to jest? Wyjaśniamy

Technologia Non-Volatile Memory Express (NVMe) to nowy protokół przesyłania danych, zaprojektowany dla pamięci półprzewodnikowych (SSD). Standardowym protokołem w branży przesyłania danych nadal jest interfejs SATA (Serial Advanced Technology Attachment), jednak nie został on zaprojektowany z myślą o dyskach opartych na pamięci flash, takich jak dyski SSD, i nie oferuje tych samych zalet co interfejs NVMe. W przyszłości dyski SSD z technologią NVMe zastąpią dyski SSD SATA jako nowy standard branżowy.

Porównanie: NVMe a SATA

stos dysków Kingston KC2000 z laptopem

Aby zrozumieć różnicę między interfejsami NVMe i SATA można pomyśleć o nich jako o torach wyścigowych, bo każdy z nich jest ścieżką, którą dane płyną od dysku SSD do procesora centralnego. W świecie przechowywania danych dysk SSD to bolid Formuły 1, podczas gdy tradycyjne dyski z obrotowymi talerzami przypominają raczej stary rodzinny sedan. Droga, którą płyną dane, jest jedynym ograniczeniem dla szybkości dysku SSD. Bolid Formuły 1 ustawiony na torze wyścigowym (NVMe) będzie mógł rozwinąć swoją pełną szybkość. Ten sam pojazd na starej szutrowej drodze (SATA) będzie jechał o wiele wolniej.

Dyski SSD NVMe firmy Kingston

Firma Kingston oferuje wiele dysków SSD obsługujących protokoły NVMe. Aby zapoznać się z naszą najnowszą ofertą, zajrzyj do sekcji podobnych materiałów wideo poniżej. Interfejs NVMe jest więc znacznie szybszy od interfejsu SATA, jednak wśród dysków SSD NVMe również występują różnice. Niektóre oferują tylko podstawową szybkość interfejsu NVMe, podczas gdy inne obsługują najnowsze standardy PCIe czwartej generacji, które zapewniają niesamowitą wydajność w połączeniu z najnowszymi procesorami CPU.

Zgodność sprzętowa dysków NVMe

Przed zakupem dysku SSD z interfejsem NVMe trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii. Czy Twój system jest zgodny z technologią NVMe? Zwróć uwagę na dwie rzeczy: czy Twój komputer ma wbudowane gniazdo M.2 i czy obsługuje interfejs NVMe. Informacje o tym, czy komputer posiada gniazdo M.2, znajdziesz na stronie produktu danego komputera. Upewnij się również, czy płyta główna obsługuje dyski SSD z interfejsem NVMe. Niektóre płyty mogą obsługiwać technologię NVMe, ale w ich dokumentacji może być używana inna nazwa tego interfejsu, na przykład „tryb PCIe”. Byłoby idealnie, gdyby istniał prostszy sposób ustalenia, czy komputer obsługuje NVMe – niestety, takiego sposobu na razie nie ma. Trzeba zapoznać się z dokumentacją płyty głównej na stronie producenta albo wyszukać te informacje w Google.

Zgodność NVMe z systemami operacyjnymi

Oprócz zgodności sprzętowej należy także sprawdzić, czy używany system operacyjny obsługuje interfejs NVMe. Najnowsze wersje systemów Linux, Windows, Chrome OS i Mac OS obsługują NVMe. Firma Apple nie pozwala jednak na modernizowanie sprzętu w większości najnowszych modeli komputerów, dlatego zainstalowanie dysku SSD NVMe w komputerze Mac nie zawsze będzie możliwe. Oprogramowanie do klonowania również obsługuje już dyski NVMe. Firma Kingston używa oprogramowania Acronis True Image, dołączonego do wielu naszych dysków SSD. Szczegółowe informacje o dołączonym oprogramowaniu znajdują się na stronach produktów. Większość innych znanych programów do klonowania także obsługuje już dyski NVMe.

#KingstonIsWithYou

Powiązane produkty

Powiązane artykuły