NVMe Veri Saklama Sistemi nedir? NVMe Veri Saklama Sistemi Açıklaması

Non-Volatile Memory Express (NVMe), katı hal bellek için tasarlanan yeni bir transfer protokolüdür. SATA (Serial Advanced Technology Attachment) veri saklama protokolleri açısından sektör standardı olmaya devam ediyor olmasına karşın SSD’ler gibi Flash bellekler için özel olarak tasarlanmamıştır ve NVMe ile aynı avantajları sunamamaktadır. NVMe’li SSD’ler sonuçta yeni endüstri standardı olarak SATA SSD’lerin yerini alacaktır.

NVMe ile SATA karşılaştırması

bir dizüstü bilgisayarla birlikte Kingston KC2000

NVMe ve SATA’yı karşılaştırmanın kolay bir yöntemi, SSD’den CPU’ya veri taşımak için kullanılan bir yol olmaları nedeniyle onları yarış pisti olarak düşünmektir. SSD, veri saklama sistemlerinde Formula One arabası gibi kabul edilebilirken döner diskli sürücüler aile tipi bir sedan araba olarak düşünülebilir. SSD yalnızca üzerinde gittiği yolun izin verdiği kadar hızlı gidebilir. Bir Formula One arabasını bir yarış pistine (NVMe) koyarsanız tam potansiyelinde ilerleyecektir. Ancak onu taşlarla dolu eski bir toprak yolda (SATA) kullanırsanız yavaşlaması gerekir.

Kingston NVMe SSD’ler

Kingston NVMe protokollerini kullanan çeşitli SSD’ler sunmaktadır. Yeni çıkardığımız ürünleri görmek için aşağıdaki ilgili üretim bölümlerine bakın. NVMe SSD’ler, SATA SSD’lerden önemli ölçüde hızlı olmalarına karşın aralarında hala farklar bulunmaktadır. Bazıları giriş seviyesi NVMe hızlarını desteklerken diğerleri en yeni CPU’larda bulunan müthiş performans için son çıkan PCIe Gen4 standartlarını destekliyor olabilir.

NVMe Donanım Uyumluluğu

Ancak bir NVMe SSD satın almadan önce düşünülmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Sisteminiz NVMe ile uyumlu mu? Bilgisayar sisteminizde bakmanız gereken iki nokta, dahili M.2 yuvası ve NVMe desteğidir. Bilgisayarınızın ürün sayfasına bakarak M.2 yuvasına sahip olup olmadığını öğrenin. Daha sonra ana kartınızın NVMe SSD’leri destekleyip desteklemediğine bakmanız gerekiyor. Bunu destekleyen anakartların bazılarında bu özellik NVMe olarak isimlendirilmemektedir. Bunun yerine "PCIe mode” olarak anılmaktadır. İdealinde bilgisayar sisteminizin NVMe’yi destekleyip desteklemediğini söylemenin daha kolay bir yolu olması gerekir, ancak böyle bir yol bulunmamaktadır. Anakartınızın üreticisinin web sitesine bakmanız ya da Google’da aratarak destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz gerekmektedir.

NVMe İşletim Sistemi Uyumluluğu

Donanım uyumluluğunun yanı sıra işletim sistemi uyumluluğunu da dikkate almalısınız. Linux, Windows, Chrome OSve Mac OS’nin en yeni sürümlerinin hepsi NVMe’yi desteklemektedir. Ancak Apple, son çıkardığı modellerin çoğunda donanımlarda değişiklik yapmanıza izin vermediğinden Mac kullanıcıları için bu mümkün olmayabilir. Kopyalama yazılımları da artık NVMe sürücülerle uyumlu hale geldi. Birçok Kingston SSD ile birlikte verilen Acronis True Image yazılımını kullanmaktadır. Birlikte verilen yazılımlarla ilgili bilgi için ürün sayfalarına bakın. Birçok diğer önemli kopyalama yazılımları da NVMe desteği sunmaya başladılar.

#KingstonIsWithYou

İlgili Ürünler

İlgili Yazılar