Tasarım SSD

Sınırlı Garanti Bildirisi

Kingston Digital, Inc. ("Kingston"), OEM müşterisine (“Müşteri”) tüm Design-In SSD ürün serisinin (“Ürünler”), normal kullanım ve hizmet altında, aşağıda açıklanan geçerli garanti koşullarına tabi olarak malzeme ve işçilik açısından kusursuz olduğunu garanti eder. Bu Garanti, her Ürün için gönderim tarihinden itibaren hangisi önce gerçekleşirse bir (3) yıl boyunca ya da Ömür Sonuna (“Garanti Süresi”) kadar geçerlidir. Kingston, kararı kendisine ait olmak üzere geçerli Garanti Süresi içinde garanti edildiği şekilde çalışmayan Ürünü onaracak ya da benzeri ya da işlevsel olarak eşdeğer bir Ürünle değiştirecek ya da düzgün çalışmayan Ürün için Ürüne ödenen fiyata eşdeğer bir tutarı Müşterinin hesabına aktaracaktır. Kingston, Garanti kapsamında geri gönderilen ürünü onarmak ya da değiştirmek ya da Müşterinin hesabına ürün için ödenen fiyat kadar bir tutarı aktarmak için makul bir zamana sahip olacaktır.

“Müşteri”, bu Garantinin bağlı olduğu Ürünlerin satın alınmasına yönelik işletmeler arası ticari sözleşmenin koşullarına uyarak, burada belirtilen Garanti hakkını kazanmaktadır. Bu Garanti’nin kapsamından yararlanmak için (i) Müşteri, Kingston’ın geri gönderim talimatlarına uymalıdır; (ii) Müşteri, geçerli Garanti Süresi içinde ilgili Ürünün arıza olduğunu ve arızanın açıklamasını en kısa zamanda yazılı olarak Kinston’a bildirmelidir; (iii) ilgili Ürün Kingston’ın belirlenmiş servis noktasına riski ve masrafları Müşteriye ait olmak üzere geri gönderilmelidir; ve (iv) Kingston, iddia edilen arızaların var olduğundan ve kaza, yanlış kullanım, ihmal, değişiklik, onarım, yanlış montaj ya da yetersiz testlerden kaynaklanmadığı konusunda tatmin olmalıdır. Geri gönderilen ürün Kingston tarafından arızalı olarak değerlendirilmez ya da arızanın nedeninin ve kaza, yanlış kullanım, ihmal, değişiklik, onarım, yanlış montaj ya da yetersiz testler olduğu belirlenirse, Müşterinin arıza analizi amaçlı testlerin, kargonun ve diğer ilgili tüm ücretlerin masraflarını karşılaması gerekmektedir.

Bu Garanti, yanlış kullanılan (statik deşarj, yanlış montaj, onarım, kaza ya da Kingston tarafından sağlanan talimatlara uygun şekilde kullanmama dahildir), ihmal edilen ya da değiştirilen ya da Kingston’ın normal test koşulları altında test etme olanağı olmadığı Ürünler için geçerli değildir.

Aşırı yazma etkinliğinden kaynaklanan arızalar, Ömür Sonu durumu olarak kabul edilir ve bu garantinin kapsamında değildir. Kingston’ın SATA SSD'ler için SMART’ı uygulamasında yeni, kullanılmamış bir üründe, “SSD Life Remaining” (SSD Kalan Ömür) olarak etiketli SMART özelliği 231 (E7h) için yıpranma göstergesi yüz (100) olarak görünürken, garanti limitine ulaşan bir Üründe bu değer bir (1) olarak gösterilir. NVMe SSD'ler için yeni, kullanılmamış bir üründe, Sağlık özelliği “Percentage Used” (Kullanılan Yüzde) değeri olarak 0 gösterilirken, garanti limitine ulaşan bir ürün için gösterilen “Percentage Used” (Kullanılan Yüzde) değeri yüz (100) ya da daha yüksek olacaktır. Ayrıntılar için Kingston.com/wa adresine bakın.

Ana sistem ve uygulama uyumluluğunun yeterli bir aralıkta olduğundan emin olmak OEM’in sorumluluğundadır. NAND yıpranmasıyla ilgili arızalar, bu Garantinin kapsamında değildir. Ürünler, bir Tüketici ya da İstemci sınıf veri saklama ürünü olarak tasarlanmıştır. Ürünlerin farklı bir uygulamada kullanılması ya da Ürün özelliklerinde belirtilenden daha yüksek iş güçlerinin uygulanması, bu Garanti kapsamında olmayan erken aşınmaya ya da arızaya neden olabilir.

Ayrıca Kingston, Ürünleri, garanti hizmetini yalnızca Kingston ile bir yeterlilik sürecinden sonra cihazlarına entegre eden orijinal Müşteriye vermektedir.

Geri gönderilen tüm Ürünler Kingston’ın malı olacaktır. Değiştirilen Ürünler, Kingston’ın kararına bağlı olarak yeni ya da revize edilmiş olabilir. Değiştirilen ya da onarılan her Ürün, o Ürün için geçerli olan orijinal Garanti’nin süresi kadar ya da bu süre 90 günden kısaysa 90 gün boyunca sınırlı garanti kapsamında olacaktır. Kingston, herhangi bir garantiye bağlı olarak Kinsgton’a geri gönderilen Ürünler’de saklanan ya da bu Ürünler’e entegre edilen özel yazılım ya da bellenim sürümleri, yapılandırma bilgileri ya da hafızadaki verilerle ilgili hiçbir sorumluluğa sahip değildir.

Müşteri, herhangi bir Ürünü Kingston’a göndermeden önce İade Edilen Malzeme Onay (Return Material Authorization - RMA) numarası almak için Kingston ile iletişim kurmalıdır. Kingston’a geçerli bir İade Edilen Malzeme Onay numarası paketin dışında açıkça görülmeyecek şekilde gönderilen tüm Ürünler, masrafları Müşteriye ait olmak üzere Müşteriye geri gönderilecektir. Kingston, Müşterinin Kingston’ın RMA bölümü tarafından verilen gönderim talimatlarına uyması koşuluyla arızalı Ürünler’in geri gönderimi masraflarını üstlenecektir. Kingston’dan Müşteriye geri gönderim kargo ücretlerinden Kingston sorumludur.

BURADA VERİLEN GARANTİ YA DA TÜM KURAL VE KOŞULLARA RAĞMEN KINGSTON ÜRÜNLER İÇİN TÜM PROTOTİPLERİ, REFERANS TASARIMLARI VE YAZILIMLARI HERHANGİ BİR GARANTİ OLMADAN “OLDUĞU GİBİ” SAĞLAMAKTADIR.

ÖZEL GARANTİLER: BİR KINGSTON ÜRÜNÜ YUKARIDA GARANTİ EDİLDİĞİ ŞEKİLDE ÇALIŞMAZSA, MÜŞTERİNİN TEK ÇÖZÜMÜ KINGSTON’IN TERCİHİNE GÖRE ÜRÜNÜN ONARILMASI YA DA DEĞİŞTİRİLMESİ YA DA İLGİLİ ÜRÜN İÇİN PARA İADESİ ALMAKTIR. YUKARIDA BELİRTİLEN GARANTİLER VE ÇÖZÜMLER ÖZELDİR VE SATILABİLİRLİK YA DA BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK GARANTİLERİ VE KOŞULLARI DAHİL OLMAK ÜZERE GERÇEK YA DA YASALARIN GETİRDİĞİ, YASALARA DAYANAN YA DA DİĞER BİR ŞEKİLDE AÇIK YA DA İMA EDİLEN TÜM DİĞER GARANTİLERİN YA DA KOŞULLARIN YERİNİ ALIR. KINGSTON, ÜRÜNLERİNİN SATIŞI, MONTAJI, BAKIMI YA DA KULLANIMI İLE BAĞLANTILI OLARAK KENDİ ADINA BAŞKA BİR YÜKÜMLÜLÜK ÜSTLENMESİ İÇİN BAŞKA HİÇBİR KİŞİYE YETKİ YA DA İZİN VERMEZ. KINGSTON, BU GARANTİ KAPSAMINDA, YAPTIĞI TESTLER VE İNCELEMELER ÜRÜNDE İDDİA EDİLEN HATANIN VAR OLMADIĞINI YA DA MÜŞTERİLER’İN YA DA DİĞER BİR ÜÇÜNCÜ ŞAHSIN YANLIŞ KULLANIMI, İHMALİ, YANLIŞ MONTAJI YA DA TESTİ, İZİNSİZ ONARMA DENEMESİ YA DA AMAÇLANAN KULLANIMLARIN ÖTESİNDEKİ BAŞKA BİR NEDENDEN YA DA KAZA, YANGIN YA DA DİĞER BİR TEHLİKEDEN MEYDANA GELDİĞİNİ TESPİT ETTİĞİNDE HERHANGİ BİR SORUMLULUĞA SAHİP OLMAYACAKTIR.

SORUMLULUK SINIRLAMASI: İSTER SÖZLEŞME HÜKÜMLERİ UYARINCA VEYA İSTERSE HAKSIZ FİİLE DAYALI OLSUN KINGSTON, HİÇBİR DURUMDA ARIZİ, NETİCEDE MEYDANA GELEN, DOLAYLI, ÖZEL YA DA CEZA GEREKTİREN HİÇBİR ZARARDAN YA DA ÜRÜNLERİN SATIŞI, MONTAJI, BAKIMI, KULLANIMI, PERFORMANSI, ARIZALANMASI YA DA HİZMET KESİNTİSİNDEN KAYNAKLANAN YA DA BUNLARLA BAĞLANTILI OLAN GELİR KAYBI, KAR KAYBI, TASARRUFLARIN KAYBI, İŞ KAYBI DİĞER FİNANSAL ZARARLARDAN YA DA KULLANIM KAYBINDAN, BU TÜR ZARARLARIN ORTAYA ÇIKABİLME OLASILIĞINDAN DOLAYI BİLGİLENDİRİLMİŞ OLSA BİLE SORUMLU OLMAYACAKTIR. KINGSTON’IN MÜŞTERİYE KARŞI GENEL TOPLAM SORUMLULUĞU ASLA MÜŞTERİNİN GARANTİ TALEBİNDEKİ ÜRÜN İÇİN ÖDEDİĞİ FİYAT İLE KINGSTON’IN MARUZ KALDIĞI GEREKLİ MALİYETLERİN TOPLAMINDAN FAZLA OLAMAZ.

KINGSTON, TÜM AÇIK VE İMA EDİLEN GARANTİLERİ, YASALARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE REDDETMEKTEDİR. KINGSTON, YÜRÜRLÜKTEKİ YASAYA GÖRE İMA EDİLEN GARANTİLERİ REDDEDEMİYORSA, MÜMKÜN OLDUĞU ÖLÇÜDE BU TÜR İMA EDİLEN GARANTİLER, AÇIK GARANTİNİN SÜRESİYLE SINIRLIDIR. DEĞİŞTİRİLEN ÜRÜNLER, ÜRÜNÜN GARANTİSİNİN KALAN SÜRESİ YA DA BU SÜRE 90 GÜNDEN AZSA 90 GÜNLÜK SINIRLI GARANTİ KAPSAMINDA OLACAKTIR.

BU SINIRLI GARANTİDEKİ HİÇBİR HUSUS, KINGSTON’IN İHMALİNDEN KAYNAKLANAN ÖLÜM YA DA KİŞİSEL YARALANMA YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ HARİÇ TUTACAK, KISITLAYACAK YA DA SINIRLANDIRACAK ŞEKİLDE UYGULANAMAZ.

Rev. 08/2021