Marka akcesoriów gamingowych HyperX została przejęta przez firmę HP.

Wszystkie produkty pamięci DRAM HyperX przeniesiono na stronę firmy Kingston.

Aby uzyskać więcej informacji na temat zmiany marki produktów HyperX na Kingston FURY, odwiedź naszą stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami.

ABC overclockingu

Overclocking

Overclocking (przetaktowanie) to zmiana standardowych specyfikacji modułów pamięci, procesorów i kart graficznych w celu zwiększenia ich wydajności. Na przykład zwiększenie częstotliwości taktowania i zmniejszenie opóźnień (stanów oczekiwania) pamięci RAM w stosunku do standardowych wartości (JEDEC) może znacząco wpłynąć na działanie aplikacji w komputerze. Moduły pamięci Kingston FURY oferują dwa proste podejścia do przetaktowania pamięci: Plug N Play dla nowicjuszy oraz profile XMP (Extreme Memory Profile) dla ekspertów.

Dla entuzjastów komputerów (niegdyś nazywanych hobbystami) overclocking to forma sztuki i cała subkultura. Najwięksi entuzjaści overclockingu w walce o pobicie światowych rekordów posuwają się nawet do chłodzenia podzespołów ciekłym azotem. Jednak nie każdy, kto potrzebuje wysokowydajnego sprzętu do gier, musi być artystą, aby „wycisnąć” ze swojego sprzętu najwyższą wydajność. W połowie pierwszej dekady XXI wieku firmy Intel, AMD oraz NVidia opracowały metody, które pozwalają na łatwe przetaktowanie z wykorzystaniem profili zaprogramowanych w pamięci DIMM. Profile te definiują taktowanie, napięcie oraz opóźnienia. Producenci procesorów/chipsetów, firmy produkujące płyty główne oraz firmy zajmujące się pamięciami komputerowymi stworzyły ekosystem mechanizmów kontrolnych zapewniający stabilne środowisko. Dzięki temu zarówno entuzjaści jak i laicy mogą bez problemu zmaksymalizować wydajność swoich modułów pamięci.

Odczyt z pamięci w MB/s (im wyższa wartość, tym lepiej)

Profil wydajności
Kingston FURY Renegade DDR4

Odczyt z pamięci 39248 MB/s
Częstotliwość Opóźnienie Napięcie
2666 MHz 13-15-15 1,35 V

Plug-N-Play (PnP)
Kingston FURY Beast DDR4 / Kingston FURY Impact DDR4

Odczyt z pamięci 38032 MB/s
Częstotliwość Opóźnienie Napięcie
2666 MHz 16-18-18 1,2 V

Standard branżowy (JEDEC)
Pamięć Kingston DDR4

Odczyt z pamięci 37463 MB/s
Częstotliwość Opóźnienie Napięcie
2666 MHz 19-19-19 1,2V
Plug N Play

Plug N Play

Kingston FURY Plug N Play to koncepcja przetaktowania pamięci, której pionierem jest firma Kingston. Jest ona wykorzystywana w produktach z linii FURY oraz Impact. Kingston FURY Plug N Play to pamięć z funkcją automatycznego przetaktowania w oparciu o ustawienia skonfigurowane fabrycznie przez naszych inżynierów.

Nie wymaga ona ręcznej konfiguracji ustawień i timingów. Nie trzeba nawet wybierać profilu. Ponieważ profile działają przy standardowym napięciu, wystarczy umieścić moduł pamięci w odpowiednim gnieździe, aby był gotowy do pracy. Funkcja Plug N Play doskonale sprawdza się w przypadku systemów, które nie pozwalają na zmianę ustawień pamięci w BIOS-ie, lub też jako wygodne rozwiązanie umożliwiające uzyskanie lepszej wydajności pamięci. W większości systemów pamięć Kingston FURY Plug N Play automatycznie przetaktuje się do maksymalnej szybkości dopuszczalnej przez BIOS.

Profile Intel XMP

Profile Intel XMP


Intel

Z kolei firma Intel zaproponowała rozwiązanie pod nazwą XMP (Extreme Memory Profile). XMP to ustawienia przetaktowania zdefiniowane i zaprogramowane fabrycznie w modułach DIMM. Każdy moduł DIMM ma dwa profile przetaktowania: jeden bardziej, a drugi mniej agresywny. Mają one domyślne wartości JEDEC (standardowa szybkość, timingi i napięcie). Jest to rozwiązanie firmy Intel, które pozwala na bezpieczne i pewne przetaktowanie pamięci na platformach Intel. Profile XMP można włączyć w BIOS-ie lub przy użyciu programu Extreme Tuning Utility Intel (XTU), który jest dostępny do pobrania na stronie firmy Intel.

Istnieją dwie klasyfikacje profili Intel XMP: Certified oraz Ready. Intel XMP Certified oznacza że moduły DIMM zostały sprawdzone przez firmę Intel i działają w określonych modelach płyt głównych. Wyniki są kompilowane i umieszczane na stronie Intel XMP. Intel XMP Ready oznacza że moduły DIMM są dostarczane z profilami XMP i zostały przetestowane przez producenta przy deklarowanej szybkości, jednak nie zostały dostarczone do firmy Intel w celu przetestowania.

Odczyt z pamięci w MB/s (im wyższa wartość, tym lepiej)

Profil wydajności
Kingston FURY Renegade DDR4

Odczyt z pamięci 50004 MB/s
Częstotliwość Opóźnienie Napięcie
3600 MHz 17-18-18 1,35 V

Profil wydajności
Kingston FURY Renegade DDR4

Odczyt z pamięci 42411 MB/s
Częstotliwość Opóźnienie Napięcie
3000 MHz 15-17-17 1,35 V

Standard branżowy (JEDEC)
Pamięć Kingston DDR4

Odczyt z pamięci 37463 MB/s
Częstotliwość Opóźnienie Napięcie
2666 MHz 19-19-19 1,2V

Przetaktowanie wykracza poza stabilne standardowe specyfikacje pamięci (szybkość, opóźnienia, napięcie) w celu uzyskania wyższej wydajności. Chociaż ogólnie jest bezpieczne i wspierane przez rozwiązania firm Intel, AMD oraz producentów płyt głównych/systemów, przetaktowanie odbywa się na własne ryzyko użytkownika. Niektóre konfiguracje i ustawienia szybkości mogą być niekorzystne dla stabilności systemu. Podane numery części produktów FURY określono w oparciu o testy producentów płyt głównych (QVL) i wewnętrzne testy firmy Kingston, jednak niektóre systemy mogą wymagać najwyższej klasy komponentów (procesorów, płyt głównych, zasilaczy i systemów chłodzenia wodnego), aby uzyskać stabilne przetaktowanie, zwłaszcza przy ekstremalnych szybkościach.