Co to jest technologia NVMe SSD?

Co to jest technologia NVMe SSD?

Korzyści związane z technologią NVMe

Technologia NVMe zapewnia wyjątkowe możliwości magazynowania danych, prędkości ich przetwarzania oraz kompatybilność. Jako że technologia NVMe wykorzystuje gniazda PCIe, potrafi przenosić 25x więcej danych niż jej odpowiednik: SATA. Oprócz tego polecenia NVMe są przetwarzane 2x szybciej niż w przypadku technologii AHCI. Co więcej, operacje wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) wykonywane przy wykorzystaniu sterowników NVMe przekraczają 1 mln, co daje nawet 900% wzrost szybkości w porównaniu do dysków z protokołem AHCI. Technologia NVMe również komunikuje się bezpośrednio z procesorem systemu, zapewniając mu niezwykłe prędkości z uwagi na kompatybilność. Niezależnie od ich formatu dyski oparte na technologii NVMe współpracują ze wszystkimi głównymi systemami operacyjnymi.

NVME LogoNVMe (Non-Volatile Memory Express) jest interfejsem komunikacyjnym i sterownikiem, który wykorzystuje zwiększony transfer danych standardu PCIe. Jego zadaniem jest poprawa wydajności operacji, a jednocześnie zapewnienie interoperacyjności dla szeregu systemów klienckich i tych powszechnych w przedsiębiorstwach.NVMe umożliwia komunikację pomiędzy interfejsem urządzenia przechowującego dane (dysku SSD) i procesorem systemu z wykorzystaniem gniazd PCIe, niezależnie od formatu tego urządzenia.

Protokół NVMe wykorzystuje równoległe ścieżki danych o niskim opóźnieniu prowadzące do takich komponentów, jak architektury procesorów o wysokiej wydajności. Zapewnia to znaczący wzrost wydajności i skrócenie opóźnień w porównaniu do protokół SAS czy SATA. Technologia NVMe potrafi obsługiwać wiele kolejek wejścia/wyjścia, z których każda obejmuje do 64 tys. poleceń. Zadania wejścia/wyjścia rozpoczynają się szybciej, umożliwiają przenoszenie większej ilości danych i kończą się szybciej niż w przypadku starszych modeli pamięci masowej wykorzystujących starsze sterowniki, takie jak AHCI (Advanced Host Controller Interface). Jako że technologia NVMejest przeznaczona konkretnie dla dysków SSD, wkrótce stanie się nowym standardem w branży.

Sterowniki komunikacyjne: AHCI a NVMe

Sterowniki komunikacyjne wykorzystywane przez systemy operacyjne do wymiany danych z urządzeniami magazynującymi. Sterowniki NVMe są szybsze niż od sterowników AHCI, powszechnie stosowanych w interfejsach SATA.

  • Technologia NVMe jest przeznaczona dla dysków SSD z technologią flash, co czyni ją szybszą od sterowników AHCI skierowanych do zwykłych dysków twardych z technologią wirujących talerzy.
  • NVMe dysponuje 64 tys. kolejek poleceń oraz może wysyłać 64 tys. poleceń na kolejkę, zaś technologia AHCI obsługuje tylko jedną kolejkę poleceń i wysyła 32 polecenia na kolejkę.
  • W przypadku sterowników AHCI polecenia wykorzystują cykle procesora cechujące się opóźnieniem 6 mikrosekund, zaś polecenia sterownika NVMe wykorzystują cykle procesora o niskim opóźnieniu, rzędu 2,8 mikrosekundy.

Sterownik NVMe komunikuje się bezpośrednio z procesorem systemu, zaś sterownik AHCI musi komunikować się z kontrolerem SATA. AHCI potrafi przetwarzać maksymalnie 100 tys. operacji wejścia/wyjścia na sekundę (ang. IOPS, Input/Output Operations Per Second), natomiast w przypadku technologii NVMe jest to ponad 1 mln takich operacji. Wartość IOPS jest miarą powszechnie stosowaną do oceny wydajności dysków komputerowych.

Kingston NVMe SSDs

Aby dowiedzieć się, jak wirus COVID-19 wpłynął na działanie naszej firmy, kliknij tutaj.

Pozostańmy w kontakcie! Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o nowościach od firmy Kingston.