Sayın IronKey müşterisi:

IronKey S100 Personal, S200 Personal, ve D200 Personal şifrelenmiş USB bellekler, 1 Ocak 2020’den itibaren kullanım ömürlerinin sonuna gelecektir. Cihazınız bu online özellikleri kullanacak şekilde ayarlandıysa, cihazınızın parolasını yedeklemenizi ve hesap verilerinizi başka bir yere kaydetmenizi öneririz.

IronKey S100 Personal, D200 Personal, and S200 Personal belleklerin aşağıdaki özellikleri 1 Ocak 2020’den itibaren kullanılamayacaktır:

Kingston, IronKey’yi 2016 yılında satın aldı ve komple bir şifrelenmiş USB bellek ürün serisi sunmaya devam etmektedir. Tüm Şifrelenmiş USB bellek ürün serimizi görmek için lütfen web sitemizi ziyaret edin.

Herhangi bir sorunuz ya da sorununuz varsa lütfen destek sayfamızdan bize ulaşın.

IronKey Cihazı ve SafeMode ile online hesaba erişim denemesi:

Kişisel Online hesaba erişmenin iki yolu vardır: cihazın kendisinden ya da internet tarayıcı ile http://my.ironkey.com adresinde oturum açarak.

Online Hesaba cihaz üzerinden erişmek için kullanıcıların IronKey kontrol panelinde bulunan “Online Account” (Online Hesap) düğmesini tıklatması gerekir. Bu yapıldığında bir tarayıcı penceresi açılır ve otomatik olarak hesaba yönlendirilirsiniz.

S100 Personal, S200 Personal, ve D200 Personal için IronKey kontrol paneli

SafeMode ile Online Hesaba erişmek için kullanıcıların internet tarayıcısı ile https://my.ironkey.com adresine gidip oturum açmaları gerekmektedir. Kullanıcı, oturum açmak için Kullanıcı Adını ve Parolasını girmelidir.

IronKey EMS oturum açma

1 Ocak 2020’den önce kullanıcılara, online hesaplarının artık kullanılamayacağını belirten bir uyarı mesajı gösterilecektir. Bu süre boyunca Online Hesap özellikleri kullanılabilir durumda olacaktır.

S100 Personal, S200 Personal, ve D200 Personal şifrelenmiş USB bellekler için online yedekleme özelliğinin sona ermesiyle ilgili uyarı içeren IronKey EMS yönetim ekranı.

1 Ocak 2020’den itibaren Kullanıcılar, artık online hesaplarına erişemeyeceklerini belirten bir mesaja yönlendirilecektir. Bu noktada kullanıcılar artık Parola Kurtarma/Yedekleme ve Identity Manager Geri Yükleme/Yedekleme özelliklerini kullanamayacaklardır.

S100 Personal, S200 Personal, ve D200 Personal şifrelenmiş USB bellekler için online hesabın artık kullanılamayacağını gösteren IronKey EMS yönetimi ekranı.

Parola kurtarma için cihaz parolasının yedeklenmesi denemesi:

Kullanıcılar kontrol panelinde parolalarını değiştirdiğinde ve “Backup my password to Online Account” (Parolamı Online Hesaba Yedekle) onay kutusunu işaretli bıraktıklarında iki hata mesajı gösterilecektir:

S100 Personal, S200 Personal, ve D200 Personal şifrelenmiş USB bellekler için IronKey Kontrol Paneli artık parolaları online olarak yedekleyecektir.

Parola yedekleme Hata 1: Tamam’ın tıklatılması, son hata mesajıyla sonuçlanacaktır

IronKey Kontrol Paneli uygulama hatası 3036: parola yedekleme sunucusu, S100 Personal, S200 Personal, ve D200 Personal şifrelenmiş USB Flash bellekler için kalıcı biçimde çevrimdışıdır.

Parola yedekleme hatası 2: Tamam’ın tıklatılması ve “Backup my password to Online Account” (Parolamı Online Hesaba Yedekle) onay kutusunun işaretinin kaldırılması bu hatayı çözecektir ancak daha sonrasında yeni parola, kurtarma amacıyla yedeklenmeyecektir.

S100 Personal, S200 Personal, ve D200 Personal şifrelenmiş USB Flash bellekler için online parola yedekleme özelliğinin kullanımdan kaldırılması nedeniyle bir hata gösteren IronKey Kontrol Paneli

Identity Manager Yedekleme/Geri Yükleme özelliğinin kullanılmaya çalışılması:

IronKey Identity Manager online parolalarınızı güvenli biçimde saklar ve kullanıcıların Online hesaplarında yer alan Online Security Vault’a yedeklemelerini sağlar.

IronKey Identity Manager, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren S100 Personal, S200 Personal ve D200 Personal şifrelenmiş USB flash bellekler için veri geri yükleme ya da yedekleme işlevlerini yerine getirmeyecektir.

1 Ocak 2020’den itibaren online hesap kapandığında kullanıcılar, Identity Manager verilerini online kasalarına yedeklemeye ya da kasalarından geri yüklemeye çalıştıklarında “An internal Error Occurred” (Bir Dahili Hata Oluştu) mesajı alacaklardır. Bu mesaj, Identity Manager’ın artık Online Vault ile iletişim kuramayacağını belirtmektedir.

S100 Personal, S200 Personal, ve D200 Personal şifrelenmiş USB Flash bellekler için geri yükleme ve yedekleme özelliğinin kullanımdan kaldırılması nedeniyle verilen IronKey Identity Manager Dahili Hatası.

COVID-19'un iş operasyonlarımızı nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklatın.

İletişimde kalın! Kingston haberleri ve çok daha fazlası için e-postalarımıza kayıt olun.