Hız aşırtma

Bir PC’ye yüklü Kingston FURY Predator DDR4 RGB Mavi LED


Hız aşırtma, daha iyi performans elde etmek için bellek modülleri, CPU'lar ve GPU'lardaki standart teknik özelliklerin ayarlanmasıdır. Örneğin, RAM'deki endüstri standardı değerlerinde (JEDEC) saat hızını yükseltmek ve gecikme süresini (bekleme durumları) düşürmek, PC uygulamalarını önemli ölçüde etkiler. HyperX bellek modülleri, bellek hız aşırtmaya iki basit yaklaşım sunar: acemiler için Tak-Çalıştır ve uzmanlar için Extreme Memory Profiles (Ekstrem Bellek Profilleri).

PC meraklıları (bilgisayarı hobi olarak görenler) için hız aşırtma, kendi alt kültürüne ait bir sanat formudur. En koyu hız aşırtmacıları, dünya rekoru kırmak amacıyla bilgisayar parçalarını sıvı nitrojen içinde soğutmaya varan ekstrem boyuttalardı. Ancak, güçlü bir oyun sistemine sahip olmak isteyen herkesin, donanımlarından daha iyi performans almak için birer sanatçı olması gerekmez. 2000'li yılların ortalarında Intel, AMD ve NVidia, DIMM'de programlanmış profiller üzerinden basit bir bellek hız aşırtmasına olanak sağlayan yöntemler geliştirdiler. Bu profiller saat hızını, voltajı ve gecikme sürelerini tanımladı. Yonga kümesi/işlemci, ana kart üreticileri ve bellek şirketleri arasında gelişen güçler dengesinden oluşan bir ekosistem, dengeli bir platform sağladı. Sonuç olarak, bellek modüllerinin performansını zorlamak, meraklı olanlar ve olmayanlar için hiç bu kadar kolay olmamıştı. Aşağıdaki tabloda, düşük gecikme süresinin aynı saat hızında çalıştığı bellekte sahip olabileceği fark gösterilmektedir.

MB/sn Bellek Okuma (Ne Kadar Yüksek O Kadar İyi)

Performans Profili
HyperX Predator DDR4

Bellek Okuma 39.248 MB/sn
Hız Gecikme süresi Voltaj
2666 MHz 13-15-15 1.35V

Tak-Çalıştır (PNP)
HyperX Fury DDR4 HyperX Impact DDR4

Bellek Okuma 38.032 MB/sn
Hız Gecikme süresi Voltaj
2666 MHz 16-18-18 1.2V

Endüstri Standardı (JEDEC)
Kingston DDR4 Bellek

Bellek Okuma 37.463 MB/sn
Hız Gecikme süresi Voltaj
2666 MHz 19-19-19 1.2V

Tak-Çalıştır (Plug N Play)

Tak-Çalıştır (Plug N Play)


HyperX Plug N Play, Kingston'ın öncülüğünü yaptığı hız aşırtma konseptidir. FURY ve Impact bellek ürün serisinde bulunan HyperX Plug N Play, fabrikada mühendislerimiz tarafından yapılandırılmış otomatik hız aşırtmalı bellektir. Ayarları ve zamanlamaları manuel olarak değiştirmeye veya profil seçmeye gerek kalmaz. Profiller, standart voltajda çalıştığı için takıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. BIOS'ta bellek ayarlamalarına izin vermeyen bir sisteminiz varsa veya belleğinizden daha iyi performans alabileceğiniz kolay bir çözüm arıyorsanız, Plug N Play tam size göre. Çoğu sistemde HyperX Plug N Play, BIOS'un izin verdiği en yüksek hızlara kadar otomatik hız aşırtması yapar.

Intel XMP


Intel

Kingston FURY Predator DDR4 RAM’in yakın çekim görseli


Intel’in bellek hız aşırtma yaklaşımına XMP (Extreme Memory Profile) denir. XMP, fabrikada DIMM'lerde programlanmış hız aşırtma önayarlarıdır. Her DIMM, bir tanesi agresif ve diğeri biraz agresif olmak üzere iki hız aşırtma profiline ve varsayılan JEDEC değerlerine (endüstri standardı hız, zamanlama ve voltaj) sahiptir. Bu, Intel'in Intel platformlarındaki güvenilir ve garantili bellek hız aşırtma çözümüdür. XMP profilleri, Intel'in Extreme Tuning Utility (XTU) ile etkinleştirilebilir ve bu yazılım Intel'in web sitesinden indirilebilir.

İki tür Intel XMP bulunur: Sertifikalı (Certified) ve Hazırlıklı (Ready). Intel XMP Certified ifadesi, DIMM'lerin belirli ana kart modellerinde çalışmak üzere onaylandığı anlamına gelir. Sonuçlar toplanır ve Intel’in XMP web sitesinde yayınlanır. Intel XMP Ready ifadesi, DIMM'lerin XMP profilleriyle geldiği ve belirtilen hızlarda bellek üreticisi tarafından test edildiği ancak henüz Intel'e gönderilmediği anlamına gelir. Aşağıdaki tabloda, belleğinizin saat hızını artırarak elde edebileceğiniz kazanım türleri gösterilmiştir.

MB/sn Bellek Okuma (Ne Kadar Yüksek O Kadar İyi)

Performans Profili
HyperX Predator DDR4

Bellek Okuma 50.004 MB/s
Hız Gecikme süresi Voltaj
3600 MHz 17-18-18 1.35 V

Performans Profili
HyperX Predator DDR4

Bellek Okuma 42.411 MB/s
Hız Gecikme süresi Voltaj
3000 MHz 15-17-17 1.35 V

Endüstri Standardı (JEDEC)
Kingston DDR4 Bellek

Bellek Okuma 37.463 MB/s
Hız Gecikme süresi Voltaj
2666 MHz 19-19-19 1.2 V

COVID-19'un iş operasyonlarımızı nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklatın.