Testler — Bellek Kalitesinde Anahtar

Kingston, endüstrideki en gelişmiş test tesislerini geliştirmiştir. Tasarım ve üretim süreci boyunca kalite kontrol sağlamak üzere Kingston çok katmanlı bir test sistemi kullanır.

Kingston’un test sürecinde aşağıdakiler bir arada sunulmaktadır:

 • Teknik özellik testi
 • Bileşen onaylama süreci
 • Çevresel stres, uyumluluk ve güvenilirlik testi
 • %100 üretim testi
 • Dynamic Sunucu Burn-in süreci
 • Kalite güvence ve güvenilirlik izleme

Bu eksiksiz paket, Kingston müşterilerinin on yılı aşkın süredir güvendiği tutarlı ürün güvenilirliği ve uyumluluğunu sağlar.

 • Başlangıç
 • Tasarım ve Mühendislik Doğrulama Testleri
 • AVL Bileşen Onayı
 • DRAM Onaylama
 • Üretim Testi
 • Kalite Güvencesi ve Güvenilirlik İzleme
 • Sonuç

Başlangıç

Kingston mühendisleri ve teknik profesyonelleri öncelikle bellek yükseltmeleri ile desteklenmeye ihtiyaç duyacak olan sistemleri teşhis etmek üzere bilgisayar piyasasını araştırır.

Kingston, gelişmiş tasarım süreçlerini kullanır ve özel tasarımlı markalı bellek modülleri alanında sektörün lider firmalarındandır. Birleşik Elektron Cihazı Mühendislik Konseyi (JEDEC) üyesinin bir üyesi olan Kingston endüstri standartlarının belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kingston, mevcut bellek teknolojileri için tasarım yapmanın yanı sıra, sonraki nesil teknolojilere kendini adamıştır..

Herhangi bir yeni tasarım için mühendisler bir prototip devre paneline sahip olur olmaz Kingston’un test süreci başlar. Kingston’un test süreci DCAT (Tasarım, Bileşenler, Montaj, Test) olarak adlandırılan mühendislik ve kalite sürecini yakından takip etmektedir. Modüller, geliştirmenin her aşamasında test edilirler.

Tasarım ve Mühendislik Doğrulama Testleri

Kingston her bir yeni modül prototipini tasarımının güvenilirliği, bütünlüğü ve uyumluluğunu sağlamak üzere dikkatli bir test sürecinden geçirir. Her bir modül, tasarlanmış olduğu sistem veya sistemler sınıfıyla %100 uyumlu olacak şekilde üretilir. Her bir yeni tasarım bir dizi incelemeye ve teste tabi tutulur.

Teknik Özellik Testi

Mühendisler, yeni bir modül tasarımını onaylamak için prototip modülü teknik özelliklere göre test ederek, modülün tasarımda belirtilen teknik özellikleri karşıladığından emin olur. Prototip doğrulandığında, birçok yeni modül üretilir.

Uyumluluk Testi

Daha sonra, modüller, sistem ana kartı üzerinde, piyasada en yaygın şekilde kullanılan uygulama yazılımları ve işletim sistemleriyle test edilir.

Yazılım Performansı Denetleme Testi

Kingston test mühendisleri, gerçek dünya uygulamalarıyla sistem devre kartları üzerindeki modülleri test ederler. Bu test sırasında mühendisler aynı zamanda bağımsız performans belirleme testlerini kullanarak gerekli testleri de yaparlar.

Sinyal Kalitesi ve Sağlamlık Testi

Bu test modülün sinyal kalitesini ve sağlamlığını inceler. Mühendislerimiz, dalga formları ve ölçümleri inceleyerek elektrik sinyallerinin son varış noktalarına ulaşmasında sorunlar olup olmadığını saptayabilirler.

Güvenilirlik Testleri

Her bir ürün ailesi iki aşamalı bir güvenilirlik testinden geçerler. Birincisi modülü 1000 devre kadar kalibre edilmiş sıcak ve soğuk devirler serisinden geçirir. Daha sonra, modül 1000 saate kadar sıcaklık ve nem stres testine tabi tutulur.

Koruma Bandı Testi

Aynı zamanda Dört Köşe Testi olarak bilinen bu test, modülleri yüksek ve düşük voltaj ve sıcaklık döngülerine tabi tutar.

ATE (Otomatik Test Ekipmanı) Teknik Özellik Testi

ATE teknik özellik testi, patentli test yazılımlarını kullanan Kingtonun gelişmiş test cihazları üzerinde yapılır. Kingston’un test cihazları, modül üzerinde hızlı bir şekilde sayısız hata tespit testleri yürütebilir.

Bir modül, sadece bütün mühendislik testlerini çok başarılı bir şekilde geçtikten sonra üretim için düşünülür.

DRAM Onaylama

Bir bellek modülünün en önemli bileşelerinden biri DRAM olduğundan, Kingston, DRAM tedarikçilerini katı biçimde değerlendirmektedir. Bileşen üreticileri arasında küçük fiziksel farklılıkların olması bunun gerekli bir adım olmasını sağlamaktadır. Kingston, AVL tarafından DRAM nitelik değerlendirmesi için sağlanan hizmetleri kullanmaktadır. AVL (Advanced Validation Labs), sektörün OEM'leri için belleklerin üretim öncesi ve sonrası testleri konusunda uzman bir teknoloji hizmetleri şirketidir.

www.validationlabs.com

Üretim Testi

Kingston her zaman tüm bitmiş ürünlerini yüzde 100 üretim testine tabi tutmuştur. Yani, her modül üzerindeki her yonganın her hücresi tek tek test edilmektedir — 16GB'lık bir modülde 137 milyar hücre bulunmaktadır.

Kingston, üretim testi sürecinde, birçok farklı test cihazı türü kullanmaktadır. Kingstonun test cihazları genellikle Kingstonın patentli yazılımlarını ve/veya donanımlarını kullanmaktadır. Patentli üretim testi yazılımımız, hızı, düzgün adreslemeyi kontrol etmekte ve bellek yongasındaki zayıflıkları tespit etmek için çeşitli kontrol kalıpları uygulamaktadır. Ayrıca, belirli bir yongaya, sistem kartına ya da işletim sistemi ortamına özel sorunlar açısından modülleri tarayan özel kontrol kalıpları da kullanabilmekteyiz.

Kingston’un test sürecini diğerlerinden ayırt eden bir önemli etken de test donanımları yazılımlarının tasarlanması ve etkili biçimde kullanılmasındaki uzmanlığımızdır. Kingston, özellikle test modül seviyesi teknolojisinde kullanım için amaçlanan test yazılımları ve donanımları tasarlamakta, böylece daha ayrıntılı test edilmiş ürünler elde edebilmektedir.

Ayrıca, test işlemlerini doğru ve etkili bir şekilde uygulayacak uzmanları işe almakta ve gerekli kaynakları sağlamaktayız. Kingston, en yeni test cihazlarına ve özel tasarladığımız test donanımları yazılımlarının geliştirilmesine yatırım yapmaya devam etmektedir.

Kalite Güvencesi ve Güvenilirlik İzleme

Kingston, modüller seri üretime bile ulaşmadan önce, örnek olarak seçilen modülleri güvenilirlik açısından test ederek modülleri izlemeye devam etmektedir.

Ayrıca Kingston, tüm teknik sorunların belirlenmesini, takip edilmesini ve çözülmesini sağlamak için bir geri bildirim döngüsü sistemi kullanmaktadır. Bu sistem, köken neden analizleri yapılmasını ve sahada ya da şirket içi testlerde bulunan tüm sorunların ayrıntılı biçimde kayıtlarının tutulmasını içermektedir.

Sonuç

Bu gelişmiş tedbirler, geldiğinde çalışan ve uzun vadede güvenilir ve güvenli bir bellek elde edilmesini sağlar. Kingston’un test süreci, endüstri standartlarında çıtayı sürekli olarak yükseltmektedir. Her Kingston ürünü, çok katmanlı bir test sistemi kullanılarak, modülün üretimindeki tüm aşamalarda tam olarak test edilir. İster yeni bir modül olsun ister yıllardır üretimde olan bir modül olsun, Kingston kalite, uyumluluk ve güvenilirlik konusunda aynı kararlılıkla testlerini uygulamaya devam eder.

Kingston belleği, aşağıdakiler sayesinde tüm dünyada kalitesini kabul ettirmiştir:

 • Patentli gelişmiş teknolojiler
 • Gelişmiş kalite kontrol tedbirleri
 • Sınıfında en iyi olma konusunda kararlılık

Kingston’un kalitesi test süreçleriyle sınırlı değildir. Bunu hizmet ve destek konusundaki kararlılığımızda da görebilirsiniz. Kingston tüm bellek modüllerini, ömür boyu garanti ve sorunsuz RMA hizmetleriyle desteklemektedir. Kingstonun tüm süreçleri 1994’ten bu yana ISO 9001 sertifikasyonu ile desteklenmektedir.

Kingston kalite güvencesi, ürün güvenilirliği ve müşteri hizmetine koşulsuz bağlılığını devam ettirecektir.