Arkasından yansıma gelen gri fon üzerinde Kingston RAM modülleri

RAM alanında sessiz bir devrim gerçekleşiyor. Neler oluyor?

#KingstonCognate, Simon Besteman’ı sunar

Bir İSS, tedarikçi, veri merkezi danışmanı olan Simon Besteman’ın fotoğrafı

Simon Besteman, bir Fransa ve Hollanda vatandaşıdır ve ICT ve veri merkezi endüstrisinde çok deneyimlidir. ISP’ler, tedarikçiler ve veri merkezleriyle çalışma ve çok çeşitli organizasyonlar için bir yönetim danışmanlığı alanında 20 yıllık deneyimi bulunmaktadır. Simon, çok uluslu şirketlerde, hizmet, satış ve pazarlama, operasyon yönetimi ve stratejik gelişme gibi alanlarda birçok üst düzey yöneticilik görevi yürütmüştür.

Simon, şu anda Hollanda hosting sağlayıcıları birliği olan Dutch Cloud Community’nin Yönetici Direktörüdür. Endüstrinin lider temsilcilerinden biri olarak endüstri ve politika konularında düzenli yazılar yazan bir blogger, kongrelerde ve konferanslarda önemli bir konuşmacı ve telekomünikasyon, veri merkezi ve internet düzenlemeleri konusunda Hollanda hükümetinin toplantılarında yer alan bir katılımcıdır. Eğitim, istihdam ve yönetim gibi konularda çeşitli endüstri gruplarının yönetim kurullarında görev yapmaktadır.

DRAM zorunlu bir seçenektir

16Gbit sunucu, masaüstü ve dizüstü RAM modülleri, bir devre kartının izleri ve yongaları resminin üzerinde

Endüstride RAM ve işlemcilerin gelişimi konusunda çok sayıda benzerlik vardır. Yongaların üretildiği yonga plakaları, her geçen gün daha küçük hale gelerek her yonga plakasında daha fazla yonganın bulunmasına olanak tanıyor. Yonga plakası üzerinde yonga sayısının artması daha fazla kapasiteye izin veriyor. Bu da ya daha fazla saklama alanı ya da daha yüksek hız için kullanılıyor. Ya da her ikisi için.

Yeni standart DDR5 olacaktır. Kapasite, DDR4’ün iki katı olacaktır. 8Gbit’ten 16Gbit yonga yoğunluğuna geçiyoruz. Tamponsuz SODIMM’li iki yuvalı bir dizüstü bilgisayarda 32GB ile sınırlıyken artık 64GB’a ulaşabileceksiniz.

Bu durum, RAM endüstrisinde her teknoloji ilerlemesinde gerçekleşen doğal bir evrimdir. Bu sayede birçok olumlu gelişimler olacaktır. Daha yüksek performansa sahip olmalarına olanak tanıyarak sunucuları hızlandıracaktır. Aynı zamanda COVID-19 sonrasındaki hibrit çalışma ortamlarında kullanım için daha yüksek performanslı dizüstü bilgisayarların çıkmasına izin verecektir. Ayrıca sisteminizdeki kaynakları tüketen Zoom ve Teams gibi birlikte çalışma araçlarının desteklenmesine yardımcı olacaktır. Daha fazla RAM’a sahip olmak zorunludur.

16Gbit’a geçiş, stok yapmak için iyi bir zamandır

8Gbit’ten 16Gbit’e geçiş, geçiş yapmanız ya da donanımlarınızı güncellemeniz gerekip gerekmediğini sorgulamak için iyi bir zamandır.

Kingston Technology’de Üst Düzey Teknoloji Yöneticisi Adrien Viaud, en büyük zorluğun uyumluluk olduğunu düşünüyor. Viaud, “Gelecekte yükseltme yapma kapasiteniz, Intel Skylake ve daha eski sistemler kullanıyorsanız kısıtlı olabilir. Bu sistemler yeni nesil 16Gbit DRAM bileşenlerle uyumlu değildir. 16Gbit DRAM, RAM modülü başına kapasiteyi iki katına çıkarmanızı sağlar. Ancak bir sistem uyumluluğu kontrolü gereklidir. Kingston ekibi sisteminizin uyumlu olup olmadığını incelemenize yardımcı olabilir." diyor.

Benelüks Ekip Lideri ve EMEA İş Geliştirme Yöneticisi Ferdi van der Zwaag, “Görevimiz müşteriyi, doğru RAM türünü alması için süreç boyunca yönlendirmektir. Bu durum en yeni RAM’i takmaktan çok daha karmaşıktır. Her müşteri için uygun kapasite ile hız gereksinimi arasında doğru kombinasyonu belirlememiz gerekmektedir." açıklamasında bulunuyor.

Dikkate alınması gereken önemli parametreler

Kullanım açısından her şey sunucu üzerinde çalışacak uygulamalara bağlıdır. Temelde üç önemli parametreyi temel alır: Uygulamanın gerektirdiği performans, RAM hızı kapasitesi ve güç kullanımı.

Viaud bu benzetmeyi kullanıyor. “Otobanlarda farklı şeritler vardır. Dolayısıyla önce mimariye bakarsınız. Örneğin Intel Cascade Lake tabanlı platformlarda 6 (6 hat) ve AMD Rome’da 8 bellek kanalı mimarisi (8 hat) bulunmaktadır. Verilerinizi araba olarak düşünün. En iyi hızı sağlamak için her hatta bir araba olmasını istersiniz. Arabalarınızın tümünü aynı hatta koyarsanız, sistemin RAM performansını olumsuz etkileyecek bir trafik sıkışıklığı oluşturursunuz.” Bu, en iyi şekilde dengelenmesi gereken bir durumdur: hız ya da kapasite. Sunucularda kullanılan işlemci türü de RAM hızını etkiler. En gelişmiş işlemciler en iyi performansı sağlar. Daha az güçlü bir işlemci seçerseniz, işlemci RAM’in hızına ayak uyduramayacağından RAM yavaşlayacaktır.

Eski nesiller uyumlu olmayabilir. Bunun gibi bir geçiş meydana gelirken desteği kaybolacak sistemleriniz olabilir. Stoklamanız ya da daha uzun süre kullanabileceğiniz parçaları bulmanız gerekebilir. Geleceği ve ölçeklenebilirliği düşünmek önemlidir: bir yıl içinde RAM eklemek isterseniz ne olacak? Sunucunuzu düşük kapasiteli modüllerle doldurduysanız, sıkıntıya girersiniz ve önceden takılan modülleri çıkarıp yerlerine yeni modüller takmanız gerekecektir.

Litografi açısından aşağı indikçe güç tüketimi açısından avantajlar görmeye başlarız. Her modülün kapasitesi daha büyük olduğundan enerji verimliliği de buna bağlı olarak artar. Sunucu yuvalarının yarısını yüksek kapasiteli modüllerle doldurmak, tüm yuvaları doldurmaktan daha iyi hız ve güç açısından daha fazla verimlilik sağlayacaktır. Tabi ki diğer bir avantaj da boş yuvalar olacağından daha sonra daha fazla kapasite eklemenin mümkün olmasıdır. BIOS’ta, güç ayarlarında, performansta vb. hepsini yapılandırmak için seçenekler bulunmaktadır.

UDIMM, RDIMM ve LRDIMM gibi farklı RAM teknolojileri bulunmaktadır. Ancak bunlar bir arada kullanılamaz. Sistem açılmayacaktır. Dolayısıyla yükseltme yapmadan önce hangi RAM teknolojisinin kullanıldığını bilmek önemlidir.

Çözümünüz için en iyi RAM iş ortağı

Ferdi van der Zwaag, “Yanlış ya da doğru yoktur. Müşterilerin sistemleri için doğru seçimler yapmasına yardımcı olmamız gerekiyor. Yanlışların yapıldığı gördüm. Kingston, bu ortamda yolunuzu bulmanıza yardımcı olacak bir navigasyon aracı gibi.” diyor.

Kingston’ın önerisi, çözüm sayfalarıyla başlamak ve daha sonra ekibe neler yapmak istediğinizi söylemek için “Bir Uzmana Sorun” hizmetini kullanmaktır. Uygulamanız için en iyi teknolojinin ne olduğu ve hangi yapılandırmanın seçileceği, kurulumda hangi kapasiteyi, hangi verimi, hangi hızı ve hangi güç tüketimini bekleyebileceğiniz hakkında bilgi alacaksınız.

Simon Besteman, Adrien Viaud ve Ferdi van der Zwaag’ın podcast*’ini dinlemenizi öneriyoruz.

Podcast’i dinleyin

#KingstonIsWithYou

devre kartı çizimlerinin yer aldığı koyu renkli bir masada duran bir dizüstü bilgisayarın üstten görünümü

Bir Uzmana Sorun

Doğru çözümün planlanması, projenizin ve sisteminizin gereksinimlerinin anlaşılmasını gerektirir. Kingston’ın uzmanları size yardımcı olabilir.

Bir Uzmana Sorun

Kingston Ürün Bulma Aracı

Kingston ile işe başladığınızda bellek seçmek kolaydır.
35 yılı aşkın uzmanlığıyla Kingston, güvenle bellek seçmeniz için gerekli olan bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Sisteme/Cihaza Göre Ara

İhtiyacınız olan Kingston ürünlerini bulmak için bigisayar sistemi ya da dijital cihazın marka ve model numarasını ya da sistem parça numarasını girin.

Parça Numarasına Göre Ara:

Kingston parça numarasına, dağıtıcı parça numarasına ya da üreticiyle eşdeğer parça numarasına göre arama yapın.

İlgili Yazılar