Kingston DC1000B NVMe SSD bir anakarta takılı

Kurumsal sistemlerde neden NVMe’yi tercih etmelisiniz?

#KingstonCognate, Simon Besteman’ı sunar

Bir İSS, tedarikçi, veri merkezi danışmanı olan Simon Besteman’ın fotoğrafı

Simon Besteman, bir Fransa ve Hollanda vatandaşıdır ve ICT ve veri merkezi endüstrisinde çok deneyimlidir. ISP’ler, tedarikçiler ve veri merkezleriyle çalışma ve çok çeşitli organizasyonlar için bir yönetim danışmanlığı alanında 20 yıllık deneyimi bulunmaktadır. Simon, çok uluslu şirketlerde, hizmet, satış ve pazarlama, operasyon yönetimi ve stratejik gelişme gibi alanlarda birçok üst düzey yöneticilik görevi yürütmüştür.

Simon, şu anda Hollanda hosting sağlayıcıları birliği olan Dutch Cloud Community’nin Yönetici Direktörüdür. Endüstrinin lider temsilcilerinden biri olarak endüstri ve politika konularında düzenli yazılar yazan bir blogger, kongrelerde ve konferanslarda önemli bir konuşmacı ve telekomünikasyon, veri merkezi ve internet düzenlemeleri konusunda Hollanda hükümetinin toplantılarında yer alan bir katılımcıdır. Eğitim, istihdam ve yönetim gibi konularda çeşitli endüstri gruplarının yönetim kurullarında görev yapmaktadır.

SATA sahnesini belirlemek

Yüzyılın başlangıcından bu yana, veri saklama için standart arayüz, HDD (Sabit Disk Sürücü), optik sürücüler ve katı hal sürücüleri gibi veri saklama cihazlarıyla ana makine veri yolu adaptörleri arasındaki bir veri yolu arayüzü olan SATA (Serial AT Attachment) oldu. SATA, ilk olarak o zamanlar veri saklamanın geleneksel yolu olan HDD’ler için üretildi. Kademeli olarak SSD’ler öne çıkarak yavaş yavaş HDD’lerin yerini almaya başladı. SSD’de dönen diskler yoktur, on kata kadar daha hızlıdır ve hareketli parçası olmadığından daha sağlamdır. SATA, SSD teknolojisi açısından bakıldığında başta hız olmak üzere çeşitli kısıtlamalara sahiptir.

NVMe logo

NVMe gelişiyor

2010 civarında, NVMe (Non-Volatile Memory Express) adlı yeni bir standart geliştirildi. Kingston’ın Üst Düzey Teknoloji mühendisi Adrien Viaud, “bu yeni standart, flash teknolojisinin tam potansiyelini kullanmak için geliştirildi,” diyor.

NVMe arayüzü, SATA ve SAS’e göre güçlü avantajlara sahiptir. Viaud, “SATA tabanlı SSD’ler 500 MB/s gibi sıralı hızlara (okuma yazma) sahiptir. Günümüzde PCI (Peripheral Component Interconnect) tabanlı NVMe Gen 3 SSD’ler, altı kat daha yüksek, 3000 MB/s’ye varan hızlar sunmaktadır,” diye açıklıyor.

Kingston’ın EMEA bölgesi SSD İşi yöneticisi Tony Hollingsbee, "İstemci sistemleri (dizüstü bilgisayarlar) bir süredir NVMe’ye geçiş yapıyor,” diyor. “Kurumsal tarafta, müşterilerin %100 geçiş ya da SATA ile devam etme arasında bir tercih yapması gerektiğinden bu geçiş biraz daha yavaş yaşanıyor. Bazı kuruluşlar, sahip oldukları SATA altyapısından memnunlar.”

“Günümüzde geçişi yavaşlatan unsurlardan biri maliyet hesaplamasında rol alan doğru altyapıya yatırım yapma gereksinimidir.” Hollingsbee açıklıyor.

Uygulamam için doğru tercih nedir?

Elleri, içinde yeşil onay işareti bulunan önündeki karelerden birini işaret eden bir erkek

NVMe, DRAM’den sonra sistemdeki en hızlı arayüz olan PCI veri yolunu kullanılmaktadır. SATA ile NVMe’nin fiyatları birbirine yaklaşmış olsa da bundan tam olarak yararlanmak için sunucuların hem donanım hem de yazılımlarının yükseltilmesi gerekebilir. Yakın zamanda yeni bir donanım aldıysanız, NVMe uyumlu sunuculara geçmenin büyük bir yatırım olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bundan büyük kazanımlar elde edebilirsiniz.

İş Geliştirme Müdürü Ferdi Vander Zwaag, “NVMe, verilerinin anında ulaşılabilir olması gereken sistemler ve her mikrosaniyenin önemli olduğu kuruluşlar içindir. Burada en önemli husus hızdır. Finans ya da zamanın önemli olduğu bulut sektöründeyseniz, NVMe’nin avantajları büyük olacaktır: AI’i (Yapay Zeka) ya da Büyük Veriler’i (Big Data) düşünün,” diye açıklıyor.

Uygulamanız NVMe’den fayda görecek mi? Kesinlikle. SATA’ya göre on kata varan hız artışları elde edeceksiniz. Performans orada ama bu artıştan yararlanabilir mi? “İlk sormanız gereken soru, ‘Uygulamam NVMe’nin hızını kullanabilecek mi?’ olmalıdır.”

NVMe’nin benimsenmesinin geleceği

Daha yeni uygulamalarda, NVMe’nin tam potansiyeli kullanılmaya başlandı. Ancak, denkleme başka faktörler de giriyor. Bu, sistemin donanım yenilemesiyle bağlantılıdır. Hollingsbee, “Bu, kuruluşlar tarafından yapılması gereken bir değerlendirmedir,” diye ekliyor.

“NVMe sürücülerle, gerçekten onlarca SATA ya da SAS sürücünün kapasitesine sahip olabilirsiniz. Yani benzer ya da çok daha hızlı bir performans elde etmek için çok daha aza donanıma, dolayısıyla veri merkezinizde daha az raf alanına ihtiyacınız olacağından ilk maliyet sıkıntısı hafifleyecektir.”

SATA için hala yer var. Ancak bu, gelecekteki yönümüzü temsil etmektedir. Dikkate alınması gereken, ilk yatırım gibi birçok faktör var. Ancak toplam sahip olma maliyetinin yanı sıra yer kazanımına bağlı olarak soğutma gibi çeşitli tasarrufları da dikkate aldığınızdan emin olun.

Viaud: “Geleceğe bakmamız gerekiyor. Her kes daha yüksek hız ve daha büyük kapasiteler ister. PCIe Gen 4, şu anda kullanılıyor, PCIe Gen 5 standartları da belirlendi. Her nesil, saniye başına transferi bir öncekine göre ikiye katlıyor. NAND tarafında teknoloji gelişirken, SSD’lerde kullanılan flash yongaları, kapasite artışı açısından benzer bir hareket görecektir. Geleceğin iki ana unsuru daha yüksek hız ve daha fazla kapasite olacaktır. Daha hızlı veri saklama ve daha büyük veri saklama.”

NVMe için doğru zaman

NVMe’ye geçiş için doğru zamanda olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz? Bu, birçok faktörün rol oynadığı karmaşık bir soru. Kingston Technology, tabloyu açıklığa kavuşturmanıza ve ortamınız için doğru kararları vermenize yardımcı olabilir. “Bir Uzmana Sorun” hizmeti (bağlantı aşağıda), işinize uygun kişiselleştirilmiş öneriler almanın en kolay yoludur.

Sizi Simon Besteman, Adrien Viaud, Tony Hollingsbee ve Ferdi van der Zwaag’ın podcast’ini* dinlemeye davet ediyoruz.

intuitive audio  Hemen dinleyin

#KingstonIsWithYou

Bir SSD uzmanına Sorun

Bir Sunucu SSD Uzmanına Sorun

Kington, kurumsal SSD’lerin sizin kendi saklama ortamınıza ne gibi avantajlar getireceği ve hangi SSD’nin, yüksek rastgele okuma-yazma IOPS performansı dengesi gerektiren iş yükleriniz için uygun olduğu ile ilgili bağımsız fikirler ve öneriler verebilir.

Bir Uzmana Sorun

Kurumsal SSD’ler hakkında daha fazla bilgi alın