Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

SATA ve M.2 Katı Hal Sürücüler Hakkında SSS

SSD ile ilgili tüm sorularınız yanıtlandı

Kingston katı hal sürücüleri, hem tüketiciler hem de organizasyonlar için performansı arttırmada kullanılabilecek ideal öğelerdir. Çok çeşitli modellerde ve kapasitelerde gelen Kingston SSD'ler, PC'lerin kullanım ömrünü iyileştirir ve geleneksel sabit disk sürücülere kıyasla daha yüksek hız, performans ve güvenilirlik sunarlar.

İki, üç ya da beş yıl garanti, ücretsiz teknik destek ve efsanevi Kingston® güvenilirliği ile satılan Kingston katı hal sürücüleri, veri güvenliğinin yanı sıra kafanızın rahat etmesi için gelecekte olabilecek değişikliklerden etkilenmeyen bir performans sunarlar.

Eğer Kingston katı hal sürücüleri ile ilgili sorularınız varsa yanıtları okuyun. Eğer sorularınız burada yer almıyorsa lütfen aşağıda listelenen ürün sayfalarını ziyaret edin ya da bir Kingston temsilcisiyle görüşün.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm SSS

SSD’ler birçok form faktöründe ve protokolde gelmektedir. İlk SSD’ler HDD’den SSD’ye yükseltmeleri kolaylaştırmak için sabit disk sürücüler için kullanılan standartlar olan 2,5” form faktöründeydi, SATA bağlantısını ve AHCI protokolünü kullanıyordu. Daha sonra NVMe, daha yüksek transfer hızlarına olanak sağlayan flash belleklere özel bir protokol olarak geliştirildi ve bu protokol en yeni gelişmiş PC’ler ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Tüm NVMe SSD’ler M.2, U.2 ya da AIC PCIe form faktöründedir. SATA 2.5” SSD’ler bir süredir piyasada yer almaktadır ve hala birçok PC’de kullanılmaktadır. NVMe ve SATA arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı oldu mu?

NVMe, özellikle Kurumsal Veri Saklama ortamları için tasarlanmıştır, altı kat daha fazla bant genişliği sunar, gecikmede üç kat iyileşme sağlar ve birden fazla çekirdek desteğine sahiptir. İlk olarak dönen diskli sürücüler için tasarlanan SATA protokolünün yerini alır. Veri merkezleri için NVMe seçimi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı oldu mu?

NVMe SSD’ler, masaaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve iş istasyonları gibi istemci sistemlerinde, genel veri saklama performansını önemli ölçüde artırırlar. NVMe, SSD’lerin önde gelen yeni bir standardıdır ve Kingston NVMe SSD’ler, yeni üretilen bilgisayarların yanı sıra masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda veri saklama yükseltmelerine yönelik harika bir tercih olan veri saklama çözümleri sağlamak için tasarlanmıştır. İstemci Sistemleri için NVMe SSD’ler hakkında daha fazla bilgi alın.

Yardımcı oldu mu?

M.2 nedir? NVMe nedir? Bunların SATA, AHCI ile ne ilgisi var ve hız farkı nedir? En yeni SSD teknolojisinin nasıl ve neden daha hızlı ve iyi olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bilgilendirme grafiğimizde her kısaltmanın açılımını veriyoruz. NVMe ve SATA arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı oldu mu?

Trim ve çöp toplama, modern SSD’lerde yer alan, hem performansı hem de dayanıklılığı artıran teknolojilerdir. SSD’iniz kutusundan yeni çıkarıldığı durumdayken NAND blokları boştur. Dolayısıyla SSD yeni verileri tek işlemde boş bloklara yazabilir. Zamanla boş blokların çoğu kullanıcı verileri içeren kullanılmış bloklar haline gelecektir. Yeni verileri kullanılmış bloklara yazmak için SSD, bir okuma-değiştirme-yazma döngüsü uygulamaya zorlanır. Okuma-değiştirme-yazma döngüsü, tek işlem yerine üç işlem yapılması gerektiğinden SSD’nin genel performansını düşürür. Okuma-değiştirme-yazma döngüsü, aynı zamanda yazma yükseltmesine neden olarak SSD’nin genel dayanıklılığına da zarar verir.

Trim ve çöp toplama birlikte çalışarak kullanılmış blokları boşaltır ve bu sayede SSD’nin performansını ve dayanıklılığını artırır. Çöp toplama, SSD denetleyicide bulunan, daha fazla bloğu boşaltmak için kullanılmış bloklarda saklanan verileri birleştiren bir işlevdir. Bu işlem arka planda ve tamamen SSD’nin kendisi tarafından gerçekleştirilir. Ancak SSD, hangi bloklarda kullanıcı verilerinin, hangi bloklarda kullanıcının zaten sildiği işe yaramaz verilerin bulunduğunu bilemez. Burada trim işlevi devreye girer. Trim, işletim sisteminin, SSD’nin daha önce kullanılan bu blokları boşaltması için SSD’ye verilerin silindiği bilgisini vermesini sağlar. Trim’in çalışması için hem işletim sisteminin hem de SSD’nin bu işlevi desteklemesi gerekir. Şu anda birçok modern işletim sistemi ve SSD, trim’i destekliyor olmasına karşın çoğu RAID yapılandırmaları bunu desteklemez.

Kingston SSD’lerde kullanım ömürleri boyunca mümkün olan en yüksek performans ve dayanıklılığı korumaları için hem çöp toplama hem de trim teknolojileri kullanılır.

Daha fazla bilgi

FAQ: KSD-011411-GEN-13

Yardımcı oldu mu?

M.2 spesifikasyonunda, M.2 kart veya yuva arabiriminde, çoğu daha sonra kullanılmak üzere tahsis edilen 12 anahtar veya tırnak tanımlanmıştır:

table

Özellikle M.2 SSD'ler için sık kullanılan 3 anahtar vardır:

  1. B-anahtarlı kenar konnektörü, aygıtınıza bağlı olarak SATA ve/veya PCIe protokolünü destekleyebilir, ancak PCIe veri yolunda yalnızca PCIe'nin 2 katına kadar (1000 MB/sn) performansı destekleyebilir.
  2. M-anahtarlı kenar konnektörü, aygıtınıza bağlı olarak SATA ve/veya PCIe protokolünü destekleyebilir ve PCIe veri yolunda PCIe'nin 4 katına kadar (2000 MB/sn) performansı destekleyebilir; aynı şekilde ana bilgisayar sistemi de 4 katına kadar performansı destekler.
  3. B+M anahtarlı kenar konektörü, aygıtınıza bağlı olarak SATA ve/veya PCIe protokolünü destekleyebilir, ancak PCIe veri yolunda yalnızca 2 kata kadar performansı destekleyebilir.

Farklı anahtar türlerinin etiketi çoğu zaman, M.2 SSD'nin kenar konnektörünün üzerinde veya yakınında (ya da altın parmaklarda) ve aynı zamanda M.2 yuvasının üzerinde bulunur.

Key image

B anahtarlı M.2 SSD'lerin, M anahtarlı M.2 SSD'lere (5) göre kenardaki (6) pim sayısının farklı olduğunu unutmayın. Bu asimetrik düzen, kullanıcıların M.2 SSD'leri ters çevirip B anahtarlı M.2 SSD'yi M anahtarlı yuvaya takma (veya tam tersi) girişiminde bulunmalarını önler.

Yardımcı oldu mu?

Hangi uzunlukların desteklendiğini öğrenmek için her zaman anakart/sistem üreticisinin bilgilerine bakmanız gerekir. Ancak birçok anakart 2260, 2280 ve 22110’u desteklemektedir. Çoğu anakartlar, farklı sabitleme vidası delikleri sayesinde 2242, 2260, 2280, hatta 22100 M.2 SSD’lerin kullanılmasına olanak tanır.. Anakart üzerindeki boş alan miktarı, yuvaya sabitlenip kullanılabilecek M.2 SSD boyutunu sınırlandırır.

Yardımcı oldu mu?

M.2 spesifikasyonları, boş alan kısıtlaması olan bazı gömülü uygulamalar için 3 farklı Tek Taraflı sürüm (S1, S2 ve S3) ve 5 Çift Taraflı sürüm (D1, D2, D3, D4 ve D5) olmak üzere farklı M.2 SSD kalınlıkları öngörmektedir. Bazı platformlar, M.2 konektörlerinin altındaki alanın sınırlı olması nedeniyle belirli gereksinimlere sahip olabilir.

Main System Board

Kingston M.2 SSD'ler, Çift Taraflı M.2 spesifikasyonlarına uygundur ve Çift Taraflı M.2 SSD'leri kabul eden birçok sistem kartına uyum sağlar. Bazı gömülü uygulamalar için Tek Taraflı modeller gerekmesi halinde lütfen satış temsilcinize başvurun.

Yardımcı oldu mu?

Hayır, ikisi farklıdır. M.2, hem SATA hem de PCIe depolama arabirimini desteklerken mSATA, yalnızca SATA'yı destekler. Fiziksel olarak da farklı görünürler ve aynı sistem konnektörlerine takılamazlar.

Module image

M.2 2280 (yukarıda) ve mSATA karşılaştırılması. Uyumsuz oldukları yuvalara yerleştirilmelerini önleyen anahtarlara (veya "V" şeklindeki tırnaklara) dikkat edin.

Yardımcı oldu mu?

SSD tabanlı M.2 modüllerinde en sık görülen boyutlar; 22 mm genişlik x 30 mm uzunluk, 22 mm x 42 mm, 22 mm x 60 mm, 22 mm x 80 mm ve 22 mm x 110 mm olanlarıdır. Yukarıdaki boyutlardaki kartların adlandırılma sistemi şu şekilde olacaktır: İlk iki rakam, Genişliği (hepsi 22 mm) ve diğer rakamlar (30 mm - 110 mm) Uzunluğu gösterir. Bu durumda M.2 SSD'ler; 2230, 2242, 2260, 2280 ve 22110 olarak ifade edilir.

Aşağıdaki resimde 2.5 inç SSD ve 2242, 2260 ile 2280 M.2 SSD'ler gösterilmiştir:

Size range image

Yardımcı oldu mu?

Hayır, M.2 SSD'ler çalışırken takıp çıkarılabilecek şekilde tasarlanmamıştır. Lütfen M.2 SSD'leri, sistem kapalı durumdayken takıp çıkarın.

Yardımcı oldu mu?

Farklı yuva türleri, belirli bir yuvada belirli aygıt türlerinin desteklenmesini gerektiren M.2 spesifikasyonunun bir parçasıdır.

Yuva 1; Wi-Fi, Bluetooth®, NFC ve WI Gig için tasarlanmıştır.

Yuva 2; WWAN, SSD (önbelleğe alma) ve GNSS için tasarlanmıştır.

Yuva 3; SSD'ler için tasarlanmıştır (hem SATA hem de PCIe, 4 kata kadar performans)

Yardımcı oldu mu?

Bir M.2 SSD'deki B+M anahtarları, uygun SSD protokolü destekleniyorsa (SATA veya PCIe), çeşitli anakartlarda çapraz uyumluluğa olanak sağlar. Bazı anakartların ana bilgisayar konektörleri, yalnızca M-anahtarlı SSD'leri destekleyecek şekilde tasarlanmışken diğerleri B-anahtarlı SSD'leri destekleyecek şekilde tasarlanmış olabilir. B+M anahtarlı SSD bu sorunu çözmek üzere tasarlanmıştır; ancak yine de bir yuvaya M.2 SSD takıldığında çalışacağı garanti edilemez. Çünkü bu, M.2 SSD ve anakart arasında paylaşımlı protokol bulunmasına bağlıdır.

Yardımcı oldu mu?

PCIe M.2 SSD yalnızca, o anakarttaki PCIe x2 (2 geçitli işlevsellik) hızlarında çalışabilecektir. PCIe x4 hızlarını destekleyen bir anakart satın alırsanız x4 kapasitedeki M.2 SSD'nizin, o ortamda beklendiği şekilde çalışması gerekir. Ayrıca sistem kartlarında, PCIe geçitlerinin toplam sayısının aşılabileceği, PCIe M.2 x4 SSD'yi 2 geçit veya sıfır geçitle kısıtlayan PCIe sınırlamaları vardır.

Yardımcı oldu mu?

Ana bilgisayar sistemi, PCIe protokolünü desteklemiyorsa, PCIe M.2 SSD büyük olasılıkla BIOS tarafından görülmeyecek ve bu nedenle sistemle uyumsuz olacaktır. Aynı şekilde, yalnızca PCIe M.2 SSD'leri destekleyen bir yuvaya SATA M.2 SSD takılırsa, SATA M.2 SSD kullanılamayacaktır.

Yardımcı oldu mu?

Performansları aynı olabilir. Bu durum ayrıca; SSD'lerin kullandığı ana bilgisayar sistemi içindeki denetleyiciye, dahili yerleşime ve her SSD'nin içindeki denetleyiciye de bağlıdır. SATA 3.0 spesifikasyonu, 2.5” veya mSATA ya da M.2 SSD form faktörlerinde en fazla 600 MB/s hızı destekler.

Yardımcı oldu mu?

Belirli durumlarda M.2 SSD yuvası, PCIe geçitlerini veya SATA bağlantı noktalarını, anakarttaki diğer aygıtlarla paylaşabilir. Aynı anda her iki bağlantı noktasını kullanmak, aygıtlardan birini devre dışı bırakabileceğinden lütfen anakartınızın teknik belgelerini gözden geçirerek ayrıntılı bilgi edinin.

Yardımcı oldu mu?

Hayır. Hem SATA hem de PCIe M.2 SSD'ler, işletim sisteminde yerleşik olan AHCI sürücüleri kullanır. Ancak kullanabilmeniz için M.2 SSD'yi sistem BIOS'unda etkinleştirmeniz gerekebilir.

Yardımcı oldu mu?

SATA 3.0 spesifikasyonu yaklaşık 600 MB/s maksimum hızla sınırlı olduğundan, PCIe arabirimi daha hızlıdır. PCIe Gen 2 x2 geçitleri, 1000 MB/s hıza kadar ve Gen 2 x4 geçitleri 2.000 MB/s hıza ve Gen 3 x4 geçitleri 4000 MB/s hıza kadar veri aktarımı yapabilir.

Yardımcı oldu mu?

Hayır. Bir M.2 SSD, ya SATA'yı ya da PCIe'yi destekler. Aynı anda her ikisini de desteklemez. Ayrıca üreticiler tarafından, ya SATA'yı ya da PCIe'yi veya bazı durumlarda her ikisini de destekleyecek sistem kartı yuvaları belirlenecektir. Hangi teknolojilerin desteklendiğini kontrol etmek için sistem kılavuzunuza bakmanız önemlidir.

Yardımcı oldu mu?

Uzunluklarının farklı olmasının 2 nedeni vardır:

  1. Farklı uzunluklar, farklı SSD sürücü kapasiteleri sağlar. Sürücü ne kadar uzun olursa, üzerine o kadar fazla NAND Flash yongası ve bir denetleyici ile belki de bir DRAM bellek yongası takılır. 2230 ve 2242 uzunlukları, 1-3 adet NAND Flash yonga desteklerken 2280 ve 22110 olanlar, 8 adede kadar NAND Flash yonga destekler; ki bu da en büyük M.2 form faktöründeki 2TB'lık SSD'nin kullanılmasını sağlar.
  2. Sistem kartındaki yuva alanı, M.2'nin boyutunu sınırlandırabilir. Bazı dizüstü bilgisayarlar, önbelleğe alma işlemleri için M.2'yi destekleyebilir ama sadece bir 2242 M.2 SSD'yi barındıracak çok küçük bir alana sahiplerdir (2230 M.2 SSD'ler daha küçüktür ama 2242 M.2 SSD'nin takılacağı çoğu durumda onlara ihtiyaç duyulmaz).

Yardımcı oldu mu?

M.2 SSD’yi destekleyen birçok dizüstü bilgisayar ve anakart bulunmaktadır. Lütfen M.2 SSD satın almadan önce uyumluluk açısından cihazınızın sistem tercihlerine ve kullanım kılavuzuna bakın.

Yardımcı oldu mu?

Tüm M.2 SSD'ler, sistem kartlarındaki M.2 yuvalarına gömülü olarak takılır. M.2 form faktörü, küçük ayak izi sayesinde daha yüksek bir performans sağlar ve ileride SSD'de teknik geliştirmeler yapılmasına yol açar. Ayrıca güç veya veri kablosu gerektirmediği için, kablo yönetimi zahmetini ortadan kaldırır. mSATA SSD'ler gibi M.2 SSD'ler de yuvaya takılarak monte edilir.

Yardımcı oldu mu?

M.2 form faktörü, SSD'ler gibi küçük form faktörüne sahip kartlara birden fazla seçenek sağlamak amacıyla geliştirildi. SSD'ler önceden, en küçük form faktörü için mSATA'nın eline bakıyordu ama mSATA, 1 TB kapasiteye uygun maliyetle yükseltilemiyordu. Sorunun çözümü, farklı M.2 SSD kart boyutlarına ve kapasitelerine olanak sunan M.2 spesifikasyonuydu. M.2 spesifikasyonu, sistem üreticilerinin ihtiyaç duyulduğunda yüksek kapasitelere genişletilebilecek ortak bir küçük form faktörünü standartlaştırmalarını sağlar.

Yardımcı oldu mu?

M.2, standart kuruluşları olan PCI-SIG ve SATA-IO tarafından geliştirilmiş olup PCI-SIG M.2 ve SATA Rev. 3.2 spesifikasyonlarında tanımlanmıştır. İlk önce Next Generation Form Factor (NGFF) olarak adlandırılmış, daha sonra 2013'te resmi kuruluşlar tarafından M.2 olarak yeniden adlandırılmıştır. Birçok kişi M.2'ye hala NGFF demektedir.

M.2 küçük form faktörü, Wi-Fi, Bluetooth, uydu navigasyon, Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication - NFC), dijital radyo, Wireless Gigabit Alliance (WiGig), Wireless WAN (WWAN) ve Katı Hal Sürücüleri (SSD) gibi birçok eklenti kart türünde kullanılmaktadır.

M.2'nin, sadece SSD'lere özel form faktörüne ilişkin bir alt grubu vardır.

Yardımcı oldu mu?

Şu anda HDD lehine olan tek avantaj, Gigabayt başına düşen fiyattır. HDD’ler 500GB ve üstü kapasitelerde satılırken SSD’ler 120GB ve üstü kapasitelerde satılmaktadır. Kingston şu anda 120GB ile 3,84TB arası kapasitelerde SSD’ler sunmaktadır.

Terabayt mertebesinde veri depolama alanına ihtiyacınız varsa geleneksel HDD'ler avantajlıyken, performans daha önemli olduğunda SSD'ler avantajlıdır. SSD'nin işletim sistemini ve uygulamaları içeren bir açılış sürücüsü olarak ve HDD'nin veri saklama amaçlı kullanılması yaygın bir uygulamadır.

Yardımcı oldu mu?

Çoğu sistem, Kingston SSD'lerle yükseltilebilir. SATA II’ye kadar eski sistemler, Kingston SATA SSD’lerle yükseltilebilir. Modern sistemler SATA III, PCIe NVMe ya da her iki standardı da desteklemektedir. Bu sistemler, Kingston SATA SSD’ler ve yüksek performanslı Kingston PCIe NVMe SSD’lerle yükseltilebilir. Sisteminize göre doğru Kingston SSD’yi seçmek için Kingston yapılandırma aracını kullanabilir ya da Kingston Teknik Destek birimi ile görüşerek yardım alabilirsiniz.

Yardımcı oldu mu?

SAS (Seri Bağlı SCSI) tabanlı sistemler ve denetleyiciler, aynı zamanda SATA cihazlarını yaygın biçimde desteklemektedir. Kingston, kullanıcıların, hem SATA hem de SAS sürücülerinin uyumlu olduğundan emin olmak için sistem ya da denetleyici belgelerini gözden geçirmelerini önermektedir. Eğer uyumlularsa SSD’ler başarıyla kullanılabilir.

Yardımcı oldu mu?

Evet. Kingston SSD'leri USB, e-SATA, Thunderbolt ve Firewire harici kutularında kullanılabilir. Eğer kullanıcı, ATA güvenlik komutu ile bir parolayı etkinleştirmeyi seçerse, sürücü, harici kutu üzerinden erişilemez halde olur.

Yardımcı oldu mu?

S.M.A.R.T. Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology'nin (Kendi Kendini İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi) kısaltmasıdır ve ATA standardının bir parçasıdır. SMART özellikleri sürücünün "sağlığını" ölçmek için kullanır ve sürücü hatası durumunda kullanıcının uyarılmasını sağlar (yönetici, yazılım programı, vs.). S.M.A.R.T. hakkında daha fazla bilgi alın

Yardımcı oldu mu?

Kingston SSD’lerde, flash dayanıklılığını geliştiren ve sürücü ömrünü geliştiren bir blok seçme algoritması içeren gelişmiş bir yıpranma dengelemesi tekniği bulunmaktadır. Bu benzersiz yıpranma dengeleme sistemi, her bir Flash bellek bloğunun, en çok yazılan blokla en az yazılan blok arasında %2'yi aşkın bir fark olmamasını sağlayan çok dengeli bir oranda yazılmasını da sağlar.

Yardımcı oldu mu?

Tüm Kingston SSD'lerinde, Flash'ın dayanıklılığı üzerinde çok az etkisi olacak ve kullanıcı tarafından görünmeyecek şekilde sürücünün ömrünü uzatan akıllı ve etkili gereksiz veri toplama işlemi kullanılmaktadır. SSD gereksiz veri toplama özelliği hakkında daha fazla bilgi alın.

Yardımcı oldu mu?

USB, SD kartlar ve SSD'lerde kullanılan NAND Flash teknolojisi dayanıklılık sınırına sahiptir. Yani bunların üzerine süre sınırlaması olmaksızın yazılamaz. Flash tabanlı ürünler, sonuçta yıpranırlar. Ancak yıpranma dengeleme ve aşırı tahsis gibi özellikler sayesinde SSD'ler genellikle takılı oldukları sistemden daha uzun süre dayanırlar. Sürücünün dayanıklılığını TBW (Yazılan Terabayt) olarak ölçeriz ve sürücü kapasitesine bağlı olarak yüzlerce terabayt, hatta petabayta kadar veri yazılabilir. SSD'nin performansı sürücünün tüm kullanım ömrü boyunca aynı kalacaktır. TBW hakkında daha fazla bilgi alın.

Yardımcı oldu mu?

Performansın ve dayanıklılığın arttırılması için bazı SSD üreticileri kullanıcı alanında bir sürücü kapasitesi ayırmakta ve bunu denetleyiciye atmaktadırlar. Bu uygulama aşırı tahsis (over-provisioning - OP) olarak bilinmektedir ve SSD'nin performansını ve ömrünün uzunluğunu arttıracaktır. Tüm mevcut Kingston SSD’lerde aşırı tahsis uygulanmaktadır ve kapasiteler 120GB, 240GB, 480GB, 960GB, 1,92TB ve 3,84TB’tır. Aşırı tahsis (over-provisioning) hakkında daha fazla bilgi alın.

Yardımcı oldu mu?

SSD sürücüler, depolama ortamı olarak NAND flash bellekten yararlanmaktadır. NAND flash belleğin dezavantajlarından biri, Flash hücrelerinin en sonunda yıpranacak olmasıdır. Belleğin kullanılabilir ömrünü uzatmak amacıyla SSD’nin bellek denetleyicisinde, depolanan verileri tüm bellek hücrelerinin geneline yayan çeşitli algoritmalar kullanılmaktadır. Bu durum herhangi bir hücrenin ya da hücre grubunun "fazla kullanılmasını" engeller. Yıpranma dengeleme teknolojisi yaygın biçimde kullanılmaktadır ve çok etkilidir.

Yardımcı oldu mu?

Hayır. SSD’ler için hiçbir zaman birleştirilme gerekmemektedir. Birleştirme SSD’nin kullanım ömrünü kısaltabilmektedir. Sisteminizin, otomatik olarak birleştirmeye ayarlanmış olması durumunda, SSD kullanırken birleştirmeyi devre dışı bırakmanız ya da kapatmanız gerekmektedir. Bazı işletim sistemleri disk birleştirme işlemini otomatik olarak yapmaktadır. Kingston SSD’lerinde bu özelliğin devre dışı bırakılması gerekmektedir.

Yardımcı oldu mu?

IOPS (Input/output Operations per Second / Saniyedeki Giriş-Çıkış İşlemleri Sayısı), bir depolama cihazının (HDD ya da SDD) gerçekleştirebileceği saniyedeki işlem sayısını gösteren ölçü birimidir. IOPS, okuma/yazma hızları ile karıştırılmamalıdır; özellikle sunucu çalışma yükleri ile ilgilidir..

Yardımcı oldu mu?

Evet. Kingston, dizüstü ya da masaüstü HDD'leri bir Kingston SSD ile değiştirmek için işletim sistemi ve önemli verileri transfer yazılımı dahil olmak üzere gerekli tüm öğeleri içeren yükseltme kitleri halinde sunmaktadır. Sadece SSD olan SKU’larında yazılım bulunmadığını lütfen unutmayın. HDD’nizi yeni bir SSD’ye klonlamanız gerekiyorsa, bir paketli kite ihtiyacınız olacaktır.

Yardımcı oldu mu?

RAID yapılandırmalarında Kingston Data Center (DC) serisi SSD’lerin kullanılması önerilmektedir. Kingston Data Center serisi SSD’ler daha iyi RAID denetleyici uyumluluğu sunmaktadır, zorlu veri merkezi/kurumsal iş yükleri için özel olarak ayarlanmıştır ve istemci SSD’lerine göre daha yüksek performans ve dayanıklılık sunmaktadır.

Yardımcı oldu mu?

Hayır. Başka bir sürücü gerekli değildir.

Yardımcı oldu mu?

Kingston SSD’ler işletim sisteminden bağımsızdır ve standart SATA arayüzünü destekleyen herhangi bir sistemde çalışır.

Yardımcı oldu mu?

Kingston SSD’leri, NAND Flash Bellek kullanılarak üretilmiştir.

Yardımcı oldu mu?

Bu soruyu yanıtlamak zordur. Herhangi iki sistem aynı olamaz ve performans işletim sistemi, yüklenen sürücüler, kullanılan uygulamalar, işlemci hızı ve yapılandırması ve diğer birçok etkene bağlıdır. SSD'leri HDD'lere kıyaslayarak test eden çok sayıda test web sitesi ve dergi bulunmaktadır ve SSD'lerin çok daha hızlı olduğu görülmüştür. Örneğin eğer rastgele okuma performansını karşılaştırırsak SSD'ler, yüksek performanslı HDD'lere kıyasla %20.000 daha hızlıdırlar.

SSD sürücülerin sabit disklerin sahip olduğu fiziksel kısıtlamalardan etkilenmemesi belirtilmesi gereken bir özelliktir. HDD plakları, daire şeklinde (CD gibi) tasarlanmış olup, dairenin ortasında bulunan verilere, dış kenardaki verilerden daha yavaş bir hızda erişilmektedir. SSD’ler, tüm sürücü genelinde aynı erişim süresine sahiptirler. HDD performansı ayrıca veri parçalanması sorunları yaşarken, SSD’lerin performansı, verinin bitişik olarak saklanmaması durumunda bile pek etkilenmemektedir.

Yardımcı oldu mu?

SSD pazarı büyüyor ve giderek daha popüler hale geliyor olmasına karşın hala göreceli olarak yeni bir teknolojidir. Tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi satışların, üretim maliyetlerini azaltılmasını sağlayacak seviyeye kadar artması zamana bağlıdır. Geçtiğimiz birkaç yıldır SSD ile HDD arasındaki fiyat aralığı önemli ölçüde azalmıştır.

Yardımcı oldu mu?

HDD'ler, manyetik dönen plakaları temel alırken, 1950'lerin ortasından bu yana kullanılan bir teknolojidir. Veri yazma ve okuma işlemleri bu dönen plakalar ya da diskler üzerinde hareket eden kafalar tarafından gerçekleştirilir. HDD’ler, pek çok hareketli parçaya sahip mekanik cihazlardır ve mekanik arızalar ile sıcak, soğuk, şok ve titreşim gibi çevre koşullarına dayalı arızalara daha meyillidirler.

Yardımcı oldu mu?

SSD, Solid-State Drive’ın (Katı Hal Sürücü) kısaltmasıdır. SSD, sabit disk sürücülerde (HDD) bulunan plaklar ve diğer mekanik mekanizmalar yerine DRAM bellek yongaları veya NAND Flash kullanılarak üretilmektedir.

Yardımcı oldu mu?

SSD 101

SSD, Solid-State Drive’ın (Katı Hal Sürücü) kısaltmasıdır. SSD, sabit disk sürücülerde (HDD) bulunan plaklar ve diğer mekanik mekanizmalar yerine DRAM bellek yongaları veya NAND Flash kullanılarak üretilmektedir.

Yardımcı oldu mu?

Bu soruyu yanıtlamak zordur. Herhangi iki sistem aynı olamaz ve performans işletim sistemi, yüklenen sürücüler, kullanılan uygulamalar, işlemci hızı ve yapılandırması ve diğer birçok etkene bağlıdır. SSD'leri HDD'lere kıyaslayarak test eden çok sayıda test web sitesi ve dergi bulunmaktadır ve SSD'lerin çok daha hızlı olduğu görülmüştür. Örneğin eğer rastgele okuma performansını karşılaştırırsak SSD'ler, yüksek performanslı HDD'lere kıyasla %20.000 daha hızlıdırlar.

SSD sürücülerin sabit disklerin sahip olduğu fiziksel kısıtlamalardan etkilenmemesi belirtilmesi gereken bir özelliktir. HDD plakları, daire şeklinde (CD gibi) tasarlanmış olup, dairenin ortasında bulunan verilere, dış kenardaki verilerden daha yavaş bir hızda erişilmektedir. SSD’ler, tüm sürücü genelinde aynı erişim süresine sahiptirler. HDD performansı ayrıca veri parçalanması sorunları yaşarken, SSD’lerin performansı, verinin bitişik olarak saklanmaması durumunda bile pek etkilenmemektedir.

Yardımcı oldu mu?

IOPS (Input/output Operations per Second / Saniyedeki Giriş-Çıkış İşlemleri Sayısı), bir depolama cihazının (HDD ya da SDD) gerçekleştirebileceği saniyedeki işlem sayısını gösteren ölçü birimidir. IOPS, okuma/yazma hızları ile karıştırılmamalıdır; özellikle sunucu çalışma yükleri ile ilgilidir..

Yardımcı oldu mu?

SSD sürücüler, depolama ortamı olarak NAND flash bellekten yararlanmaktadır. NAND flash belleğin dezavantajlarından biri, Flash hücrelerinin en sonunda yıpranacak olmasıdır. Belleğin kullanılabilir ömrünü uzatmak amacıyla SSD’nin bellek denetleyicisinde, depolanan verileri tüm bellek hücrelerinin geneline yayan çeşitli algoritmalar kullanılmaktadır. Bu durum herhangi bir hücrenin ya da hücre grubunun "fazla kullanılmasını" engeller. Yıpranma dengeleme teknolojisi yaygın biçimde kullanılmaktadır ve çok etkilidir.

Yardımcı oldu mu?

Performansın ve dayanıklılığın arttırılması için bazı SSD üreticileri kullanıcı alanında bir sürücü kapasitesi ayırmakta ve bunu denetleyiciye atmaktadırlar. Bu uygulama aşırı tahsis (over-provisioning - OP) olarak bilinmektedir ve SSD'nin performansını ve ömrünün uzunluğunu arttıracaktır. Tüm mevcut Kingston SSD’lerde aşırı tahsis uygulanmaktadır ve kapasiteler 120GB, 240GB, 480GB, 960GB, 1,92TB ve 3,84TB’tır. Aşırı tahsis (over-provisioning) hakkında daha fazla bilgi alın.

Yardımcı oldu mu?

USB, SD kartlar ve SSD'lerde kullanılan NAND Flash teknolojisi dayanıklılık sınırına sahiptir. Yani bunların üzerine süre sınırlaması olmaksızın yazılamaz. Flash tabanlı ürünler, sonuçta yıpranırlar. Ancak yıpranma dengeleme ve aşırı tahsis gibi özellikler sayesinde SSD'ler genellikle takılı oldukları sistemden daha uzun süre dayanırlar. Sürücünün dayanıklılığını TBW (Yazılan Terabayt) olarak ölçeriz ve sürücü kapasitesine bağlı olarak yüzlerce terabayt, hatta petabayta kadar veri yazılabilir. SSD'nin performansı sürücünün tüm kullanım ömrü boyunca aynı kalacaktır. TBW hakkında daha fazla bilgi alın.

Yardımcı oldu mu?

S.M.A.R.T. Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology'nin (Kendi Kendini İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi) kısaltmasıdır ve ATA standardının bir parçasıdır. SMART özellikleri sürücünün "sağlığını" ölçmek için kullanır ve sürücü hatası durumunda kullanıcının uyarılmasını sağlar (yönetici, yazılım programı, vs.). S.M.A.R.T. hakkında daha fazla bilgi alın

Yardımcı oldu mu?

Evet. Kingston SSD'leri USB, e-SATA, Thunderbolt ve Firewire harici kutularında kullanılabilir. Eğer kullanıcı, ATA güvenlik komutu ile bir parolayı etkinleştirmeyi seçerse, sürücü, harici kutu üzerinden erişilemez halde olur.

Yardımcı oldu mu?

SSD - HDD karşılaştırması

HDD'ler, manyetik dönen plakaları temel alırken, 1950'lerin ortasından bu yana kullanılan bir teknolojidir. Veri yazma ve okuma işlemleri bu dönen plakalar ya da diskler üzerinde hareket eden kafalar tarafından gerçekleştirilir. HDD’ler, pek çok hareketli parçaya sahip mekanik cihazlardır ve mekanik arızalar ile sıcak, soğuk, şok ve titreşim gibi çevre koşullarına dayalı arızalara daha meyillidirler.

Yardımcı oldu mu?

SSD pazarı büyüyor ve giderek daha popüler hale geliyor olmasına karşın hala göreceli olarak yeni bir teknolojidir. Tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi satışların, üretim maliyetlerini azaltılmasını sağlayacak seviyeye kadar artması zamana bağlıdır. Geçtiğimiz birkaç yıldır SSD ile HDD arasındaki fiyat aralığı önemli ölçüde azalmıştır.

Yardımcı oldu mu?

Şu anda HDD lehine olan tek avantaj, Gigabayt başına düşen fiyattır. HDD’ler 500GB ve üstü kapasitelerde satılırken SSD’ler 120GB ve üstü kapasitelerde satılmaktadır. Kingston şu anda 120GB ile 3,84TB arası kapasitelerde SSD’ler sunmaktadır.

Terabayt mertebesinde veri depolama alanına ihtiyacınız varsa geleneksel HDD'ler avantajlıyken, performans daha önemli olduğunda SSD'ler avantajlıdır. SSD'nin işletim sistemini ve uygulamaları içeren bir açılış sürücüsü olarak ve HDD'nin veri saklama amaçlı kullanılması yaygın bir uygulamadır.

Yardımcı oldu mu?

Evet. Kingston, dizüstü ya da masaüstü HDD'leri bir Kingston SSD ile değiştirmek için işletim sistemi ve önemli verileri transfer yazılımı dahil olmak üzere gerekli tüm öğeleri içeren yükseltme kitleri halinde sunmaktadır. Sadece SSD olan SKU’larında yazılım bulunmadığını lütfen unutmayın. HDD’nizi yeni bir SSD’ye klonlamanız gerekiyorsa, bir paketli kite ihtiyacınız olacaktır.

Yardımcı oldu mu?

Hayır. SSD’ler için hiçbir zaman birleştirilme gerekmemektedir. Birleştirme SSD’nin kullanım ömrünü kısaltabilmektedir. Sisteminizin, otomatik olarak birleştirmeye ayarlanmış olması durumunda, SSD kullanırken birleştirmeyi devre dışı bırakmanız ya da kapatmanız gerekmektedir. Bazı işletim sistemleri disk birleştirme işlemini otomatik olarak yapmaktadır. Kingston SSD’lerinde bu özelliğin devre dışı bırakılması gerekmektedir.

Yardımcı oldu mu?

NVMe Veri Saklama Sistemi Açıklaması

M.2 nedir? NVMe nedir? Bunların SATA, AHCI ile ne ilgisi var ve hız farkı nedir? En yeni SSD teknolojisinin nasıl ve neden daha hızlı ve iyi olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bilgilendirme grafiğimizde her kısaltmanın açılımını veriyoruz. NVMe ve SATA arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı oldu mu?

NVMe SSD’ler, masaaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve iş istasyonları gibi istemci sistemlerinde, genel veri saklama performansını önemli ölçüde artırırlar. NVMe, SSD’lerin önde gelen yeni bir standardıdır ve Kingston NVMe SSD’ler, yeni üretilen bilgisayarların yanı sıra masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda veri saklama yükseltmelerine yönelik harika bir tercih olan veri saklama çözümleri sağlamak için tasarlanmıştır. İstemci Sistemleri için NVMe SSD’ler hakkında daha fazla bilgi alın.

Yardımcı oldu mu?

NVMe, özellikle Kurumsal Veri Saklama ortamları için tasarlanmıştır, altı kat daha fazla bant genişliği sunar, gecikmede üç kat iyileşme sağlar ve birden fazla çekirdek desteğine sahiptir. İlk olarak dönen diskli sürücüler için tasarlanan SATA protokolünün yerini alır. Veri merkezleri için NVMe seçimi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı oldu mu?

SSD’ler birçok form faktöründe ve protokolde gelmektedir. İlk SSD’ler HDD’den SSD’ye yükseltmeleri kolaylaştırmak için sabit disk sürücüler için kullanılan standartlar olan 2,5” form faktöründeydi, SATA bağlantısını ve AHCI protokolünü kullanıyordu. Daha sonra NVMe, daha yüksek transfer hızlarına olanak sağlayan flash belleklere özel bir protokol olarak geliştirildi ve bu protokol en yeni gelişmiş PC’ler ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Tüm NVMe SSD’ler M.2, U.2 ya da AIC PCIe form faktöründedir. SATA 2.5” SSD’ler bir süredir piyasada yer almaktadır ve hala birçok PC’de kullanılmaktadır. NVMe ve SATA arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardımcı oldu mu?

M.2 SSD’leri ile ilgili daha fazla bilgi

M.2 spesifikasyonları, boş alan kısıtlaması olan bazı gömülü uygulamalar için 3 farklı Tek Taraflı sürüm (S1, S2 ve S3) ve 5 Çift Taraflı sürüm (D1, D2, D3, D4 ve D5) olmak üzere farklı M.2 SSD kalınlıkları öngörmektedir. Bazı platformlar, M.2 konektörlerinin altındaki alanın sınırlı olması nedeniyle belirli gereksinimlere sahip olabilir.

Main System Board

Kingston M.2 SSD'ler, Çift Taraflı M.2 spesifikasyonlarına uygundur ve Çift Taraflı M.2 SSD'leri kabul eden birçok sistem kartına uyum sağlar. Bazı gömülü uygulamalar için Tek Taraflı modeller gerekmesi halinde lütfen satış temsilcinize başvurun.

Yardımcı oldu mu?

M.2, standart kuruluşları olan PCI-SIG ve SATA-IO tarafından geliştirilmiş olup PCI-SIG M.2 ve SATA Rev. 3.2 spesifikasyonlarında tanımlanmıştır. İlk önce Next Generation Form Factor (NGFF) olarak adlandırılmış, daha sonra 2013'te resmi kuruluşlar tarafından M.2 olarak yeniden adlandırılmıştır. Birçok kişi M.2'ye hala NGFF demektedir.

M.2 küçük form faktörü, Wi-Fi, Bluetooth, uydu navigasyon, Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication - NFC), dijital radyo, Wireless Gigabit Alliance (WiGig), Wireless WAN (WWAN) ve Katı Hal Sürücüleri (SSD) gibi birçok eklenti kart türünde kullanılmaktadır.

M.2'nin, sadece SSD'lere özel form faktörüne ilişkin bir alt grubu vardır.

Yardımcı oldu mu?

Tüm M.2 SSD'ler, sistem kartlarındaki M.2 yuvalarına gömülü olarak takılır. M.2 form faktörü, küçük ayak izi sayesinde daha yüksek bir performans sağlar ve ileride SSD'de teknik geliştirmeler yapılmasına yol açar. Ayrıca güç veya veri kablosu gerektirmediği için, kablo yönetimi zahmetini ortadan kaldırır. mSATA SSD'ler gibi M.2 SSD'ler de yuvaya takılarak monte edilir.

Yardımcı oldu mu?

M.2 SSD’yi destekleyen birçok dizüstü bilgisayar ve anakart bulunmaktadır. Lütfen M.2 SSD satın almadan önce uyumluluk açısından cihazınızın sistem tercihlerine ve kullanım kılavuzuna bakın.

Yardımcı oldu mu?

SSD tabanlı M.2 modüllerinde en sık görülen boyutlar; 22 mm genişlik x 30 mm uzunluk, 22 mm x 42 mm, 22 mm x 60 mm, 22 mm x 80 mm ve 22 mm x 110 mm olanlarıdır. Yukarıdaki boyutlardaki kartların adlandırılma sistemi şu şekilde olacaktır: İlk iki rakam, Genişliği (hepsi 22 mm) ve diğer rakamlar (30 mm - 110 mm) Uzunluğu gösterir. Bu durumda M.2 SSD'ler; 2230, 2242, 2260, 2280 ve 22110 olarak ifade edilir.

Aşağıdaki resimde 2.5 inç SSD ve 2242, 2260 ile 2280 M.2 SSD'ler gösterilmiştir:

Size range image

Yardımcı oldu mu?

Uzunluklarının farklı olmasının 2 nedeni vardır:

  1. Farklı uzunluklar, farklı SSD sürücü kapasiteleri sağlar. Sürücü ne kadar uzun olursa, üzerine o kadar fazla NAND Flash yongası ve bir denetleyici ile belki de bir DRAM bellek yongası takılır. 2230 ve 2242 uzunlukları, 1-3 adet NAND Flash yonga desteklerken 2280 ve 22110 olanlar, 8 adede kadar NAND Flash yonga destekler; ki bu da en büyük M.2 form faktöründeki 2TB'lık SSD'nin kullanılmasını sağlar.
  2. Sistem kartındaki yuva alanı, M.2'nin boyutunu sınırlandırabilir. Bazı dizüstü bilgisayarlar, önbelleğe alma işlemleri için M.2'yi destekleyebilir ama sadece bir 2242 M.2 SSD'yi barındıracak çok küçük bir alana sahiplerdir (2230 M.2 SSD'ler daha küçüktür ama 2242 M.2 SSD'nin takılacağı çoğu durumda onlara ihtiyaç duyulmaz).

Yardımcı oldu mu?

Hayır. Hem SATA hem de PCIe M.2 SSD'ler, işletim sisteminde yerleşik olan AHCI sürücüleri kullanır. Ancak kullanabilmeniz için M.2 SSD'yi sistem BIOS'unda etkinleştirmeniz gerekebilir.

Yardımcı oldu mu?

Belirli durumlarda M.2 SSD yuvası, PCIe geçitlerini veya SATA bağlantı noktalarını, anakarttaki diğer aygıtlarla paylaşabilir. Aynı anda her iki bağlantı noktasını kullanmak, aygıtlardan birini devre dışı bırakabileceğinden lütfen anakartınızın teknik belgelerini gözden geçirerek ayrıntılı bilgi edinin.

Yardımcı oldu mu?

Hayır, ikisi farklıdır. M.2, hem SATA hem de PCIe depolama arabirimini desteklerken mSATA, yalnızca SATA'yı destekler. Fiziksel olarak da farklı görünürler ve aynı sistem konnektörlerine takılamazlar.

Module image

M.2 2280 (yukarıda) ve mSATA karşılaştırılması. Uyumsuz oldukları yuvalara yerleştirilmelerini önleyen anahtarlara (veya "V" şeklindeki tırnaklara) dikkat edin.

Yardımcı oldu mu?

M.2 form faktörü, SSD'ler gibi küçük form faktörüne sahip kartlara birden fazla seçenek sağlamak amacıyla geliştirildi. SSD'ler önceden, en küçük form faktörü için mSATA'nın eline bakıyordu ama mSATA, 1 TB kapasiteye uygun maliyetle yükseltilemiyordu. Sorunun çözümü, farklı M.2 SSD kart boyutlarına ve kapasitelerine olanak sunan M.2 spesifikasyonuydu. M.2 spesifikasyonu, sistem üreticilerinin ihtiyaç duyulduğunda yüksek kapasitelere genişletilebilecek ortak bir küçük form faktörünü standartlaştırmalarını sağlar.

Yardımcı oldu mu?

M.2 spesifikasyonunda, M.2 kart veya yuva arabiriminde, çoğu daha sonra kullanılmak üzere tahsis edilen 12 anahtar veya tırnak tanımlanmıştır:

table

Özellikle M.2 SSD'ler için sık kullanılan 3 anahtar vardır:

  1. B-anahtarlı kenar konnektörü, aygıtınıza bağlı olarak SATA ve/veya PCIe protokolünü destekleyebilir, ancak PCIe veri yolunda yalnızca PCIe'nin 2 katına kadar (1000 MB/sn) performansı destekleyebilir.
  2. M-anahtarlı kenar konnektörü, aygıtınıza bağlı olarak SATA ve/veya PCIe protokolünü destekleyebilir ve PCIe veri yolunda PCIe'nin 4 katına kadar (2000 MB/sn) performansı destekleyebilir; aynı şekilde ana bilgisayar sistemi de 4 katına kadar performansı destekler.
  3. B+M anahtarlı kenar konektörü, aygıtınıza bağlı olarak SATA ve/veya PCIe protokolünü destekleyebilir, ancak PCIe veri yolunda yalnızca 2 kata kadar performansı destekleyebilir.

Farklı anahtar türlerinin etiketi çoğu zaman, M.2 SSD'nin kenar konnektörünün üzerinde veya yakınında (ya da altın parmaklarda) ve aynı zamanda M.2 yuvasının üzerinde bulunur.

Key image

B anahtarlı M.2 SSD'lerin, M anahtarlı M.2 SSD'lere (5) göre kenardaki (6) pim sayısının farklı olduğunu unutmayın. Bu asimetrik düzen, kullanıcıların M.2 SSD'leri ters çevirip B anahtarlı M.2 SSD'yi M anahtarlı yuvaya takma (veya tam tersi) girişiminde bulunmalarını önler.

Yardımcı oldu mu?

Bir M.2 SSD'deki B+M anahtarları, uygun SSD protokolü destekleniyorsa (SATA veya PCIe), çeşitli anakartlarda çapraz uyumluluğa olanak sağlar. Bazı anakartların ana bilgisayar konektörleri, yalnızca M-anahtarlı SSD'leri destekleyecek şekilde tasarlanmışken diğerleri B-anahtarlı SSD'leri destekleyecek şekilde tasarlanmış olabilir. B+M anahtarlı SSD bu sorunu çözmek üzere tasarlanmıştır; ancak yine de bir yuvaya M.2 SSD takıldığında çalışacağı garanti edilemez. Çünkü bu, M.2 SSD ve anakart arasında paylaşımlı protokol bulunmasına bağlıdır.

Yardımcı oldu mu?

Hangi uzunlukların desteklendiğini öğrenmek için her zaman anakart/sistem üreticisinin bilgilerine bakmanız gerekir. Ancak birçok anakart 2260, 2280 ve 22110’u desteklemektedir. Çoğu anakartlar, farklı sabitleme vidası delikleri sayesinde 2242, 2260, 2280, hatta 22100 M.2 SSD’lerin kullanılmasına olanak tanır.. Anakart üzerindeki boş alan miktarı, yuvaya sabitlenip kullanılabilecek M.2 SSD boyutunu sınırlandırır.

Yardımcı oldu mu?

Farklı yuva türleri, belirli bir yuvada belirli aygıt türlerinin desteklenmesini gerektiren M.2 spesifikasyonunun bir parçasıdır.

Yuva 1; Wi-Fi, Bluetooth®, NFC ve WI Gig için tasarlanmıştır.

Yuva 2; WWAN, SSD (önbelleğe alma) ve GNSS için tasarlanmıştır.

Yuva 3; SSD'ler için tasarlanmıştır (hem SATA hem de PCIe, 4 kata kadar performans)

Yardımcı oldu mu?

Hayır, M.2 SSD'ler çalışırken takıp çıkarılabilecek şekilde tasarlanmamıştır. Lütfen M.2 SSD'leri, sistem kapalı durumdayken takıp çıkarın.

Yardımcı oldu mu?

M.2 SATA SSD ile M.2 PCIe SSD karşılaştırması

Performansları aynı olabilir. Bu durum ayrıca; SSD'lerin kullandığı ana bilgisayar sistemi içindeki denetleyiciye, dahili yerleşime ve her SSD'nin içindeki denetleyiciye de bağlıdır. SATA 3.0 spesifikasyonu, 2.5” veya mSATA ya da M.2 SSD form faktörlerinde en fazla 600 MB/s hızı destekler.

Yardımcı oldu mu?

Ana bilgisayar sistemi, PCIe protokolünü desteklemiyorsa, PCIe M.2 SSD büyük olasılıkla BIOS tarafından görülmeyecek ve bu nedenle sistemle uyumsuz olacaktır. Aynı şekilde, yalnızca PCIe M.2 SSD'leri destekleyen bir yuvaya SATA M.2 SSD takılırsa, SATA M.2 SSD kullanılamayacaktır.

Yardımcı oldu mu?

PCIe M.2 SSD yalnızca, o anakarttaki PCIe x2 (2 geçitli işlevsellik) hızlarında çalışabilecektir. PCIe x4 hızlarını destekleyen bir anakart satın alırsanız x4 kapasitedeki M.2 SSD'nizin, o ortamda beklendiği şekilde çalışması gerekir. Ayrıca sistem kartlarında, PCIe geçitlerinin toplam sayısının aşılabileceği, PCIe M.2 x4 SSD'yi 2 geçit veya sıfır geçitle kısıtlayan PCIe sınırlamaları vardır.

Yardımcı oldu mu?

Hayır. Bir M.2 SSD, ya SATA'yı ya da PCIe'yi destekler. Aynı anda her ikisini de desteklemez. Ayrıca üreticiler tarafından, ya SATA'yı ya da PCIe'yi veya bazı durumlarda her ikisini de destekleyecek sistem kartı yuvaları belirlenecektir. Hangi teknolojilerin desteklendiğini kontrol etmek için sistem kılavuzunuza bakmanız önemlidir.

Yardımcı oldu mu?

SATA 3.0 spesifikasyonu yaklaşık 600 MB/s maksimum hızla sınırlı olduğundan, PCIe arabirimi daha hızlıdır. PCIe Gen 2 x2 geçitleri, 1000 MB/s hıza kadar ve Gen 2 x4 geçitleri 2.000 MB/s hıza ve Gen 3 x4 geçitleri 4000 MB/s hıza kadar veri aktarımı yapabilir.

Yardımcı oldu mu?

Kingston SSD’ler – Bilmeniz gereken her şey

Kingston SSD’leri, NAND Flash Bellek kullanılarak üretilmiştir.

Yardımcı oldu mu?

Kingston SSD’ler işletim sisteminden bağımsızdır ve standart SATA arayüzünü destekleyen herhangi bir sistemde çalışır.

Yardımcı oldu mu?

Hayır. Başka bir sürücü gerekli değildir.

Yardımcı oldu mu?

Çoğu sistem, Kingston SSD'lerle yükseltilebilir. SATA II’ye kadar eski sistemler, Kingston SATA SSD’lerle yükseltilebilir. Modern sistemler SATA III, PCIe NVMe ya da her iki standardı da desteklemektedir. Bu sistemler, Kingston SATA SSD’ler ve yüksek performanslı Kingston PCIe NVMe SSD’lerle yükseltilebilir. Sisteminize göre doğru Kingston SSD’yi seçmek için Kingston yapılandırma aracını kullanabilir ya da Kingston Teknik Destek birimi ile görüşerek yardım alabilirsiniz.

Yardımcı oldu mu?

RAID yapılandırmalarında Kingston Data Center (DC) serisi SSD’lerin kullanılması önerilmektedir. Kingston Data Center serisi SSD’ler daha iyi RAID denetleyici uyumluluğu sunmaktadır, zorlu veri merkezi/kurumsal iş yükleri için özel olarak ayarlanmıştır ve istemci SSD’lerine göre daha yüksek performans ve dayanıklılık sunmaktadır.

Yardımcı oldu mu?

SAS (Seri Bağlı SCSI) tabanlı sistemler ve denetleyiciler, aynı zamanda SATA cihazlarını yaygın biçimde desteklemektedir. Kingston, kullanıcıların, hem SATA hem de SAS sürücülerinin uyumlu olduğundan emin olmak için sistem ya da denetleyici belgelerini gözden geçirmelerini önermektedir. Eğer uyumlularsa SSD’ler başarıyla kullanılabilir.

Yardımcı oldu mu?

Tüm Kingston SSD'lerinde, Flash'ın dayanıklılığı üzerinde çok az etkisi olacak ve kullanıcı tarafından görünmeyecek şekilde sürücünün ömrünü uzatan akıllı ve etkili gereksiz veri toplama işlemi kullanılmaktadır. SSD gereksiz veri toplama özelliği hakkında daha fazla bilgi alın.

Yardımcı oldu mu?

Kingston SSD’lerde, flash dayanıklılığını geliştiren ve sürücü ömrünü geliştiren bir blok seçme algoritması içeren gelişmiş bir yıpranma dengelemesi tekniği bulunmaktadır. Bu benzersiz yıpranma dengeleme sistemi, her bir Flash bellek bloğunun, en çok yazılan blokla en az yazılan blok arasında %2'yi aşkın bir fark olmamasını sağlayan çok dengeli bir oranda yazılmasını da sağlar.

Yardımcı oldu mu?

Trim ve çöp toplama, modern SSD’lerde yer alan, hem performansı hem de dayanıklılığı artıran teknolojilerdir. SSD’iniz kutusundan yeni çıkarıldığı durumdayken NAND blokları boştur. Dolayısıyla SSD yeni verileri tek işlemde boş bloklara yazabilir. Zamanla boş blokların çoğu kullanıcı verileri içeren kullanılmış bloklar haline gelecektir. Yeni verileri kullanılmış bloklara yazmak için SSD, bir okuma-değiştirme-yazma döngüsü uygulamaya zorlanır. Okuma-değiştirme-yazma döngüsü, tek işlem yerine üç işlem yapılması gerektiğinden SSD’nin genel performansını düşürür. Okuma-değiştirme-yazma döngüsü, aynı zamanda yazma yükseltmesine neden olarak SSD’nin genel dayanıklılığına da zarar verir.

Trim ve çöp toplama birlikte çalışarak kullanılmış blokları boşaltır ve bu sayede SSD’nin performansını ve dayanıklılığını artırır. Çöp toplama, SSD denetleyicide bulunan, daha fazla bloğu boşaltmak için kullanılmış bloklarda saklanan verileri birleştiren bir işlevdir. Bu işlem arka planda ve tamamen SSD’nin kendisi tarafından gerçekleştirilir. Ancak SSD, hangi bloklarda kullanıcı verilerinin, hangi bloklarda kullanıcının zaten sildiği işe yaramaz verilerin bulunduğunu bilemez. Burada trim işlevi devreye girer. Trim, işletim sisteminin, SSD’nin daha önce kullanılan bu blokları boşaltması için SSD’ye verilerin silindiği bilgisini vermesini sağlar. Trim’in çalışması için hem işletim sisteminin hem de SSD’nin bu işlevi desteklemesi gerekir. Şu anda birçok modern işletim sistemi ve SSD, trim’i destekliyor olmasına karşın çoğu RAID yapılandırmaları bunu desteklemez.

Kingston SSD’lerde kullanım ömürleri boyunca mümkün olan en yüksek performans ve dayanıklılığı korumaları için hem çöp toplama hem de trim teknolojileri kullanılır.

Daha fazla bilgi

FAQ: KSD-011411-GEN-13

Yardımcı oldu mu?