Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

İstemci İş Yüklerinde Daha Fazla SSD Performansı için Kingston’ın Atık Veri Toplama Yöntemleri

Anvil test runs

SSD'ler, NAND Flash depolamayı yöneten gelişmiş denetleyiciler içerir. Kingston®, müşterilerine daha iyi bir dayanıklılık ve performans sunmak için belirli SSD'lerde LSI® SandForce® tabanlı denetleyiciler kullanır. Bu denetleyicilerde, Atık Toplama (GC) sürecini yürütmek için şirketin kendi teknolojileri kullanılır.

Windows gibi bir işletim sisteminde dosyalar silindiğinde, işletim sistemi sadece dosyanın silindiğini gösteren dahili dosya tablosunu işaretler. Sabit disk sürücülerinde (HDD'ler), artık geçersiz olan veriler kalır ve yeni verileri depolamak için sistem tarafından doğrudan bu verilerin üzerine yazılır.

NAND Flash tabanlı aygıtlar, orada bulunan verilerin üzerine yazamazlar. Program/Silme döngüsünden geçmeleri gerekir; kullanımda olan bir veri bloğunun üzerine yazmak için, bir SSD denetleyicisi önce geçerli verilerin (hâlâ kullanımda olan veriler) tümünü kopyalayıp farklı bir bloktaki boş sayfalara yazar, ilgili bloktaki tüm hücreleri (hem geçerli hem de geçersiz verileri) siler ve ardından, yeni silinen bloğa yeni verileri yazmaya başlar. Bu işleme Atık Toplama denir. Daha yeni işletim sistemleri, TRIM komutunu destekler. TRIM komutunda, işletim sistemi SSD'ye bazı dosyaları sildiğini bildirir ve böylece SSD'nin, o alanı daha önce kurtarmak ve geçersiz verilerin tümünü kaydetmeyi ve taşımayı önlemek için Atık Toplama (GC) işlemini daha iyi yönetebilmesini sağlar.

LSI SandForce denetleyicilerinin bulunduğu Kingston SSD'ler oldukça etkin bir ön plan atık toplama (Foreground GC) işlemi yürütür. Ve bu da, SSD'lerin gerçek zamanlı olarak silinecek blokları çok hızlı bir şekilde hazırlayabilecekleri, arka plan atık toplama (Background GC) işlemleri yapmayacakları ve böylece bir sonraki gün, kullanıcı tarafından silinebilecek gereksiz verileri taşıyabilecekleri anlamına gelir. Ön plan atık toplama yöntemi (Foreground GC), SSD için daha fazla dayanıklılık ve performans sağlar. Ayrıca, ön plan atık toplama işlemi, sistem SSD'ye erişmediğinde gücü kapatarak düşük güçte bekleme durumlarının avantajlarını maksimum düzeye çıkarır. Gerek duyulmadan önce yeni bloklar hazırlamak için veri taşıyor olduğundan, arka plan atık toplama (Foreground GC) işlemi bazı şeyleri kesintiye uğratır.

Kingston, SSD'lere veri yükleme, tüm verileri silme ve ardından tekrar sürücüye yüklenecek verileri yazma döngüleri yürüten ve Anvil olarak adlandırılan bir yardımcı programdan faydalanarak birtakım testler gerçekleştirmiştir. Bu yardımcı programı, TRIM komutu ile ve TRIM komutu olmadan test ettik (TRIM komutunun olmadığı durumlarda, TRIM komutunun RAID denetleyicisi tarafından geçirilmediği bir RAID kartı bulunan sunucu üzerinde KC300 SSD kullanımı veya Apple Mac platformlarında Kingston SSD kullanımı simüle edilmiştir).

Kingston SSDs

Sonuçlar, SSDNow sürücülerinin daha düşük Sürücü Doldurma Süresi ve tüm dosyaların silinmesinin ardından daha düşük yeniden doldurma süresi yönünde ileri performans sergilediğini göstermektedir. Bu, SSD'nin Atık Toplama (GC) verimliliğini gösterir: Sol taraftaki eksen çizgisi Sürücü Doldurma Süresini (saniye cinsinden, ne kadar düşük olursa o kadar iyidir), alt eksen çizgisi ise TRIM komutu ile ve TRIM komutu olmadan arka arkaya 10 çalıştırma işlemini göstermektedir. KC300, yalnızca sürücüyü doldurma veya yeniden doldurma işlemleri için en düşük zaman değerlerini kaydetmekle kalmayıp, aynı zamanda TRIM komutu ile ve TRIM komutu olmadan 10 çalıştırma işleminin tamamında uyumlu bir performans sergilemektedir. KC300 SSD'ler, Veri Azaltma özelliğine sahip DuraWrite teknolojisini de içerdiğinden, dayanıklılığı ve performansı da artırır (kingston.com/ssd adresinde DuraWrite ile ilgili Teknik özet bölümünden daha fazla bilgi edinilebilir.)

Daha fazla bilgi

İlgili Yazılar