Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Flash Belleğiniz ile İlgili Dikkat Edilecek Konular

Öneriler

Kingston® Flash Hafıza Kartları, DataTraveler® USB Flash sürücüleri ve IronKey Şifrelenmiş USB Flash sürücüleri, resimler, müzik, video ve diğer önemli veri dosyaları için kullanışlı ve kolay taşınabilir veri saklama olanağı sunar.

Veri kaybını en aza indirmek ve Kingston Flash veri depolama aygıtınızdan en iyi sonuçları elde etmek için bu basit önerileri uygulayın:

1. Ana cihazların pillerini, pil az uyarısı aldıktan sonra değiştirin ya da şarj edin.

Pil bitmesi, Flash veri saklama cihazlarındaki resim ya da diğer veri kayıplarına yol açan nedenlerden biridir. Eğer Flash veri saklama cihazının yazma işleminin ortasında ana cihazın pili biterse, yalnızca yazılan dosya değil, tüm cihaz zarar görebilir. Örneğin eğer FAT dizin dosyası güncellemesi tamamlanamazsa ve FAT dosyası bozulursa, Flash veri saklama cihazındaki dosyalardan bazılarına ya da hiçbirine ulaşılamayabilir. Kameralar ve saha kayıt cihazı gibi cihazları tam şarjlı tuttuğunuzdan emin olun.

Ancak Flash veri depolama aygıtını, piyasada satılan disk kurtarma yazılımlarını kullanarak onarabilirsiniz. Bu kurtarma programlarıyla bile, Flash veri depolama cihazındaki bazı veriler ya da dosyalar kaybolabilirken, diğerleri kurtarılabilir.

Bu sorunlarla karşılaşmamak için mümkünse yanınızda yedek bir pil taşıyın ya da pil azaldığında cihazı kullanmayı bırakın.

2. Flash veri depolama aygıtınızı sunucu cihazdan doğru biçimde çıkartın.

Bilgisayarlarda, DataTraveler veya kart okuyucunun USB bağlantısını işletim sistemi üzerinden durdurmak önemlidir. Windows 10/11'de bir USB sürücüyü durdurmak için, sistem tepsisindeki "Donanımı Güvenle Kaldır" simgesini kullanın. MacOS'ta bir USB sürücüsüyü durdurmak için, USB simgesini masaüstünden çöp kutusuna sürükleyin veya takılı birimler listesindeki Çıkar düğmesine tıklayın. Bilgisayarlar genellikle verileri ön belleğe alırlar ve USB Flash sürücülerine yazmayı geciktirebilirler. Kural olarak, DataTraveler sürücüsüne verilerin yazılmasının tamamlanmasından sonra en az iki dakika bekleyin. XS2000, DTMax ve IronKey serisi sürücüler gibi modellerde, sürücü kullanımdayken yanıp sönen bir LED bulunur.

Birçok dijital kamerada, Flash yazma işlemleri sırasında ışık yanıp söner. Bu nedenle tüm işlemlerin tamamlanmasını beklemek önemlidir.

Bilgisayarlarda, DataTraveler'in USB bağlantısını Windows üzerinden durdurmak önemlidir (Windows XP'de, sistem tepsisindeki "Donanımı Güvenle Kaldır" simgesini kullanın. DataTraveler Elite sürücüler için MyTraveler'ın Çıkartma düğmesini kullanabilirsiniz. Bilgisayarlar genellikle verileri ön belleğe alırlar ve USB Flash sürücülerine yazmayı geciktirebilirler. Kural olarak, DataTraveler sürücüsüne verilerin yazılmasının tamamlanmasından sonra en az iki dakika bekleyin.

3. Flash kartları plastik kutularında saklayın ve DataTraveler sürücülerinin kapağını kapatın.

Kingston Flash hafıza kartları, DataTraveler sürücüler ve IronKey Şifrelenmiş USB Flash sürücüler, yüksek düzeyde elektrostatik deşarja dayanabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Ancak aşırı yüksek ESD, cihazların zarar görmesine neden olabilir.

Ayrıca statik elektrik de Flash veri depolama aygıtlarına zarar verebilir. Örneğin kuru günlerde kişilerin üzerinde kapı koluna ya da diğer metal nesnelere dokunduklarında bir kıvılcım çıkacak kadar statik elektrik birikebilir (buna elektrostatik deşarj ya da ESD adı verilmektedir).

Kingston Flash kartlar ve DataTraveler sürücüler, yüksek düzeyde elektrostatik deşarja dayanabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Ancak aşırı yüksek ESD, aygıtların zarar görmesine neden olabilir.

4. Flash veri depolama aygıtlarını konektörlere zorla yerleştirmeye çalışmayın.

USB Type-C konektörlü sürücüler ve okuyucular haricinde, çoğu USB Flash sürücü konektörü ve flash hafıza kartı tek yönlüdür. Yani Flash veri depolama cihazı tek yönde takılabilir; eğer sürücüyü ya da kartı takamıyorsanız zorlamayın. Böylece Flash veri depolama cihazının ya da yuvasının zarar görmesini önleyebilirsiniz. Flash kartların ya da USB Flash sürücülerin düzgün takılmasıyla ilgili daha fazla bilgi için ana cihazın kullanıcı kılavuzuna bakın. USB Type-C konektörleri her açıdan simetriktir, bu nedenle bağlanma şekilleri önemli değildir.

5. Flash veri depolama aygıtlarını mümkünse elde taşınır çantanıza koyun.

Dünya çapında milyonlarca Flash veri depolama aygıtı kullanılmaktadır ve havaalanlarındaki X-ışını tarayıcıları nedeniyle zarar görmüş herhangi bir Flash veri depolama aygıtı bildirilmemiştir.

Uluslararası Görüntüleme Endüstrisi Birliği (I3A) tarafından 2004 yılında yapılan bir araştırmada, günümüzde havaalanlarında kullanılan X-ışını tarayıcılarının, flash bellek kartları açısından herhangi bir risk taşımadığını göstermiştir. 

Önlem olarak Kingston, yolcu tarama sistemlerindeki radyasyon seviyeleri, yeni bagaj tarama makinelerinde kullanılanlardan çok daha düşük olduğundan, Flash kartların ve DataTraveler sürücülerin, işlenmemiş film gibi görülmesini ve elde taşınan çantalara konulmasını önermektedir.

6. Her zaman verilerinizi yedekleyin.

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı Flash veri depolama aygıtları ve içindeki veriler de zarar görebilir. Uzun vadeli saklama için önemli bilgilerin birden fazla ortama yedeklenmesi, hatta kağıda basılması önemlidir. Önemli verileri yalnızca Flash veri depolama aygıtlarında saklamayın.