Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Bir sunucuda çalışan erkek

Söküp Değiştirmeye Karşı Tahmin Edilebilirlik: Tahmin Edilebilir Gecikmeye Sahip SSD’lerin Önemli Olmasının Nedeni

Birçok kişi “mütevazi başlangıçlar”dan gelen kişilerle ilgili söylentiler duymuştur. Ancak aynısı günümüzün uygulamaları ve veri merkezleri için söylenemez. Günümüzde, dünyadaki başarılı uygulamaların birçoğu, küçük, özel sunucularda çalıştırılan dahili ürünler olarak faaliyetlerine başlamışlardır.

Artık daha fazla şirket ve hizmet, prototip çalışmalarını, ilk maliyetleri azaltmak ve prototipten üretime geçerken daha uygun maliyetli biçimde ilerlemek için al-kullan bileşenlerle yapılan dahili sunucularda başlatmaktadır. Bu tür sunucularda genellikle satın alması ve değiştirilmesi ucuz olan tüketiciye yönelik SSD’ler kullanılmaktadır.

Yongaların yer aldığı PCB

Bu, uygulamalar aralıklı kullanılmak üzere tasarlandığında iyi bir modeldir. Peki bir uygulama tam zamanlı talep oluşturacak kadar popüler hale geldiğinde ne olacak? Gerçekte, dışarıdan özel bir tier-1 veri merkezini kullanmadığınız sürece ilk tasarım özelliklerinin, talepteki artışı karşılamak için değiştirilmesi gerekir.

Bu durum özellikle genel erişime açık olmayan, ağınızın içinde tutmak istediğiniz güvenli ya da gizli bilgilerle uğraştığınızda geçerlidir. “Tesislerde” (“on-premises”) olarak adlandırılan bu kavram, şirketlerin uyum (HIPAA, PCI-DSS vb.) ya da işle ilgili diğer nedenlerden dolayı Bulut sistemlere konamayacak birden fazla dahili uygulama (Wiki'ler, Sharepoint, Çağrı Merkezi kodları) barındıran karışık dahili sunucular kullandığı durumu ifade etmektedir. Dolayısıyla dahili kaynakların sökülüp değiştirilmesi, sürücüler eskidikçe, bozuldukça ya da artan iş yükü taleplerini karşılayamadığında düzenli bir olay haline gelmektedir.

Dahili uygulama mimarileri, sürücülerin sökülüp değiştirilmesinin en büyük suçlusu gibi görünüyor olmasına karşın, hala daha büyük uygulama ve hizmet sağlayıcılarının, büyük ölçekli veri merkezlerinde tüketici tipi sürücüler kullanmaya devam ettiğini duyuyoruz. Bu firmalar, işler ters gittiğinde sadece eski sürücüleri söküp değiştirmektedirler.

Kurumsal sınıf SSD’lerin maliyeti azaldıkça, fiyat konusunda çok hassas operasyonlar için daha satın alınabilir ve etkileyici hale gelmesi ve sunucularından tahmin edilebilir ve kararlı performans isteyen kurumlar nedeniyle bu modeli kullanan veri merkezlerinin sayısı azalıyor.

Tahmin Edilebilirlik Önemlidir

Arkasında güneş olan bir IT uzmanı kadın düşünüyor

Gelişmiş veri merkezleri için performansın tahmin edilebilirliği, tasarım amaçlarının önemli niteliklerden bir tanesidir.Birçok veri merkezi, bir uygulama için uygun sınıfta bir SSD satın almanın değerini artık fark ediyor ve anlıyor. Bulut sistemleri barındırma şirketlerinin, kurumsal sınıf SSD’lerinin, tutarlı performans ve minimum gecikme sunacağını bilmeleri gerekmektedir.

Bir e-ticaret sitesinde müşterilerin sepetlerine ürünler eklediğini ancak siparişin tamamlanması aşamasında siparişin ve ödemenin işlenmesinde gecikme olduğunu düşünün. Hem satıcı hem de müşteri, bunun iyi ya da memnun edici bir deneyim olmadığını bilir. Bu durum zaman içinde gerçek dünyada işletme açısından olumsuz etkilere neden olabilir. E-ticaret sitesi, gecikmeler yaşamaya ve müşteriler sipariş tamamlama süreci hakkında şikayet etmeye devam ederse, büyük olasılıkla başka bir sunucu, CDN ya da başka bir uygulama platformu bakmaya başlayacaktır.

Verilerin hareket ettiğini temsil eden, çeşitli renklerde ışınlardan oluşan soyut grafik

Gecikmelerin yanı sıra SSD’lerin dayanıklılık özelliklerinin de ciddi biçimde dikkate alınması gerekmektedir. Genel olarak veri merkezi SSD’leri, istemci SSD’lerine göre daha yüksek dayanıklılık özelliklerine sahiptir. Bu sayede güvenilirlik açısından bakıldığında daha güvenle kullanılabilirler ve veri merkezinin belirlediği ürün kullanım ömrü gereksinimlerini karşılarlar.

Günümüzdeki tüketiciye yönelik birçok sürücüde, yüksek hızlı DRAM bileşeni kullanılmadan garip yazma ön belleği yöntemleri kullanılmaktadır. Birçok tüketici sınıfı SSD’de, takılı NAND Flash’tan ayrılmış küçük bir yazma tamponu kullanılır. Tipik istemci sınıfı sürücülerde tamponlar genellikle sistemin kullanım ömrü boyunca asla dolmaz. Dolayısıyla kullanıcı deneyiminde hiçbir değişiklik fark edilmez. Ancak aynı sürücüyü yüzde 100 görev döngüsüne (24/7 okuma/yazma çalışması) sahip bir veri merkezi uygulamasına koyarsanız, performansta düşüşler yaşanmaya başlayacaktır.

Tahmin Edilebilir Kesintisiz Çalışma, IOPS’den daha önemlidir

Orkestra şefi ve orkestra

Diğer bir konuda da bazı işlerin tekrar tekrar ters gittiği durumda neler olduğunun belirlenmesidir. Bir sunucuda takılı bir tüketici sınıfı SSD’de teknik bir sorun olduğunda, sürücünün amaçlanan dışında kullanılması nedeniyle üreticiden iyi destek alma ya da üreticinin sorunu düzeltmesi olasılığı düşüktür. Dörtlü ya da beşli 9’ların yer aldığı hizmet kullanılabilirliği gerektiren SLA’lara sahip işlemlerde, tüketici sınıfı ürünler kullanarak risk almak bekleneni vermez.

Kurumsal SSD’ler, tüketici ürünlerinde bulamayacağınız destek ve servis olanaklarıyla gelmektedir. Kurumsal sınıf SSD’ler sadece al-kullan ürünler değildir. Okuma yoğun ve karışık kullanım uygulamaları için özel olarak ayarlanmıştır. Birçok durumda, her üründe, kullanım türüne bağlı olarak, kesintisiz kullanımı sağlamak için ilgili kullanım türünü de destekleyen özel detaylar yer alır. Kurumsal sınıf bir SSD’nin ön belleğinde bir sorun olduğunda destek ekibiniz ürünü çalışma gereksinimlerine göre değiştirmek ya da düzeltmek için sadece bir telefon uzağınızdadır.

En İyi SSD Performansı

Bir sunucu yapımına başlatmak için en iyi öneri, itibarlı bir şirketten, istemci iş yükleri için değil sunucu iş yükleri için tasarlanmış SSD’ler almaktır. Bir istemci sınıfı SSD’yi bir sunucuya taktığınızda, test edilmemiş bir donanım yapılandırması yapıyor ve istemci ana makine denetleyicilerinden farklı davranan ana makine denetleyicileri (RAID Denetleyicileri) bağlıyor olursunuz.

Sunucuyu kurumsal sınıf ürünlerle tasarladığınızda, performanstan ya da uzun vadeli ölçeklenebilirlikten ödün vermeden çalışmaların performansını artırma esnekliğini korumaya devam edersiniz. Ayrıca kurumsal sınıf SSD’ler, genel sunucu mimarisi için daha fazla kararlılık ve güvenilirlik sağlarlar.

Mütevazi başlangıçların, çalışmaları engellemesi gerekmez.

#KingstonIsWithYou

Bir Uzmana Sorun

Bir Sunucu SSD Uzmanına Sorun

Doğru çözümün planlanması, projenizin güvenlik hedeflerinin anlaşılmasını gerektirir. Kingston’ın uzmanları size yardımcı olabilir.

Bir Uzmana Sorun

İlgili Videolar

İlgili Yazılar