Przetaktowanie

Pamięć Kingston FURY Predator DDR4 RGB z niebieskim światłem LED zainstalowana w komputerze PC


Przetaktowanie to zmiana standardowych specyfikacji modułów pamięci, procesorów i kart graficznych w celu zwiększenia ich wydajności. Na przykład podniesienie taktowania oraz obniżenie opóźnienia (stanów oczekiwania) ze standardowych wartości w branży (JEDEC) dla RAM może znacząco wpłynąć na działanie programów na komputerze. Moduły pamięci HyperX wykorzystują dwie proste metody przetaktowania pamięci, Plug N Play dla nowicjuszy oraz profile XMP dla ekspertów.

Dla entuzjastów komputerowych (kiedyś nazywanych hobbystami) overclocking to forma sztuki i cała subkultura. Najwięksi entuzjaści overclockingu w walce o pobicie światowych rekordów posuwają się nawet do chłodzenia podzespołów ciekłym azotem. Jednak nie każdy, kto potrzebuje wysokowydajnego sprzętu do gier musi być artystą, aby wycisnąć ze swojego sprzętu najwyższą wydajność. W połowie pierwszej dekady XXI wieku firmy Intel, AMD oraz NVidia opracowały metody, które pozwalają na łatwe przetaktowanie pamięci przy wykorzystaniu profili zaprogramowanych w DIMM. Profile te definiują taktowanie, napięcie oraz opóźnienia. Producenci procesorów/chipsetów, firmy produkujące płyty główne oraz firmy zajmujące się pamięciami komputerowymi stworzyły ekosystem mechanizmów kontrolnych zapewniający stabilne środowisko. Dzięki temu zarówno entuzjaści jak i laicy mogą bez problemu zmaksymalizować wydajność swoich modułów pamięci. Poniższy wykres pokazuje wpływ, jaki niższe opóźnienia mogą mieć na pamięć pracującą z takim samym taktowaniem.

Odczyt pamięci w MB/s (im wyższa wartość tym lepiej)

Profil wydajności
HyperX Predator DDR4

Odczyt pamięci 39248 MB/s
Prędkość Opóźnienie Napięcie
2666 MHz 13-15-15 1,35 V

Plug-N-Play (PnP)
HyperX Fury DDR4 HyperX Impact DDR4

Odczyt pamięci 38032 MB/s
Prędkość Opóźnienie Napięcie
2666 MHz 16-18-18 1,2 V

Standard branży (JEDEC)
Pamięć Kingston DDR4

Odczyt pamięci 37463 MB/s
Prędkość Opóźnienie Napięcie
2666 MHz 19-19-19 1,2V

Plug N Play

Plug N Play


HyperX Plug N Play to koncepcja przetaktowania pamięci, której pionierem jest firma Kingston. Jest ona wykorzystywana w liniach produktów FURY oraz Impact. HyperX Plug N Play to pamięć z automatycznym przetaktowaniem, z ustawieniami skonfigurowanymi przez naszych inżynierów w fabryce. Nie wymaga ręcznej konfiguracji ustawień i timingów ani wyboru profilu. Ponieważ profile działają przy standardowym napięciu, wystarczy włożyć moduł pamięci do odpowiedniego gniazda i jest on gotów do pracy. Metoda Plug N Play doskonale sprawdza się w przypadku systemu, który nie pozwala na zmianę ustawień pamięci w BIOSie, lub też jako łatwe rozwiązanie umożliwiające uzyskanie lepszej wydajności pamięci. W większości systemów pamięć HyperX Plug N Play automatycznie przetaktuje się do maksymalnej prędkości dopuszczalnej przez BIOS.

Intel XMP


Intel

Zbliżenie: pamięć Kingston FURY Predator DDR4 RAM


Natomiast firma Intel zaproponowała rozwiązanie, które nazywa się XMP (Extreme Memory Profile). XMP to ustawienia przetaktowania zdefiniowane i zaprogramowane w modułach DIMM w fabryce. W każdym module DIMM zapisano dwa profile przetaktowania - jeden bardziej, drugi mniej agresywny, jak również domyślne wartości JEDEC (standardowe taktowanie, timingi oraz napięcie). Jest to rozwiązanie firmy Intel pozwalające na bezpieczne, gwarantowane przetaktowanie pamięci na platformach Intel. Profile XMP mogą być włączone w BIOSie lub też przy użyciu programu Extreme Tuning Utility Intel (XTU), który można pobrać ze strony WWW firmy Intel.

Istnieją dwie klasyfikacje Intel XMP: Certified oraz Ready. Intel XMP Certified oznacza że moduły DIMM zostały sprawdzone przez firmę Intel i działają w określonych modelach płyt głównych. Wyniki są kompilowane i umieszczane na stronie WWW Intel XMP. Intel XMP Ready oznacza że moduły DIMM są dostarczane z profilami XMP i zostały przetestowane u producenta pamięci przy reklamowanych prędkościach; jednak nie zostały dostarczone do firmy Intel w celu przetestowania. Wykres poniżej pokazuje zyski ze zwiększenia taktowania pamięci.

Odczyt pamięci w MB/s (wyższy jest lepszy)

Profil wydajności
HyperX Predator DDR4

Odczyt pamięci 50004 MB/s
Prędkość Opóźnienie Napięcie
3600 MHz 17-18-18 1,35 V

Profil wydajności
HyperX Predator DDR4

Odczyt pamięci 42411 MB/s
Prędkość Opóźnienie Napięcie
3000 MHz 15-17-17 1,35 V

Standard branży (JEDEC)
Pamięć Kingston DDR4

Odczyt pamięci 37463 MB/s
Prędkość Opóźnienie Napięcie
2666 MHz 19-19-19 1,2 V

Aby dowiedzieć się, jak wirus COVID-19 wpłynął na działanie naszej firmy, kliknij tutaj.