Osoba trzymająca telefon z systemem Android

Wybór pamięci do urządzenia z systemem Android

Maskotka Android

Android to wiodący system operacyjny do urządzeń mobilnych, z milionami aplikacji dostępnymi w sklepie Google Play. Jedną z zalet posiadania urządzenia z systemem Android (telefonu, tabletu, drona, rejestratora samochodowego, przenośnej konsoli do gier itp.) jest możliwość dodania pamięci masowej. Jest to tak łatwe, że mogą to zrobić nawet najbardziej antytechniczni użytkownicy: wystarczy umieścić kartę microSD lub pamięć flash USB w odpowiednim gnieździe urządzenia i gotowe – mamy do dyspozycji więcej miejsca, niż moglibyśmy przypuszczać. Użytkownicy potrzebują dodatkowej przestrzeni na aplikacje, materiały wideo, zdjęcia, filmy i dokumenty, aby móc łatwo przechowywać i przenosić pliki między urządzeniami bez konieczności połączenia z Internetem.

Jeśli wcześniej zdarzyło Ci się korzystać z kart pamięci SD lub microSD, wiesz, że wybór jest szeroki i obejmuje różne pojemności, klasyfikacje i zastosowania. Jak więc zdecydować, którą z nich kupić? Zanim przejdziemy do konkretów, zacznijmy od kilku ogólnych informacji.

Gracz grający w grę na urządzeniu z systemem Android

Poszukaj na karcie oznaczenia klasy A1 lub A2. Wskazuje ono, że karta jest przeznaczona do używania i przechowywania aplikacji. Są to oznaczenia wykorzystywane w stosunkowo nowej specyfikacji klasy wydajności obsługi aplikacji. Organizacja SD Association wprowadziła je specjalnie z myślą o kartach SD i microSD wykorzystywanych na potrzeby wymagających aplikacji, np. w urządzeniach z systemem Android. Karty te zapewniają odpowiednią szybkość w urządzeniach mobilnych na potrzeby przechowywania multimediów i uruchamiania aplikacji.

Być może zastanawiasz się, jaka jest różnica między przechowywaniem filmów, plików audio i zdjęć a uruchamianiem aplikacji. Przechowywanie odbywa się przy stałych szybkościach zapisu sekwencyjnego. Dane są odbierane ze stałą szybkością i zapisywane w prosty, uporządkowany sposób. Podczas uruchamiania aplikacji bity danych są zapisywane losowo i umieszczane tam, gdzie jest dostępne miejsce. Dlatego nazywa się to odczytem/zapisem losowym.

Zarówno karty pamięci klasy A1, jak i A2 są odpowiednie dla użytkowników urządzeń z systemem Android, ponieważ oferują szybkości losowe odpowiednie do korzystania z aplikacji, a jednocześnie stałą szybkość zapisu sekwencyjnego, wynoszącą co najmniej 10MB/s.

Pierwszą rzeczą przy wyborze karty pamięci microSD do urządzenia z systemem Android, jest upewnienie się, że ma ona oznaczenie klasy A1 lub A2. W przeciwnym razie będzie ona nieodpowiednia.

Karty pamięci microSD

Jeśli chodzi o pojemność, karty pamięci microSD mogą pomieścić do 512GB danych. Jednak w tym przypadku „większa” niekoniecznie oznacza „lepsza”. Zgubienie lub uszkodzenie takiej karty oznacza utratę ponad pół terabajta plików, dokumentów i innych ważnych danych! To dosyć wysoka cena za wygodę przechowywania wszystkiego na jednym nośniku.

Rodzina kart microSD obejmuje ich dwa typy, różniące się zakresami pojemności: karty Secure Digital High Capacity (SDHC) oraz Secure Digital Extended Capacity (SDXC). Karty SDHC mają pojemność od 2GB do 32GB, natomiast SDXC – od 32GB do 512GB. Karta o pojemności 32GB może pomieścić ponad 5300 zdjęć w rozdzielczości 18MP lub prawie 3 godziny materiałów wideo w rozdzielczości 720p, zapisanych z szybkością 30kl./s.

Karty pamięci microSD (i standardowe SD) oferują szereg prędkości, przy czym większość kart nosi oznaczenia kilku klasyfikacji. Oczywiście wybór zależy od tego, do czego chcesz wykorzystać dodatkową pamięć. Karty z oznaczeniem U1 lub U3 sprawdzają się bardzo dobrze w ogólnych, codziennych zastosowaniach, a także na potrzeby przechowywania danych aplikacji. Jeśli jednak lubisz nagrywać filmy w rozdzielczości 4K, bardziej odpowiednia będzie pamięć klasy U3/V30, V60 lub nawet V90.

Podczas gdy większość użytkowników wybiera karty pamięci microSD, inną opcją jest dobrze znana pamięć flash USB. Większość urządzeń z systemem Android jest wyposażona w port microUSB lub USB-C®. Kupując urządzenie pamięci flash, upewnij się, że jest ono wyposażone we właściwe złącze. Jeśli chcesz podłączać pamięć flash tylko do smartfona, wystarczy jedno złącze. Dostępne są jednak urządzenia pamięci flash, które są wyposażone na drugim końcu w złącze USB-A, aby można było łatwo podłączyć je do laptopa lub komputera.

Pamięci flash USB-C: Kingston DT Max oraz DT Duo

Karty pamięci microSD mają niewielkie wymiary i są łatwe w użyciu. Wystarczy umieścić kartę w urządzeniu i gotowe. Pamięci flash USB to urządzenia zewnętrzne, które są całkowicie oddzielone od urządzenia, jeśli więc dojdzie do jego uszkodzenia lub zgubienia, zapisane dane pozostaną bezpiecznie.

Możliwość korzystania z zewnętrznej pamięci masowej jest jedną z największych zalet posiadania urządzenia z systemem Android (mówi o tym niemal każdy jego użytkownik!). Jednak bez względu na to, jakie urządzenie pamięci masowej zdecydujesz się kupić, najpierw sprawdź i upewnij się, że Twoje urządzenie z systemem Android będzie je obsługiwać.

#KingstonIsWithYou

Powiązane filmy

Trisha trzymająca telefon komórkowy obok logo Nvida i symbolu Wi-Fi

Zwiększ wydajność swojego iPhone'a lub urządzeniu z systemem Android w grach

Jeśli możliwości Twojego telefonu mogą przełożyć się bezpośrednio na przewagę w grze, warto zrobić wszystko, aby wydobyć jak najwięcej z urządzenia.

Trisha trzymająca telefon komórkowy, nad którym znajduje się symbol Wi-Fi. Obok urządzenia z ikoną tetheringu.

Jak skonfigurować mobilny hotspot w telefonie z systemem Android lub w iPhonie?

Pokażemy Ci, jak zapewnić połączenie internetowe dla wszystkich używanych przez Ciebie urządzeń, korzystając z telefonu.

Trisha trzymająca telefon komórkowy i patrząca na ikonę Google Play oraz kartę pamięci microSD

Zwolnij miejsce w pamięci swojego telefonu z systemem Android

Irytuje Cię, że w Twoim urządzeniu z systemem Android nie można powiększyć pamięci? Potrzebujesz więcej miejsca? Zwolnij trochę zasobów pamięci! Oto kilka wskazówek, jak zwolnić miejsce w urządzeniu z systemem Android.

Trisha trzymająca telefon komórkowy i patrząca na niego z ciekawością

Ile pamięci potrzebujesz w telefonie?

Zanim wydasz zbyt dużo pieniędzy na następny telefon lub wydasz ich zbyt mało i pozostaniesz z urządzeniem, które nie spełni Twoich potrzeb, rozważ kilka kwestii.

Trisha trzymająca telefon komórkowy podczas ładowania z widocznymi wskaźnikami wysokiego i niskiego poziomu naładowania baterii

Szybkie ładowanie telefonu z systemem Android lub iPhone'a

Rozładowany smartfon to nie najlepsza rzecz na początku dnia. Na szczęście rozwiązaniem jest technologia szybkiego ładowania baterii dla smartfonów iPhone i z systemem Android.

Trisha trzymająca telefon komórkowy z napisem REC obok logo systemu Android i Apple

Nagrywanie ekranu w telefonie z systemem Android i iPhonie, przechwytywanie wideo

Aby pospieszyć z pomocą techniczną znajomym i rodzinie, możesz nagrać ekran w swoim telefonie – pokazanie, co należy zrobić, może być o wiele skuteczniejsze niż wyjaśnianie tego przez telefon.

Trisha trzymająca gigantyczną kartę microSD 4:23

Jak wybrać kartę pamięci microSD do telefonu z systemem Android, kamery samochodowej lub drona

Jak wybrać najlepszą kartę pamięci microSD do telefonu z systemem Android, kamery samochodowej lub drona? Na rynku jest dostępnych tak wiele opcji – karty A1, karty High-Endurance , karty UHS-I Speed Grade 3 – że trudno się w nich zorientować. Pomożemy Ci wybrać odpowiedni typ karty do posiadanego urządzenia.

Trisha pokazująca ramię z tatuażem nałożonym w technologii AR

Najlepsze gry i aplikacje rzeczywistości rozszerzonej na urządzenia z systemem Android

Oto kilka zastosowań rzeczywistości rozszerzonej, z których możesz skorzystać w swoim telefonie z systemem Android.

Trisha trzymająca gimbal z zamontowanym telefonem z systemem Android

Produkcja wideo na urządzeniach z systemem Android, część I

Produkcja wideo na urządzeniu z systemem Android może pozwolić Ci uzyskać świetny efekt, jeśli zastosujesz się do kilku prostych wskazówek.

Trisha trzymająca mikrofon

Produkcja wideo na urządzeniach z systemem Android, część II

Jedną z najtrudniejszych rzeczy podczas nagrywania lub przesyłania strumieniowego z urządzenia mobilnego jest zarejestrowanie dobrego dźwięku – zwłaszcza w gwarnym miejscu. Znaczącą poprawę jakości może zapewnić zewnętrzny mikrofon.

Trisha trzymająca gimbal z zamontowanym telefonem z systemem Android

Nagrywanie filmów na urządzeniach z systemem Android

Oto kilka porad i wskazówek, które pozwolą Ci nagrywać świetne filmy na YouTube przy użyciu telefonu z systemem Android.

Trisha trzymająca telefon komórkowy i adaptery USB Type-C

Akcesoria do urządzeń z systemem Android ze złączem USB Type-C

Czy wiesz, że na Amazonie możesz kupić opakowanie małych adapterów microUSB/USB-C za około 10 USD? W niektórych przypadkach pozwoli to uniknąć konieczności zakupu nowego przewodu.

Trisha trzymająca telefon z systemem Android podczas wkładania karty pamięci microSD

Więcej wskazówek dotyczących gospodarowania pamięcią w urządzeniach z systemem Android

Aplikacje takie jak DiskUsage ze sklepu Google Play lub Smart Manager w telefonach Samsung umożliwiają usuwanie niepotrzebnych danych. Usługi takie jak Spotify, Netflix i Google Play pozwalają teraz zapisywać pliki na karcie pamięci microSD.

Trisha trzymająca telefon, nad którym unosi się smok wygenerowany w technologii AR

Interesujące aplikacje AR

Dostępny wybór aplikacji AR jest zróżnicowany – od tych darmowych po produkty klasy premium, opracowane przez małe i duże firmy tworzące aplikacje. Wybierając aplikację AR, pamiętaj, że zajmuje ona dużo pamięci.

Trisha trzymająca swoje zdjęcia z dzieciństwa

Aplikacje do skanowania zdjęć na urządzenia z systemem Android – archiwizacja zdjęć

Aby zarchiwizować stare, analogowe zdjęcia za pomocą telefonu z systemem Android, wykorzystaj tło o jednolitym kolorze, by ułatwić aplikacji rozpoznanie fotografii. Zadbaj także o jasne i równomierne oświetlenie.

Trisha z torbą na ramieniu trzymająca telefon z systemem Android

Najlepsze aplikacje do fotografii podróżniczej na urządzenia z systemem Android

Oto 5 najlepszych aplikacji na urządzenia z systemem Android dla podróżujących fotografów.

Trisha trzymająca w jednej ręce iPhone'a, a w drugiej – telefon z systemem Android

Jak przenieść dane na telefon z system Android lub iPhone

Pokażemy Ci, jak przenieść dane, takie jak kontakty, aplikacje, wiadomości, zdjęcia i inne, ze starego telefonu z systemem Android lub iPhone'a na nowy iPhone.

Trisha trzymająca tablet nad koszem na śmieci

Co zrobić ze starym tabletem z systemem Android

Masz stary tablet z systemem Android, który zajmuje Ci miejsce w szufladzie? Wyjmij go i zrób z niego dobry użytek! Jest wiele ciekawych rzeczy, do których można wykorzystać tablety z systemem Android, aby wydobyć je z technologicznego niebytu.

Trisha trzymająca kartę microSD i telefon z systemem Android ze zdjętą obudową

Najlepsza karta pamięci microSD do urządzenia z systemem Android

Jedną z największych zalet telefonów i tabletów z systemem Android jest możliwość powiększenia ich pamięci przy użyciu kart pamięci microSD. Ale jaka karta microSD będzie najlepsza do takiego urządzenia?

Trisha trzymająca telefon z systemem Android

Pamięć w urządzeniu z systemem Android jest pełna? Skorzystaj z 5 wskazówek dotyczących urządzeń z systemem Android

Czy w Twoim telefonie z systemem Android zaczyna brakować pamięci? Pokażemy Ci kilka prostych sposobów na szybkie zwolnienie dużej ilości pamięci w telefonach Samsung, Motorola i LG z systemem Android.

Trisha trzymająca telefon z systemem Android

Wskazówki dotyczące oszczędzania baterii w urządzeniach z systemem Android

Skorzystaj z kilku wskazówek dotyczących użytkowania baterii, aby wydłużyć czas pracy urządzeń z systemem Android, zmniejszając jasność ekranu, wyłączając usługi lokalizacyjne i uruchamiając tworzenie kopii zapasowej tylko podczas ładowania.

Artykuły powiązane