Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Rodzaje formatów dysków SSD

Rodzaje formatów dysków SSD

Rysunek dysku SSD z odchodzącymi z boków liniami obwodów

Chcesz zwiększyć szybkość działania swojego systemu, montując nowy dysk SSD. Ale jak wybrać odpowiedni model? Przy podejmowaniu decyzji istotną rolę odgrywa rodzaj połączeń pamięci masowej w systemie oraz jej format – tj. kształt i rozmiar dysku SSD. Wybrany dysk SSD będzie również wyposażony w określony interfejs: SATA lub NVMe (wykorzystujący złącze PCIe).

Przez lata bardziej rozpowszechniony był interfejs SATA. Jednak to interfejs NVMe stworzono specjalnie na potrzeby dysków SSD, aby zastąpić standard SATA, który pierwotnie opracowano na potrzeby dysków HDD i przystosowano do obsługi protokołu NVMe. Dyski SSD NVMe są dostępne w wielu formatach, co czyni je uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu platform pamięci masowej – od serwerów po macierze pamięci flash. Technologia NVMe szybko zdobywa popularność, stając się standardowym interfejsem w branży we wszystkich zastosowaniach – od najnowszych konsoli do gier, poprzez laptopy i komputery stacjonarne, po serwery w najbardziej zaawansowanych centrach danych.

Dyski SSD Kingston o różnych formatach

Formaty dysków SSD: 2,5 cala, M.2, U.2

2,5 cala
Pierwszą rzeczą, jaką należy ustalić przed zakupem dysku SSD, jest to, jaki jego format będzie pasował do danego komputera. Dyski SSD mają różne kształty i rozmiary. Najbardziej popularne są dyski formatu 2,5 cala, które pasują do większości komputerów przenośnych i stacjonarnych. Mają one podobny kształt do tradycyjnych dysków twardych (HDD) i podłącza się je za pomocą przewodów SATA, dzięki czemu jest to rozwiązanie bardzo zbliżone do tego, które zna już wielu użytkowników.

M.2
Kolejny format, M.2, to standardowe rozwiązanie w przypadku cienkich laptopów i notebooków. Dyski tego typu są zbliżone wielkością do listka gumy do żucia i w większości przypadków można je łatwo zainstalować bezpośrednio na płycie głównej. Zależnie od pojemności mają one różne długości – im dłuższy dysk, tym więcej chipów pamięci NAND flash można na nim zamontować, aby uzyskać większą pojemność.

mSATA
mSATA (mini-SATA) to zasadniczo mniejsza wersja pełnowymiarowych dysków SSD SATA. Wykorzystują one kompaktowy format, taki jak dyski M.2, ale nie są wymienne. Dyski M.2 mogą obsługiwać zarówno interfejs SATA, jak i PCIe, podczas gdy dyski mSATA ograniczają się tylko do standardu SATA. Format ten jest przeznaczony do mniejszych systemów z ograniczoną ilością dostępnej przestrzeni.

U.2
Dyski formatu U.2 wyglądają jak dyski 2,5-calowe, ale są od nich nieco grubsze. Mają także inne złącze i przesyłają dane za pośrednictwem interfejsu PCIe. Technologia SSD U.2 SSD jest zwykle wykorzystywana w wysokiej klasy stacjach roboczych, serwerach i zastosowaniach korporacyjnych, które wymagają większych zasobów pamięci masowej. Format ten pozwala także na wyższe temperatury pracy i zapewnia lepsze odprowadzanie ciepła niż format M.2.

Zbliżenie na złącze M.2

Interfejsy: SATA kontra NVMe

Interfejs komunikacyjny odpowiada za sposób komunikowania się dysku z komputerem. Dostępne są dwa rodzaje interfejsów: SATA i PCIe NVMe. Interfejs SATA jest tańszy, powszechnie stosowany i zapewnia dobrą wydajność w typowych zastosowaniach. PCIe to standardowy interfejs dla protokołu NVMe, który jest od trzech do dziesięciu razy szybszy od interfejsu dysków SSD SATA. Większość wysokiej klasy dysków SSD M.2 wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich kilku lat obsługuje standard NVMe (jednak nie wszystkie dyski formatu M.2 są dyskami NVMe – niektóre z nich mają interfejs SATA). Dyski NVMe są znacznie szybsze, ponieważ oferują większą przepustowość niż modele SATA, co zapewnia lepszą wydajność w bardziej wymagających zastosowaniach. Jeśli codzienne zadania wiążą się z większymi obciążeniami, np. edycją wideo i przesyłaniem dużych plików, dobrym wyborem będzie dysk SSD NVMe.

Teraz, gdy znasz już różnice między formatami dysków SSD i ich interfejsami, Twój wybór powinien być prostszy. Kupując nowy dysk SSD, pamiętaj o urządzeniu, które chcesz zmodernizować. Niezależnie od tego, czy jest to laptop, komputer stacjonarny, czy serwer, każda modernizacja z wykorzystaniem dysku SSD przyniesie zauważalny wzrost wydajności w porównaniu z tradycyjnym dyskiem obrotowym. Dyski SSD są szybsze, mniejsze, lepiej odprowadzają ciepło i są bardziej odporne na wstrząsy i skutki przypadkowego upuszczenia. Pamiętaj, aby zapoznać się z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta płyty głównej lub komputera, aby sprawdzić, jaki format dysku będzie najlepszy do Twojego urządzenia.

#KingstonIsWithYou

Powiązane filmy

Powiązane artykuły