Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Kobieta siedząca na podłodze z laptopem i patrząca na różne symbole sprzętu komputerowego, które są zilustrowane za nią na ścianie

Czy Twój komputer potrzebuje modernizacji pamięci lub pamięci masowej, aby zapewniał lepszą wydajność?

W pewnym momencie twój komputer lub laptop może doświadczyć znacznego spowolnienia i problemów z wydajnością. Zamiast kupować nowy komputer, warto rozważyć inne sposoby na poprawę i zwiększenie jego wydajności.

Zwiększenie pamięci operacyjnej i pamięci masowej to skuteczne sposoby na przywrócenie do życia powolnego komputera. Jednak decyzja, czy zmodernizować pamięć operacyjną, czy pamięć masową, zależy od problemów, z którymi boryka się komputer, a także od korzyści związanych z wydajnością, które chcemy uzyskać. W tym artykule omówimy kilka przykładowych sytuacji, w których należy zmodernizować pamięć operacyjną i pamięć masową, oraz wyjaśnimy, dlaczego może poprawić to wydajność komputera.

Na czym polega różnica między pamięcią operacyjną a pamięcią masową?

Dyski SSD Kingston formatu 2,5 cala i M.2, z pamięcią SODIMM, leżące na klawiaturze laptopa

Pamięć operacyjna i pamięć masowa to dwa terminy często błędnie używane zamiennie. Pełnią one jednak różne funkcje w komputerze i dlatego mają różny wpływ na jego wydajność. Zanim zdecydujesz, czy należy zmodernizować pamięć operacyjną czy pamięć masową, musisz wiedzieć, czym się różnią.

Pamięć operacyjna, znana również jako RAM (Random Access Memory), to miejsce, w którym odbywa się ciągłe przetwarzanie i operowanie informacjami. Twój komputer wykorzystuje pamięć RAM do wszystkiego, co znajduje się w bezpośrednim użyciu – np. do pracy z aplikacjami, edycji dokumentu Word czy otwierania wiadomości e-mail. Jednak informacje w pamięci operacyjnej komputera są dostępne tylko przez krótki czas. Jeśli nie będą zapisane w pamięci masowej komputera, po jego wyłączeniu zostaną utracone.

Pamięć masowa to dysk twardy lub dysk SSD, na którym dane są zapisywane i przechowywane przez dowolnie długi czas. Twój komputer wykorzystuje pamięć masową do przechowywania systemu operacyjnego, aplikacji i wszelkich danych, które zostały w niej zapisane podczas użytkowania. Informacje te są dostępne przez długi czas i nie zostaną usunięte po wyłączeniu komputera.  Dowiedz się, jakie są różnice między pamięcią a pamięcią masową.

Kiedy zmodernizować pamięć?

Najnowsze komputery mają co najmniej 8GB pamięci operacyjnej, która może wystarczyć do wykonywania codziennych zadań. Jednak wolno działające komputery mogą często skorzystać na modernizacji pamięci operacyjnej, ponieważ jej większa ilość pozwala zwiększyć ich wydajność. To z kolei pomoże Ci pracować wydajniej, umożliwiając jednoczesne otwieranie wielu aplikacji i okien przeglądarki. Przyjrzyjmy się kilku przykładom obrazującym, kiedy należy zmodernizować pamięć operacyjną.

Gdy komputer zawiesza się podczas jednoczesnego korzystania z wielu programów lub kart przeglądarki

Im więcej rzeczy próbujesz zrobić na swoim komputerze, tym więcej czasu zajmuje wykonanie tych zadań. Jeśli zwykle w przeglądarce internetowej masz otwartych jednocześnie wiele kart lub przełączasz się między różnymi programami, być może zauważasz, że wykonywanie wielu zadań na komputerze zaczyna trwać dłużej lub komputer się zawiesza. Dodanie większej ilości pamięci operacyjnej pozwoli rozwiązać ten problem, ponieważ dzięki temu komputer będzie mógł szybciej przetwarzać wszystkie informacje.

Potrzeba korzystania z dużych aplikacji lub oprogramowania

Otwieranie dużych aplikacji, oprogramowania lub plików wymaga dużej ilości pamięci RAM, aby móc z nich efektywnie korzystać. Modernizacja pamięci operacyjnej komputera zapewni większą ilość miejsca na dane, a tym samym umożliwi płynne działanie większych programów.

Potrzeba zwiększenia wydajności w grach

Pamięć operacyjna jest ważna w grach, ponieważ dzięki niej komputer może szybko uzyskiwać dostęp do danych i je wczytywać zamiast pobierać je z pamięci masowej. Przy małej ilości pamięci operacyjnej komputer nie będzie w stanie poprawnie uruchomić gry lub może w ogóle uniemożliwić jej uruchomienie. Zwiększenie pamięci operacyjnej komputera może przynieść korzyści graczom, ponieważ gry będą działać płynnie, a czas reakcji będzie znacznie krótszy. Ilość potrzebnej pamięci zależy od gier, w które chcesz grać.

Dowiedz się więcej na temat pamięci Kingston.

Kiedy zmodernizować pamięć masową?

Jednym z najłatwiejszych i najbardziej opłacalnych sposobów zwiększenia wydajności komputera jest zastąpienie dysku twardego dyskiem SSD. Modernizacja może także polegać na wymianie dysku twardego lub dysku SSD na nośnik o większej pojemności. Dyski SSD firmy Kingston Technology klasy konsumenckiej mają teraz do 2TB pojemności. Przyjrzyjmy się kilku przykładom obrazującym, kiedy należy zmodernizować pamięć masową.

Krótkie działanie baterii

Jednym z najlepszych sposobów na „odmłodzenie” laptopa lub komputera jest zainstalowanie dysku SSD. W przypadku laptopów jest to świetna opcja modernizacji, ponieważ dyski SSD są bardziej energooszczędne niż dyski twarde. Te pierwsze nie mają żadnych ruchomych części, dlatego wymagają znacznie mniej energii do działania, co znacznie wydłuża żywotność baterii.

Potrzeba zwiększenia szybkości

Zastosowanie dysku SSD może znacznie zwiększyć szybkość komputera, skracając średni czas rozruchu do 10-13 sekund w porównaniu z 30-40 sekundami w przypadku dysku twardego. Ponadto dysk SSD zwykle znacząco skraca czas otwierania aplikacji i plików. Szybkość działania pamięci masowej decyduje o tym, jak szybko system się uruchamia, wczytuje programy i uzyskuje dostęp do danych.

Brak miejsca na zdjęcia, muzykę itp.

Innym problemem, z którym możesz się spotkać, jest brak miejsca na dysku. Jeśli ciągle brakuje ci miejsca na pliki i aplikacje, zastąpienie dysku twardego lub dysku SSD nośnikiem o większej pojemności będzie skutecznym sposobem na zwiększenie wydajności komputera. Więcej miejsca na dane pozwala na przechowywanie większej liczby plików i zapewnia więcej wolnego miejsca na najnowsze aplikacje lub systemy operacyjne.

Dowiedz się więcej na temat dysków SSD, pamięci flash USB oraz kart pamięci.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zmodernizować pamięć operacyjną, czy pamięć masową, zauważysz znaczący wzrost wydajności komputera. Dzięki większej ilości pamięci operacyjnej powolny komputer, który ma trudności z jednoczesnym wykonywaniem wielu zadań, będzie szybciej pobierał dane. Natomiast modernizacja pamięci masowej jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku komputera, który nadal ma dysk twardy (HDD), ponieważ ze względu na wyraźne korzyści związane z wydajnością większość komputerów jest teraz wyposażona w dyski SSD. Można także także wymienić dysk SSD na dysk o większej pojemności, aby uzyskać więcej miejsca na pliki i aplikacje. W każdym przypadku modernizacja pamięci operacyjnej komputera, pamięci masowej lub ich obu spowoduje „ożywienie” twojej powolnej maszyny i pozwoli zwiększyć jej wydajność.

#KingstonIsWithYou

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Powiązane artykuły