Co to jest NAND?
NAND to nieulotna pamięć flash, która pozwala przechowywać dane również wtedy, gdy nie jest podłączona do źródła zasilania. Możliwość zachowania danych po wyłączeniu zasilania sprawia, że pamięć NAND jest doskonałym rozwiązaniem do urządzeń wewnętrznych, zewnętrznych i przenośnych. Pamięci USB, dyski SSD i karty SD wykorzystują technologię flash na potrzeby takich urządzeń, jak telefony komórkowe czy aparaty cyfrowe.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pamięci NAND. Mówiąc najprościej, tym, co je odróżnia, jest liczba bitów informacji, które można zapisać w komórce pamięci. Bity mają postać ładunku elektrycznego, który może przyjąć tylko jedną z dwóch wartości: 0 lub 1 (wł./wył.).
Najważniejsze różnice między poszczególnymi rodzajami pamięci NAND dotyczą ceny, pojemności i wytrzymałości. Wytrzymałość jest określana przez liczbę cykli programowania i kasowania (P/E), jakim może być poddana komórka pamięci, zanim zacznie się zużywać. Cykl P/E to proces wymazywania i zapisywania komórki, a im więcej cykli P/E może wytrzymać pamięć NAND, tym większa jest wytrzymałość urządzenia.
Popularne rodzaje pamięci flash NAND to SLC, MLC, TLC i 3D NAND. W tym artykule omówiono różne cechy każdego z rodzajów pamięci NAND.