Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Uszkodzony talerz dysku twardego

5 zalet dysków SSD

Dysk SSD Kingston instalowany w laptopie

Nie ma wątpliwości, że dyski półprzewodnikowe (SSD) zyskują na popularności jako nośniki danych w laptopach, komputerach stacjonarnych i serwerach. Wymiana dysku twardego (HDD) na dysk SSD pozwala zwiększyć szybkość działania starego komputera stacjonarnego lub laptopa, a jednocześnie – dzięki szybkości i niezawodności – dyski SSD są doskonałym wyborem do nowych komputerów i serwerów, a także dla integratorów systemów.

Dysk SSD to nośnik danych, który w przeciwieństwie do dysku twardego wykorzystuje do przechowywania danych i ich udostępniania pamięć nieulotną (flash). Innymi słowy nie ma ruchomych części mechanicznych – co ma bardzo duże znaczenie.

To tylko jedna z wielu zalet dysków SSD w porównaniu z dyskami obrotowymi. Wystarczy m.in. prosta modernizacja polegająca na zastosowania dysku SSD, aby znacznie zwiększyć wydajność systemu. Oto pięć korzyści, które można uzyskać, modernizując komputer z wykorzystaniem dysku SSD.

1. Trwałość i niezawodność dysku SSD

Ciepło jest główną przyczyną awarii dysków twardych, a nieustanne obracanie się ruchomych części dysku twardego generuje wystarczająco dużo ciepła, aby z czasem uległy one uszkodzeniu. Ponieważ dysk SSD nie ma takich elementów, może utrzymywać niższą temperaturę przy znacznie wyższej wydajności. Dyski SSD lepiej radzą sobie również z upadkami, wstrząsami, uderzeniami i zużyciem, dzięki czemu są mniej podatne na utratę danych.

2. Dyski SSD są szybsze niż dyski twarde [

Dyski SSD są nawet sto razy szybsze niż dyski twarde. Zapewniają krótsze czasy rozruchu komputera, szybszy transfer danych i wyższą przepustowość. Oznacza to, że dyski SSD mogą obsługiwać ultraszybki przesył danych, niezbędny w świecie współczesnego biznesu – zwłaszcza podczas uruchamiania programów, które wymagają dostępu do dużej ilości danych, takich jak system operacyjny. Ponadto dyski SSD charakteryzują się dużą stabilnością, dzięki czemu przechowywane na nich dane są bezpieczne.

  • SSD SATA: W operacjach zapisu dyski twarde są w stanie osiągnąć szybkość zaledwie 50-120MB/s. Dla porównania dyski SSD korzystają z magistrali SATA z szybkością aż 550MB/s. Mimo ograniczeń tego interfejsu wymiana starego dysku HDD na dysk SSD ze złączem SATA na ogół skutkuje 10-, a nawet 15-krotnym wzrostem wydajności systemu.
  • SSD NVMe: Technologia NVMe wykorzystuje zamiast magistrali SATA złącze PCIe, uwalniając w ten sposób niezwykły potencjał przepustowości urządzeń pamięci masowej. Magistrala PCIe 4.0 (aktualna wersja) zapewnia do 32 ścieżek i potrafi, przynajmniej teoretycznie, przesyłać dane z szybkością 64 000MB/s wobec 600MB/s limitu specyfikacji SATA III.

3. Wydajność i energooszczędność

Ponieważ dysk SSD nie ma ruchomych części, do działania potrzebuje mniej energii w porównaniu z dyskiem twardym, który jest wyposażony w obrotowy talerz magnetyczny. Oszczędność energii to duża korzyść z zastosowania dysku SSD w komputerach osobistych i urządzeniach mobilnych, ponieważ długa praca na baterii jest bardzo pożądaną cechą wśród użytkowników.

4. Mniejszy ciężar i bezgłośne działanie

Mniejszy rozmiar sprawia, że dysk SSD ma mniejszy ciężar niż większe dyski twarde z głowicami magnetycznymi i metalizowanymi talerzami. Dzięki kompaktowej konstrukcji dyski SSD są idealne do laptopów, tabletów i innych małych urządzeń elektronicznych. Brak ruchomych części sprawia, że są one nieporównywalnie cichsze niż dyski HDD, których odgłosy pracy i drgania mogą być bardzo uciążliwe.

5. Bardziej praktyczne rozmiary/formaty

Od chwili pojawienia się dysków twardych ich ograniczeniem były duże rozmiary. Natomiast dyski SSD są dostępne w różnych rozmiarach – od najmniejszego, wielkości listka gumy do żucia, po format 2,5 cala.

Najpopularniejsze formaty dysków SSD to:

  • Najczęściej spotykany format 2,5 cala: oferuje najlepszy stosunek wartości do pojemności; zamknięta konstrukcja
  • Z interfejsem mSATA: bardzo mały rozmiar; inny typ połączenia; nieosłonięta płytka drukowana; doskonałe do zastosowań, gdzie dostępna jest niewielka przestrzeń
  • Dysk M.2 to nieosłonięta płytka drukowana; dostępny zarówno z interfejsem SATA, jak i NVMe PCIe; mały rozmiar; wielkość listka gumy do żucia

Na zakończenie jeszcze o kosztach

Dyski SSD mogą być droższe niż dyski twarde. Ponieważ technologia SSD jest znacznie nowsza od tej stosowanej w dyskach twardych, koszty związane z jej rozwojem są wyższe. Jednak ogólna różnica zmniejsza się, a cena dysków SSD w przeliczeniu na gigabajt znacznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat. Montaż dysku SSD i zwiększenie ilości pamięci operacyjnej to dwa łatwe i przystępne cenowo sposoby na zwiększenie wydajności komputera stacjonarnego lub laptopa. Nawet w przypadku stosunkowo nowych zestawów komputerowych można dostrzec znaczną poprawę wydajności po wymianie tradycyjnego dysku twardego na dysk SSD. Odczuwalnym efektem dla użytkownika jest szybsze ładowanie się stron i aplikacji. Biorąc to pod uwagę, korzyści wynikające z wymiany dysku twardego na dysk SSD przewyższają koszty.

#KingstonIsWithYou

Powiązane filmy

Powiązane artykuły