Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Jeden dysk SSD SATA, dyski SSD M.2 2230, 2280 i 2242, dwa dyski SSD mSATA oraz dysk SSD w obudowie BGA

Dyski SSD do systemów wbudowanych i dedykowanych

Dyski półprzewodnikowe (SSD) coraz częściej montuje się w systemach wbudowanych i dedykowanych ze względu na ich niezawodność, wysoką wydajność i coraz niższe ceny, których spadek jest efektem rosnącej popularności tych nośników na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wiele współczesnych systemów wbudowanych jest przystosowanych do wykorzystania dysków o tradycyjnych rozmiarach, takich jak 2,5 cala, M.2 i mSATA. Główną zaletą zastosowania dysków SSD w systemach wbudowanych jest możliwość zwiększenia ogólnej niezawodności tych systemów dzięki wyeliminowaniu bardziej zawodnych mechanicznych dysków twardych (HDD). Systemy wbudowane są często stosowane w środowiskach, w których naprawa w przypadku awarii jest trudna i kosztowna. Dyski SSD sprawdzają się lepiej niż dyski HDD w systemach wbudowanych, ponieważ są trwalsze i mogą działać w trudniejszych warunkach klimatycznych, a właśnie w takich warunkach często użytkowane są tego typu systemy.

Aplikacje i obciążenia obsługiwane przez dyski SSD w systemach wbudowanych są bardzo różnorodne. Typowy system wbudowany zawiera system operacyjny o ograniczonej funkcjonalności, aplikację programową oraz system gromadzenia danych. W wielu systemach gromadzone dane są przechowywane tylko tymczasowo (przez krótki okres), a następnie są przesyłane do centralnego serwera, gdzie są przechowywane na stałe. Jednak niektóre systemy mogą bardzo intensywnie korzystać z funkcji ciągłego zapisu danych (24/7/365), co może wpływać na okres eksploatacji dysku SSD. Ważnym czynnikiem są także warunki środowiskowe. Najlepszym rozwiązaniem jest przestrzeganie zaleceń producenta dysku SSD dotyczących temperatury, wysokości nad poziomem morza oraz wilgotności, w jakiej może pracować dysk. Użytkowanie dysku SSD lub innego nośnika pamięci masowej w warunkach przekraczających zalecane zakresy parametrów środowiskowych może spowodować skrócenie żywotności urządzenia i doprowadzić do niezamierzonej utraty danych.

Producenci dysków SSD, tacy jak firma Kingston Technology, oferują szeroką gamę narzędzi informujących o różnych wskaźnikach niezawodności. Opierają się one na systemie monitorowania SMART, wbudowanym w dyski SSD. Korzystając z łatwo dostępnych narzędzi SMART, projektanci systemów mogą testować swoje aplikacje w celu stwierdzenia, ile danych aplikacja zapisuje na dysku SSD oraz, co ważniejsze, określić współczynnik wzmocnienia zapisu (Write Amplification Factor, WAF), który stanowi kluczowy parametr w ocenie długości eksploatacji dysku. Wszystkie urządzenia pamięci masowej oparte na technologii flash mają współczynnik WAF, ponieważ wynika to ze sposobu zapisu danych na nośniku. Krótko mówiąc, współczynnik WAF to różnica między ilością danych przesłanych z hosta a ilością danych faktycznie zapisanych na dysku SSD.

Przed wprowadzeniem na rynek wszystkie dyski SSD firmy Kingston przechodzą rozbudowany wewnętrzny proces kontroli zgodności i wydajności. Jednak w przypadku systemów wbudowanych i komputerów dedykowanych firma Kingston zaleca przetestowanie dysku SSD w rzeczywistym urządzeniu, w którym będzie on używany, w celu zapewnienia zgodności i podstawowej funkcjonalności. W przypadku braku pewności co do obciążenia dysku operacjami zapisu w danym zastosowaniu firma Kingston zaleca także skorzystanie z narzędzi monitorowania SMART.

Dowiedz się więcej