Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Ben elinde, ormanlık alanda bağlantı parçalı bir Canon EOS R5 kamera tutuyor.

Avcunuzun İçinde Kurumsal Olanaklar

BenWaugh fotoğrafı

Ben Waugh

Ben, öykü anlatma ve açık hava konusunda güçlü bir tutkuya sahip bir Ticari Ürün ve Yaşam Tarzı Fotoğrafçısı ve Video Grafikeridir. Geçtiğimiz 10 yıl boyunca fotoğraflar çekmeye ve keşfetmeye devam etti ve tutkusu, onu şu an bulunduğu yere getirdi. Tüketici ürünlerinin yanı sıra turizm, seyahat ve yaşam tarzı için içerikler oluşturma konusunda uzmandır.

www.benwaugh.com

 @benwaugh

Atomos Ninja V kayıt sistemi ile birlikte Kingston DC500M 960GB SSD

Bir fotoğraf/video profesyoneli olarak kendimi sık sık daha iyi, daha verimli ve daha hızlı çalışma yöntemleri ararken buluyorum. Bu süreçte, kişisel gelişim ve deneyimin dışında donanımlar önemli bir rol oynuyor ve bir prodüksiyonunun yapılmasına ya da yapılamamasına yol açıyor.

Yıllar içinde, diğer birçok kişide olduğu gibi benim donanımlarım da evrim geçirdi ve değişti. Giderek daha fazla markanın yüksek çözünürlüklü videolara odaklanmasıyla seçtiğiniz donanımlar ve bunların özellikleri daha önce hiç bu kadar önemli olmamıştı. Bu nedenle şu anda ana kameram olarak yüksek kaliteli 10-bit 4K video ve 45MP görüntüler oluşturan Canon EOS R5 kullanıyorum. Ancak bu sistem, büyük dosyalar ve kameranın performans göstermesi için yüksek yazma hızlarının gerekli olması nedeniyle önemli miktarda hızlı veri saklama sistemleri gerektiriyor.

Video prodüksiyonu sırasında, verileri Atomos Ninja V sistemini kullanarak harici olarak bir Kingston DC500M SSD’ye yazıyorum. Bu da iş akışımda birçok nedenden dolayı gerçekten büyük avantaj sağlıyor. Atomos ile hem kaydı izlemek için yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip oluyorum hem de videonun harici olarak SSD’ye kaydedilmesi sınırsız kayıt süresine sahip olmamı sağlıyor. Ayrıca prodüksiyon sırasında gerekli olduğunda yedekleme için sürücüleri çok daha verimli biçimde değiştirebiliyorum. Sahneler arasında DC500M sürücüleri hızla değiştirebilmek ve tüm verilerimi çabucak yedekleyebilmek, çekimi bitirdiğimde bana önemli miktarda zaman kazandırıyor. Eskiden rakip sürücüler kullanıyordum ve bazılarının yedeklemesi saatler sürüyordu.

Ben Atomos Ninja V kayıt sistemli Canon EOS R5 kamerayı yukarı doğru tutuyor

Prodüksiyonda ve uzun çekim günlerinde sık sık 2TB 10-bit 4k video kaydediyorum. Canon EOS R5’ten gelen video dosyaları çok büyük oluyor ve özellikle çekim Atomos Ninja V üzerinden ProRes formatında yapıldığında yüksek yazma hızları gerektiriyor. Bu “veri merkezi” sürücüsünün neden Atomos’un uyumluluk listesinde olduğunu şimdi anlayabiliyorum. DC500M, karışık kullanım iş yükleri için tasarlanmış ve yüksek performans tutarlılığı da sunuyor. Dolayısıyla hem okuma hem de yazma konusunda taleplerimi karşılıyor. 98.000 IOPS’ye varan yüksek yazma hızlarına sahip DC500M, ön bellekleme konusunda endişe etmek zorunda kalmadığımdan ya da daha önce kullandığım rakip sürücülerde yaşadığım, prodüksiyon sırasında büyük sorunlara yol açan ve uğraşılması tam bir kabus olan dosyalarımın çok yavaş kaydedilmesi sorunlarıyla karşılaşmadığımdan hayatımı çok kolaylaştırıyor. Dolayısıyla bu sorunu ortadan kaldırması çok harika.

DC500M sürücüler, hem hızlılar hem de güvenilirler. Bu sürücüye çarpıldığında, sürücü yanlışlıkla çıkarıldığında ya da sistemimde kayıt sırasında güç kesintisi olduğunda sürücüdeki kart üzerinde yer alan kapasitörler olan PLP (power loss protection - elektrik kesintisi koruması), veri ve kaydettiğim videonun güvenli olmasını sağlıyor. Bu durum özellikle sahnelerin tekrarlanmasının çok yüksek maliyetli olduğu büyük prodüksiyonlarda hayati önem taşıyor. Bu özelliğin videomu kurtardığı olaylar yaşadım ve bu durumlarda DC500M’in beni kurtardığını bilmek ne kadar memnuniyet verici size anlatamam.

Atomos Ninja V sistemli Canon EOS R5

Kayıt sırasında Atomos sisteminin arkasında, hızlı bağlantı sunan, sürücüyü güvenle yerinde tutan ve dolduğunda ya da sahneler arasında sürücüleri çabucak değiştirmemi sağlayan hızlı takılıp çıkarılabilen bir muhafaza/kasa içine takılı DC500M’i kullanıyorum. Dolayısıyla prodüksiyon sırasında hiçbir şey kaçırmıyorum.

DC500M kasaya tam oturuyor ve her türlü hareketi ortadan kaldıran 4 vida ile bağlanıyor. Videoyu yedeklemek/almak gerektiğinde, sistem harici sürücülerle tamamen aynı şekilde çalışıyor. DC500M’i dosyalara herhangi bir harici SSD’deymiş gibi ulaşmak için bir SATA - USB-C kablo kullanarak bilgisayarıma bağlıyorum. DC500M’in yüksek performanslı hızları sayesinde prodüksiyon sırasında dosyaları yedeklemek ya da evde videoyu almak çok kısa sürüyor. Bu da uzun çekimlerden sonra çok yardımcı oluyor.

Aynı zamanda DC500M’in rakiplerine göre sunduğu fiyat avantajını da gerçekten takdir ediyorum. DC500M, Ninja V için Atomos’un dahili olarak sunduğu kendi SSD sürücüsü dahil olmak üzere rakiplerine göre daha uygun maliyetli bir çözüm. Daha düşük fiyat noktasında rakipsiz kalite sunuyor. DC500M sürücüleri, çeşitli durumlarda ve ortamlarda her zaman benim için mükemmel biçimde çalıştı.

Kişisel olarak DC500M’in çalışma şeklimde önemli bir fark yarattığını gördüm. Film işleri ve veri yönetimi konusunda daha verimli çalışmamı sağlıyor.

#KingstonIsWithYou

İlgili Yazılar