Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

bir ofiste, 2 monitörde video düzenleyen bir erkek ve bir kadın

Video düzenlemek için ne kadar belleğe ihtiyacınız var?

Bellek, video düzenlemesi için hızlı ve verimli bir bilgisayara ihtiyacı olan kişiler için önemli bir öğedir. Video düzenleme yazılımı, çoğu bilgisayarda gelenden daha fazla RAM (Rastgele Erişimli Bellek) kullanmaktadır. Yeterli bellek olmadığında bilgisayar çökmeden ya da donmadan video düzenlemek neredeyse imkansızdır. Video düzenlemesi için ihtiyacınız olan tam bellek miktarı, kullanmak istediğiniz yazılım, düzenlemek istediğiniz video türü ve aynı anda kullanmak istediğiniz farklı uygulamaların ve programların sayısına bağlıdır. Rahat bir video düzenleme deneyimi için daha fazla bellek eklemeniz gerekebilir. Daha fazla belleğe sahip olmak video düzenleme sürecinin her aşaması için hayati öneme sahiptir ve zorlanan makinesini canlandırmak isteyen video düzenleyicileri için önerilmektedir.

RAM nasıl çalışır?

Bir dizüstü bilgisayar klavyesinde yazı yazan bir el ve Kingston SSD, devre hatlarıyla bağlanmış bellek resimleri

RAM (Rastgele Erişimli Bellek), bilgisayarın kısa süreli belleğidir ve birden fazla programa aynı anda, çok daha yüksek hızda ve verimde erişmenizi sağlar. Bilgisayarın HDD ya da SSD’si ise bilgilerin kalıcı biçimde saklandığı uzun süreli belleğidir. E-posta, belge ya da video vb. düzenleme görevleri RAM gerektirir. Ne kadar RAM’e ihtiyacınız olduğu, yaptığınız çalışmanın türüne ve kaç işlemi aynı anda yaptığınızda bağlıdır. Video düzenlemede bilgisayarınızda RAM miktarı iş akışınız açısından hayati öneme sahiptir. Yeterli bellek olmadığında bilgisayarınız gereken görevleri gerçekleştiremeyecek ve video düzenlemesi gereksiz düzeyde zorlaşacaktır.

Video düzenlemesi için ne kadar RAM’e ihtiyacınız var?

Kısacası bilgisayarda ne kadar çok RAM varsa, o kadar hızlı çalışır. Bilgisayarın işletim sisteminin yüklenmesi, istediğiniz video düzenleme yazılımının açılması, videonun rahatça düzenlenmesi ve bilgisayarın arka plan görevlerinin çalışmaya devam etmesi için yeterli belleğe sahip olmanızı gerekmektedir. Ayrıca Google Chrome ya da Spotify gibi açtığınız diğer uygulamaların da bilgisayarınızın RAM’inin önemli bir bölümüne ihtiyacı olduğunu da düşünebilirsiniz. Video düzenleme için düzenlemek istediğiniz videonun türüne ve büyüklüğüne göre ihtiyacınız olan RAM’i dikkate almak önemlidir.

8GB

Bu video düzenlemesi için kullanmayı düşünmeniz gereken en düşük RAM kapasitesidir. Zaman içinde işletim sistemi yüklenir ve Adobe Premier Pro gibi bir video düzenleme yazılımını açtığınızda 8GB RAM’in büyük kısmı zaten kullanılmış olacaktır. 8GB, 1080p’den küçük projelerin düzenlenmesi için yeterli olabilir. Ancak bu durum büyük olasılıkla RAM’i biraz boşaltmak için diğer programların kapatılmasını gerektirecektir. 4K düzenleme, 8GB ile neredeyse imkansız olacaktır ve video dosyalarını ön izlemek için çok sabırlı olmanız gerekecektir. 8GB RAM yalnızca temel üretkenliğe izin verecektir. Dolayısıyla verimli bir video düzenleme deneyimi istiyorsanız düşünülmemesi gereken bir miktardır.

16GB

Çoğu bilgisayarın 4GB RAM ile geldiği düşünüldüğünde 16GB, bilgisayar zorlanmadan birçok görevi aynı anda yapabilmenize yetecek miktarda bellek sağlayacaktır. 16GB, 1080p projeleri ya da 4K dosyaları çok az etkili ile düzenlemek için yeterlidir. Ancak arka planda çalışan görevler ve birden fazla uygulamanın açık olması nedeniyle bilgisayar verimli çalışmakta zorlanabilir. Çoğu insan, 16GB RAM’i kolay kolay tüketemez. Ancak büyük dosyalarla çalışma ve karmaşık yazılımları kullanması gereken kreatif profesyoneller için 32GB düşünülmelidir.

32GB

Bu, video düzenlemesi için bir bilgisayarın ihtiyaç duyduğu en uygun kapasitedir. 32GB, her türlü dosyayı düzenlemenize izin verecektir. Ayrıca uzun videolarla da çalışabileceksiniz. 32GB RAM ile aynı anda birden fazla programı çalıştırırken videolarınızı verimli biçimde düzenleyebilir ve ön izleyebilirsiniz. 32GB, iş akışınızı yavaşlatmadan videoları düzenlemek için ihtiyacınız olan her işi yapmanızı sağlayacaktır.

64GB

Çoğu video düzenleyicinin 64GB RAM’i kullanmasına ihtiyaç yoktur. 8K dosyaları düzenlemeyi planlıyorsanız ya da hareketli grafiklerle çalışıyorsanız 64GB gereksinimleriniz için yararlı olabilir. Ancak ödeyeceğiniz para kadar fayda sağlamayabilir.

Özet olarak bilgisayarınızda sahip olduğunuz RAM miktarı, videoları sorunsuz ve verimli biçimde düzenleme olanağınızda önemli bir fark yaratacaktır. 8GB ya da 16GB çoğu insan için büyük bir RAM miktarı olsa da video düzenleme, yazımların karmaşıklığı ve kullanılan dosya türleri nedeniyle çok daha fazla RAM gerektirir. Yine de video düzenlemesi için 8GB ya da 16GB RAM kullanabilirsiniz. Ancak düzenlediğiniz videonun türü ve büyüklüğü sınırlı olacaktır ve diğer uygulamaları kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak en az 32GB RAM satın alarak video düzenleme deneyiminizi önemli ölçüde artırabilir ve bilgisayarınızı yavaşlatmadan ihtiyaç duyulan tüm işlemleri yapabilirsiniz.

#KingstonIsWithYou

Kingston Ürün Bulma Aracı

Kingston ile işe başladığınızda bellek seçmek kolaydır.
35 yılı aşkın uzmanlığıyla Kingston, güvenle bellek seçmeniz için gerekli olan bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Sisteme/Cihaza Göre Ara

İhtiyacınız olan Kingston ürünlerini bulmak için bigisayar sistemi ya da dijital cihazın marka ve model numarasını ya da sistem parça numarasını girin.

Parça Numarasına Göre Ara:

Kingston parça numarasına, dağıtıcı parça numarasına ya da üreticiyle eşdeğer parça numarasına göre arama yapın.

İlgili Videolar

İlgili Yazılar