Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Etrafında veri saklamayı temsil eden mikro-yonga grafiği

NVMe Vaadi: Mevcut CPU’larınızdan Daha Fazlasını Elde Edin

SATA arayüzünün performansını artırma yeteneği, birçok veri merkezinin NVMe’yi benimsemesini sağladı. Kapasiteyi artırmak ve SATA gibi yavaş bir teknolojiyi kullanırken yüksek IOPS ya da düşük gecikme ile performansı artırmak kolaydır. Günümüzün veri merkezlerine bakarsanız, çoğu veri merkezi mimarı, CPU kullanımını artırmaya odaklanmaktadır. Pahalı CPU’larla dolu rafların (çekirdek sayısı ya da ödenen lisans masrafları ne olursa olsun) bulunduğu veri merkezleri, CPU’ları maksimum kapasitelerinin yüzde otuzu kadar düşük seviyelerini bile kullanamazlar.

İçinde Ferrari’lerin dolu olduğu bir sunucu odasını ve bu araçların 30 km/saat hızla sınırlı olduğunu hayal edin. Bu Ford’a karşı Ferrari karşılaştırmasından ziyade kurşunsuz benzinle yüksek oktanlı benzin karşılaştırmasıdır.

NVMe’ler hem aktarım hızlarında hem de hafıza içi tahsisinde önemli bir değişim yaratarak kullanım oranınızı yüzde otuzlardan neredeyse yüzde altmışlara çıkarmanızı sağlıyor. NVMe mevcut altyapıyı kullanarak CPU’ların daha az gecikme ve daha yüksek çıkış ile daha verimli çalışmasını sağlayabilir. Ancak, NVMe’leri kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Sınırlamalar arasında mevcut devre kartları ya da geçerli form faktörünüze takılamama sayılabilir. Bu durum daha büyük bir revizyon getirebilir.

DC1000B Sunucu SSD’leri

Bir SAS tabanlı bir sistemden geçişte, PCIe veri yoluna NVMe SSD’ler takabilmek için bir adaptör kullanmadığınız sürece sunucu mimarisi değiştirilmelidir. SATA ve SAS donanım esaslı ana makine denetleyicilerine kıyasla PCIe arayüzü yazılım tanımlamalıdır ve özel süreçlere daha yüksek verim sağlar. NVMe’nin düşük gecikme ve CPU’nun çoklu iş parçacıklı çalışma yeteneği sağlaması müthiş etkileyicidir.

Şimdi sorabileceğiniz bir sonraki soru, “Şu anda hangisi daha önemli? Tüm arabayı yükseltmek mi yoksa sadece motora ekstra güç kazandırmak mı?”

Çoğu veri merkezi için değişim kademeli olacaktır ve Kingston DC1500M ve DC1000B gibi küçük yükseltmelerle başlayacaktır.

içinden bir ışık çizgisi geçen bir hız göstergesi resmi

NVMe Over Fabrics

NVMe-oF, özel bir ağ (FC/RDMA/TCP) üzerinden NVMe cihazlara merkezi, paylaşımlı erişime olanak tanıyarak ağa bağlı sürücülere, sanki istemci sunucularında yer alıyormuş gibi erişim sağlamaktadır. NVMe’nin merkezi veri saklama yönetimindeki avantajları arasında daha basit yönetim, daha iyi kapasite kullanımı ve tek hata noktalarının daha kolay ortadan kaldırılması sayılabilir. NVMe-oF spesifikasyonları, Fiber kanal, RDMA ya da TCP Fabric’lerin kullanılmasını gerektirmektedir. Fiber kanal protokolü (FCP), 1990’lı yılların ortasından bu yana, en yaygın kurumsal veri saklama aktarım teknolojisi olmuştur. Bu protokol SCSI paketlerinin fiber kanallı ağlar üzerinden taşınması için kullanılmıştır. Dolayısıyla yeni NVMe’nin “FC-NVMe” protokolünü tanımlamasında ve SCSI ve NVMe trafiğinin fiber kanal üzerinden aktarılmasının sağlanmasında ana nokta haline gelmiştir. Bu da mevcut SAN ortamlarındaki FCP kullanıcılarının FC-NVMe’ye yükseltmesine olanak tanımaktadır. RDMA (Remote Direct Memory Access), yıllardır Infiniband, RoCE (RDMA over converged ethernet) ve iWARP Fabric’lerde yer alan bir diğer ana akım protokoldür. Dolayısıyla RDMA’nın üzerine geliştirmeler yapmak, NVMe’nin bu mevcut aktarım teknolojilerinden yararlanmasını sağlayacak bir yoldu. TCP/IP, 70’li yılların sonundan bu yana sağlam tasarım ilkeleriyle en ana akım ağ aktarım protokolüdür. NVMe’nin, yerleşim maliyetlerini azaltmak ve daha hızlı kurulum süresi sağlamak için NVMe komutlarını mevcut TCP ağlar üzerinden aktarmak için bir yöntem geliştirmesi doğal bir sonuçtu.

NVMe-oF’nin yaygınlaşması, SCSI cihazlarda yer alan darboğazın, ağ denetleyicilere ve arayüzlere kadar yansıyor olması nedeniyle IT altyapısına çeşitli zorluklar da getirmektedir. Ancak birçok şirket daha yüksek ağ hızları ve yüksek düzeyde ayarlanabilir QoS’yi destekleyen anahtarlar ve NIC’lerle çeşitli yenilikler geliştirdiler. Tüm flash dizisi üreticileri de daha iyi QoS sunmak ve diğer yan sorunları gidermek için çeşitli araçlarla uçtan uca NVMe-oF uygulaması sunmada innovasyonlar yaptılar.

#KingstonIsWithYou

İlgili Yazılar