Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Eski bir metal yüzey üzerinde bir çift Kingston 64GB Endüstriyel microSD kart

Kingston Endüstriyel kartların özelliklerini öğrenin

Kingston Endüstriyel kartlar, en zorlu çevresel faktörlere uygun olarak tasarlanmış ve bu faktörlere dayanıklılık açısından test edilmiştir ve kartınızın kullanım ömrünü yönetmek için endüstriyel sınıf dahili özelliklere sahiptir. Bu yazıda Kingston Industrial microSD Kartın (SDCIT2) ve Kingston Industrial SD Kartın (SDIT) desteklenen özellikleri tanımlanmaktadır.

Bozuk Blok Yönetimi

Bozuk bloklarda, güvenilirliğini yitirmiş bir ya da birden fazla bit bulunur. Bozuk bloklar, üretim sürecinde (Erken Bozuk Bloklar) ya da kartın kullanım ömrü boyunca (Sonraki Bozuk Bloklar) ortaya çıkar. Her iki türde bozuk bloklar da kaçınılmazdır. Bu nedenle Bozuk Blok Yönetimi, NAND flash cihazlardaki hataları yönetmek için bir gerekliliktir. Bozuk Blok Yönetimi, bozuk blokları belirler ve işaretler, daha sonra geçersiz blokların yerini almak için serbest ekstra kapasiteyi kullanır. Bozuk bloklara veri yazılmasını durdurarak ürününün güvenilirliğini artırır. Bozuk blokta veri varsa, veri kaybını önlemek için veriyi geçerli bir bloğa taşıyacaktır.


ECC Motoru

NAND flash belleğin, veriler flash denetleyici üzerinden ana PC’den NAND veri depolamasına taşınması sırasında veri bütünlüğünü koruması gerekmektedir. Ana sistemden karta veri transferlerine, NAND flash veri saklama alanına gerçekten yazılmasından önce “havadaki veri” ya da “taşınmakta olan veri” gibi adlar verilir. Flash denetleyicilerde, bu yolda ilerlerken verileri etkileyebilecek hataların çoğunun tespit edilmesi ve düzeltilmesi için Hata Düzeltme teknolojisi (Error Correction Code anlamına gelen ECC olarak adlandırılır) bulunur. Flash bellek yongalarında yazılan her veri bloğuyla birlikte ek hata düzeltme bilgileri yer alır. Bu bilgi, flash denetleyicinin bir veri bloğunu okurken hataları eş zamanlı olarak düzeltmesine olanak tanır. NAND flash bellek, sabit disk sürücülerde olduğu gibi normal çalışma sırasında ECC verileri, oluştukça düzelteceği bit hataları ile karşı karşıya kalacaktır. Bir NAND cihazının bir veri bloğunda fazla sayıda hata olduğunda bu blok Bad Block (Bozuk Blok) olarak işaretlenecek, blok hizmetten alınacak ve yerine yedek bloklardan biri gelecektir. Bu işlem sırasında veriler gerekiyorsa ECC kullanılarak düzeltilecektir. Yedek Blokların kullanılması, SSD’lerin kullanılabilir ömrünü ve dayanıklılığını artıracaktır.


Elektrik Kesintisi Koruması

Elektrik kesintileri kaçınılmazdır ve düzgün donanım kullanılmadığında iş ortamında zararlara neden olabilir. Elektrik Kesintisi Koruması, veri kaybını önlemek için gereklidir. Desteklenen ana cihaz karta, güçte bir düşüş tespit ettiğinde tüm işlemlerini durduracak bir komut gönderebilir. Bu durum karta, elektrik kesintisi sırasında yazılmakta olabilecek verileri kaydetmesi için zaman tanıyacaktır.


Otomatik Yenilemeli Okuma Dağılımı Koruması

Otomatik yenileme işlevi, nadir okunan veriler dahil olmak üzere flash bellekteki verileri okur ve okuma bozulması hataları, veri tutma hataları ve diğer hataların neden olduğu veri kayıplarını önlemek için gereken otomatik düzeltmeyi gerçekleştirir. Otomatik yenileme işlevi arka planda gerçekleşir. Dolayısıyla düzeltme işlemi sırasında bile komutlara verilen tepkilerden küçük gecikmeye neden olur.


Dinamik Veri Yenileme

Dinamik Veri Yenileme, yalnızca okuma işlemlerinde, çok sayıda hatanın bulunduğu blokların kaldırılmasını ve sonraki kullanım için yenilenmesini sağlamak için kullanılır. Her okuma komutunda denetleyici, hedef blokta üç aşamalı bir kontrol gerçekleştirecektir:

  • Birinci aşama “yenilenmesi gerekiyor” işareti için yapılan kontroldür
  • İkinci aşama, o sırada mevcut olan hata bitlerinin sayısını kontrol etmektir
  • Üçüncü aşama, o sırada var olan tekrar deneme sayısı için tekrar denemeleri kontrol etmektir

Çöp Toplama

Çöp Toplama, NAND flash’ın dayanıklılığını sürdürmesi ve hızını koruması için önemli bir özelliktir. NAND flash tabanlı cihazlar, orada bulunan verilerin üzerine yazamazlar. Zaten kullanımda olan bir veri bloğuna yazmak için bir Program/Silme döngüsünden geçmeleri gerekir. Bir NAND flash denetleyici, önce tüm geçerli verileri (hala kullanımda olan) kopyalar ve bunları farklı bir bloktaki boş sayfalara yazar. Daha sonra, yeni verileri yeni silinen bloğa yazmaya başlamak için geçerli bloktaki tüm hücreleri siler (hem geçerli hem de geçersiz veriler). Bu işleme Atık Toplama denir.


Yıpranma Dengeleme

Kingston flash veri depolama cihazlarında, P/E döngülerini (programlama/silme) flash bellekte tüm bloklara eşit biçimde dağıtan gelişmiş bir yıpranma dengeleme teknolojisi kullanılmaktadır. Bir bloğun veri saklaması gerektiğinde en düşük silme sayısına sahip boş blok kullanılır. Dolayısıyla yıpranma dengeleme, bir flash bellek kartının kullanım ömrünü uzatır.

Kingston’ın Endüstriyel kartlar, çok çeşitli endüstriyel uygulamada ürünün uzun ömürlülüğüyle ilgili dayanıklılık, performans ve çevresel gereksinimlerini karşılayacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. 8GB-64GB kapasitelerde sunulmaktadır ve üç yıl garantiye ve efsanevi Kingston güvenilirliğine sahiptir.

#KingstonIsWithYou

Related Articles