Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Mumluk ve içinde kaktüs bulunan bir saksının arasında duran beyaz bir güvenlik kamerası.

Güvenlik Kameranız için Doğru Hafıza Kartını Seçme

Güvenlik kameraları. Statik, döner, tavandan sarkan, raf üzerinde duran, gizli, görünür, iç mekan ya da dış mekana uygun modellerde satılmaktadır. İster evinizde ister işyerinizde olsun güvenlik kameraları, içinde yaşadığımız dünyanın parçalarıdır. Nerede ve nasıl kullanılıyor olurlarsa olsunlar, görmek istemiyor olsak bile her şeyi görürler ve kaydederler.

Bu güvenlik kameralarında, hafıza kartı, kameranın gördüklerini ve kaydettiklerini görmemizi sağlayan hayati teknolojik ürünlerdir. Sonuçta bir noktada gerekli ve yararlı olabilecek videolar çekiyoruz. Dolayısıyla görüntülerin temiz ve net olduğundan emin olmak önemlidir.

Kart yuvasında tam takılmamış bir microSD kart bulunan bir güvenlik kamerası

Peki gereksinimlerinize uygun ve kaliteli görüntüler sağlayan bir hafıza kartı satın aldığımızdan nasıl emin olabiliriz? Çalışmalarımızı yaparız ve ilgimizi çeken kartların kapasitesi, hızı ve dayanıklılığı gibi birkaç kritik özelliğine bakarız. Daha sonra güvendiğimiz bir markayı seçeriz.

Kapasite

Her zaman söylendiği gibi ürünün kullanım kılavuzunu okuyun. Üreticinin, sahip olduğunuz model için önerileriyle ilgili bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Sonra, kamera nasıl kullanılacak? Sürekli mi yoksa yalnızca hareket tespit ettiğinde de mi kayıt yapacak? Sürekli kullanım, yüksek kapasiteli/yüksek dayanıklılıkta bir kart gerektirirken hareket tespit edildiğinde kaydeden sistemler için bu özellikler bu kadar önemli değildir.

Daha sonra kameranın çözünürlüğünü dikkate alın. Yüksek çözünürlüklü videolar (1080p ya da 4k), daha fazla veri saklama alanı gerektirir.

Şunu söyleyebiliriz: kart nasıl kullanılıyor olursa olsun, pratik seçenekler arasında 32GB - 512GB kapasiteler sayılabilir.

Parmaklarla microSD kartın takıldığı beyaz bir güvenlik kamerasının arka tarafı

Hız

Hafıza kartının hız sınıfı okuma/yazma hızını temel alıyor olmasına karşın güvenlik kameralarında, kartın verileri hafızasına yazdığı (kaydettiği) hız olan yazma hızını dikkate almanız yeterlidir. Çok düşük hızlar, videonun atlanmasına ya da yavaş hareket etmesine neden olabilir ve her iki durum da kameranın asıl amacını yerine getirememesine neden olur.

Çoğu güvenlik kameraları, microSD boyutu kartlar için tasarlanmıştır. Bu nedenle, kart hızı tartışmalarını sadece bunlarla sınırlandıracağız. Son zamanlarda çıkan microSD kartlar, yüksek kapasiteleri sayesinde daha uzun süre video kaydı yapılmasına olanak tanır (sürekli kullanılan güvenlik kameraları için mükemmeldir). Full HD ya da 4K UHD çekim yaparken, düşük hızlar ya da kaybolan karelerden endişe duymak istemezsiniz. En az 70MB/s yazma hızına sahip ve UHS-I Video Speed Class’ı (V30) destekleyen kartlara bakın.

Dayanıklılık

Sürekli kaydeden kameraların 24/7 kullanıma dayanabilen bir hafıza kartı gerektirdiği aşikardır. Benzer şekilde dış mekanlarda takılı kameralar, çok yüksek ya da düşük sıcaklıklara, ıslak ortamlara ve yüksek hızlı rüzgarlara dayanabilen bir hafıza kartı gerektirir.

İlgili Yazılar