Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Hafıza Kartları

SD ve microSD Kartların İsimlendirme Kurallarını ve Etiketlerini Anlama

Hafıza Kartları

SD Association, hafıza kartları için farklı sınıflandırmalar, özellikler ve teknik özellikleri pazarlamak ve etiketlemekten sorumludur. Hem ambalaj hem de hafıza kartının kendisinin üzerine etiketlenen bir dizi farklı sınıflandırma bulunmaktadır ancak gerçekten ne anlama geldiklerini anlamak için jargonu öğrenmek biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Hafıza kartları üzerindeki etikete konan sınıflandırmalarının en önemlilerinden biri hız sınıflarıdır. Çoğu durumda bazı kartların etiketinde iki sınıf birden yer alabilir ve bunları anlamak biraz zor olabilir. Aslında her şey 2MB/s, 4MB/s, 6MB/s ve 10MB/s minimum yazma hızını gösteren C2, C4, C6 ve C10 orijinal hız sınıflarıyla başladı. Daha sonra 10MB/s ve 30MB/s minimum yazma hızını gösteren U1 ya da U3 ile gösterilen UHS Hız Sınıfı eklediler.

SD Association, yeni isimlendirme kurallarına sahip yeni hız sınıfları eklemeye devam ettiğinden üreticiler, hafıza kartlarının etiketlerine adları karışık biçimde koymaya başladılar. Bu da takip edilmesi zor bir durum yarattı. Örneğin bir kart etiketinde, aynı anlama geliyor olmalarına karşın C10 ve U1 birlikte yer alabilir. Bir kamera üreticisi kameralarında C10 değerli SD kartların kullanılmasını gerektiriyor olabilir ancak SD Association, UHS Hız Sınıfına geçtiğinden ve kartları U1 olarak etiketlemeye başladığından sonuçta etiketinde hem C10 hem de U1 yer alan kartlar ortaya çıktı.

Kart üreticilerinin, kart hızları eski hız sınıflarını açık arayla geçmiş olmasına karşın kartlarında yeni hız sınıflarının yanında eski hız sınıflarını kullanmaları gerektiğini düşünmeleri işleri daha da zorlaştırdı. Sonuçta bu kartların etiketlerinde hem C10 hem de U3 yer almaktadır. U3, 30MB/s minimum yazma hızını ve C10 10MB/s minimum yazma hızını gösteriyorsa, U3 zaten 10MB/s’den daha yüksek bir yazma hızı gösterdiğinden her iki sınıfın birlikte gösterilmesi anlamsızdır. En yeni Video Hız Sınıfı, 4K ya da 8K gibi yüksek çözünürlüklü videolar için tasarlanmıştır ancak bir V30 kart, her ikisi de 30MB/s minimum yazma hızını gösterdiğinden bir U3 kartla aynıdır.

Stack of SD cards

Birçok farklı isimlendirme kuralının kullanılması nedeniyle tüketicilerin aradıklarını bulduğundan emin olmak hem hafıza kartı hem de cihaz üreticilerine bağlıdır. Sonuçta, isimlendirme kurallarını ve etiketleri çok iyi bilmeyen ortalama bir tüketici için Class-C, UHS ve Video standardı hız sınıflarının üçünün de etikette yer aldığı hafıza kartları ortaya çıkmıştır.

UHS Hız Sınıfı kartların etiketinde yer alan bir sınıflandırma, Roma rakamlı “I” ya da “II” sembolüyle gösterilen UHS veri yolu arayüzüdür. Genellikle “UHS-I” ve “UHS-II” şeklinde yazılırlar ancak birçok kart üreticisi, SDA logo kurallarına uyum için UHS harflerini koymamakta ve kart üzerinde UHS veri yolu türünü göstermek için sadece “I” ya da “II” sembolü kullanmaktadır.

Son olarak, Android’in Adopted Storage Device (Benimsenen Depolama Cihazı) özelliğinin tanıtılmasıyla yeni bir sınıflandırma ortaya çıktı. Uygulama Performansı Sınıfı, belirli koşullar altında hem çalıştırma hem de saklama gerçekleştirme süresi gereksinimlerini karşılamak için minimum rastgele ve sıralı performans hızlarını garanti eder. Bunu, resimler, videolar, müzikler, dosyalar ve diğer önemli veriler için veri saklama alanı sağlarken eşzamanlı olarak gerçekleştirir. Bunlar temelde, uygulamaları rastgele okuma ve yazma hızlarında çalıştırırken aynı zamanda veri saklama ortamı olarak kullanan akıllı telefonlar ve mobil oyun cihazları için idealdir.

Uygulama Performansı Sınıfı Tablosu
Uygulama Performansı Sınıfı Resimli Grafik Minimum Rastgele Okuma Minimum Rastgele Yazma Minimum Sürdürülen Sıralı Yazma
Sınıf 1 (A1) 1500 IOPS'e kadar 500 IOPS'e kadar 10MBytes/san
Sınıf 2 (A2) 4000 IOPS'e kadar 2000 IOPS'e kadar 10MBytes/san

Uygulama Performans Sınıfında A1 ve A2 olarak adlandırılan iki değer bulunmaktadır. A1, minimum 1500 IOPS okuma ve minimum 500 IOPS yazma yapabilirken A2, minimum 4000 IOPS okuma ve minimum 2000 IOPS yazma yapabilmektedir. Hem A1 hem de A2, 10MB/s minimum sürdürülen yazma hızına sahiptir. Uygulama Performansı Sınıfı, Android uygulamalarının microSD kartlara yüklenmesi planlandığında dikkate alınması gereken bir değerdir.

#KingstonIsWithYou

İlgili Yazılar