Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

kfury blog gaming overclocking ram more fps hero

Test porównawczy - Przetaktowanie pamięci RAM dla zwiększenia FPS

Znaczenie pamięci RAM, zwykle nazywanej pamięcią (czasem pamięcią DRAM), często bywa niedocenianie przy zakupie lub składaniu komputera. Większość specyfikacji gier zaleca określoną minimalną pojemność pamięci RAM, jednak nie wspomina nic o jej wydajności. Możliwość przetaktowania pamięci RAM otwiera drzwi do maksymalizacji wydajności komputera, a szybsza pamięć działająca z mniejszymi opóźnieniami ma bezpośredni wpływ na działanie niektórych gier i aplikacji.

W tym eksperymencie chcieliśmy pokazać, w jaki sposób przetaktowanie pamięci RAM może zwiększyć liczbę klatek na sekundę (FPS) – kluczowy parametr decydujący o płynności i responsywności ruchu w grach. Podczas gdy karty graficzne zasłużenie przyciągają uwagę graczy, warto pamiętać, że pamięć RAM jest jednym z najszybszych komponentów komputera i odgrywa kluczową rolę w wymianie informacji między procesorem a pamięcią masową (dyskiem HDD/SSD). Działanie niektórych gier i aplikacji jest większym stopniu związane z pamięcią i procesorem niż z kartą graficzną.

Moduły pamięci Kingston FURY Renegade DDR5 RGB zainstalowane w białej obudowie komputera i emitujące światło w żółto-czerwonym gradiencie.

W naszym teście porównawczym wzięliśmy pod lupę najnowszą technologię pamięci dla platform AMD i Intel: DDR5. Od czasu wprowadzenia na rynek w 2021 r. pamięć DDR5 odnotowała z roku na rok prawdopodobnie jeden z najszybszych wzrostów wydajności spośród wszystkich technologii pamięci w ciągu ostatnich 50 lat. Debiutując ze standardowymi parametrami szybkości i opóźnienia, określonymi przez JEDEC na poziomie 4800MT/s i CL40, w ciągu zaledwie roku osiągnęła wartości 5600MT/s i CL46. (CL oznacza opóźnienie CAS, które jest jednym z wielu stanów oczekiwania w komunikacji między procesorem a pamięcią). Dla porównania zwiększenie szybkości pamięci DDR4 o 800MT/s zajęło blisko cztery lata. Jednak gracze nie zadowalają się standardowymi parametrami szybkości i opóźnień. Wykorzystują ukryty potencjał swoich komputerów, „podkręcając” pamięć RAM daleko poza specyfikację.

Kingston FURY to nasza linia modułów pamięci RAM przystosowanych do przetaktowania. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że jeśli komputer jest wyposażony w moduły pamięci ValueRAM lub inne standardowe moduły pamięci Kingston, to nie są one przystosowane do przetaktowania. We wcześniejszych artykułach omówiliśmy podstawy overclockingu,i dobór odpowiednich komponentów do konfiguracji systemu pod kątem wydajności. Jeśli overclocking jest dla Ciebie nowością, obejrzyj nasze filmy na YouTube, w których objaśniamy cały proces i wynikające z niego korzyści.

W naszej platformie testowej wykorzystaliśmy następujące komponenty:

  • Procesor: Intel Core i7 13700K
  • Płyta główna: MSI Z790 MPG Carbon WIFI
  • Karta graficzna: ASUS TUF RTX 3070
  • Pamięć masowa: Dysk SSD Kingston FURY Renegade 1TB

Jeśli chodzi o pamięć, to do każdego uruchomienia użyliśmy zestawu w konfiguracji dwukanałowej o pojemności 32GB, składającego się z dwóch modułów pamięci DIMM 16GB 1R (Single Rank) – przy różnych szybkościach, opóźnieniach i napięciach, aby sprawdzić, jak wpłynie to na wartość FPS. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego 32GB? W chwili pisania tego artykułu zestawy o pojemności 32GB (2 x 16GB) są najlepszym wyborem dla pamięci DDR5 pod względem wydajności. Zestawy 64GB (2 x 32GB) 2R (Dual Rank) są bardziej ograniczone przez chipsety pod względem szybkości, jednak do pewnego poziomu są także świetną opcją. Teoretycznie dla tej samej docelowej pojemności można również zainstalować cztery moduły DIMM 8GB i wiele osób składających komputery decyduje się na tę opcję ze względu na efekt wizualny, jaki zapewniają moduły z podświetleniem RGB we wszystkich gniazdach pamięci. Należy jednak pamiętać, że zainstalowanie czterech modułów DIMM na płycie głównej przystosowanej do obsługi pamięci DDR5 poważnie ogranicza potencjał przetaktowania. Jest to tzw. konfiguracja 2DPC (dwa moduły DIMM na kanał), która powoduje dodatkowe obciążenie kontrolera pamięci. Aby je zrekompensować, kontroler zmniejsza szybkość działania pamięci.

Oto zestawy pamięci, których użyliśmy:

linia produktówNumery katalogoweSzybkość / Opóźnienia
Kingston FURY Renegade KF572C38RSAK2-32 DDR5-7200 CL38-44-44
Kingston FURY Renegade KF572C38RSAK2-32 DDR5-6800 CL36-42-42
Kingston FURY Renegade KF572C38RSAK2-32 DDR5-6400 CL32-39-39
Kingston FURY Beast KF560C40BBAK2-32 DDR5-6000 CL40-40-40
Kingston FURY Beast KF560C40BBAK2-32 DDR5-5600 CL40-40-40
Kingston FURY Beast KF560C40BBAK2-32 DDR5-4800 CL40-39-39


Jeśli chodzi o gry, uruchomiliśmy następujące tytuły:

Rainbow Six Siege Cyberpunk 2077 Red Dead Redemption 2 F1 2020
Arma 3 Horizon Zero Dawn APEX Legends Ashes of the Singularity

Uruchamialiśmy je w rozdzielczości 1080p i przy wysokich ustawieniach, aby zapewnić równe szanse, ponieważ nie wszyscy użytkownicy dysponują monitorami o rozdzielczości 4K. Dla większości tytułów nasze porównanie uwzględnia trzy wyniki: maksymalną liczbę klatek na sekundę (pierwszy słupek), średnią liczbę klatek na sekundę (drugi słupek) i minimalną liczbę klatek na sekundę (trzeci słupek). Do pomiaru FPS wykorzystaliśmy kombinację wbudowanych benchmarków i nakładek w grach.

Rainbow Six Siege to doskonały przykład e-sportowego tytułu typu „first-person shooter”, w którym wysoka liczba klatek na sekundę ma kluczowe znaczenie. Nasze testy wykazały stopniową poprawę wraz ze wzrostem szybkości pamięci i wyraźnym skokiem przy przejściu z poziomu 6800MT/s do 7200MT/s.

Wykres słupkowy maksymalnej liczby FPS (czerwony słupek), średniej liczby FPS (niebieski słupek) i minimalnej liczby FPS (szary słupek) w grze Rainbow Six Siege z dwoma różnymi zestawami pamięci Kingston FURY DDR5 32GB, przy trzech ustawieniach CL dla każdego z nich.

W przypadku gry Cyberpunk 2077 odnotowaliśmy tylko niewielką poprawę przy każdym ze wzrostów szybkości. Szybkość 7200MT/s zapewniła nieco niższą minimalną liczbę FPS niż pozostałe wartości, jednak nie było zauważalnej różnicy dla maksymalnej liczby FPS, co przełożyło się tylko na marginalne wahania średniej.

Wykres słupkowy maksymalnej liczby FPS (czerwony słupek), średniej liczby FPS (niebieski słupek) i minimalnej liczby FPS (szary słupek) w grze Cyberpunk 2077 z dwoma różnymi zestawami pamięci Kingston FURY DDR5 32GB, przy trzech ustawieniach CL dla każdego z nich.

Gra Red Dead Redemption 2 wykazała znaczną rozpiętość między minimalną a maksymalną liczbą klatek na sekundę, a gdy zwiększyliśmy szybkość pamięci, zaobserwowaliśmy tylko dwupunktowy wzrost średniej liczby FPS.

Wykres słupkowy maksymalnej liczby FPS (czerwony słupek), średniej liczby FPS (niebieski słupek) i minimalnej liczby FPS (szary słupek) w grze Red Dead Redemption 2 z dwoma różnymi zestawami pamięci Kingston FURY DDR5 32GB, przy trzech ustawieniach CL dla każdego z nich.

F1 2020 to symulator wyścigów oparty na cyklu profesjonalnych wyścigów samochodowych Formuły 1. Przy wszystkich testowanych szybkościach pamięci uzyskaliśmy średnią wartość FPS na poziomie 149, a maksymalną – 150. Minimalna liczba klatek na sekundę rosła wraz ze wzrostem szybkości pamięci, wykazując różnicę 6 FPS przy szybkości 7200MT/s w porównaniu z różnicą 28 FPS przy szybkości 4800MT/s.

Wykres słupkowy maksymalnej liczby FPS (czerwony słupek), średniej liczby FPS (niebieski słupek) i minimalnej liczby FPS (szary słupek) w grze F1 2020 z dwoma różnymi zestawami pamięci Kingston FURY DDR5 32GB, przy trzech ustawieniach CL dla każdego z nich.

Arma 3 to popularna wojskowa gra symulacyjna z dużymi otwartymi mapami i różnymi pojazdami, którymi może kierować gracz. Pokonując tor treningowy, napotyka się otwarte i zamknięte przestrzenie oraz sporadyczny ostrzał. Pamięć o szybkości 4800MT/s pozostała w tyle z najniższą średnią, podczas gdy ta o szybkości 5600MT/s uzyskała najwyższy wynik, pokonując moduły Renegade o 2-6 FPS. Minimalna liczba FPS wzrastała wraz ze wzrostem szybkości, z wyjątkiem pamięci o szybkości 7200MT/s.

Wykres słupkowy maksymalnej liczby FPS (czerwony słupek), średniej liczby FPS (niebieski słupek) i minimalnej liczby FPS (szary słupek) w grze Arma 3 z dwoma różnymi zestawami pamięci Kingston FURY DDR5 32GB, przy trzech ustawieniach CL dla każdego z nich.

Horizon Zero Dawn to tytuł, który pierwotnie był dostępny tylko na PlayStation®, ale kilka lat temu doczekał się adaptacji na PC. Ta przygodowa gra zawiera wielkie obszary i tekstury wysokiej jakości. Średnia wartość FPS nie różniła się znacząco przy różnych szybkościach pamięci, oscylując wokół wartości 144. Moduły Beast zapewniały wyższe wartości maksymalne FPS, w tym najwyższą przy szybkości 6000MT/s.

Wykres słupkowy maksymalnej liczby FPS (czerwony słupek), średniej liczby FPS (niebieski słupek) i minimalnej liczby FPS (szary słupek) w grze Horizon Zero Dawn z dwoma różnymi zestawami pamięci Kingston FURY DDR5 32GB, przy trzech ustawieniach CL dla każdego z nich.

APEX Legends to popularna gra typu battle-royale, w której o zwycięstwo walczy 100 graczy. Najszybsze moduły Renegade odnotowały większy spadek minimalnej liczby FPS, a pamięć o szybkości 7200MT/s osiągnęła najniższą średnią. Inne szybkości pozwoliły uzyskać stabilne wyniki, oscylując tuż poniżej średniej 144 FPS.

Wykres słupkowy maksymalnej liczby FPS (czerwony słupek), średniej liczby FPS (niebieski słupek) i minimalnej liczby FPS (szary słupek) w grze APEX Legends z dwoma różnymi zestawami pamięci Kingston FURY DDR5 32GB, przy trzech ustawieniach CL dla każdego z nich.

Ashes of Singularity to gra strategiczna czasu rzeczywistego z bitwami na dużą skalę. W teście ukierunkowanym na procesor średnia liczba FPS rosła wraz ze wzrostem szybkości pamięci – np. o ponad 11% przy przejściu z 4800MT/s do 6800MT/s. Podczas tego testu chcieliśmy sprawdzić, jak duża jest różnica między dwu- i jednokanałową konfiguracją pamięci. Ze względów budżetowych wielu użytkowników może zdecydować się na zainstalowanie w swoim komputerze tylko jednego modułu pamięci zamiast zalecanych dwóch. Test porównawczy wykazał średnią różnicę w wydajności FPS rzędu 17% w porównaniu z konfiguracją dwukanałową.

Wykres słupkowy liczby FPS w grze Ashes of the Singularity przy dwukanałowej konfiguracji (16GB na kanał) (czerwony pasek) i jednokanałowej konfiguracji (16GB na kanał) (szary pasek), z sześcioma różnymi zestawami pamięci Kingston FURY DDR5 32GB.

Zgodnie z oczekiwaniami dane pokazały, że wzrost szybkości pamięci RAM miał wpływ na liczbę FPS, ale wyniki różniły się znacznie w zależności od tego, jak tytuły wykorzystywały pamięć systemową i procesor oraz kartę graficzną. W grach bardziej intensywnie obciążających procesor szybkość pamięci RAM miała znaczący wpływ na liczbę FPS, podczas gdy był on mniejszy w grach zależnych od karty graficznej.

Najbardziej interesująca była różnica między konfiguracjami jedno- i dwukanałowymi. Zainstalowanie pary identycznych modułów spowodowało zwiększenie przepustowości pamięci na potrzeby procesora i pozwoliło uzyskać znaczny wzrost liczby FPS. Zwiększenie pojemności pamięci jest zawsze korzystne i pozwala uruchamiać więcej programów oraz wykonywać jednocześnie wiele zadań. Należy jednak zadbać o prawidłową instalację modułów, aby wykorzystać wielokanałową architekturę pamięci, która zapewni największą wymierną różnicę w wydajności.

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

Powiązane filmy

Powiązane artykuły