Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Młody mężczyzna grający w zaciemnionym pokoju na komputerze.

Jak dyski SSD sprawdzają się w grach?

Rysunek dysku SSD M.2

Czy dyski SSD są przydatne dla dzisiejszych graczy? Gracze, którzy chcą wykrzesać najwyższą wydajność ze swoich komputerów, używają dysków SSD – najwyższej klasy dysków twardych, które z technicznego punktu widzenia nie są dyskami twardymi. Dyski twarde to tradycyjne dyski z talerzami magnetycznymi (HDD), które są w użyciu od połowy lat pięćdziesiątych.

Często spotykamy się z określeniem „SSD” w odniesieniu do dysków półprzewodnikowych (ang. Solid-State Drive). Jednak równie często używa się po prostu określenia „dysk SSD”. Tego typu nazewnictwo oparte na akronimach jest charakterystyczne dla języka angielskiego (patrz „ATM” od Automated Teller Machine (bankomat) czy „CPU” od Central Processing Unit (procesor)). Zamiast jednak skupiać się na tej mało istotnej kwestii, sprawdźmy, czym tak naprawdę są dyski SSD i dlaczego powinny interesować graczy.

Zacznijmy od początków technologii SSD. Pod koniec pierwszej dekady XXI w. dyski SSD stały się bardziej popularnym wyborem do przechowywania danych w komputerach. Dziś są uznawane za doskonałą alternatywę dla niegdyś wszechobecnych magnetycznych dysków twardych (HDD). Nie bez powodu. Dziś dyski SSD można spotkać zarówno w komputerach, jak i w konsolach do gier.

Dysk SSD to nośnik danych, który w przeciwieństwie do dysku twardego (HDD) do przechowywania i udostępniania danych wykorzystuje pamięć nieulotną (flash). Innymi słowy nie ma ruchomych części mechanicznych tak jak dysk twardy. A ponieważ nie ma ruchomych części, dysk SSD jest bardzo stabilny i lepiej radzi sobie z upadkami, wstrząsami, uderzeniami i codziennym zużyciem. Oznacza to, że jest bardziej niezawodny i mniej podatny na utratę danych.

Dyski SSD są od 35 do 100 razy szybsze od dysków twardych. Co to oznacza dla graczy? Komputer, który charakteryzuje się wyższą wydajnością dzięki krótszemu czasowi rozruchu, szybszemu przepływowi danych i większej przepustowości. Ponadto większa szybkość oznacza, że dyski SSD mogą przesyłać dane w błyskawicznym tempie – niezbędnym w świecie współczesnych gier. Dzięki udostępnieniu przez firmę Microsoft interfejsu API DirectStorage dla systemu Windows, gry mogą potencjalnie wykorzystać ten szybki transfer do uzyskania jeszcze krótszego czasu wczytywania.

Jak to przekłada się na świat gier? Nie powinno zaskakiwać, że gracze uwielbiają wydajność, jaką oferują dyski SSD. Szybkość, niezawodność i energooszczędność to czynniki, które w dużym stopniu decydują o przyjemności płynącej z grania w gry. To podstawowe cechy dysków SSD. Czy dyski SSD są odpowiednie dla graczy? Być może jest to najlepsze z ich zastosowań.

Wśród różnych dostępnych typów dysków SSD prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla graczy są nośniki SSD NVMe™ (Non-Volatile Memory Express). Jest tak, ponieważ ich szybkości odczytu/zapisu – kluczowe dla dzisiejszych zaawansowanych gier – osiągają najwyższe wartości i pomagają ograniczyć niepożądane zjawisko opóźnień, które może negatywnie wpływać na działanie gier. (Szybkości odczytu/zapisu dysków SSD NVMe wahają się od 1000 do ponad 7000MB/s, zależnie od ich generacji (3 lub 4). Dyski SSD SATA zwykle oferują prędkość odczytu/zapisu na poziomie 500/500MB/s).

Czy 500GB wystarczy do gry? To zależy od Twoich potrzeb. Gry komputerowe z kategorii AAA często mają ponad 100GB, co oznacza, że na dysku SSD tej wielkości zmieściłoby się zaledwie kilka z nich. W przypadku graczy, którzy z miesiąca na miesiąc przerzucają swoje zainteresowanie na różne gry, korzystne może być posiadanie większego zapasowego dysku twardego (HDD) i przeznaczenie dysku SSD na aktualnie używane tytuły, które wymagają większej szybkości odczytu/zapisu i mniejszych opóźnień.

Konsola PS5 z wymontowaną pokrywą dysku SSD, dysk SSD FURY Renegade, śrubokręt i śruba

Dyski SSD NVMe do tego stopnia przewyższają alternatywne rozwiązania, że producenci konsol do gier (zwłaszcza PS5) używają do przechowywania danych wyłącznie szybkich nośników tego typu. Konsola PS5™ posiada 667GB pamięci masowej (nominalnie 825GB, ale znaczna część jest zajęta przez system operacyjny). Jakiej pojemności dysk SSD jest potrzebny do gry na konsoli PS5? Z najbardziej pożądaną konsolą firmy Sony współpracują wyłącznie dyski NVMe PCIe 4.0 o szybkości 5500 MB/s i pojemności co najmniej 250GB. Producent PlayStation® daje teraz użytkownikom możliwość instalacji wewnętrznych dysków SSD M.2, takich jak Kingston FURY™ Renegade. Oznacza to, że nadal można korzystać z dotychczasowego dysku SSD 825GB i jednocześnie z nowo zamontowanego nośnika SSD M.2. Dysków zewnętrznych, takich jak przenośny dysk SSD Kingston XS2000, nie można używać do grania w gry, ale można wykorzystać je do ich przechowywania. Ponieważ wiele najlepszych gier na konsolę PS5 wymaga 40-60GB przestrzeni dyskowej, przeniesienie ich na zewnętrzny dysk SSD jest dobrym rozwiązaniem.

Konsole Xbox®, zarówno serii X, jak i S, są wyposażone we wbudowane dyski SSD (odpowiednio 1TB i 512GB). W praktyce Xbox Series X oferuje tylko 802GB, a Xbox Series S tylko 364GB użytecznej przestrzeni na gry. W odróżnieniu do PS5, dostępne są tylko dwie opcje rozbudowy pamięci masowej. Jedną z nich jest niestandardowy dysk SSD w formie karty pamięci, a drugą – pamięć flash USB, taka jak Kingston DataTraveler Kyson. Może być to bardziej odpowiednie rozwiązanie, jeśli szukasz niedrogiej alternatywy o dużej pojemności.

Dyski SSD stają się bardziej atrakcyjne cenowo i są dostępne w większej liczbie wersji o coraz większej pojemności (do 8TB) niż kiedykolwiek dotąd. Niezależnie od tego, czy chcesz rozbudować pamięć konsoli, składasz nowy sprzęt do gier, czy modernizujesz stary, sprawdzony komputer, teraz jest doskonały moment na zakup dysku SSD.

#KingstonFURY #KingstonIsWithYou

Powiązane filmy

Powiązane artykuły