Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

2 kontrolery Xbox na ciemnym tle i ikony gier w chmurze

Jakie są wady i zalety grania w chmurze?

Ikona serwera w chmurze

Granie w chmurze lub przesyłanie strumieniowe gier ma miejsce, gdy grasz w gry wideo online na zdalnym serwerze zlokalizowanym w centrum danych. Granie w chmurze jest również nazywane grami na żądanie lub graniem jako usługą i opiera się na idei możliwości grania w najnowsze gry na różnych urządzeniach pod warunkiem posiadania dobrego połączenia internetowego i subskrypcji u dostawcy gier w chmurze.

Gry w chmurze pojawiły się na rynku jeszcze przed 2010 r., ale do dzisiaj przegrywają w rywalizacji z grami na komputery i konsole. Jednak wraz z postępem technologicznym i wzrostem prędkości internetu w ostatnich latach nabierają znaczenia i zaczynają nadążać za ambicjami usługodawców.

Po zarejestrowaniu się w serwisie gier w chmurze często otrzymuje się aplikację lub przeglądarkę do strumieniowego przesyłania gier. Wtedy można w nie grać, korzystając ze swojego ulubionego kontrolera (większość jest kompatybilna za pośrednictwem Bluetooth), a w przypadku niektórych serwisów nawet za pomocą ekranu dotykowego w telefonie.

Na rynku pojawiło się ostatnio kilku nowych dostawców. Serwis GeForce NOW firmy Nvidia® działa od 2015 r. i jest obecnie jedną z najpopularniejszych platform z ponad 500 grami gotowymi do natychmiastowego grania i ponad 14 milionami subskrybentów (chociaż wielu z nich to konta darmowe).

Ikona Stadia

Stadia™* to podejście koncernu Google do fenomenu gier w chmurze. Serwis jest niezależny od systemu operacyjnego i dostępny w wielu formatach, od telewizorów z Chromecast Ultra™ i Android™, przez tablety z Chrome OS™ i komputery z przeglądarką Google Chrome™, po obsługiwane telefony z systemem Android i aplikacją mobilną Stadia™. Usługa spotkała się z silną krytyką po jej uruchomieniu w 2019 r., ale po przejściu pewnej restrukturyzacji zdobyła 2 miliony subskrypcji. Producenci konsol również próbują wykroić swój kawałek tortu.

PlayStation™ Now, platforma Sony do grania w chmurze, szczyci się tym, że można na niej grać zarówno w nowe gry, jak i stare, nawet pochodzące z PS2. Została uruchomiona jeszcze przed GeForce NOW, bo w 2014 r. Po pewnych problemach wieku dziecięcego zdobyła 3,2 miliona subskrybentów usług gier w chmurze na PS2™, PS3™ i PS4™ oraz opcji pobierania gier na PS2 i PS4. W sumie 800 gier jest dostępnych w formule przesyłania strumieniowego, a 300 w formule pobierania.

Xbox® Cloud Gaming działa od 2019 r. i jest funkcją Xbox® Game Pass będącą odpowiedzią Microsoftu na PlayStation Now. Xbox Cloud Gaming umożliwia granie na różnych urządzeniach, nawet przenośnych. W jego bibliotece znajduje się ponad 270 gier, w tym niektóre tytuły ze starszych konsol Xbox®. Xbox® Game Pass ma aż niewiarygodną liczbę 25 milionów subskrybentów, co czyni go wzorem do naśladowania dla innych.

Dostępnych jest jeszcze wiele innych usług gier w chmurze, o których nie wspomnieliśmy. Oferta jest tak szeroka i zróżnicowana, że każdy gracz bez trudu znajdzie sobie taką usługę, która pasuje do jego zainteresowań!

Są pewne za i przeciw, od których może zależeć decyzja użytkownika o wyborze między systemem komputerowym a dostawcą gier w chmurze:

Zaletą jest to, że do grania tą metodą nie jest potrzebna określona konfiguracja sprzętu. Serwer w chmurze umożliwia grę na dowolnym urządzeniu w dowolnym momencie w ramach warunków określonych przez dostawcę. Jeśli tylko masz stabilne łącze szerokopasmowe z serwerem, połączenie powinno być możliwe z dowolnego miejsca na świecie. Z drugiej jednak strony przesyłanie strumieniowe z zewnętrznego serwera będzie pochłaniało jeszcze więcej danych niż standardowe pobieranie, więc bez łącza o rewelacyjnej przepustowości mogą pojawić się problemy.

Subskrybowanie gier ma swoje zalety. Gdy tylko wykupisz subskrypcję, otrzymujesz ogromny katalog gier do wyboru. Taka swoboda wyboru, jeśli chodzi o gry, jest pociągająca dla wielu graczy, ale wiąże się z koniecznością płacenia za dobre łącze szerokopasmowe i subskrypcję.

Kompresja wideo ma duży wpływ na to, że większość ludzi woli jednak grać na własnym komputerze niż w chmurze. Podobnie jak w przypadku YouTube i innych serwisów streamingowych, dane wideo są kompresowane, aby zajmowały mniej miejsca. Oznacza to gorszą rozdzielczość gry niż w przypadku odtwarzania z dysku lub pobranego pliku.

W tej chwili granie w chmurze znajduje się w okresie przejściowym. Usługa ta na razie nie stanowi zagrożenia dla tradycyjnego modelu kupowania gier i grania w nie w domu. Jednak powodzenie niektórych usług, jak Xbox Game Pass z funkcją Xbox Cloud Gaming, może sugerować, że nowy sposób grania za pewien czas jednak się przyjmie. Ograniczenia techniczne usługi sprawiają, że w niektórych częściach świata zwyczajnie nie da się grać w chmurze w bardzo wymagające, szybkie gry klasy AAA, ale tego też nie można całkowicie wykluczyć. Technologia cały czas ewoluuje, więc być może kiedyś nawet standardowe łącze szerokopasmowe będzie wystarczające do tego sposobu grania. Szybkość i grafika sprzętu do gier stanowią mocny argument przy wyborze między graniem na komputerze a graniem w chmurze.

Firma Kingston oferuje szereg produktów, które mogą przyspieszyć działanie systemu komputerowego. Dysk SSD Kingston FURY Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 odznacza się niesamowitą prędkością odczytu/zapisu do 7300/7000 MB/s** i pojemnością od 500 GB do 4 TB***, co sprawia, że jest idealnym dyskiem SSD do gier do przechowywania wszystkich ulubionych gier i multimediów w komputerze. A pamięć Kingston FURY™ Beast DDR5 RGB jeszcze bardziej zwiększa prędkość, pojemność i niezawodność, zapewniając przewagę potrzebną, aby wyjść poza ograniczenia systemu i wyznaczyć nowe standardy.

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

Narzędzie do wyszukiwania produktów Kingston

Jeśli startujesz z firmą Kingston, wybór pamięci jest łatwy.
Ponad 35 lat doświadczeń sprawia, że Kingston ma wiedzę i zasoby, których potrzebujesz, by nie mieć wątpliwości przy wyborze pamięci.

Wyszukaj wg systemu operacyjnego/urządzenia

Aby znaleźć poszukiwane produkty firmy Kingston, wystarczy wprowadzić markę i numer modelu bądź numer katalogowy systemu komputerowego lub urządzenia cyfrowego.

Wyszukaj według numeru katalogowego

Wyszukuj według numeru katalogowego firmy Kingston, numeru katalogowego dystrybutora lub numeru katalogowego producenta.

Powiązane artykuły