ABC overclockingu

Overclocking (przetaktowanie) to zmiana standardowych specyfikacji modułów pamięci, procesorów i kart graficznych w celu zwiększenia ich wydajności. Na przykład zwiększenie częstotliwości taktowania i zmniejszenie opóźnień (stanów oczekiwania) pamięci RAM w stosunku do standardowych wartości (JEDEC) może znacząco wpłynąć na działanie aplikacji w komputerze. Moduły pamięci Kingston FURY oferują dwa proste podejścia do przetaktowania pamięci: Plug N Play dla nowicjuszy oraz profile XMP (Extreme Memory Profile) dla ekspertów.

Dla entuzjastów komputerów (niegdyś nazywanych hobbystami) overclocking to forma sztuki i cała subkultura. Najwięksi entuzjaści overclockingu w walce o pobicie światowych rekordów posuwają się nawet do chłodzenia podzespołów ciekłym azotem. Jednak nie każdy, kto potrzebuje wysokowydajnego sprzętu do gier, musi być artystą, aby „wycisnąć” ze swojego sprzętu najwyższą wydajność. W połowie pierwszej dekady XXI wieku firmy Intel, AMD oraz NVidia opracowały metody, które pozwalają na łatwe przetaktowanie z wykorzystaniem profili zaprogramowanych w pamięci DIMM. Profile te definiują taktowanie, napięcie oraz opóźnienia. Producenci procesorów/chipsetów, firmy produkujące płyty główne oraz firmy zajmujące się pamięciami komputerowymi stworzyły ekosystem mechanizmów kontrolnych zapewniający stabilne środowisko. Dzięki temu zarówno entuzjaści jak i laicy mogą bez problemu zmaksymalizować wydajność swoich modułów pamięci.

Rekordy overclockingu Kingston

Rekordy overclockingu Kingston

Jesteśmy dumni z rekordów osiągniętych z użyciem pamięci Kingston.

Dowiedz się więcej

Odczyt z pamięci w MB/s (im wyższa wartość, tym lepiej)

Profil wydajności
Kingston FURY Renegade DDR4

Odczyt z pamięci 39248 MB/s
Częstotliwość Opóźnienie Napięcie
2666 MHz 13-15-15 1,35 V

Plug-N-Play (PnP)
Kingston FURY Beast DDR4 / Kingston FURY Impact DDR4

Odczyt z pamięci 38032 MB/s
Częstotliwość Opóźnienie Napięcie
2666 MHz 16-18-18 1,2 V

Standard branżowy (JEDEC)
Pamięć Kingston DDR4

Odczyt z pamięci 37463 MB/s
Częstotliwość Opóźnienie Napięcie
2666 MHz 19-19-19 1,2V
Plug N Play

Plug N Play

Kingston FURY Plug N Play to koncepcja przetaktowania pamięci, której pionierem jest firma Kingston. Jest ona wykorzystywana w produktach z linii FURY oraz Impact. Kingston FURY Plug N Play to pamięć z funkcją automatycznego przetaktowania w oparciu o ustawienia skonfigurowane fabrycznie przez naszych inżynierów.

Nie wymaga ona ręcznej konfiguracji ustawień i timingów. Nie trzeba nawet wybierać profilu. Ponieważ profile działają przy standardowym napięciu, wystarczy umieścić moduł pamięci w odpowiednim gnieździe, aby był gotowy do pracy. Funkcja Plug N Play doskonale sprawdza się w przypadku systemów, które nie pozwalają na zmianę ustawień pamięci w BIOS-ie, lub też jako wygodne rozwiązanie umożliwiające uzyskanie lepszej wydajności pamięci. W większości systemów pamięć Kingston FURY Plug N Play automatycznie przetaktuje się do maksymalnej szybkości dopuszczalnej przez BIOS.

Profile Intel XMP

Profile Intel XMP


Intel

Z kolei firma Intel zaproponowała rozwiązanie pod nazwą XMP (Extreme Memory Profile). XMP to ustawienia przetaktowania zdefiniowane i zaprogramowane fabrycznie w modułach DIMM. Każdy moduł DIMM ma dwa profile przetaktowania: jeden bardziej, a drugi mniej agresywny. Mają one domyślne wartości JEDEC (standardowa szybkość, timingi i napięcie). Jest to rozwiązanie firmy Intel, które pozwala na bezpieczne i pewne przetaktowanie pamięci na platformach Intel. Profile XMP można włączyć w BIOS-ie lub przy użyciu programu Extreme Tuning Utility Intel (XTU), który jest dostępny do pobrania na stronie firmy Intel.

Istnieją dwie klasyfikacje profili Intel XMP: Certified oraz Ready. Intel XMP Certified oznacza że moduły DIMM zostały sprawdzone przez firmę Intel i działają w określonych modelach płyt głównych. Wyniki są kompilowane i umieszczane na stronie Intel XMP. Intel XMP Ready oznacza że moduły DIMM są dostarczane z profilami XMP i zostały przetestowane przez producenta przy deklarowanej szybkości, jednak nie zostały dostarczone do firmy Intel w celu przetestowania.

Odczyt z pamięci w MB/s (im wyższa wartość, tym lepiej)

Profil wydajności
Kingston FURY Renegade DDR4

Odczyt z pamięci 50004 MB/s
Częstotliwość Opóźnienie Napięcie
3600 MHz 17-18-18 1,35 V

Profil wydajności
Kingston FURY Renegade DDR4

Odczyt z pamięci 42411 MB/s
Częstotliwość Opóźnienie Napięcie
3000 MHz 15-17-17 1,35 V

Standard branżowy (JEDEC)
Pamięć Kingston DDR4

Odczyt z pamięci 37463 MB/s
Częstotliwość Opóźnienie Napięcie
2666 MHz 19-19-19 1,2V

Przetaktowanie wykracza poza stabilne standardowe specyfikacje pamięci (szybkość, opóźnienia, napięcie) w celu uzyskania wyższej wydajności. Chociaż ogólnie jest bezpieczne i wspierane przez rozwiązania firm Intel, AMD oraz producentów płyt głównych/systemów, przetaktowanie odbywa się na własne ryzyko użytkownika. Niektóre konfiguracje i ustawienia szybkości mogą być niekorzystne dla stabilności systemu. Podane numery części produktów FURY określono w oparciu o testy producentów płyt głównych (QVL) i wewnętrzne testy firmy Kingston, jednak niektóre systemy mogą wymagać najwyższej klasy komponentów (procesorów, płyt głównych, zasilaczy i systemów chłodzenia wodnego), aby uzyskać stabilne przetaktowanie, zwłaszcza przy ekstremalnych szybkościach.

Kingston FURY

Powiązane artykuły