Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Televizyondaki bir oyunun bulanık arka planı ve bir PlayStation 5 kumanda kolunun yakın çekim görüntüsü

PS5 Slim’inizin dahili veri saklama alanını Kingston FURY SSD ile yükseltin

PlayStation Slim konsol evrimi

Sony'nin PlayStation konsol serisi, yıllar içinde teknolojideki, oyun kütüphanelerindeki ve diğer konulardaki ilerlemelerle evrilmeye devam etti. Bu evrimlerden biri de daha ince konsol modellerinin piyasaya sürülmesiydi. Genellikle ince modeller kompakt tasarımları, daha yüksek enerji verimlilikleri ve estetik açıdan daha rafine, daha az kibar görünümleri ile standart modellerden farklıdır.

İnce konsol alternatiflerinin çıkışı, PlayStation 2 Slimline'ın piyasaya sürüldüğü 2004 yılına kadar uzanıyor. Bu model, orijinal 2000 modelinden önemli ölçüde daha küçük ve daha hafifti. Bu trend 2023 yılında PlayStation 5 Slim'in çıkışına kadar devam etti. Ancak, bu konsollar kullanım süreleri boyunca küçülüyor olmasına karşın PlayStation oyunlarının boyutları tam tersine bir trend göstermektedir. Konsolların fiziksel boyutları küçülse de oynadığımız oyunlar büyümeye devam ediyor. Bu da kullanışlı (yani dahili) veri saklama sistemlerini kullanıcı deneyimi açısından daha da önemli hale getiriyor.

AAA oyun boyutları ile dahili veri saklama boyutlarının karşılaştırması

Beyaz bir masa üzerine yerleştirilmiş ısı alıcılı FURY Renegade SSD'li PlayStation 5 Slim

Yeni oyun konsollarında daha büyük dahili veri saklama birimi kapasiteleri yer almaktadır. Örneğin, orijinal PlayStation 5’in temel modeli 825GB dahili veri saklama alanına sahiptir. Ancak, işletim sistemi (OS) ve sistem dosyalarının kapladığı önemli saklama alanı nedeniyle yalnızca 667GB’ı oyunlar için kullanılabilir. Yeni Slim modelinin piyasaya çıkmasıyla birlikte PlayStation dahili veri saklama kapasitesini tam 1 TB'a çıkardı. Bu yükseltme, video oyunlarının büyüyen boyutu nedeniyle daha fazla veri saklama alanına olan talebin artmasına karşılık olarak yapıldı. Bununla birlikte, önemli miktarda alan konsolun yazılım ve sistem dosyaları için ayrılmaya devam edecektir. Ayrıca oyunlar büyümeye devam ettikçe; bu sınırlı veri saklama alanı daha da yüksek talep görür hale gelmektedir.

Bu durum en çok, sektördeki en iyi geliştiriciler tarafından üretilen ve sunulan amiral gemisi oyunlar olan “AAA” oyunlarında belirgin hale gelmektedir. Bu oyunların boyutlarının büyümeye devam etmesinin, daha yüksek kaliteli grafikler/dokular, gelişmiş ses, karmaşık oyun dünyaları, lansman sonrası içerik (DLC) vb. gibi birçok nedeni var.

Dahili veri saklama alanınızı, Call of Duty: Modern Warfare III, CyberPunk 2077, Spider-Man 2 gibi genellikle 100GB veya daha fazla SSD alanı kaplayan en iddialı oyunların büyük boyutları dosyalarını alabilecek şekilde yükseltmenizi öneririz.

Dahili veri saklama alanını yükseltmenin önemi

Konsolun ilk veri saklama kapasiteleri, yıllar içinde oyun boyutlarının önemli artışına tam ayak uyduramamış olsa da Sony, PS5 Slim'in dahili veri saklama alanını yükseltme olanağı sağladı! Neyse ki konsol oyuncuları açısından yeni bir M.2 SSD'nin kurulum süreci çok basit ve orijinal PlayStation 5 ile neredeyse aynıdır.

Isı alıcılı Kingston FURY Renegade M.2 SSD ile dahili veri saklama kapasitenizi 4 TB'a kadar artırabilir, yeni bir oyuna yer açmak için kütüphanenizdeki oyunları silmeye gerek kalmadan tüm sevdiğiniz oyunları sisteminize yükleyebileceğiniz geniş alan elde edebilirsiniz. Ayrıca saklamak istediğiniz ancak şu anda oynamadığınız eski oyunları ise harici bir SSD'ye boşaltabilirsiniz.

PlayStation'ınıza oyun yüklemeye devam ettikçe, PS5 ve daha ince modeli ile birlikte gelen ilk veri saklama kapasitesi kütüphanenizde birden fazla AAA oyunu saklamak için yeterli olmayacaktır. Kingston FURY ile konsolunuzun veri saklama alanını genişletin ve komple oyun deneyiminin keyfini çıkarın. O halde konsolunuzu inceltelim ve içinden büyütelim. Ve oyuna hazır hale gelelim!

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

İlgili Yazılar