Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

A man using a laptop in the floor with a drone, DSLR, and action cam nearby

Kullanımınıza Göre Doğru Hafıza Kartını Seçme

Bir hafıza kartını seçerken dikkate alınması gereken önemli faktörler arasında hız, kapasite ve kullandığınız cihaz türü sayılabilir. Uygun bir fiyata olabildiğince büyük kapasiteli bir kart almak ideal olmasına karşın hafıza kartının, çektiğiniz tüm görüntüleri herhangi bir hata olmadan yakalanabilmesi için yeterince yüksek yazma hızına sahip olması da önemlidir. Gereksinimlerinize ve kullanım türünüze bağlı olarak doğru formata sahip bir hafıza kartını seçmek istersiniz.

Megabit - Megabayt farkı

Kafa karışıklığına neden olabilecek ilk konu megabit ile megabayt arasındaki farktır. MB/s, megabayt/saniye anlamına gelirken Mb/s, megabit/saniye anlamına gelmektedir. Sanki zaten aralarındaki fark yeterince kafa karıştırıcı değilmiş gibi bazen “MBps” ve “Mbps” şeklinde de yazılmaktadır.

Basitleştirmek için “mega”yı yok sayın ve sadece bit ya da bayta odaklanın. 1 bayt 8 bitten oluşur. Dolayısıyla 1MB/s = 8Mb/s’dir. Bazı kamera üreticileri, kameralarının video veri hızlarını megabayt yerine megabit olarak göstermeleri nedeniyle bu önemli bir konudur.

Örneğin Sony’nin a7S III aynasız kamerası, 600 megabit/saniye (Mb/s) 4K video veri hızına sahiptir. a7s III’te kullanacak bir SD kart arıyor olsaydınız, aslında belirtilen video veri hızı gerçekte bayt yerine bit cinsinden ifade edilmesine karşın sürdürülebilir yazma hızı 600 megabayt/saniye olan bir hafıza kartına sahip olmanız gerektiğini düşünebilirdiniz.

Video veri hızının megabayt cinsinden ne kadar olduğunu belirlemek için, bitleri baytlara dönüştürecek basit bir matematik işlemi gereklidir. 1 bayt 8 bitten oluştuğundan bit sayısını alın ve 8’e bölün. 600, 8’e bölündüğünde 75 çıkar. Yani 600Mb/s aslında 75MB/s’dir. Bu da sizin ilk düşündüğünüzden çok daha düşüktür. Sonuçta, 90MB/s sürdürülebilir minimum yazma hızına sahip bir bir SD karta ihtiyacınız olurdu.

Fotoğraf

DSLR ve bir SD kart masa üzerinde

Fotoğrafçılıkta bazı kişiler, kartın kaybolması durumunda tüm fotoğraflarını kaybetme riskini en aza indirmek için büyük bir kart yerine birden fazla küçük kart kullanmayı tercih ederler. Eğer dosyaların 50MB ya da daha büyük olduğu RAW formatında çekim yapıyorsanız, U1 ya da U3 hızları sizin için uygun olacaktır.

Birçok DSLR ve aynasız kamera, seri modda çekim yapabilmektedir. Bu modda deklanşöre basılı tutarak arka arkaya çok sayıda görüntü çekilebilir. Bu görüntülerin tümü, geçici olarak kameranın, tampon adı verilen dahili belleğinde saklanır. Kamera daha sonra tamponda bulunan fotoğrafların verilerini, hafıza kartına yazar. Kameranın bu verileri, özellikle seri çekim modu kullanıldığında hızlı ve etkili biçimde aktarması gerekir. İşte bu nedenle en iyi performansı elde etmek için hızlı bir hafıza kartına sahip olmak önemlidir. Kartın, tamponun sıkışmasını ve veri aktarımında darboğaz oluşmasını önlemek için yüksek yazma hızına sahip olması gerekmektedir.

Önerilen hız sınıfı için kameranızın özelliklerine bakmayı unutmayın.

4K Video

4K manzara görüntüsü

SD Card Association, 4K video çekimi için UHS Speed Class 3 (U3) ya da daha yükseğini önermektedir. Ancak yeni kameralar günümüzde 4K çözünürlüğü 120fps’de (kare/saniye) kaydettiğinden V30 Video Hızı Sınıfına sahip bir hafıza kartı daha iyi olacaktır. Saniye başına daha fazla sayıda kare çeken kameralarda video kaydetmek için daha hızlı bir hafıza kartına sahip olmak daha iyidir.

Daha yüksek hız sınıfına sahip kartlar, daha yüksek video bit hızlarını ve daha yüksek kalitede video kayıtlarını destekler ancak kameranızın kartın hızını desteklediğinden emin olmanız gerekir. Kameranız kartın yazma hızını desteklemiyorsa daha yüksek hız sınıfında bir kart almanın hiçbir anlamı yoktur. Çoğu durumda çok hızlı bir kartı daha yavaş bir kameraya takabilirsiniz ve kart çalışır. Ancak kartın sunduğu en yüksek hızlardan tam olarak yararlanamazsınız.

Önerilen hız sınıfı için kameranızın özelliklerine bakın ve çektiğiniz video çözünürlüğü ve saniye başına kare sayısına bağlı olarak gereksinimlerden fazlasına sahip olup olmadığınıza bakın. 4K video çekimi için veri saklama birimi seçimi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Drone’lar

Inserting a Kingston microSD card into a drone

Drone’larda genellikle çekilen görüntüleri saklamak için microSD kartlar kullanılır. 4K video gibi çözünürlükler için hızlı aktarımı kaldırabilecek birkaç tane büyük kapasiteli microSD kart almak isteyebilirsiniz.

Drone’unuz için hangi kapasitenin ve hız sınıfının desteklendiğini görmek için cihazınızın üreticisine başvurun. Her drone, üreticiye ve markaya bağlı olarak farklı gereksinimlere sahiptir. Örneğin DJI Mavic Air 2 maksimum 256GB’lık kapasiteye sahiptir ve 4K çözünürlükte 120Mb/s ya da 15MB/s’lik hızlarda kayıt yapabilmektedir. 32GB, 64GB, 128GB ya da 256GB kapasiteli, U3 ya da V30 hız sınıfına sahip bir kart almak isteyebilirsiniz.

Hafıza kartları zamanla yıprandığından çektiğiniz videoları kaybetme riskini azaltmak için drone’unuz için birden fazla microSD karta sahip olmanızı öneririz. Sahada ne olacağını asla bilemezsiniz ve tüm çektiğiniz görüntülerin tek kartta bulunması, tüm görüntüleri aynı anda kaybetmeniz riskini taşır. Drone'lar için veri saklama birimi seçimi hakkında daha fazla bilgi edinin.

GoPro

microSD kart bir GoPro'ya takılıyor

GoPro’nın internet sitesinde önerilen microSD kartların bir listesi bulunmaktadır. İnternet sitelerinde, tüm GoPro kameraların, en az Class 10 microSD kartlar gerektirdiği belirtiliyor olmasına karşın hız açısından, GoPro’nuzdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak özelliklere sahip olduklarından U1 ya da U3 hız sınıfını düşünmek daha iyi olacaktır. GoPro kamera kartı desteği:

  • HERO (2014), 32GB’a kadar desteklemektedir
  • HERO3 Black, HERO3+, HERO+ ve HERO+ LCD, 64GB’a kadar desteklemektedir
  • HERO4, HERO Session, HERO Fusion, HERO5 Black, HERO6 Black, HERO (2018), HERO7 Silver & White, 128GB’a kadar desteklemektedir.
  • HERO7 Black, HERO MAX ve HERO8 Black, 256GB’a kadar desteklemektedir.

Eğer GoPro’nuzla 4K video çekiyorsanız, daha yüksek hız sınıfına sahip bir microSD kart almayı düşünebilirsiniz. 12MB/s yazma hızıyla 4K, 60fps bir video çekmek için en az U3 ya da V30-hız sınıfında, yüksek hızlı bir microSD kart gerekmektedir. Bu hem yüksek yazma hızı hem de bol miktarda saklama alanı gerektiren çok zorlu bir görevdir. 240fps’de 1080p çekim yapmak bile, büyük kapasiteli ve hızlı bir hafıza kartı gerektirecek kadar zorludur.

GoPro’nuzun özelliklerine bakarak hangi microSD kartın uyumlu olduğunu ve hız ve kapasite açısından minimum gereksinimlerine ötesine geçmenizin gerekli olup olmadığına bakın. GroPro için veri saklama birimi seçimi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Nintendo Switch ve 3DS

Nintendo Switch and microSD card

Nintendo Switch, 2TB’ye kadar microSDXC kartları kabul etmektedir. Bu da oyunlarınızı indiriyorsanız harika bir özelliktir. Oyunlar müthiş büyük yer kapladığından Switch’iniz için yüksek kapasiteli bir hafıza kartı almanızı öneriyoruz. 13,4GB büyüklükteki “Legend of Zelda: Breath of the Wild” gibi oyunlar indiriyorsanız, Nintendo Switch ile birlikte gelen 32GB veri saklama alanını genişletmek için yüksek kapasiteli bir hafıza kartına ihtiyacınız olacaktır.

Buna karşılık microSDXC kartlar, Nintendo 3DS, 3DS XL ve 2DS cihazlarıyla uyumlu değildir. Nintendo 3DS/2DS yalnızca 32GB ya da daha düşük kapasiteli SDHC kartları destekler. Birçok oyun indirmeyi planlıyorsanız, çok sayıda 32GB microSD kart satın almanız gerekecektir. Nintendo Switch için veri saklama birimi seçimi hakkında daha fazla bilgi edinin bilgi.

Android™Telefonlar

Eğer telefonunuzda 4K videolar çekmeyi planlıyorsanız, U3 hız sınıfında ve en az 64GB veri saklama alanına sahip bir microSDXC karta ihtiyacınız olacaktır. Böyle bir planınız yoksa çoğu akıllı telefon kullanıcıları için fotoğrafları, videoları ve mobil oyunları saklamak için bir 16GB ya da 32GB microSDHC kart yeterli olacaktır. Bir 32GB microSDHC kartın dolması bayağı uzun zaman alacaktır. Samsung Galaxy S20 ve LG G8 dahil birçok akıllı telefon 1TB veri saklama alanına sahip microSDXC kartları desteklemektedir. Android telefonlar için veri saklama birimi seçimi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Araç kameraları

Sürüş görüntülerini bir araç kamerasına kaydetmek isteyenler için göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörler, sürüş süresi ve aracın dayanması gereken koşullardır. Bunların her ikisi için de yüksek dayanıklılığa sahip bir kart gereklidir. Yüksek dayanıklılığa sahip microSD kartlar hem tekrarlanan yazma ve yeniden yazma işlemlerine hem de sürüş sırasında veya aracınız sabitken karşı karşıya kalınabilecek aşırı sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. İdealinde, seçtiğiniz kart aşırı sıcaklık, şok ve suya karşı korumalı olmalıdır. Araç kameraları için veri saklama birimi seçimi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Güvenlik kameraları

Mumluk ve içinde kaktüs bulunan bir saksının arasında duran beyaz bir güvenlik kamerası

Güvenlik kameralarında kullanılmak üzere bir veri saklama kartı seçerken, kameranın ne tür görüntüler kaydettiğini dikkate almanız gerekir: düşük çözünürlüklü mü, yüksek çözünürlüklü mü? 720p video dosya boyutu ile 1080p arasındaki fark dikkate değer büyüklükteyken 1080p ile 4K dosya boyutu arasındaki fark daha da büyüktür. Kamera sadece hareket algıladığında mı yoksa gün boyu sürekli mi kayıt yapacak? Burada yazma hızı çok önemlidir. Yavaş bir yazma hızı, veri saklama birimi formatının kaydedilenlere ayak uyduramaması nedeniyle kameranızın görüntülerinin kesintili veya bozuk olmasına neden olabilir.  Özellikle dış mekanlardaki güvenlik kameralarında, veri saklama kartları dayanıklı, hava koşullarına ve sıcaklık değişimlerine karşı dirençli olmalıdır. Güvenlik kameraları için veri saklama birimi seçimi hakkında daha fazla bilgi edinin.

#KingstonIsWithYou

İlgili Yazılar