Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Karanlık bir arka plan ve bulutta oyun simgeleri üzerinde 2 Xbox kumandası

Bulutta oyun oynamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bulut sunucusu simgesi

Bulutta oyun veya oyun akışı, video oyunlarını bir veri merkezindeki uzak sunucuda çevrimiçi olarak oynamak anlamına gelir. Bulutta oyun oynama, talep üzerine oyun veya hizmet olarak oyun olarak da bilinir ve en yeni oyunları çeşitli cihazlarda oynayabilme fikrine dayanır: İyi bir internet bağlantın ve bir Bulutta oyun sağlayıcısı aboneliğin olduğu sürece bundan yararlanabilirsin.

Bulutta oyun oynama olanağı 2000'li yılların sonlarından beri var ama bu sistemler, bilgisayar ve konsol donanımı tabanlı oyunlarla rekabet etmekte zorlandı. Ancak teknolojideki yeni gelişmeler ve internet hızlarındaki artış ile son birkaç yılda yeniden dikkat çekti ve şimdi amaçlarına ulaşmak için çaba harcıyor.

Bulutta oyun hizmetleri, kaydolduktan sonra oyunları akışla iletmek için genellikle bir uygulama veya web tabanlı tarayıcı sağlar. Ardından, seçtiğin kumandayla (çoğu Bluetooth ile uyumludur) oynayabilir, hatta bazı tedarikçiler aracılığıyla telefonundaki dokunmatik ekranı kullanabilirsin.

Son zamanlarda sahneye çıkan az sayıda sağlayıcı var. Nvidia® GeForce NOW'ı 2015'te duyurdu. Anında oynamaya hazır 500'den fazla oyun ve 14 milyondan fazla abonesiyle (bunların çoğu ücretsiz hesap olsa da) şu anda en popüler seçeneklerden biri.

Stadia simgesi

Stadia™*, Google'ın Bulutta oyun fenomenindeki girişimi. İşletim sisteminden bağımsız, Chromecast Ultra™ ve Android™ TV cihazlarından Google Chrome™ tarayıcılı Chrome OS™ tabletlere ve PC'lere, Stadia™ mobil uygulamasıyla desteklenen Android telefonlara kadar birçok formatta erişilebilir. 2019'da piyasaya sürülmesinin ardından gelen eleştirilere karşılık bazı yeniden yapılanmalar gerçekleştirdikten sonra 2 milyon abone kazandı. Güçlü konsol üreticileri de pastadan paylarını almaya çalıştı.

Sony'nin Bulutta oyun platformu PlayStation™ Now, geçmişi PS2'ye kadar uzanan oyunları oynamana olanak tanıyan yeni ve eski oyunlar özelliğine sahip. 2014'te piyasaya girdiği için GeForce NOW'dan daha eski. İlk dönemde yaşadığı bazı sorunların ardından PS2™, PS3™ ve PS4™ oyunları için Bulutta oyun hizmetleri, PS2 ve PS4 oyunları için indirme seçenekleriyle 3,2 milyon abone kazandı. Toplamda, akış için 800 oyun sunuyor ve 300'ü indirilebilir.

2019'da piyasaya sürülen Xbox® Cloud Gaming, Microsoft'un Xbox® Game Pass kapsamında PlayStation Now'a yanıtıdır. Xbox Cloud Gaming ile çeşitli cihazlarda, hatta mobil cihazlarda oyun oynayabilirsin. Arşivi, eski Xbox® oyunlarıyla geriye dönük uyumluluk sunan 270'den fazla oyun içeriyor. Xbox® Game Pass'in 25 milyon gibi inanılmaz sayıda abonesi var ve bu da onu birçok hizmet için örnek alınacak bir iş modeli haline getiriyor.

Bahsetmediğimiz daha birçok Bulutta oyun hizmeti var. Her oyuncunun ihtiyaçlarına uygun sağlayıcılar olsa da, kullanıcıyı yani seni en çok ilgilendiren alanlarda seçim yapman yeterli!

Bilgisayar sistemi ile Bulutta oyun sağlayıcısı arasında seçim yaparken kullanıcının fikrini değiştirebilecek birkaç avantaj ve dezavantaj vardır:

Bu seviyede oyun için yüksek veya düşük spesifikasyona gerek olmaması bir avantajdır. Bulut sunucusu, kullanıcıların istedikleri zaman sağlayıcının koşulları dahilinde her cihazda oyun oynamasını sağlar. Kararlı bir genişbant bağlantıyla sunucuya erişebildiğin sürece, dünyanın her yerinden bağlanabilmen gerekir. Bunu aklımızda bulundurarak, dış kaynaklı bir sunucudan akış yapmak, standart sistem indirme işlemine kıyasla daha fazla veriye ihtiyaç duyar. Bu nedenle mükemmel genişbant hıza sahip değilsen yoksa bu yöntemde sorunlarla karşılaşabilirsin.

Oyun için abone olmanın avantajları vardır. Satın aldıktan sonra, aralarından seçim yapabileceğin dev bir oyun kataloğu sunulur. Seçme özgürlüğüne sahip olmak birçok oyuncunun ilgisini çeker, ancak bazı kimselerin iyi bir genişbant için yapılacak ödemeyi ve abonelik maliyetini hesaba katması gerekir.

Video sıkıştırma, büyük çoğunluğun Bulutta oyun oynamak yerine bir oyun sistemini tercih etmelerinde büyük rol oynar. YouTube ve diğer akış sağlayıcılarında olduğu gibi, videolar daha az bant genişliği kullanacak şekilde sıkıştırılır. Bu da oyunun bir diske veya doğrudan indirme kadar yüksek çözünürlüklü olmayacağı anlamına gelir.

Bu noktada, Bulutta oyun oynama bir geçiş döneminde. Geleneksel oyun satın alma ve evde oynama modelini henüz gölgede bırakmadı. Ancak Xbox Cloud Gaming özelliğiyle son derece başarılı olan Xbox Game Pass gibi hizmetler, yeni bir oyun oynama biçimini normalleştirmekte rol oynuyor. Hizmetin teknik sınırlamaları, piyasada çok rağbet gören, yüksek hızlı AAA oyunlarının çoğu için dünyanın bazı bölgelerinde Bulutta oyun oynamayı mümkün olmaktan çıkarsa da bu olanağı tümüyle görmezden gelmek yanlış olur. Teknoloji sürekli değişiyor. Bir noktada standart genişbant bağlantılar bu oyun formatına fazlasıyla uygun hale gelebilir. Oyun donanımının sunduğu hız ve grafikler, donanım veya Bulutta oyun oynama arasında karar verirken güçlü bir argüman sağlar.

Kingston, bilgisayar sistemini güçlendirebilecek bir dizi ürüne sahiptir. Kingston FURY Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD, tüm favori oyunlarını ve medyanı depolamak için 7.300/7.000MB/s'ye varan okuma/yazma** hızları ve 500GB ile 4TB*** arası kapasiteler sunarak, bilgisayarın için mükemmel oyun SSD çözümüdür. Kingston FURY™ Beast DDR5 RGB ise hız, kapasite ve güvenilirliği daha da ileri taşır. Bu bellek, sistem sınırlamalarını aşma ve yeni standartlar belirleme olanaklarını deneyimlemek için ihtiyaç duyduğun avantajı sağlar.

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

Kingston Ürün Bulma Aracı

Kingston ile işe başladığınızda bellek seçmek kolaydır.
35 yılı aşkın uzmanlığıyla Kingston, güvenle bellek seçmeniz için gerekli olan bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Sisteme/Cihaza Göre Ara

İhtiyacınız olan Kingston ürünlerini bulmak için bigisayar sistemi ya da dijital cihazın marka ve model numarasını ya da sistem parça numarasını girin.

Parça Numarasına Göre Ara:

Kingston parça numarasına, dağıtıcı parça numarasına ya da üreticiyle eşdeğer parça numarasına göre arama yapın.

İlgili Yazılar