Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Beş genç oyuncu evde bir koltukta oturuyor, dördünün elinde PS5 kumandaları var ve birlikte oynuyorlar.

Üst Düzey Oyunların Dosya Boyutları

Oyun geliştiricileri sürekli bir geliştirme yarışı halinde. Hayranlarının beğenmesi için teknik olarak en gelişmiş ve görsel olarak en çarpıcı maceraları yayınlamak için yarışıyorlar. Oyuncuların daha içine alan, daha epik, daha görkemli deneyimler konusunda istekliliği doğal olarak her zaman daha fazlasını içeren oyunlara yol açıyor. Ancak daha büyük oyunlar daha büyük dosya boyutları anlamına geliyor ve özellikle konsol sahipleri için bu durum lojistik açıdan sorunlar yaratıyor. Mevcut nesillerin en cömert dahili veri saklama sürücüleri bile bu yıl piyasaya sürülen üst düzey oyunların boyutlarına kıyasla küçük görünüyor.

Konsol geliştiricileri Sony, Microsoft ve Nintendo, konsollarının kullanım ömrü boyunca oyun dosyası boyutunun bu kadar hızlı artacağını ve bunun oyunculara kendi veri saklama çözümlerini bulma zorunluluğu getireceğini tahmin etmişler miydi? Oyun makineleri üreten bilgisayar üreticileri, mevcut oyunların ne kadar büyük miktarda veri saklama alanı ve hız gerektireceğini tahmin etmişler miydi?

Açık dünya oyunları, veri saklamada açık sezon anlamına geliyor

Örnek olarak Bethesda'nın Starfield oyunu gösterilebilir. Yeni bir bilim kurgu açık dünya (veya belki de açık galaksi denebilir) oyunu için sabırsızlanan Xbox ve PC oyuncuları tarafından merakla beklenen oyunun, ilk çıkışında 75 GB boyutunda olacağı tahmin ediliyor. Bethesda'nın son tek oyunculu açık dünya RPG oyunu Fallout 4, 2015'te çıktığında 30GB boyuta sahipti.

Benzer şekilde Larian Studios tarafından geliştirilen Baldur’s Gate III, 150GB'lık devasa bir boyuttadır. Larian Studios'un 2017'de çıkan son benzer oyunu Divinity: Original Sin 2, PC'de 60 GB yer kaplıyordu. Balon gibi büyüyen açık dünya oyunlarına, PS4, PS5, Xbox One, Xbox X/S ve PC için Blizzard'ın Diablo 4 oyunu da katılıyor. On yıldan uzun bir süre önce piyasaya sürülmüş olsa da Diablo 3, 25 GB'lık boyutuyla 2012 için büyük bir oyundu. Ancak, devam oyunu 80 GB ile daha büyük bir boyuta sahiptir.

Kulaklık takmış, bilgisayarında oyun oynayan heyecanlı oyuncu kız.

Nintendo Switch de bu durumun dışında kalamıyor. Teknik sınırlamaları ve sadece 32 GB'lık küçük dahili veri saklama kapasitesi, küçültmelerin yapılmasını gerektirse de Nintendo'nun kendisi bile bunu yapmakta zorlanıyor. Nintendo'nun şu zamana kadar geliştirdiği en büyük oyun olan The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom 18,2GB iken, 2017'de çıkan öncülü Breath of the Wild 14,4GB boyuta sahipti. Bu Switch'in dahili hafızasını yarısından fazlasına karşılık geliyor!

Oyunlar tüm türlerde giderek büyüyor

İki

Bu hızlı genişleme sadece açık dünya oyunlarıyla sınırlı değil. Capcom'un ikonik aksiyon/hayatta kalma korku oyunu Resident Evil 4'ün PS4, PS5, Xbox ve PC'ye yönelik yeni sürümü 68GB alan kaplarken oyunun 2021 modeli olan Resident Evil Village, sadece 35GB boyuta sahipti. Benzer şekilde Respawn Entertainment'ın PS5, Xbox ve PC için Star Wars Jedi: Survivor oyunu 130GB boyutuyla aynı serinin daha önceki oyunu Star Wars Jedi: Fallen Order, yeni oyundan yaklaşık 100GB daha küçüktü ve 43GB boyuta sahipti.

Büyük dosya boyutlarına ihtiyaç duymasını beklemeyeceğiniz türlerden oyunlar bile veri saklama alanı şişirme eylemine katılıyor. Capcom çığır açan dövüş serisinin son oyunu olan Street Fighter 6'nın PS4, PS5, Xbox ve PC'de 60GB yer kaplayacağı tahmin edilirken 2016'de çıkan Street Fighter 5 sadece 12,4GB boyuta sahipti.

Modern oyunlar neden bu kadar büyük?

PS5 ve Xbox S/X çağındaki oyunların neden bu kadar devasa dosya boyutlarına sahip olduğuna dair birbirine karşıt çok sayıda görüş var. Hakim görüş, elektronik endüstrisinin televizyon ve monitörlerde 1080p çözünürlükten 4K çözünürlüğe geçişinin bununla çok ilgili olduğu yönünde. Daha yüksek çözünürlüklü ekranlar çok daha ayrıntılı, aslında dört kat daha fazla ayrıntılı dokular görüntüleyebiliyor. Oyun geliştiricileri, çevre ve karakter modellerinde daha etkileyici dokular oluşturmak için bu daha fazla ayrıntıdan yararlanmak istiyor. Bu dokular daha ayrıntılı olduğu için çok daha fazla yer kaplıyor. Bu ilke, oyundaki tüm nesnelere uygulandığında çok daha büyük bir oyun dosyası elde ediliyor. Geliştiriciler dokuları geri dönüştürmek için ellerinden geleni yapsalar da yapılabileceklerin bir sınırı var.

Dokular için harcanan iş miktarı artarken, oyunların bütçeleri aynı oranda artmadı. Üst düzey oyunların satış fiyatları, dünya çapındaki oyuncuları üzecek şekilde arttı, ancak ek işçilik maliyetini karşılamaya yetmedi. Bu durum, sektördeki uzmanların şişkin oyun dosyalarının bir başka suçlusunu tanımlamalarına neden oldu: daha az sıkıştırma fırsatı. Oyunlar esas olarak CD, DVD ve kartuş gibi fiziksel ortamlarla dağıtıldığında, oyun dosyasının boyutunu küçültmenin açık bir maddi avantajı vardı. Çünkü bu yayıncılıkta daha az masraf demekti. Bugünlerde, satılan her yirmi oyundan ancak biri fiziksel medyada yer alıyor ve bunlar da genellikle diskin veya oyun kartının okunmasını destekleyecek verileri yüklemek için hala önemli miktarda indirme gerektiriyor. Yüz binlerce, belki de milyonlarca indirme için daha büyük oyun dosyalarını depolamanın maliyeti dikkate değer olsa da yan maliyetleri yayıncılık ve dağıtım maliyetlerine kıyasla çok daha az. Dosya boyutunu sıkıştırmak ve optimize etmek için daha az finansal destekleyici unsur var. Bu durum, optimizasyon için mevcut proje süresini kısıtlayan daha fazla grafik iş yükünün neden olduğu fırsat penceresinin azalmasıyla bir araya geldiğinde, oyun dosyası boyutlarında keskin bir artış kaçınılmaz hale gelmektedir.

Son olarak, muhtemelen daha az katkıda bulunan bir unsur olsa da oyunların daha fazla sürükleyicilik ve etkileşim amacıyla daha büyük ve daha karmaşık iletişim sistemleri oluşturduğunu da belirtmek gerekir. Ses dosyalarının miktarı ve ses kalitesi arttıkça, bu durum dosya boyutu üzerinde de etki yaratmaktadır. Örnek olarak Starfield'e bakarsak Bethesda Skyrim 'i 2012'de yaklaşık 60.000 seslendirilmiş diyalog satırı yayımladı. 2015'te çıkan Fallout 4, 110.000 seslendirilmiş diyalog satırıyla bunu ikiye katladı. Starfield ise 293.000 seslendirilmiş diyalog satırı ile öncülünü önemli ölçüde geride bıraktı. Tüm bu diyaloglar, ses dosyalarının yanı sıra tüm bunları koordine edecek bir sistem de gerektiriyor.

Daha büyük oyun dosyası boyutlarının ele alınması

Neon mavisi ışıkla aydınlatılmış fütüristik siyah bir anakartta Kingston FURY Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 sürücü.

Oyuncular bu durumda ne yapabilir? Yalnızca yukarıda bahsedilen altı 2023 oyununun boyutu yarım terabaytı aşmaktadır. Bu da temel bir Xbox Series S'in kaldırabileceğinden çok daha fazladır (çünkü sistem dosyaları mevcut 512GB dahili veri saklama alanının yaklaşık %30'unu kaplamaktadır). PlayStation 5, 825GB'lık sürücüsünün 667GB'ı oyun dosyaları tarafından kullanılabilirken, dahili veri saklama alanında bu ölçekte bir başka üst düzey oyununu barındırmakta zorlanacaktır. Çok övülen PC platformu bile bu boyuttaki oyunları almakta zorlanacaktır. Oyuncular, yeni çıkan oyunlar eski favorilerin silinmesini gerektirdiğinden her ay konsollarına oyunları yükleyip kaldırmaya alışıyor ya da ek depolama çözümlerine yatırım yapıyor.

Neyse ki oyuncular için pek çok veri saklama seçeneği mevcut. Kingston'ın FURY ürün serisi, çağdaş oyuncuların teknik talepleri göz önünde bulundurularak özel olarak tasarlanmıştır. Kingston FURY Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD oyunları doğrudan ek veri saklama alanında çalıştırmak isteyen PS5 ve PC oyuncuları için 7.300MB/s okuma ve 7.000MB/s yazma gibi etkileyici hızlar sunuyor. Grafen-alüminyum ısı dağıtıcısı, üstün ısı yönetimi ile daha uzun süre yüksek yoğunlukta çalışmayı sağlarken bu da onu oyunlar gibi uzun süreli yüksek kullanım oturumları için mükemmel hale getiriyor. Bir ısı alıcı ile de sunulan sürücü, oyun yoğunlaştığında serinliğini koruyor. Bir oyuncunun bütçe düzeyine ve veri saklama ihtiyaçlarına uyacak şekilde 500GB'tan 4TB'a kadar çeşitli kapasitelerde sunuluyor. Son olarak, sürücü PS5 için dahili bir sürücü olarak hizmet vermek için doğru hız ve form faktörüne sahip. Yani çevre birimlerine ihtiyaç duymadan konsolunuzun veri saklama olanaklarını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Xbox sahipleri, mevcut nesil oyunları harici sabit disklerden çalıştıramıyor. Ancak bu, ek veri saklama alanından yararlanamayacağınız anlamına gelmiyor. Önceki Xbox nesillerinden oyunlar oynarken, medyaları depolarken veya düzenli olarak kullanılmayan mevcut oyunları saklarken harici SSD'ler mükemmeldir. XS2000 Harici SSD, , USB 3.2 Gen2x2 hızlarını kullanarak 2.000MB/sn'lik etkileyici okuma/yazma hızları ve küçük ve son derece taşınabilir bir form faktörüne karşın önemli veri saklama alanı sunuyor. Kapasiteler 500GB ile 4TB arasında değişiyor. Bir not: Xbox Series S ve Series X konsollarında USB-C bağlantı noktaları bulunmadığından, bu konsolların sahibi oyuncuların bir dönüştürücüye ihtiyacı olacaktır.

Switch oyuncuları için de seçenekler var. Hibrit el konsolu, temel konsolda bulunan küçücük veri saklama alanını genişletmek için bir SD kart yuvasına sahiptir. Switch'in tasarımında yer alan mühendisler, konsol sahiplerinin veri saklama alanına giderek daha fazla ilgi duyacağını açıkça tahmin etmişler: konsol, 2TB'a kadar SD kartlar kullanabiliyor. Pazarda bu kapasiteye ancak 2023'te, yani konsol piyasaya çıktıktan altı yıl sonra ulaşılabildiği unutulmamalıdır. Kingston Canvas Go! Plus microSD Kart, Switch kullanıcıları için güçlü bir ek veri saklama alanı seçeneğidir: büyük kapasiteli kartlarda 170MB/s okuma hızı ve 90MB/s yazma hızı ve 64GB ile 512GB arasında değişen kapasiteleri ile Switch'lerini ara sıra kullananlardan asıl veya tek oyun cihazı olarak kullananlara kadar her türden oyuncu için seçenekler sunar.

Oyunlar çeşitli nedenlerle boyut olarak büyümeye devam ederken, endüstri, bunların çalıştırıldığı sistemlere getirdikleri donanım taleplerine uyum sağlayacaktır. İster dahili M.2 sürücüler, ister harici SSD'ler isterse yüksek kapasiteli SD kartlar olsun Kingston, oyun sistemlerinizde saklama alanı açısından hesaplar yapmanızı azaltacak çözümler sunarak sahip olduğunuz oyunların keyfini çıkarmanız için daha fazla zamana sahip olmanızı sağlar.

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

İlgili Videolar

İlgili Yazılar