
Steam Deck — це справжня знахідка для геймерів: портативний комп'ютер з усіма можливостями ігрового ПК. Однак більшості геймерів бракуватиме ємності сховища. Спочатку базова модель мала лише 64 ГБ вбудованого сховища eMMC. В теперішній час базова модель Steam Deck оснащена PCIe 3.0 x4 NVMe SSD-накопичувачем ємністю 256 ГБ. Навіть оновлені OLED-консолі мають лише 512 ГБ або 1 ТБ сховища. А сучасним іграм для нормальної роботи потрібен значний об'єм сховища. Kingdom Come: Deliverance 2, що вийшла в лютому 2025 року, потребує 100 ГБ. Це майже 40% ємності стандартної моделі Steam Deck!
Зрозуміло, що власники Steam Deck часто вирішують замінити штатний SSD-накопичувач на щось більш містке. Для тих, хто вперше відкриває комп'ютер, це може здатися складним завданням, але насправді все доволі просто. В цьому посібнику ми детально пояснимо усе: від вибору SSD-накопичувача до встановлення ігор на вашу оновлену Steam Deck!
Підготовка до заміни
Перед початком апгрейду чи ремонту Steam Deck важливо зробити резервну копію даних, щоб не втратити ігри, зберегти досягнутий прогрес чи персональні налаштування. Хоча деякі дані ігор можуть зберігатися через Steam автоматично, це не стосується ігор, емуляторів та індивідуальних конфігурацій, які не належать до Steam. Аби гарантовано нічого не втратити, можна скопіювати важливі файли на microSD карту, зовнішній накопичувач або в безпечне онлайн-сховище вручну, або створити повну резервну копію внутрішнього накопичувача за допомогою програм для клонування — наприклад, Clonezilla або Balena Etcher. Перш ніж приступати до змін в устаткуванні, варто переконатися у повноті резервної копії та її доступності.
Зрозуміло, що перш ніж відкривати корпус свого Steam Deck, слід ознайомитися з інструкцією до консолі та виконати стандартні процедури безпеки на випадок електростатичного розряду. Перед початком роботи варто розрядити батарею до 25%. Крім того, Valve рекомендує зайти в BIOS Steam Deck та перевести її в режим Battery storage mode. Вимкніть Steam Deck та від'єднайте всі кабелі. Також потрібно вийняти всі встановлені microSD карти.
Відкриваємо Steam Deck

Спочатку викруткою з хрестовою голівкою викрутіть вісім гвинтів на задній кришці Steam Deck. Гвинти, розташовані ближче до центру, коротші за зовнішні гвинти. Тримайте їх окремо, щоб потім не переплутати та не пошкодити корпус або внутрішні компоненти гвинтом з неправильною різьбою.
Викрутивши всі гвинти, можна зняти задню кришку. Вам може знадобитися інструмент для відкриття (можна скористатися медіатором або банківською карткою). Якщо це викликає труднощі, то краще почати з верхнього або нижнього країв. При від'єднаних клямках задня кришка має легко підніматися.
Наступний крок буде залежати від вашої моделі Steam Deck. Якщо у вас одна з базових моделей, цей крок буде трохи складнішим. Базові моделі мають металевий екран материнської плати, з фольгованою стрічкою, що закриває прихований гвинт. Постарайтеся не порвати цю стрічку. Натомість за допомогою пінцета або подібного інструменту обережно відклейте стрічку, щоб її можна було використати повторно. OLED Steam Deck-и не мають цього третього гвинта, натомість вони мають чорну пластикову кришку. Відкрутіть гвинти екрану материнської плати (знову ж таки, у базовій моделі третій гвинт має відмінну від інших довжину різьби, тому його слід тримати окремо), а потім обережно зніміть екран материнської плати. Може виявитися, що він прилип до розташованих під ним термопрокладок.
Заміна SSD-накопичувача

Тепер ви бачите материнську плату. Спочатку від'єднайте акумулятор, обережно зсунувши шнур за витяжний язичок і потягнувши його від материнської плати. Тепер ви можете викрутити гвинт, що фіксує SSD-накопичувач. Знову ж таки, зберігайте цей гвинт у безпечному місці та окремо від інших гвинтів. Коли цей гвинт буде викручено, накопичувач трохи підніметься. Тримаючи його за краї, витягніть його з роз'єму M.2. SSD-накопичувач оснащений екраном від електростатичного розряду, який знадобиться і новому накопичувачу. Зніміть екран (знову ж таки, для цієї делікатної роботи можна скористатися пінцетом).
Встановіть захисний екран на новий накопичувач. Для правильного встановлення накопичувача екран має щільно прилягати до нього. Як новий накопичувач можна використовувати тільки M.2 2230 SSD з одностороннім монтажем компонентів, наприклад PCIe 4.0 NVMe Kingston NV3 2230, він стане точно на місце попереднього (проте майте на увазі, що будь-які нові накопичувачі будуть працювати на швидкості PCIe Gen 3 x4, що підтримується Steam Deck). Вставте новий накопичувач у M.2 слот до упору, акуратно притисніть його і зафіксуйте відповідним гвинтом (це має бути один із найкоротших гвинтів, 3,8 мм)).
Збираємо Steam Deck
Як ви можете здогадатися, цей процес полягає в тому, щоб просто повторити попередні дії у зворотному порядку. Обережно встановіть кабель батареї на місце, щоб приєднати її. Встановіть екран материнської плати на місце. На ньому є невеликі виступи, які мають точно стати на місце, щоб екран став рівно. Закрутіть гвинти на місце, переконавшись, що використовуєте гвинти відповідної довжини. Якщо у вашій моделі Steam Deck є фольгована стрічка, розправте її на третьому гвинті. Встановіть на місце задню панель Steam Deck, вона повинна стати на місце під гвинти. Знову ж таки, пам'ятайте, що менші гвинти йдуть зсередини, а більші — по периметру корпусу.
Підготовка SSD

Найскладніше позаду! Наступний крок — встановлення SteamOS на новий накопичувач. Окрім Steam Deck, вам знадобиться ще один комп'ютер, флеш-накопичувач ємністю більше 8 ГБ, перехідник USB-A на USB-C та дротова клавіатура.
Завантажте операційну систему Steam Deck з сайту Valve. Також завантажте відповідне програмне забезпечення для запису операційної системи комп'ютера, а потім запишіть її на флеш-накопичувач. Підключіть флеш-накопичувач до Steam Deck, якщо необхідно — використавши перехідник.
Запустіть Steam Deck, утримуючи натиснутими кнопку зменшення гучності та кнопку ввімкнення. Якщо все працює нормально, ви почуєте звуковий сигнал. Якщо завантажувальний диск працює належним чином, вам потрібно під'єднати клавіатуру і вибрати завантаження. Цей процес займе деякий час — будьте готові чекати до півгодини на кожному етапі, навіть якщо прогрес не видно. Якщо є підозра, що процес зупинився, можете перезавантажитися у диспетчер завантажувача і спробувати ще раз.
В настільній ОС, яка зрештою завантажиться, у вас буде чотири варіанти. Виберіть Re-image Steam Deck, щоб встановити Steam OS на новий SSD. Знову ж таки, цей процес займе трохи часу.
Після завершення встановлення вимкніть Steam Deck, а потім увімкніть її знову. Це може зайняти набагато більше часу, ніж зазвичай, але після завантаження вона автоматично завантажиться у Steam. Роботу завершено! Тепер потрібно лише повторно завантажити та встановити улюблені ігри.