Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

karla kaplı bir yerde boş bir yolda giden bir aracın ön camının arkasına takılı bir araç kamerası

Araç Kameranız için bir Veri Saklama Birimi Seçmek

Araç kameraları, direksiyonun başındayken geçen süreyi belgeleme amacıyla ve olayları kaydetmek için neredeyse hatalara karşı korumalı bir yöntem olarak tüketici dünyasında kendine özel bir yer buldu. Seyahatleri belgelemeye örnek olarak işe gelip giderken yaptığınız yolculukları ve bir seyahat sırasında geçtiğiniz manzaraları kaydetmek ya da evinizi satarken kullanmak üzere mahallenizin videosunu çekmek verilebilir. Olayları kaydetme açısından bakıldığında ise araç kameraları bir trafik kazasında kimin hatalı olduğunu kanıtlamanın ya da park halinde aracınızın etrafında gerçekleşen olayları kaydetmenin harika bir yoludur.

microSD kart bir araç kamerasına takılıyor

Neredeyse tüm araç kameralarında SD (Secure Digital) kartlar kullanılmaktadır ancak çoğu microSD kartlara geçmektedir. Araç kameranızda sadece SD kartlar kullanılabiliyor olsa da bir SD adaptörü microSD kullanılmasına olanak tanır.

Bir araç kamerası kullanırken veri saklama birimi kritik bir bileşendir. İlk bakışta, kamera uzun süre kayıt yapacağından büyük kapasiteli bir hafıza kartı kullanmak mantıklı görünebilir ancak. Ancak bu düşünce tarzında büyük bir hata vardır. Temel hafıza kartları sınırlı ömre sahiptir. Bu tür bir kartın, dijital kamera, akıllı telefon, GPS ünitesi ya da benzeri bir cihazda kullanıldığında kullanım ömrü sonuna ulaşması pek olası olmasa da araç kameralarında kullanım tamamen farklıdır.

Araç kamerası sistemlerinde, özellikle ağır kullanım ve yazma yoğun uygulamalar için tasarlanan yüksek dayanıklılığa sahip kartların kullanılması kritik öneme sahiptir. Araç kameraları zaman içinde yüzlerce, hatta binlerce kez yazma ve tekrar yazma işlemi yapacaktır. Yüksek dayanıklılığa sahip microSD kartlar, bunun ve aracınızı kara kışta ya da yazın sıcağında park halinde bıraktığınız gibi zorlu ortamlar üretilmiştir. Bazıları, kendilerini aşırı sıcaklıklar, darbeler ve suya karşı koruyacak kadar dayanıklıdır.

Doğru yazma hızının seçilmesi önemlidir. Çok düşük hızlar, karelerin atlanmasına ve kötü video kalitesine neden olacaktır. Diğer yandan çok yüksek hızlı kartlar gereksizdir ve video kalitesini artmasını sağlamayabilir. Genel olarak 1080p HD görüntüler kaydediyorsanız Class 10 (saniyede 10MB) kartlar yeterlidir.

Bir Kingston Yüksek Dayanıklılığı sahip microSD Hafıza Kartları

Araç kameranız için bir hafıza kartı seçerken dikkate almanız gereken birkaç husus aşağıda verilmektedir:

  • Çözünürlük – Çözünürlük ne kadar yüksekse veri saklama alanı gereksinimi o kadar yüksek olur. 4K görüntüler 1080p’den daha fazla yer kaplarken 720p görüntüler daha fazla veri üretir.
  • Tekrar yazma – Araç kameralarının hafıza kartlarında verilerin üzerine sayısız kez tekrar veri yazılır. Büyük hafıza kartı kapasitesi, yazma döngüsü sayısını azaltır ve kartın ömrünü uzatır.
  • Kullanım Süresi – Genel olarak bir saatlik 1080p kayıt yaklaşık 6GB alan kullanır. Günde iki saat, haftada beş gün araç kullandığınızda 60GB alana ya da bir 64GB karta ihtiyacınız vardır.
  • Çerçeve Hızları – Araç kameraları genellikle saniyede 30 ila 60 çerçeve (fps) çekim yapar. 60fps, daha yüksek kaliteli görüntü sağlar ancak iki kat daha fazla alan gerektirirken 30 fps video, iyi kalitede görüntüler sağlar.
  • Kapasite – Kartınızın kapasitesini dikkate almanız önemlidir. Maksimum kapasitesi nedir ve hangi noktada kaydı durdurur? Otomatik olarak başa dönüyor ve eski kayıtların üzerine yazıyor mu? Her durumda, hafıza kartlarınızla ilgili kameranızın işlevlerini bilmek de önemlidir.

Araç kameranız için bir hafıza kartı satın alırken unutulmaması gereken önemli bir konu, genel amaçlı kartların değil, yüksek dayanıklılığa sahip kartların tercih edilmesi gereklidir. Aynı zamanda dayanıklı ve zamanla yıpranacağından garantili bir kart bulmaya çalışın. Doğru performansa ve kapasiteye sahip hafıza kartı, araç kameranızın daha uzun süre çalışmasına yardımcı olabilir. Araç kameranızda her zaman ya da en çok ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda yüksek kaliteli görüntüler aldığınızdan emin olmak için kaliteli, güvenilir hafıza kartlar, yaptığınız yatırıma değecektir.

#KingstonIsWithYou

İlgili videolar

İlgili Yazılar