Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Sözlüğü

1R (1 Rank, Tek Rank)

Bir bellek modülünde bir 64-bit veri genişliği.

2R (2 Rank, Çift Rank)

Bir bellek modülünde iki 64-bit veri genişliği.

4R (4 Rank, Dört Rank)

Bir bellek modülünde dört 64-bit veri genişliği.

8R (8 Rank, Sekiz Rank)

Bir bellek modülünde sekiz 64-bit veri genişliği.


AMD

Advanced Micro Devices, işlemciler, yonga setleri, grafik işlemciler ve ilgili ürünler geliştiren bir şirkettir.

AMD EPYC™

AMD'nin sunucu işlemcileri markasıdır.

AMD EXPO™

AMD’s Extended Profiles for Overclocking]. AMD EXPO profillerine sahip bellek modülleri, AMD sistemleri için optimize edilmiş belirli hızlara, zamanlamalara ve voltajlara sahiptir.

AMD Ryzen™

AMD'nin masaüstü ve dizüstü bilgisayar CPU'ları markası.

AES (Gelişmiş Şifreleme Standardı)

FIPS’e bakın. ABD hükümeti tarafından 2002 yılından beri FIPS 197 adı altında kullanılan hassas elektronik verilerin şifrelenmesine yönelik bir blok şifre.

Otomatik Yenilemeli Okuma Dağılımı Koruması

Otomatik yenileme işlevi, nadir okunan veriler dahil olmak üzere flash bellek alanındaki tüm verileri okur ve okuma bozulması hataları, veri tutma hataları ve diğer hataların neden olduğu veri kayıplarını önlemek için gereken otomatik düzeltmeyi gerçekleştirir. Otomatik yenileme işlevi arka planda gerçekleşir. Dolayısıyla düzeltme işlemi sırasında bile komutlara verilen tepkilerden küçük gecikmeye neden olur.


Bozuk Blok Yönetimi

Bozuk bloklarda, güvenilirliğini yitirmiş bir ya da birden fazla bit bulunur. Bozuk bloklar, üretim sürecinde (Erken Bozuk Bloklar) ya da kartın kullanım ömrü boyunca (Sonraki Bozuk Bloklar) ortaya çıkar. Her iki türde Bozuk Bloklar da kaçınılmazdır. Bu nedenle Bozuk Blok Yönetimi, NAND Flash cihazlardaki bu hataları yönetmek için bir gerekliliktir. Bozuk Blok Yönetimi, bozuk blokları belirler ve işaretler, daha sonra geçersiz blokların yerini almak için serbest ekstra kapasiteyi kullanır. Bozuk bloklara veri yazılmasını durdurarak ürününün güvenilirliğini artırır. Bozuk blokta veri varsa, veri kaybını önlemek için veriyi geçerli bir bloğa taşıyacaktır.

Bozuk Blok Yönetiminin Kingston SSD'ler, eMMC ve Endüstriyel SD/microSD kartlariçin nasıl geçerli olduğunu öğrenin.

Bank

Belleklerde bank, bilgi işlemde birkaç şeyi ifade edebilir. İlk, en yaygın olarak bir DRAM çipi içindeki bilginin geçici olarak depolandığı bağımsız bir veri hattı dizisini ifade eder. Bellek denetleyicisi bir banka eriştiğinde, aynı anda bir rank'taki tüm çiplerdeki aynı konuma erişir. Bank için ikinci bir anlam, bir anakart üzerindeki çok kanallı bellek yuvalarının gruplandırılmasıdır.

bit

"İkili basamak" ifadesinin kısaltması olan bu terim, bilgi işlemdeki en temel veri ölçümüdür ve 0 ya da 1 / açık ya da kapalı olarak temsil edilir.

Bayt

Sekiz bit, bir bayta eşittir. Bu, bir metin karakteri gibi bilgileri saklamak için kullanılan bir ölçü birimidir. Bit ve bayt kombinasyonları bilgi işlemin temel dilini oluşturur.

Kaba güç (Brute force)

Mümkün olan her çözümü deneyerek bir şifreyi veya kriptografik anahtarı kırmaya çalışan karmaşık olmayan bir siber saldırı.


Kapasite

Bir modül üzerinde bulunan, GigaBayt (GB) cinsinden toplam mevcut veri bellek hücresi sayısı. Kitler için listelenen kapasite, kitteki tüm modüllerin birleşik kapasitesidir.

CAS Gecikme Süresi / CL

CAS, Column Address Strobe'un kısaltmasıdır ve CAS Gecikme Süresi (CL), erişilmesi gereken açık bellek sırasını bulmak için saat döngüsünde geçen süredir. (ör. CL32, CL40).

Kanal

SSD'lerde kanal, denetleyicinin aynı anda konuşabileceği flash çiplerinin sayısını ifade eder. Giriş Seviyesi / Ana Akım SSD'ler genellikle 2 veya 4 kanala sahiptir; daha yüksek performanslı SSD'ler genellikle 8 kanala sahiptir ve veri merkezi SSD'lerde bu sayı 16'ya kadar çıkmaktadır.

Belleklerdeki kanallar için Bellek Kanalı'na bakın.

Çip Organizasyonu / DRAM Genişliği

DRAM bileşenleri satır ve sütunlar halinde düzenlenmiş bir iç yapıya sahiptir. Çip organizasyonu, bir DRAM bileşeninin sütun genişliğini ifade eder. Bellek modülleri için kullanılan DRAM sütun genişlikleri x16 ("çarpı 16"), yani 16 sütun, x8 ve x4'tür. Bu genişlikler, bellek modülleri türlerine ve bunların kullanılabileceği bilgisayarlara karşılık gelir. Örneğin, x16 yalnızca masaüstü veya dizüstü bilgisayarlara yönelik DIMM'lerde veya SODIMM'lerde kullanılabilirken, x4 yalnızca sunucular veya iş istasyonlarına yönelik DIMM'lerde kullanılabilir. Çip organizasyonu x4 olan bir bellek modülünde, modüldeki tüm DRAM'lerin sütun genişliği aynıdır.

Cryptochip

USB sürücüdeki verileri, şifreleme anahtarı yönetimini korunabileceği cihaz üzerinde tutarak koruyan bir donanım aracı. IronKey flash sürücüler, Cryptochip’ler kullanmaktadır.


Veri Hızı

Saat döngüsü başına ne kadar veri aktarılabileceğini tanımlayan bellek hızı (MT/s cinsinden) için kullanılan terim.

DDR / Double Data Rate / DDR SDRAM

"DDR", Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory'nin (Çift Veri Hızlı Senkron Dinamik Rastgele Erişimli Bellek) kısaltılmış halidir. Senkron DRAM verileri sistem saatinde aktarırken, DDR SDRAM verileri saatin hem yükselen hem de düşen kenarlarında veya saat döngüsü başına iki kez aktararak frekansa kıyasla aktarım hızının iki katına çıkmasını sağlar. "DDR" aynı zamanda 1998 yılında piyasaya çıkan ve modül başına yalnızca 2,5V kullanarak piyasada kaldığı sürece boyunca 200, 266, 333 ve 400MT/s transfer hızlarını sunan ilk nesil DDR SDRAM bellek modüllerini ifade eder.

DDR2

DDR2, DDR SDRAM'in ikinci neslidir. Modül başına yalnızca 1,8V ile daha az güç kullanıyordu ve 2003 yılında 400MT/s ile başlayan veri aktarım hızını, piyasada kaldığı süre boyunca 533, 667, 800 ve 1066MT/s'ye yükselerek arttı.

DDR3

DDR3, DDR SDRAM'in üçüncü neslidir ve ilk olarak 2007 yılında piyasaya sürülmüştür. Modül başına 1,5V ile DDR2'den daha az güç kullanan DDR3, hız olarak 800MT/s ile başlamış, daha sonra 1066, 1333, 1600, 1866 ve 2133MT/s'ye hızlara kadar ulaşmıştır.

DDR3L

DDR3L, DDR3 JEDEC standardı içinde bir alt spesifikasyon olarak ortaya çıkmıştır. DDR3 ile aynı hızlara ve zamanlamalara sahip olan DDR3L, voltajı 1,35V'a düşürerek dizüstü bilgisayarlarda pil ömründen tasarruf sağlamakta ve sunuculardaki ısıyı azaltmaktaydı. DDR3L bellek, DDR3 ile geriye dönük uyumludur ve eski sistemlerde veya DDR3 standart modülleriyle bir arada kullanıldığında 1,5V'a geçecektir.

DDR4

DDR4, DDR SDRAM'in dördüncü neslidir ve 2014 yılında piyasaya sürülmüştür. DDR4, yalnızca modül başına 1,2V ile 1600, 1866, 2133, 2400, 2666, 2933 ve 3200MT/s hızları sunmuştur. DDR4, DIMM modülünün şeklinden başlayarak DDR3'e göre önemli gelişmeler ortaya koymuştur. DIMM'in alt merkezinde, yuvaya oturuşu iyileştirmek ve modülü mikro devrelere potansiyel olarak zarar verebilecek yerleştirme kuvvetine karşı sağlamlaştırmak için bir kavis şekli tasarımı bulunmaktadır.

DDR5

DDR5, DDR SDRAM'in beşinci neslidir ve 2020'de piyasaya sürülmüştür. DDR5, 3200, 3600, 4000, 4400, 4800, 5200, 5600, 6000, 6400, 6800 ve 7200MT/s hızlar sunmaktadır. DDR5, güç tüketimini, modül başına yalnızca 1,1V'a düşürerek önemli ölçüde azalttı ve gücü gerektiği yerde ve zamanda daha iyi dağıtmak için modülde bir Güç Yönetimi IC'si (Power Management IC - PMIC) içeriyordu. DDR5 modülleri, bankların ve veri bloğu uzunluğunun iki katına çıkarılması, aynı bankın yenilenmesine izin verilmesi ve modülün bağımsız olarak adreslenebilir iki 32 bit alt kanala ayrılması yoluyla önceki nesillere göre verimliliği büyük ölçüde artırmıştır. Veri bütünlüğü de her bir DDR5 DRAM bileşenleri içindeki bit hatalarını düzeltme yeteneğine sahip olan on-Die ECC'nin dahil edilmesiyle geliştirilmiştir.

Design-In

Design-in, kiosklar, POS sistemleri, dijital tabelalar, tanılama ekipmanları vb. gibi geleneksel olmayan bir PC'ler/cihazlar kategorisini ifade etmektedir. Kingston, özellikle bu bilgi işlem sistemi kategorisine özel bileşenler, modüller ve sürücüler üretmektedir.

Kalıp Modeli

Bir yarı iletken üreticisinin DRAM bileşeninin harfli tanımını gösterir. Bu harfler genellikle belirli bir yoğunluğu ve tasarımı temsil eder.

DIMM / Dual In-line Memory Module - Çift Sıralı Bellek Modülü

DIMM, Dual In-Line Memory Module'ün kısaltmasıdır ve her iki tarafında ayrı elektrik kontakları bulunan bir modül türüdür. Bu, her iki taraftaki modüllere/modüllerden verilerin bağımsız biçimde aktarılmasını sağlar.

Lütfen DRAM bellek modüllerimize bakın.

DRAM Yoğunluğu

Bir DRAM çipinin kendi kapasitesi "yoğunluk" olarak adlandırılır ve Megabit veya Gigabit cinsinden ölçülür. DRAM yoğunluğu ne kadar yüksek olursa, yapılabilecek bellek modülü kapasitesi de yüksek olacaktır. Genel olarak nesiller arasında yoğunluk iki katına çıkar, ancak DDR5'te “ikili olmayan” (non-binary)olarak da adlandırılan 24Gbit'lik bir ara yoğunluk vardır. Aşağıda her bellek nesli için öne çıkan sık karşılaşılan yoğunluklar verilmiştir:

DDR3 DDR4 DDR5
2Gbit 4Gbit 16Gbit
4Gbit 8Gbit 24Gbit
16Gbit 32Gbit

DRAM / Dynamic Random Access Memory - Rastgele Erişimli Bellek

DRAM, Dinamik Rastgele Erişimli Belleğin kısaltmasıdır ve günümüzde bilgi işlem sistemlerinde en yaygın kullanılan RAM teknolojisi türüdür. DRAM çipleri, bilgisayar kodundaki birleri ve sıfırları temsil etmek için elektrik yüklerini depolayabilen kapasitörler ve transistörlerin yer aldığı veri hatlarından oluşan bir ızgaraya yerleştirilmiş yarı iletkenlerden yapılır.

Çift Kanallı

Takılan iki tamamen aynı bellek modülünün sistem performansını artırmak için bant genişliklerini birleştirdiği bellek yuvası mimarisi.

Dinamik Veri Yenileme

Dinamik Veri Yenileme, yalnızca okuma işlemlerinde, çok sayıda hatanın bulunduğu blokların kaldırılmasını ve sonraki kullanımlar için yenilenmesini sağlamak için kullanılır. Her okuma komutunda denetleyici, hedef blokta üç aşamalı bir kontrol gerçekleştirecektir: birinci aşama “yenilenmesi gerekiyor” işareti için yapılan kontroldür. İkinci aşama, o sırada mevcut olan hata bitlerinin sayısını kontrol etmektir. Üçüncü aşama, o sırada var olan tekrar deneme sayısı için tekrar denemeleri kontrol etmektir.


EC4

72-bit veri genişliğine sahip DDR5 sunucu sınıfı bellek modülü için bir JEDEC tanımı.

EC8

80-bit veri genişliğine sahip DDR5 sunucu sınıfı bellek modülü için bir JEDEC tanımı.

ECC / Error Correction Code - Hata Düzeltme Kodu

Bilgi işlemde tek veya çok bitli veri bozulmasını düzeltebilen bir algoritma. Belleklerde (RAM) ECC, tipik olarak sunucu veya iş istasyonu sınıfı işlemcinin bellek denetleyicisinde bulunur. Ekstra veri genişliği sağlamak için ek DRAM bileşenlerine sahip ECC özellikli bellek modülleri (ECC Tamponsuz, ECC Kayıtlı, Yükü Azaltılmış), bellek denetleyicisinin hata algılama ve düzeltme işlemini gerçekleştirmesi için gereklidir.

ECC UDIMM

ECC Tamponsuz DIMM (UDIMM) modülleri, ECC algoritmasını desteklemek için ekstra DRAM bileşenlerine sahiptir.

EEPROM

EEPROM, Electrical Erasable Programmable Read-Only Memory (Elektriksel Silinebilir Programlanabilir Salt Okunur Bellek) anlamına gelen bir kısaltmadır. Bu, bellek modülünde bulunan ve modül özellikleri hakkında önemli bilgilerin saklandığı bir bileşendir. SPD, bir EEPROM olarak kabul edilir.


FAT

Dosya Ayırma Tablosu (File Allocation Table - FAT), sabit disk sürücüler için geliştirilmiş bir dosya sistemidir. İşletim sistemi (OS) tarafından sabit disk sürücülerdeki ve diğer bilgisayar sistemlerindeki dosyaları yönetmek için kullanılır. Genellikle flash belleklerde, dijital kameralarda ve taşınabilir cihazlarda kullanılır. Dosya bilgilerini saklamak ve bir sabit disk sürücünün ömrünü uzatmak için kullanılır. Dosya Sistemleri hakkında daha fazla bilgi alın.

FIPS (Federal Information Processing Standards - Federal Bilgi İşleme Standartları)

Federal Bilgi Güvenliği Yönetimi Yasası (FISMA) uyarınca Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) tarafından geliştirilen ve Ticaret Bakanı tarafından onaylanan ABD federal bilgisayar sistemleri için standartlar ve kılavuzlar.

FIPS 197

Advanced Encryption Standard - Gelişmiş Şifreleme Standardı (Rinjdael olarak da bilinir), Belçika’da geliştirilen bir blok şifreleyicinin bir modeli. 128, 192 ya da 256-bit anahtarlar kullanır: AES-128 hiçbir zaman kaba güçle (brute force) kırılamamıştır ve Gizli düzeydeki verilerle kullanım için yeterince korumalıdır. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından Çok Gizli bilgiler için onaylanan ve herkesin kullanımına açık ilk şifrelemedir (192 bit veya daha yüksek şifreleme).

FIPS 140-2 3. Seviye

2019'da hazırlanan ortak bir devlet bilgisayar güvenliği standardı. Bu standardı karşılayan sistemler, üretim düzeyinde güvenli olmanın ve rol kimlik doğrulama ve fiziksel kurcalamaya karşı dayanıklılık gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra, sistemlerde "kritik güvenlik parametrelerinin" modüle girdiği ve modülden çıktığı arayüzlerin farklı olmasını gerekmektedir.

Flash Bellek

Flash bellek kalıcıdır (güç kaynağı olmadığında verilerin kayıtlı kalmasını sağlayan bellek türü). Flash bellek genellikle katı hal sürücüleri (SSD'ler) ve USB flash sürücüler gibi cihazlarda bulunur. Genellikle kişisel bilgisayarlarda ve kurumsal veri saklama çözümlerinde bulunur.

Form Faktörü

Bu genellikle SSD veya DRAM gibi bir elektronik bileşenin boyutunu ve şeklini ifade eder.

Piyasada yaygın olarak bulunan SSD'ler, Storage Networking Industry Association (SNIA) tarafından tanımlanan 2,5", M.2, U.2 ve mSATA form faktörlerinde mevcuttur. SSD form faktörleri hakkında daha fazla bilgi alın.

DRAM modüllerinde, JEDEC endüstri standartları DRAM modüllerinin boyutlarını ve konektör tiplerini tanımlar. En yaygın DRAM modülü form faktörleri DIMM ve SODIMM'dir.

Frekans

Genellikle RAM'in hızı, veri hızı veya saat döngüsü olarak adlandırılır.


Çöp Toplama

Çöp Toplama, NAND Flash’ın dayanıklılığını sürdürmesi ve hızını koruması için önemli bir özelliktir. NAND Flash tabanlı aygıtlar, orada bulunan verilerin üzerine yazamazlar. Program/Silme döngüsünden geçmeleri gerekir; kullanımda olan bir veri bloğunun üzerine yazmak için, bir NAND Flash denetleyicisi önce geçerli verilerin (hâlâ kullanımda olan veriler) tümünü kopyalayıp farklı bir bloktaki boş sayfalara yazar, ilgili bloktaki tüm hücreleri (hem geçerli hem de geçersiz verileri) siler ve ardından, yeni silinen bloğa yeni verileri yazar. Bu işleme Çöp Toplama denir. Daha fazla bilgi.

Gbps / saniye başına Gigabit

Milyar bit cinsinden bir bant genişliği ölçüsü.

Gigabit / Gb / Gbit

1000³ bit veya 1000 Mb. Genellikle DRAM çipleri gibi bileşenlerin yoğunluğunu tanımlamak için kullanılır.

Gigabayt / GB / GBayt

1000³ bayt ya da 1000 MB. Genellikle bellek veya SSD'lerin kapasitesini ifade etmek için kullanılır.

GT/s

GT/s, saniye başına gigatransfer anlamına gelmektedir.


Isı Dağıtıcı

Isıyı dağıtmak için modüllere takılan bir metal parça.


Infrared Sync Technology™ / IR Sync

Bu, RGB desenlerini hizalamak için Kingston HyperX ve FURY bellek modüllerindeki kızılötesi bileşenleri kullanan patentli bir senkronizasyon teknolojisidir.

Intel®

Intel Corporation. CPU'lar, yonga setleri, GPU'ların yanı sıra birçok başka teknolojinin tasarımını ve üretimini yapan bir bilgi işlem şirketi.

Intel® Xeon®

ECC bellek desteği, yüksek çekirdek sayıları ve yüksek miktarda RAM ve GPU'ları desteklemek için geniş bant genişliğine sahip Intel® sunucu/üst düzey masaüstü CPU'ları serisi.

Intel® XMP 2,0

Intel® Extreme Memory Profiles, bellek ve anakart sağlayıcılarının son kullanıcı için kolay hız aşırtma sağlamak amacıyla hız aşırtma profillerini (DDR3 ve DDR4) ayarlamasına olanak tanıyan bir Intel şartnamesidir.

Intel® XMP 3.0

XMP'nin DDR5 için yapılan en son sürümü, üçü bellek üreticisi ve ikisi son kullanıcı tarafından manuel hız aşırtma için özelleştirilebilir olmak üzere beş taneye kadar profili desteklemektedir.

Intel® XMP 3.0 Onaylı

Intel'in Şirket İçi Onay programına gönderilmiş ve bundan geçmiş bir parça veya kit.

Intel® XMP 3.0-Ready

Intel® XMP 3.0 şartnamesi ile uyumlu bir parça veya kit.

Intel® XMP 2.0 Onaylı

Intel'in Şirket İçi Onay programına gönderilmiş ve bundan geçmiş bir parça veya kit.

Intel® XMP 2.0-Ready

Intel® XMP 2.0 şartnamesi ile uyumlu bir parça veya kit.


JEDEC

JEDEC, yarı iletken ve bilgisayarla ilgili birçok teknoloji için endüstri standartları kurumu olan Joint Electron Device Engineering Council'in kısaltmasıdır. JEDEC, bellek de dahil olmak üzere standartları belirlemek için birlikte çalışan endüstrideki oyunculardan oluşan bir konsorsiyumdur.


Kingston FURY™ Beast

Kingston'ın giriş seviyesi hız aşırtması yapılabilir UDIMM ürünleri serisi.

Kingston FURY™ Impact

Kingston'ın hız aşırtması yapılabilir SODIMM ürünleri serisi.

Kingston FURY™ Renegade

Kingston'ın yüksek performanslı hız aşırtması yapılabilir UDIMM ürünleri serisi.

Kit

Genellikle çift, üç ya da dört kanallı bellek mimarisini destekleyen, birden fazla bellek modülünün yer aldığı bir parça numarası. Örneğin, K2 = pakette toplam kapasiteye eşit olacak şekilde 2 DIMM bulunur.


Uzunluk (mm) x Yükseklik (mm) x Genişlik (mm)

Isı dağıtıcı dahil bir modülün milimetre cinsinden ölçüleri.

Load Reduced DIMM (Yükü Azaltılmış DIMM) / LRDIMM

Kayıtlı DIMM'lere (RDIMM'ler) benzer şekilde, LRDIMM'ler bellek denetleyicisi üzerindeki yükleri azaltmak, dolayısıyla fazla yükleri telafi etmek amacıyla bellek hızlarının düşmesini önlemek için veri tamponlarına sahiptir. LRDIMM teknolojisi, performanstan ödün vermeden büyük kapasiteli modüller sağlar.


M.2

Dahili olarak takılan bilgisayar genişletme kartları için bir form faktörü. Farklı modül genişliklerine ve uzunluklarına izin verir.

Mbps

Megabit/saniye, saniyede milyon bit cinsinden veri hızı.

Megabayt / MB

1000² bayt ya da 1000 KB. Genellikle belleklerin, SSD'lerin ve diğer flash cihazların veri kapasitesini ifade etmek için kullanılır.

Megabit / Mb

1000² bit ya da 1000 Kb. Genellikle DRAM gibi bileşenlerin yoğunluğunu ifade etmek için kullanılır.

RAM / Bellek 

Bir bilgisayarda veya diğer ilgili donanımlarda kullanılmak üzere gerekli verileri saklayan, genellikle yarı iletken olan bir cihaz.

Bellek Kanalı

Bellek kanalı, bir bellek modülü ile bir bellek denetleyicisi (tipik olarak işlemcinin içinde bulunur) arasındaki veri aktarım yoludur. Çoğu bilgisayar sistemi (PC'ler, dizüstü bilgisayarlar, sunucular), bellek performansını artırmak için kanalların birleştirildiği çok kanallı bir bellek mimarisine sahiptir. Çift Kanallı bellek mimarisi, aynı modüller bir çift olarak takıldığında, bellek denetleyicisi için etkin bant genişliğinin iki katına çıktığını gösterir.

Megahertz / MHz

Megahertz, saniyede milyon döngü için standart bir ölçü birimidir. Geçmişten bu yana bellek modülünün frekansını/veri hızını tanımlamak için kullanılır.

Megatransfer / MT/s

Megatransfer, saniyede milyon transfer (MT/s) anlamına gelir ve verileri iki kat daha yüksek frekansta aktaran tüm DDR bellek modüllerinin veri hızını (hızını) tanımlamada kullanılan doğru terimdir. Daha fazla bilgi.

microSD Kart

Genellikle cep telefonlarında ve diğer taşınabilir cihazlarda kullanılan çok küçük bir hafıza kartı türü. Lütfen microSD kart ürünserimize bakın.


NAND

Bir flash bellek türü, elektriksel olarak silinebilen ve yeniden programlanabilen elektronik kalıcı bir veri saklama ortamı. NAND, bir mantık geçidi (dijital elektronik cihazlarda belirli bir çıkış üretme yolu) olan NOT AND’ı ifade etmektedir.

NAND Cihaz İstifleme

Veri saklama kapasitesini artırmak için, NAND flash bellek gibi kalıcı bir bellek cihazı, bir bellek kalıbı paketi oluşturmak üzere birden fazla bellek kalıbı (örn. çip) istifine sahip olabilir. Bellek kalıbı paketi DDP (Double-Die Package - Çift Kalıp Paketi), QDP (Quad-Die Package - Dört Kalıp Paketi), ODP (Octo-Die Package - Sekiz Kalıp Paketi) ve HDP (16 die package - 16 kalıp paketi) gibi çeşitli formlarda uygulanabilir. Kalıp istifleme teknolojisi, USB sürücü veya M.2 SSD'ler gibi küçük form faktörlerinde daha yüksek kapasite sağlar.

İkili Olmayan (Non-Binary) Bellek

Lütfen DRAM Yoğunluğu'na bakın.

Non-ECC (ECC Olmayan)

ECC algoritmasını desteklemek için veri genişliğine (ekstra DRAM tarafından sağlanan) sahip olmayan bir modül.

Kalıcı Bellek

Kalıcı bellek, güç kapatılsa bile kayıtlı verileri saklama özelliğine sahip bir bilgisayar belleği türüdür.

NVM Express™ (NVMe™)

Non-Volatile Memory Express, bilgisayarın kalıcı belleğine (SSD gibi) erişmeye yönelik bir açık arayüzü spesifikasyonudur.


On-Die ECC / ODECC

ODECC olarak kısaltılan On-die ECC, bit hatalarını modüle iletilmeden önce düzeltmek için DRAM çipinde yer alan ECC'dir. Bellek için bu teknoloji DDR5 ile tanıtıldı.


PCB / Printed Circuit Board (Baskılı Devre Kartı)

PCB, Printed Circuit Board'un (Baskılı Devre Kartı) kısaltmasıdır. PCB'ler, yarı iletken çiplerin birbirine bağlandığı ortamdır. PCB kartları genellikle çok katmanlıdır ve iletken ve yalıtkan katmanlardan oluşur. Her katman, dış katmanlara yüzeye monte edilen yarı iletken bileşenleri bağlamak için bakır gibi iletken malzemelerin kullanıldığı bir desenle işlenmiştir.

PCI Express® (PCIe®)

Peripheral Component Interconnect Express, GPU’lar ya da SSD’ler gibi yüksek hızlı bileşenlere yönelik bir arayüz standardı.

PCN

Part/Product Change Notice'in (Parça/Ürün Değişiklik Bildirimi) kısaltması. Bunlar yeni bir ürünün duyurulmasını, üründe yapılan bir değişikliği, ürünün kullanım ömrünün sona ermesini veya üretimin durdurulmasını belgelendirmek için kullanılır.

PMIC

PMIC, Power Management Integrated Circuit (Güç Yönetimi Entegre Devresi) anlamına gelen bir kısaltmadır. PMIC'ler genellikle bir cihaz üzerindeki spesifik bileşenlere giden gücü yönetmek için kullanılır. DDR5'te her modülde bir PMIC bulunur.

Plug N Play (PnP)

Plug and Play (PnP) (Tak-Çalıştır), bilgisayarda çalışmak için özel yazılım veya sürücü gerektirmeyen birçok cihaz türünü ifade edebilir. Kingston için "Plug N Play" terimini, profilleri etkinleştirmek zorunda kalmadan hız aşırtma yapmanın, öncülüğünü Kingston'ın yaptığı bir yöntemi tanımlamak için kullanıyoruz. PnP'li Kingston FURY modülleri, SPD'deki varsayılan JEDEC profiline programlanmış hız aşırtma zamanlamalarına sahiptir. Bu da bilgisayarı otomatik olarak daha yüksek performansa geçmeye zorlar.

Elektrik Kesintisi Koruması

Elektrik kesintileri kaçınılmazdır ve düzgün donanım kullanılmadığında iş ortamında zararlara neden olabilir. Elektrik Kesintisi Koruması, veri kaybını önlemek için gereklidir. Desteklenen ana cihaz karta, güçte bir düşüş tespit ettiğinde tüm işlemlerini durduracak bir komut gönderebilir. Bu durum karta, elektrik kesintisi sırasında yazılmakta olabilecek verileri kaydetmesi için zaman tanıyacaktır.


Dört Kanallı

Takılan dört tamamen aynı bellek modülünün sistem performansını artırmak için bant genişliklerini birleştirdiği bellek yuvası mimarisi.

Dört Sıra

4 Rank, ya da Dört Sıra, modül başına kaç 64-bit verinin yüklenebildiği.

QVL / Qualified Vendor List (Onaylı Sağlayıcı Listesi)

QVL, genellikle onaylı sağlayıcı listesi anlamına gelen bir kısaltmadır. PC ve anakart üreticileri, destek sitelerinde bellek ve SSD'ler gibi hangi bileşenlerin sistemleriyle çalıştığının test edildiğini göstermek için sıklıkla QVL'leri listeler.


RAM / Random Access Memory (Rastgele Erişimli Bellek)

RAM, Random Access Memory (Rastgele Erişimli Bellek) anlamına gelen bir kısaltmadır. Bilgi işlem sistemlerinde RAM genellikle hızlı erişim sağlamak için veri saklama sistemi (SSD/HDD) ve işlemci arasındaki kısa süreli belleği ifade eder. Günümüzde RAM'ler çoğunlukla olarak kalıcı olmayan yapıdadır, yani güç olmadan bilgiyi tutmaz.

Rank (Sıra)

Rank, 64 bit genişliğinde bir veri bloğudur. Bitlerin miktarı DRAM çipleri tarafından değil bankların miktarı tarafından belirlenir (ör. sekiz x8 çip ile elde edilen 64 bit bir Rank'i oluşturur). Bir bellek modülünde birden fazla Rank bulunabilir, ancak verilere aynı anda yalnızca bir Rank'tan erişilebilir.

RAS

RAS, bilgi işlem sistemlerinde birkaç anlama gelebilen bir kısaltmadır. İlk olarak, RAS, işlemciden RAM'e bir satır etkinleştirme isteğini ifade eden Row Address Strobe anlamına gelebilir. RAS aynı zamanda Reliability, Availability ve Serviceability (Güvenilirlik, Kullanılabilirlik ve Hizmet Verilebilirlik) anlamına da gelebilir. Bunlar, RAM için gelişmiş yedeklilik sağlayan ECC, DIMM Sparing (DIMM Ayırma), Lock-step (Kilit Adımı), Mirroring (Aynalama) gibi yonga seti özellikleridir. RAS özellikleri çoğunlukla iş istasyonu ve sunucu sınıfı sistemlerde bulunur.

Kayıtlı DIMM / RDIMM (Registered DIMM)

Kayıtlı DIMM (RDIMM), bir Kayıt bileşenine sahip ECC özellikli sunucu sınıfı bellek modülüdür. Çoğu sunucu yonga setleri, ana sistem belleği olarak RDIMM'lerin kullanılmasını gerektirir. DDR5'lerde modül anahtarı (çentik), uyumsuz sistemlerin yuvalarına takılmasını önlemek için Tamponsuz DIMM'lerden (UDIMM) farklı konumlandırılmıştır.

Ready for AMD Ryzen™

AMD Ryzen tabanlı bilgisayarlarda hız aşırtma için AMD şirket içi kalifikasyon programı.

Kayıt (Register)

Kayıt, bir modül üzerindeki DRAM bileşenleri ile bellek denetleyicisi arasında bir tampon görevi gören Kayıt Saat Sürücüsünün (Registered Clock Driver - RCD) kısaltmasıdır. Kayıtlar, daha yüksek kapasiteler elde etmek için bir modül üzerinde daha fazla DRAM bileşeninin kullanılmasına olanak tanır. Kayıt, verileri zamanında senkronize etmek için ek bir saat döngüsü kullanarak modül üzerindeki DRAM'in komut ve adres sinyallerini yönetir.

RGB

RGB, Red, Green ve Blue (Kırmızı, Yeşil ve Mavi) anlamına gelen bir kısaltmadır ve RGB LED'ler ışık desenleri oluşturmak için kullanılır. Belleklerde RGB LED'ler modülün entegre bir parçasıdır ve estetik için ısı dağıtıcıdaki bir ışık dağıtıcının altına yerleştirilmiştir. Lütfen RGB özelliğine sahip ürünlerimize bakın.


SATA

Serial Advanced Technology Attachment’ın kısaltması olan SATA, sabit disk sürücüler ve SSD’ler gibi veri saklama cihazlarına bağlanan bir bilgisayar veri yolu arayüzüdür.

SD Kart

Genellikle dijital kameralarda ve diğer taşınabilir cihazlarda kullanılan bir hafıza kartı türü. Lütfen SD kart ürün serimize bakın.

SD Hız Sınıfı

SD Association, verileri bir hafıza kartına kaydederken belirli yazma hızları gerektiren video kayıt ürünleri üreten şirketlerin ihtiyaçlarına göre minimum veri aktarım hızını derecelendiren standartlar oluşturmuştur. SD Hız Sınıfı, UHS Hız Sınıfı ve Video Hız Sınıfı, minimum yazma hızlarını garanti etmek ve en iyi performansı sunmak için hem hafıza kartları hem de cihazlar için bunu standart hale getirmiştir.

SDRAM / Synchronous DRAM (Senkron DRAM)

SDRAM, Synchronous DRAM (Senkron DRAM) anlamına gelen bir kısaltmadır ve günümüzde çoğu bilgisayar için ana RAM teknolojisidir. Bu bellek teknolojisi ilk olarak 1990'ların sonunda ortaya çıktı ve veri aktarımlarını sistem saatiyle senkronize ederek performansı büyük ölçüde artırdı.

Server Premier

Server Premier, genellikle sunucular ve iş istasyonlarına yönelik ECC'li modüller için Kingston'ın endüstri standardı bellek ürün serisidir ve parça numaraları "KSM" ile başlar.

SIMM / Single In-line Memory Module (Tek Sıralı Bellek Modülü)

SIMM, Single In-Line Memory Module (Tek Sıralı Bellek Modülü) anlamına gelen bir kısaltmadır ve eski bir bellek modülü form faktörüdür. SIMM'ler genellikle 32 bit veri genişlikleriyle sınırlıydı ve modül pimlerinin her iki tarafından bağımsız veri erişimlerini desteklemiyordu.

Tek Rank

1 Rank (1R) ya da Tek Sıra, modül başına kaç 64-bit verinin yüklenebildiği.

System In Package (SIP)

System In Package (SiP - Paket içinde Sistem), birden fazla entegre devreyi (IC) ve pasif bileşeni, paket üzerinde paket kullanılarak istiflenebilen tek bir pakette bir araya getirmek için kullanılan bir tasarımdır. Genellikle SSD'lerde, USB Sürücülerde, SD kartlarda, bir cep telefonunun içinde vb. kullanılır.

SODIMM / SO-DIMM

SODIMM, Small Outline DIMM (Küçük Boyutlu DIMM) anlamına gelen bir kısaltmadır. DIMM'lere benzeyen SODIMM'ler daha küçüktür ve çoğunlukla dizüstü bilgisayarlarda ve küçük form faktörlü PC'lerde kullanılır.

SPD / Serial Presence Detection (Seri Varlık Algılama)

SPD, Serial Presence Detection (Seri Varlık Algılama) anlamına gelen bir kısaltmadır. SPD bir EEPROM, yani bellek modülü üzerinde kendi özellikleriyle ilgili bilgileri saklayan bir çiptir.

Hız

Belleklerde hız genellikle modülün veri hızını ifade eder. Tüm DDR nesillerinde hız, saniyede megatransfer (MT/s) cinsinden belirtir. Bellek hızı birçok şekilde yazılabilir: DDR5-4800 ya da PC5-38400 ya da 4800MT/s DDR5. Bir modülün hızı, 8 ile çarpılarak bir modülün etkin bant genişliğini belirlemek için de kullanılabilir. Örneğin, DDR5-4800, 38.400MB/s veya 38,4GB/s etkin bant genişliğine sahiptir. Bu, saniyede modüle gelen ya da modülden giden verilerin en yüksek veri aktarım hızıdır.

SD ve microSD kart hızı için lütfen SD Hız Sınıfı bölümüne bakın.

Hız Sınıfı (Class 4, 6, 10)

SD Association, farklı harici veri saklama kartları (SD, microSD) için hız derecelendirmesini standart hale getirdi. Bunlar 'Hız Sınıfı' olarak adlandırılır ve mutlak minimum sürekli yazma hızlarını belirtir. Kartlar Class 4 (4MB/s), Class 6 (6MB/s) ya da Class 10 (10MB/s) olarak sınıflandırılabilir. Daha fazla bilgi.

SSD

Katı Hal Sürücüsü, verilerin sabit disk sürücülerinde olduğu gibi mekanik bir aktüatör yerine bir Flash denetleyici tarafından okunduğu ve yazıldığı Flash NAND çip gruplarından oluşan bir veri saklama cihazı. Mekanik parçaların olmaması nedeniyle SSD'ler HDD'lere göre daha sorunsuz ve verimli çalışır. SSD'lerin HDD'lere göre bir diğer avantajı da manyetik parazitlerden zarar görmemeleridir. Lütfen SSD ürün serimize bakın.

Güçlü ECC Motor

NAND Flash belleğin, veriler Flash denetleyici üzerinden ana PC’den NAND veri depolamasına taşınması sırasında veri bütünlüğünü koruması gerekmektedir. Ana sistemden karta veri transferlerine, NAND Flash veri saklama alanına gerçekten yazılmasından önce “havadaki veri” ya da “taşınmakta olan veri” gibi adlar verilir. Flash denetleyicilerde, bu yolda ilerlerken verileri etkileyebilecek hataların çoğunun tespit edilmesi ve düzeltilmesi için Hata Düzeltme teknolojisi (Error Correction Code anlamına gelen ECC olarak adlandırılır) bulunur. Flash bellek yongalarında, yazılan her veri bloğu için ek hata düzeltme bilgileri bulunur; bu bilgi, Flash denetleyicinin bir veri bloğu okunurken eş zamanlı olarak birçok hatanın düzeltmesini sağlar. NAND Flash bellek, sabit disk sürücülerde olduğu gibi normal çalışma sırasında ECC verileri, oluştukça düzelteceği bit hataları ile karşı karşıya kalacaktır. Bir NAND cihazının bir veri bloğunda fazla sayıda hata olduğunda bu blok Bad Block (Bozuk Blok) olarak işaretlenecek, blok hizmetten alınacak ve yedek bloklar hizmete alınacaktır. Bu işlem sırasında veriler gerekiyorsa ECC kullanılarak düzeltilecektir. Yedek Blokların kullanılması, SSD’lerin kullanılabilir ömrünü ve dayanıklılığını artıracaktır.

Kingston SSD'lerde hata algılama ve düzeltme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Alt kanal

Belleklerde alt kanal, DDR5 bellek modüllerinin verimliliği artırmak için 64 bit adresi iki bağımsız 32 bitlik segmente bölen bir tasarım özelliğini ifade eder.


UDIMM / Unbuffered DIMM (Tamponsuz DIMM)

Kayıt veya tampon içermeyen bir bellek modülü. Tamponsuz modüller genellikle PC masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılır.

UHS-I Video Hız Sınıfı

Video kaydı için bir hız sınıfı. Söz konusu ortamın minimum yazma hızı bir harf ve ardından gelen bir sayı ile gösterilir. V30 hız sınıfı, en az 30MB/s yazma hızına sahiptir.

Tamponsuz (Unbuffered)

Modül üzerinde Kayıt (Register) gibi veri tamponları bulunmaz.

U.2

Kurumsal pazar için tasarlanmış bir SSD bağlama bilgisayar arayüzü standardı. Genellikle 2,5" form faktöründe gelir ve M.2'den daha fazla veri saklama alanı sunar.

UHS-I

Ultra-High Speed – I (UHS-I), SDHC ve SDXC hafıza kartlarında kullanılan bir hız sınıfıdır. UHS-I, 104 MB/s’ye varan veri yolu arayüzü hızına sahiptir.

UHS-II

Ultra-High Speed – II (UHS-II), SDHC ve SDXC hafıza kartlarında kullanılan bir hız sınıfıdır. UHS-I, 312 MB/s’ye varan veri yolu arayüzü hızına sahiptir. İlk versiyondan (UHS-I) farkı, daha yüksek aktarım hızlarına olanak tanımak için Düşük Voltajlı Diferansiyel Sinyalleme (LVDS - Low Voltage Differential Signaling) teknolojisini kullanan ikinci pim sırasının eklenmiş olmasıdır.

UHS Hız Sınıfı (U1, U3)

Ultra High Speed (UHS), video kaydı için minimum sürdürülen yazma performansını belirtir. SD Association, UHS Speed Class 1 ve UHS Speed Class 3 olmak üzere iki UHS Speed Class çıkarmıştır. UHS Speed Class 1, en az 10MB/s yazma hızını desteklerken UHS Speed Class 3 en az 30MB/s yazma hızını desteklemektedir. UHS Hız Sınıfı, genellikle bir U sembolünü içinde 1 ya da 3 ile ifade edilir. Daha fazla bilgi.

USB

Evrensel Seri Veri Yolu (Universal Serial Bus - USB), cihazlar ile kişisel bilgisayar (PC) veya akıllı telefon gibi bir ana denetleyici arasında bağlantıya olanak tanıyan standart bir arabirimdir. Dijital kameralar, fareler, klavyeler, yazıcılar, tarayıcılar, medya cihazları, harici sabit sürücüler ve flash sürücüler gibi çevre birimi cihazlarının bağlanmasını sağlar.

USB 3.2 Gen 1 (5Gbps)/USB 3.2 Gen 2 (10Gbps)/USB 3.2 Gen 2x2/USB 4

Bu USB standartları arasındaki fark, veri aktarım hızı becerileridir. USB 3.2 Gen 1 5Gbit/s’ye, USB 3.2 Gen 2 10Gbit/s’ye, USB 3.2 Gen 2x2 20Gbit/s’ye ve USB4 40Gbit/s’ye kadar hızları desteklemektedir. Daha fazla bilgi.


Video Hızı Sınıfı (V10, V30, V60, V90)

Video Hız Sınıfı, SD Association tarafından daha yüksek video çözünürlüklerinde ve kayıt özelliklerinde çalışabilen kartları sınıflandırmak için oluşturulmuştur. Bu hız sınıfı, video kaydı için minimum sürekli performansı garanti eder. V6, V10, V30, V60 ve V90 sınıfları bulunmaktadır. V90 Hız Sınıfı, hafıza kartının minimum yazma hızının 90MB/s, V30 Hız Sınıfı 30MB/s vb. olduğunu gösterir. Daha fazla bilgi.

ValueRAM

Kingston'ın geleneksel olarak white-box masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan ECC sınıfı olmayan DIMM'ler ve SODIMM'ler için endüstri standardı bellek ürün serisi.

VLP / Very Low Profile (Çok Düşük Profil)

VLP, JEDEC'in; ince profilli sistemlerde kullanıma yönelik bir bellek modülü yüksekliği sınıflandırmasını ifade eder. DDR3 ve DDR4'lerde VLP UDIMM'ler ve VLP RDIMM'ler 18,75 mm yükseklik spesifikasyonuna sahiptir. Standart profil DDR3 (30,00 mm) ve DDR4/DDR5 DIMM'ler (31,25 mm) "düşük" profil olarak kabul edilir.


Yıpranma Dengeleme

Kingston Flash veri depolama cihazlarında, P/E döngülerini (programlama/silme) Flash belleğe eşit biçimde dağıtan gelişmiş bir yıpranma dengeleme teknolojisi kullanılmaktadır. Dolayısıyla yıpranma dengeleme, bir Flash bellek kartının kullanım ömrünü uzatır.


x16

Belleklerde x16, bir DRAM çipinin veri genişliğini ifade eder (x16, 16 bit genişliktir). x16 DRAM, UDIMM'lerde ve SODIMM'lerde kullanılır ve kullanımı bu tür DRAM'leri destekleyen işlemcilere sahip masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla sınırlıdır.

x4

Belleklerde x4, bir DRAM çipinin veri genişliğini ifade eder (x4, 4 bit genişliktir). x4 DRAM çipleri öncelikle RDIMM'lerde ve LRDIMM'lerde kullanılır ve bunları içeren modüller çok bitli hata algılama ve düzeltme ECC'yi destekleyebilir.

x64

Belleklerde x64, 64 bit anlamına gelir. Bu, bir Rank'i tamamlamak için gereken toplam genişlik miktarıdır.

x72

Belleklerde x72, 72 bit anlamına gelir. Bu, 64 bit adres artı ECC'yi desteklemek için 8 bit içeren bir modülü gösterir. x72, DDR3, DDR4 ve bazı DDR5 modüllerde RDIMM'lerin, ECC UDIMM'lerin, ECC SODIMM'lerin ve LRDIMM'lerin modül genişliğidir. x72 olan DDR5 modülleri EC4 olarak da adlandırılır.

x8

Belleklerde x8, bir DRAM çipinin veri genişliğini ifade eder (x8, 8 bit genişliktir). x8 DRAM, RDIMM'ler de dahil olmak üzere tüm bellek modülü türlerinde kullanılır.

x80

Belleklerde x80, 80 bit anlamına gelir. Bu, bir DDR5 EC8 tipi modüle özgüdür. DDR5 modülleri iki bağımsız 32 bit alt kanala sahiptir ve bunların her biri ECC'yi desteklemek için 8 bitlik bir ekleme ile toplam 40 bite ulaşabilir. İkisinin toplamı Rank başına toplam 80 bite eşittir.

XMP

Intel Extreme Memory Profile, hız aşırtma modüllerinde önceden programlanmış zamanlamalar. Daha fazla bilgi.

XTS-AES

XEX Tweakable Block Ciphertext Stealing Advanced Encryption Standard; işlevselliği, 128 bit veya daha fazla veri birimleri için AES blok şifresini bir alt yordam olarak kullanan değiştirilebilir bir blok şifredir. Hem idari hem de kurumsal birçok kuruluş tarafından kullanılan son derece güvenli bir şifreleme modudur.