Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

PC kasasında ikili olmayan bir bellek modülü.

İkili Olmayan (Non-Binary) Bellek SSS

"İkili olmayan" (non-binary) bellek nedir?

DRAM çiplerinin yoğunluğu, bilgisayar sistemleri için bellek kapasitesi talebini karşılamak amacıyla düzenli olarak artmaktadır. Eskiden yoğunluk iki katına çıkarak devam etmekteydi (örneğin 4Gbit'ten 8Gbit'e, 8Gbit'ten 16Gbit'e). Ancak DDR5 ile 24Gbit ve "ikili olmayan" bellek olarak da adlandırılan bir ara yoğunluğa sahip olduk. "İkili olmayan" terimi, yoğunluğun ikiye katlanarak devam etmemesinden gelmektedir. DRAM yarı iletken üreticileri yoğunluğu artırmak için önceki nesille aynı paket (çip) büyüklüğünde bellek hücrelerinin sayısını artırmak için tasarımı sürekli olarak geliştirmeli ve silikon çip plakası sürecini (nanometre veya nm cinsinden ölçülür) küçültmelidir. Bu yapıldığında bellek modülleri için aynı JEDEC PCB (Baskılı Devre Kartı) tasarımları kullanılabilir.

Neden 16Gbit yerine 24Gbit (ikili olmayan) tabanlı modüller seçilebilir?

Standart kullanıcılara yönelik bilgisayarlarda, bilgisayar oyunları ve üretkenlik geliştikçe uygulama gereksinimleri de artmaktadır. Artık en yeni oyun başlıklarının en az 16GB RAM önerdiğini, daha akıcı oyun ve çoklu görevler için 32 GB önerildiğini sık sık görüyoruz. Yapay zekayı destekleyenler gibi veri merkezi uygulamalarında, bellekte daha fazla veri işlemek için daha yüksek kapasitelere olan talep de artmıştır. 24Gbit DRAM, 24GB, 48GB ve 96GB DDR5 Kayıtlı DIMM'lerin üretilebilmesini sağlayarak çok kanallı bellek mimarilerinde kapasitede gözle görülür bir artış ve pahalı 3DS istiflenmiş DRAM modülleri (128GB/256GB 3DS RDIMM'ler) kullanarak daha yüksek kapasitelere büyük paralar ödemeden çekirdek başına daha fazla kapasite sağlar.

Hangi sistemler 24Gbit tabanlı modüllerle uyumludur?

Intel ve AMD'nin tüm DDR5 platformları 24Gbit belleği destekleyecek özelliktedir. Ancak, 24Gbit tabanlı modülleri takmadan önce bir BIOS güncellemesi gerekebilir.

24Gbit ile Uyumlu Platformlar

sistem türüAMDIntel
PC / Dizüstü Bilgisayar AMD Ryzen 4. Nesil (AM5) / 600 Serisi Yonga Seti Intel Core 14. Nesil / 700 Serisi Yonga Seti

Intel Core 13. Nesil / 700 Serisi Yonga Seti

Intel Core 12. Nesil / 600 Serisi Yonga Seti
Sunucu / İş İstasyonu AMD 4. Nesil EPYC İşlemciler Intel 4. Nesil Xeon Ölçeklenebilir İşlemciler

Intel Xeon W-3400/2400 İşlemciler

24Gbit tabanlı bellekler, 16Gbit belleklerle bir arada kullanabilir mi?

JEDEC spesifikasyonlu (endüstri standardı) bellek modülleri (ValueRAM, Server Premier, hız aşırtmasız), farklı banklarda bir arada kullanılabilir ancak aynı bank grubu içinde farklı türdeki belleklerin bir arada kullanılmasını önermiyoruz. PC'lerde/dizüstü bilgisayarlarda bunu yapmak kanal mimarisi optimizasyonunu devre dışı bırakır ve belleği potansiyel bant genişliğinin yarısı kadar performans göstermeye zorlar. Sunucularda, çok kanallı bir bank grubu içinde fark türlerdeki belleklerin bir arada kullanılmasına izin verilmez. İkinci bank grubuna bellek ekleniyorsa, her zaman daha yüksek kapasiteli belleğin birinci banka yerleştirilmesi önerilir. Hız aşırtılabilir bellek (Kingston FURY) kullanan bir PC/dizüstü bilgisayarda farklı türlerde bellek modüllerinin ya da kitlerinin bir arada kullanılması asla desteklenmez.

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

Bir RAM uzmanına sorun

Bir RAM uzmanına sorun

Kingston, sunucunuzu en iyi performans ve kapasite için yapılandırmanın avantajları hakkında size bağımsız görüşler ve öneriler sunabilir. Kingston’ın yapılandırma uzmanları, bellek yükseltme gereksinimlerinizi destekleyecek bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Bir Uzmana Sorun

İlgili Videolar

Kingston Ürün Bulma Aracı

Kingston ile işe başladığınızda bellek seçmek kolaydır.
35 yılı aşkın uzmanlığıyla Kingston, güvenle bellek seçmeniz için gerekli olan bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Sisteme/Cihaza Göre Ara

İhtiyacınız olan Kingston ürünlerini bulmak için bigisayar sistemi ya da dijital cihazın marka ve model numarasını ya da sistem parça numarasını girin.

Parça Numarasına Göre Ara:

Kingston parça numarasına, dağıtıcı parça numarasına ya da üreticiyle eşdeğer parça numarasına göre arama yapın.

İlgili Yazılar