Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

16Gbit sunucu, masaüstü ve dizüstü RAM modülleri, bir devre kartının izleri ve yongaları resminin üzerinde

Yeni nesil 16Gbit DDR4 DRAM’in avantajları nelerdir?

2019’un ilk çeyreğinin başında DRAM yarı iletken tedarikçileri DDR4 için yeni nesil yüksek yoğunluklu DRAM’lar sağlamaya başladı. Yeni yongalar, 20 nanometreden düşük yeni yonga plakası litografisini temel almaktadır. Yani DRAM’lar, 8Gbit’ten 16Gbit yoğunluğa geçmekte ve dolayısıyla modül başına daha yüksek kapasiteler sağlanabilmektedir.

Başka bir şekilde söylemek gerekirse, önceki yönteme göre aynı kapasiteyi elde etmek için yarı sayıda yonga kullanılacaktır. Yeni yonga plakası teknolojileri ve bellek modülünde daha az bileşen olması, mobil cihazlar dahil olmak üzere tüm cihazlarda daha düşük güç kullanımı sağlamaktadır. Bu durum dizüstü bilgisayarın pil ömrünü iyileştirecek ve veri merkezleri ve evlerdeki ya da ofislerdeki masaüstü bilgisayarlar için elektrik maliyeti tasarrufları sağlayacaktır. Bu yeni gelişim, bulut bilişim, Sınır (edge) veri merkezleri ve 5G ağların büyümesine katkıda bulunacaktır.

8Gbit DRAM piyasadan kalkıyor

8Gbit tabanlı bellek modülleri DRAM üreticilerinin yüksek yoğunluklu 16GBit’e yönlenmesiyle sonuçta piyasadan kalkacaktır. Dolayısıyla sistem yükseltmelerinizi buna göre planlamanız önemlidir. Kingston olarak, yonga almaya devam ettiğimiz sürece 8Gbit tabanlı bellek modülleri üretmeye devam edeceğiz ancak bunun ne kadar süreceğini bilemiyoruz. Bu gün bir sistem planlıyorsanız ve bilgisayarınızın kullanım ömrü öncelikliyse, 16Gbit DRAM’le uyumlu bileşenlerden yararlanmalısınız. Bu durum sisteminizin yükseltilebilir olmasını sağlayacaktır.

Bu kısa videoda, geçişi genel olarak anlatıyoruz: sizin için anlamı, avantajları, RAM yükseltmesi yaparken bakılacakları ele alacağız. Farkı görün ve hissedin:

  • Daha fazla RAM kapasitesi için iki kat yoğunluk
  • Sistemler ve uygulamalarda daha iyi verimlilik oluşturma
  • Güç tüketimini azaltmaya yardımcı olma
  • Veri merkezleri için maliyet tasarrufu sağlar
8Gbit and 16Gbit DDR4 memory modules visual comparison

Yeni Nesil 16Gbit DDR4 DRAM çıktı

Yen Kapasiteler

16Gbit DRAM’a geçiş sayesinde daha azıyla daha fazlasını yapma olanağı sunuyor! Dolayısıyla bellek modüllerimiz için yeni kapasiteler sunmamızı sağlıyor:

Bellek Türü8Gbit16Gbit
UDIMM 16GB 32GB
SODIMM 16GB 32GB
RDIMM 32GB 64GB

16Gbit DRAM, anakartlar, BIOS sürümü ve CPU mikro-mimari arasındaki uyumluluk

Sistemlerin tümü bu yeni yüksek yoğunluklu DRAM’lerle uyumlu değildir. AMD Ryzen, Intel 9th gen (ve daha yenisi) gibi yeni yonga setleri uyumludur. Eski Intel sistemlerde (8. nesil ve daha eski mikro-mimariler), bir BIOS güncellemesi ile kullanılabilecek birkaç özellik bulunmaktadır.

Intel sunucular

Cascade Lake’li Purley (Xeon x2xx Serisi) uyumludur.
Skylake’li Purley (Xeon x1xx Serisi) uyumlu değildir.

Eski Intel masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar

8th Gen ve daha eski Intel platformları için 16Gbit tabanlı bellekleri kullanım kullanamadığınızı görmek için sistem ya da anakart üreticisinden en yeni BIOS’u isteyin.

AMD platformları

Sunucudan masaüstü ve mobil sistemlere kadar DDR4’ü destekleyen tüm AMD platformları, 16Gbit tabanlı bellek modüleri ile uyumludur. Ancak bir BIOS güncellemesi gerekli olabilir. Ayrıntılar için sistem ya da anakart üreticinize başvurun.

#KingstonIsWithYou

Bir RAM uzmanına sorun

Bir RAM uzmanına sorun

Kingston, sunucunuzu en iyi performans ve kapasite için yapılandırmanın avantajları hakkında size bağımsız görüşler ve öneriler sunabilir. Kingston’ın yapılandırma uzmanları, bellek yükseltme gereksinimlerinizi destekleyecek bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Bir Uzmana Sorun

RAM hakkında daha fazla bilgi alın