Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Kingston 32Gbit DDR5 DRAM modülleri

32Gbit DRAM Tanıtımı

32Gbit yoğunluklu düzlemsel (istiflenmemiş) DDR5 DRAM üretimi, 2024 yılının ikinci yarısında dünyanın önde gelen DRAM yarı iletken üreticileri tarafından başlatılacak. Bu gelişme istemci, iş istasyonu ve sunucu sınıfı sistemler için yeni, yüksek kapasiteli DDR5 modülleri sağlayacak. Gelişmiş yeni nesil litografinin kullanıldığı 32Gbit DRAM, 16Gbit ve 24Gbit DDR5 çipleriyle aynı fiziksel paket boyutuna daha fazla bellek hücresinin sığmasını sağlıyor. Çip başına daha fazla hücre, DIMM'ler ve SODIMM'ler gibi mevcut bellek modülü form faktörleri için daha fazla kapasite sunuyor. Bu da sistemlerin maliyetli istiflenmiş DRAM (3D TSV / DDP) teknolojileri kullanmadan daha önce ulaşılmamış kadar yüksek seviyelerde toplam kapasitelerden yararlanmasını sağlıyor.

32Gbit DRAM'li UDIMM / SODIMM

4x (2G x16) DRAM = 1 Rank'ta 16GB
8x (4G x8) DRAM = 1 Rank'ta 32GB
16x (8G x8) DRAM = 2 Rank'ta 64GB

Dört yuvalı çift kanallı bellek mimarisine sahip geleneksel masaüstü sistemler 64GB DIMM'lerle 256GB'a kadar ulaşabilirken, SODIMM form faktörünü kullanan dizüstü bilgisayarlar ve küçük form faktörlü sistemler iki yuvada toplam 128GB sistem RAM'e ulaşabiliyor.

Sunucular ve iş istasyonları öncelikle 32Gbit DRAM kullanan 128GB kapasiteli Kayıtlı DIMM'lerin (RDIMM) sağladığı maliyet tasarrufundan ve kısıtlamasız kullanılabilirliğinden yararlanabiliyor. Bunun nedeni bu ve daha yüksek kapasiteli DDR5 RDIMM'lerin daha önce 3DS istiflenmiş DRAM bileşenlerinin kullanılmasıyla sınırlı olmasıdır.

Modül Yapılandırmaları (ECC Olmayan Tamponsuz)

Yüksek yoğunluklu DRAM yapılan modül yapılandırmasının farklı miktarlarda farklı kapasiteleri nasıl sunduğunu gösteren grafik.

32Gbit DRAM'li RDIMM

10x (4G x8) DRAM = 1 Rank'ta 32GB
20x (4G x8) DRAM = 2 Rank'ta 64GB
20x (8G x4) DRAM = 1 Rank'ta 64GB
40x (8G x4) DRAM = 2 Rank'ta 128GB

Hem Intel hem de AMD, tüm DDR5 tabanlı platformlarda sunucular, iş istasyonları ve istemci sistemlerinde 32Gbit DRAM'i her yönüyle destekliyor. Ancak, desteği etkinleştirmek için BIOS güncellemeleri gerekebilir. Dolayısıyla en son ürün yazılımı (firmware) için sistem veya anakart üreticisine başvurun.

Kingston, CES 2024'te tanıtılmak üzere 32Gbit DRAM içeren 64GB UDIMM'leri üreten ilk bellek modülü üreticisi oldu ve 2023'ün sonlarında sistemlerinde 256GB toplam bellek kapasitesine ulaşmalarını sağlamak için büyük anakart üreticileriyle (ASRock, Gigabyte, MSI) yakın işbirliği içinde çalıştı.

ASRock
GIGABYTE
MSI

#KingstonIsWithYou

İlgili Videolar

İlgili Yazılar