Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

kobieta pomagająca córce w wyszukiwaniu w Internecie informacji do pracy domowej, siedząca przy stole z laptopem w domu

Jak skonfigurować funkcję kontroli rodzicielskiej w komputerze PC lub Mac?

Dbałość o bezpieczeństwo dzieci w erze cyfrowej jest znacznie trudniejsza niż kiedyś. Obecnie rodzice muszą chronić dzieci zarówno przed zagrożeniami w sieci, jak i w rzeczywistym świecie. Chociaż Internet ma wiele zalet, nieskończona ilość treści i łatwość dostępu sprawia, że dzieci są bardziej narażone na kontakt z nieodpowiednimi treściami, cyberprzemocą i stronami internetowymi ze złośliwym oprogramowaniem.

Ochrona dzieci przed zagrożeniami w Internecie może wydawać się rodzicom trudnym i przekraczającym ich możliwości zadaniem. Trudne może być także znalezienie właściwej równowagi między cyfrową wolnością a nakładanymi ograniczeniami. Na szczęście większość komputerów PC i Mac jest teraz wyposażona w ustawienia funkcji kontroli rodzicielskiej, które pomagają chronić dzieci w Internecie i pozwalają rodzicom określić odpowiednie ograniczenia.

Włączenie funkcji kontroli rodzicielskiej w komputerze PC lub Mac może pomóc zmniejszyć ryzyko dostępu do określonych witryn internetowych i umożliwić monitorowanie aktywności dzieci w Internecie. Kontrola rodzicielska pozwala także ograniczyć czas, jaki dzieci mogą spędzać w określone dni przy komputerze. Można również dodać inne ustawienia dotyczące korzystania z aplikacji oraz określić limity wydatków. Włączenie tych funkcji kontroli rodzicielskiej może zapewnić rodzicom poczucie pewności, że dzieci będą bezpieczne w Internecie, mając dostęp tylko do przeznaczonych dla nich treści.

Ustawienie funkcji kontroli rodzicielskiej w komputerze nie musi być skomplikowane. Poniżej opisujemy, jak zrobić to krok po kroku.

W komputerze z systemem Windows 10

 1. W pierwszej kolejności zaloguj się do swojego konta Microsoft.
 2. Załóż konto dziecka. W tym celu przejdź do ustawień systemu Windows i wybierz sekcję Rodzina.
 3. Kliknij opcję Dodaj członka rodziny.
 4. Utwórz konto Microsoft dla dziecka. Wpisz adres e-mail dziecka lub postępuj zgodnie ze wskazówkami, aby go utworzyć.
 5. Po założeniu konta dziecka otrzyma ono wiadomość e-mail z prośbą o przyjęcie zaproszenia.
 6. Kliknij opcję Zarządzaj ustawieniami rodziny w trybie online, aby skonfigurować funkcję kontroli rodzicielskiej.
 7. Wszystkie ustawienia kontroli rodzicielskiej są domyślnie wyłączone. Włącz wybrane funkcje i dostosuj ich ustawienia. Możesz kontrolować aktywność dziecka w Internecie, czas korzystania z urządzenia, limity czasu dla aplikacji i gier, ograniczenia treści oraz wydatki.

W komputerze Mac (system macOS Mojave lub nowszy)

 1. Kliknij ikonę Apple i wybierz preferencje systemowe.
 2. Kliknij ikonę kontroli rodzicielskiej.
 3. Kliknij symbol kłódki i wprowadź hasło.
 4. Wybierz konto, które chcesz objąć kontrolą rodzicielską.
 5. Kliknij opcję Włącz kontrolę rodzicielską. W tym miejscu możliwe jest zarządzanie aplikacjami, korzystaniem z Internetu, zakupami w sklepach internetowych, czasem korzystania z urządzenia i ustawieniami prywatności.

W komputerze Mac (system macOS Big Sur lub nowszy)

 1. Niezależnie od tego, czy chcesz skonfigurować funkcję kontroli rodzicielskiej na swoim koncie, korzystając z Chmury rodzinnej, czy bezpośrednio na koncie dziecka, przejdź do preferencji systemowych i wybierz opcję Czas przed ekranem.
 2. Wybierz dziecko, dla którego chcesz włączyć funkcję kontroli, jeśli korzystasz z Chmury rodzinnej.
 3. Kliknij Opcje na panelu po lewej stronie. Następnie kliknij opcję Włącz w prawym górnym rogu.
 4. Pozwoli Ci to dostosować ustawienia kontroli rodzicielskiej, takie jak harmonogram blokady dostępu do aplikacji, limity aplikacji oraz ograniczenia treści/ochrony prywatności.

W pewnym momencie dzieci osiągają wiek, w którym muszą mieć możliwość korzystania z Internetu, aby móc wyszukiwać informacje potrzebne do nauki lub kontaktować się ze znajomymi. Ważne jest, aby zamiast ograniczać ich dostęp do sieci, uświadomić im zagrożenia związane z Internetem i wyjaśnić, dlaczego czasami konieczna jest kontrola rodzicielska. W razie potrzeby funkcja kontroli rodzicielskiej może odfiltrowywać nieodpowiednie treści, dając Ci pewność, że Twoje dzieci nie będą narażone na kontakt z nimi, gdy korzystają z komputera.

#KingstonIsWithYou

Powiązane artykuły