Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Dziewczyna w zestawie słuchawkowym patrząca na monitor

Jak zacząć grać na komputerze – poradnik dla graczy konsolowych

„Przesiadka” z konsoli na komputer może być trudna – zwłaszcza dla tych, którzy dotychczas korzystali wyłącznie z konsoli. Okazjonalny gracz wybiera konsolę, ponieważ jest przystępna cenowo, niezawodna i zapewnia dostęp do najlepszych gier, które wszyscy znają. Jeśli jednak potrzebujesz czegoś więcej niż okazjonalna rozrywka, możesz zrobić kolejny krok i rozważyć zakup komputera do gier. To nie jest zupełnie inny świat, ale przed wykonaniem tego ruchu warto skorzystać z kilku wskazówek.

Złożyć czy kupić?

Pamięć Kingston FURY Beast DDR4 RGB w komputerze stacjonarnym

Decydując się na grę na komputerze, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepiej będzie złożyć czy kupić komputer do gier. Zakup komputera to oczywiście prostsze rozwiązanie, ponieważ jest on gotowy do gry bezpośrednio po wyjęciu z pudełka. Takie urządzenie jest również objęte gwarancją i z czasem będzie dawać znacznie mniej powodów do zmartwień. Jeśli nie masz zbyt wiele wolnego czasu lub nie wiesz, jak połączyć komponenty, aby zbudować zestaw do gier, zakup gotowego sprzętu może być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Jeśli jednak masz żyłkę majsterkowicza i złożenie własnego komputera wydaje Ci się ciekawym wyzwaniem, jest to zapewne najlepsza opcja. O ile w przypadku konsoli było to praktycznie niemożliwe (do czasu pojawienia się w modelu PS5 możliwości rozbudowy pamięci poprzez montaż wewnętrznego dysku SSD ), o tyle w przypadku komputera można swobodnie wybrać cały zestaw komponentów, takich jak płyta główna, procesor, karta pamięci, zasilacz, pamięć i pamięć masowa, aby uzyskać żądaną wydajność. Można z niego także zrobić kolorowe, niepowtarzalne arcydzieło, wykorzystując podświetlenie RGB.

Podsumowując – jeśli masz trochę wiedzy technicznej i sprawnie posługujesz się śrubokrętem, najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie własnego komputera. Jeśli jednak zależy Ci na sprzęcie gotowym do gry, podobnie jak w przypadku konsoli, wybierz komputer ze sklepu.

Z kontrolerem czy bez?

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy przejściu na nowy system, jest zmiana urządzeń peryferyjnych. Jak wiadomo, podstawowym zestawem do obsługi komputera jest klawiatura i mysz. Funkcje klawiszy można łatwo przeprogramować i w większości przypadków jest to lepsze rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku gier FPS (First Person Shooter), ze względu na bardziej precyzyjne celowanie i poruszanie się postaci, a co za tym idzie – znacznie lepsze wrażenia z gry. Można jednak kupić zgodny kontroler, aby grać w znany i wygodny dla siebie sposób. Kontroler jest także dobrym rozwiązaniem w przypadku gier przyjaznych dla tego typu interfejsu, takich jak FIFA czy Forza. Niektóre platformy gamingowe, takie jak Steam, informują o tym, czy pobierana gra jest przyjazna dla klawiatury i myszy, kontrolera czy dla obu rozwiązań.

Gdzie kupować gry?

Obecnie praktycznie na ma już gier na fizycznych nośnikach. Podobnie jak w przypadku konsoli niemal wszystkie gry są łatwo dostępne do pobrania w sklepach cyfrowych. Dobrym rozwiązaniem przy „przesiadce” z konsoli na komputer jest Xbox Game Pass na PC. Dostępnych jest wiele sklepów, z których możesz skorzystać. Najbardziej znaną platformą jest Steam, ale świetnym źródłem unikalnych i darmowych gier jest także sklep Epic Games. Z kolei platforma GOG oferuje gry bez zabezpieczeń DRM (Digital Rights Management).

  • Steam to najbardziej znana witryna, na której znajdziesz praktycznie każdą grę, która przyjdzie Ci do głowy. Steam pełni również funkcję launchera i udostępnia łatwą w użyciu bibliotekę gier, więc nie musisz martwić się o wygodę korzystania z tego serwisu.
  • Sklep Epic Games to znacznie młodsza platforma z mniejszym wyborem gier, ale jej zaletą jest duży wybór tytułów, które można znaleźć wyłącznie w tym sklepie, a także udostępnianie użytkownikom jednej darmowej gry tygodniowo!
  • GOG ma również w ofercie wiele gier, jednak w odróżnieniu od platformy Steam pobrane tytuły można uruchomić bez konieczności korzystania z launchera – niezależnie od tego, czy jest on zainstalowany i czy masz połączenie z Internetem.

Przyzwyczajenie do dużego ekranu?

Jeśli dotychczas podobała Ci się gra na telewizorze, nie musisz z niej rezygnować! Serwis Steam udostępnia teraz aplikację o nazwie Steam Link, która jest kompatybilna z telewizorami Samsung Smart TV. Umożliwia ona przesyłanie lustrzanej kopii obrazu z komputera na telewizor i swobodne korzystanie z biblioteki gier w zaciszu własnego salonu. Niezbędny jest jedynie kompatybilny kontroler obsługiwany przez telewizor (przez łącze Bluetooth lub USB) i platformę Steam.

Decyzja o przejściu z konsoli do gry na komputerze wymaga uwzględnienia kilku różnic między tymi platformami, ale jesteśmy pewni, że przy odpowiednim podejściu okaże się to znacznie prostsze, niż myślisz!

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

Powiązane artykuły