Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Zbliżenie na młodą kobietę piszącą na klawiaturze laptopa, obok niej na biurku stoi roślina i leży telefon

Jak sformatować dysk SSD

Masz nowy dysk SSD? A może chcesz sprzedać starego laptopa lub wykorzystać go do innych celów niż dotychczas? Tak czy inaczej, warto wiedzieć, jak sformatować dysk SSD. Ten artykuł przeprowadzi Cię przez poszczególne etapy formatowania dysku SSD i pomoże Ci zrozumieć, dlaczego jest to ważny proces.

Kiedy należy sformatować dysk SSD?

 • Jeśli masz nowo zakupiony dysk SSD, prawdopodobnie musisz go sformatować, aby móc go używać w Twoim systemie operacyjnym. Podczas instalowania systemu operacyjnego dostępna będzie opcja wybrania nowego dysku i sformatowania go.
 • Jeśli planujesz ponownie wykorzystać obecnie używany dysk SSD, musisz pamiętać o sformatowaniu go przed ponowną instalacją systemu operacyjnego. Pamiętaj, że wyczyszczenie partycji dysku spowoduje usunięcie danych, dlatego przed przystąpieniem do tej operacji wykonaj kopię zapasową dysku.
 • Jeśli zamierzasz sprzedać lub oddać swój dysk SSD, warto rozważyć jego bezpieczne wymazanie przy użyciu aplikacji Kingston SSD Manager lub narzędzi innych firm, które obsługują funkcję bezpiecznego wymazywania lub formatowania dysku NVMe. Pamiętaj, że spowoduje to trwałe usunięcie wszystkich danych znajdujących się na dysku.

Opcje systemu plików

Ważne jest, by wybrać format plików, który będzie kompatybilny z Twoim systemem operacyjnym. Najczęściej używane systemy plików to:

 • FAT32: to często wybierana opcja ze względu na kompatybilność z systemami operacyjnymi Mac®, Windows® i Linux®, a także konsolami do gier i innymi urządzeniami z portem USB. Główną wadą tego systemu jest jednak brak zabezpieczeń i ograniczenie maksymalnego rozmiaru pliku do 4 GB.
 • exFAT: popularna opcja, która eliminuje ograniczenie rozmiaru pliku do 4 GB i jest kompatybilna z większością systemów operacyjnych Windows i Mac. Starsze systemy operacyjne mogą jednak wymagać aktualizacji w celu prawidłowego odczytu i zapisu danych na dysku z systemem plików exFAT.
 • NTFS: format używany domyślnie podczas instalacji systemu Microsoft Windows. Oferuje znacznie większy maksymalny rozmiar pliku, ale w przypadku systemu macOS® X umożliwia wyłącznie odczyt (chyba że zainstalowano narzędzie do odczytu/zapisu NTFS innej firmy).
 • APFS: natywne rozwiązanie dla użytkowników komputerów Mac z systemem macOS 10.13 lub nowszym. Z tej opcji należy korzystać tylko wtedy, gdy dysk będzie używany wyłącznie w systemie macOS. System Windows nie wykryje tego systemu plików bez narzędzia innej firmy.
 • Ext4 (ang. fourth extended filesystem): system plików z księgowaniem, który jest domyślnie używany w systemie Linux. Został on opracowany jako następca systemu ext3.

Przygotowywanie dysku SSD do formatowania

 • Zacznij od tego, co najważniejsze: utwórz kopię zapasową swoich danych! Koniecznie zrób to przed rozpoczęciem formatowania dysku. Kopię możesz zapisać na dysku zewnętrznym lub w chmurze. Po ponownym sformatowaniu dysku odzyskanie jakichkolwiek danych jest prawie niemożliwe.
 • Jeśli Twój system operacyjny obsługuje funkcję TRIM, upewnij się, że jest ona włączona, co pozwoli utrzymać wysoką wydajność dysku SSD.
 • Aby całkowicie wyczyścić dysk z całej wcześniejszej zawartości, przeprowadź bezpieczne wymazywanie lub formatowanie dysku NVMe.

Jak przeprowadzić formatowanie w systemie Windows

W systemie Windows formatowanie zwykle wykonuje się z poziomu narzędzia Zarządzanie dyskami lub Eksploratora plików. Do obu opcji możesz przejść, klikając prawym przyciskiem myszy przycisk Start w systemie Windows. Kliknij prawym przyciskiem myszy partycję, którą chcesz sformatować, a następnie wybierz opcję „Formatuj”. Wybierz system plików i rozmiar jednostki alokacji. Następnie wybierz opcję „Szybkie formatowanie”. Więcej szczegółów można znaleźć w naszym przewodniku dotyczącym formatowania nośników pamięci flash USB, które pod względem procesu formatowania zasadniczo nie różnią się od dysków SSD.

Jak przeprowadzić formatowanie na komputerze Mac

Najprostszym sposobem sformatowania dysku SSD na komputerze Mac jest użycie Narzędzia dyskowego, które można znaleźć w Finderze. Wybierz dysk SSD z listy po lewej stronie i kliknij opcję „Wymaż”. Wpisz nazwę dysku, a następnie wybierz format (system plików). Wybierz opcję „Wymaż”.  W przypadku formatowania dysku na potrzeby tworzenia kopii zapasowych Time Machine, należy wybrać jako system plików MacOS Extended lub APFS. Więcej szczegółów można znaleźć w naszym przewodniku dotyczącym formatowania nośników pamięci flash USB, które pod względem procesu formatowania zasadniczo nie różnią się od dysków SSD. Dowiedz się więcej na temat formatów dysków dla aplikacji Time Machine.

Czy moje dane naprawdę zniknęły?

Chociaż sformatowanie dysku powoduje usunięcie danych, nie ma gwarancji, że wszystkie dane zostały bezpiecznie wymazane. Jeśli na dysku SSD przechowujesz bardzo prywatne i poufne informacje, zalecamy zaszyfrowanie danych przed ich usunięciem. Możesz też wykonać bezpieczne wymazywanie za pomocą systemu BIOS lub oprogramowania do zarządzania dyskiem SSD takiego jak Kingston SSD Manager.

Podsumowanie

Formatowanie dysku SSD to szybki i prosty proces — każdy powinien dać sobie z nim radę. Jeśli podczas formatowania dysku SSD napotkasz jakiekolwiek problemy, zachęcamy do kontaktu z działem pomocy technicznej firmy Kingston.

#KingstonIsWithYou

Powiązane artykuły